Zavrieť

Porady

dedenie a k tomu dlhy po nebohom

Môj manžel sa stal dedičom 1/3 dedičstva po matke.Ešte sú tam jeho dvaja súrodenci a otec.Avšak mimo podielu na dedičstve sú tam aj dlhy.Moja prosba o radu znie,ako postupovať,pokiaľ nechce tieto dlhy platiť.
Keď sa zriekne dedičstva zrieka sa tým aj dlhov?A čo ak to isté urobia aj ostatní pozostalí ako bude ďalej banka postupovať?Exekútor,alebo ako?
Jednoznačne nechceme splácať dlhy,a k tomu zrieknutiu dedičstva,keď sa zrieka to znamená,že aj dedičstva,ktoré by v prípade otcovej smrti zostalo,alebo je to len z tej časti čo zostalo po matke?ako to je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    matulienkao Pozri príspevok
    Môj manžel sa stal dedičom 1/3 dedičstva po matke.Ešte sú tam jeho dvaja súrodenci a otec.Avšak mimo podielu na dedičstve sú tam aj dlhy.Moja prosba o radu znie,ako postupovať,pokiaľ nechce tieto dlhy platiť.
    Keď sa zriekne dedičstva zrieka sa tým aj dlhov?A čo ak to isté urobia aj ostatní pozostalí ako bude ďalej banka postupovať?Exekútor,alebo ako?
    Jednoznačne nechceme splácať dlhy,a k tomu zrieknutiu dedičstva,keď sa zrieka to znamená,že aj dedičstva,ktoré by v prípade otcovej smrti zostalo,alebo je to len z tej časti čo zostalo po matke?ako to je?
    Kým si popísala svoj problém, za ten čas by si si bola vyhľadala podobné témy, ktoré už tento problém prejednávali:

    http://www.porada.sk/t39414-dedicstvo.html

    http://www.porada.sk/t50197-dedicstvo.html

    http://www.porada.sk/t9649-starobny-...zp-umrtie.html

    http://www.porada.sk/t13785-potrebujem-poradit.html
    Naposledy upravil Chobot : 18.01.08 at 08:16

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    matulienkao Pozri príspevok
    Môj manžel sa stal dedičom 1/3 dedičstva po matke.Ešte sú tam jeho dvaja súrodenci a otec.Avšak mimo podielu na dedičstve sú tam aj dlhy.Moja prosba o radu znie,ako postupovať,pokiaľ nechce tieto dlhy platiť.
    Keď sa zriekne dedičstva zrieka sa tým aj dlhov?A čo ak to isté urobia aj ostatní pozostalí ako bude ďalej banka postupovať?Exekútor,alebo ako?
    Jednoznačne nechceme splácať dlhy,a k tomu zrieknutiu dedičstva,keď sa zrieka to znamená,že aj dedičstva,ktoré by v prípade otcovej smrti zostalo,alebo je to len z tej časti čo zostalo po matke?ako to je?
    Obciansky zakonnik
    § 466
    K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť vý-
    hrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť de-
    dičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky
    odmietnutia dedičstva.

    Z tohto vyplyva, ze odmietnutim dedicstva odmiet aj dlhy.
    Zrieka sa len dedicstva, ktore sa prejednava v konkretnom dedicnom konani.
    Zvysok upravuju tieto paragrafy Obc. zakonnika:
    § 470
    (1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého
    dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom
    poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli
    poručiteľovou smrťou.
    (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poru-
    čiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z de-
    dičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
    § 471
    (1) Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veri-
    teľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu
    dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu
    alebo dobrým mravom.
    (2) Ak nedôjde k dohode medzi dedičmi a veriteľmi
    spravuje sa povinnosť dedičov plniť tieto dlhy ustano-
    veniami poriadku o likvidácii dedičstva. Dedičia pritom
    nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky neoz-
    námili i napriek tomu, že ich na to súd na návrh dedi-
    čov vyzvalo, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostat-
    ných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva
    vyčerpaná.

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    Chcem sa spytat, moj brat ma plno dlhov, ale ziaden majetok. Ak by sa mu nieco stalo (dost pravdepodobne) moji rodicia jeho dlhy nezdedia vsak? kedze sa dlhy dedia len do vysky dedeneho majetku...

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    presne, dlhy sa dedia iba do výšky zdedeného majetku. keď umrie bez majetku, tak dedičské sa nekoná, to znamená, že sa nededia ani dlhy.
    preštuduj z príspevku od Chobota , tu č. príspevku 2, ním uvedené linky s modrým a príspevok č. 3, citát z obč. zákonníka

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    dakujem. Keby vsak moji rodicia zomreli skor a my dvaja zdedime ich byt, pravdepodobne by nas zacali bombardovat exekutori a mohli by nam vziat byt? alebo ako je to? po pravde ani neviem do akej vysky sa bratove dlhy pohybuju.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    aby sme v tom mali jasno, keby umreli tvoji rodičia skor a vy zdedíte ich byt, bratové dlhy by s tým nemali nič spoločné, lebo nezdedíš byt po bratovi, ale po rodičoch a keby tvoji rodičia mali dlhy, potom by ťa mohli bombardovať exekútori.alebo vtedy by ťa mohli bombardovať exekútori, keby si zdedila byt po bratovi , ale nakoľko tvoj brat nemá žiadny majetok, tak ani dedičské by nebolo.
    neviem, dúfam som to napísala zrozumiteľne
    alebo je tu ešte jedna možnosť, zrieknúť sa dedičstva, myslím po bratovi.

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    no ano, tomuto rozumiem. Ale kedze zdedime obaja byt po rodicoch, uz bude mat majetok. Takze by mohli exekutori chciet aby zaplatil podlznosti. Co potom? budeme musiet predat byt, aby zaplatil dlhy? alebo budem musiet vyplatit brata aby som byt zdedila iba ja? ospravedlnujem sa ale mam v tom mozno chaos. No chcem sa vyhnut neprijemnostiam v predstihu. dakujem za trpezlivost.

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    no a to uz nehovorim o tom, ze by sa bratovi stalo nieco keby sme uz vlastnili obaja byt po rodicoch. To by som zdedila jeho polku bytu a dlhy do vysky hodnoty tej polky bytu. Takze by som aj tak musela byt predat, alebo zaplatit dlhy z inych zdrojov. Asi by bolo najlepsie, keby moji rodicia brata vydedili. Lenze to zial nieje na mne.

    Ak by som sa vzdala dedictva po bratovi, co by sa stalo s polovicou bytu????

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    nemáš v tom chaos, presne je to tak ako píšeš. no a vydediť by ho len mohli podľa obč. zákonníka len v troch prípadoch: tu je citát
    Poručiteľ môže vydediť potomka, ak:
    • v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
    • o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
    • bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
    • trvalo vedie neusporiadaný život.
    ale keby ho aj vydedili, zo zákona by zdedil ajtak. jedine keby ti rodičia darovali ten byt, tak brat by nezdedil nič, ale to už je svedomie každého......... či to dokážu spraviť

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    dakujem, uz mam v tom jasno. Toto by mu rodicia napriek vsetkemu neurobili a vpodstate ani ja nie.
    dakujem este raz za objasnenie.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    zuzanalenka Pozri príspevok
    dakujem, uz mam v tom jasno. Toto by mu rodicia napriek vsetkemu neurobili a vpodstate ani ja nie.
    dakujem este raz za objasnenie.

    s tým len súhlasiť môžem

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    zuzanalenka Pozri príspevok
    dakujem, uz mam v tom jasno. Toto by mu rodicia napriek vsetkemu neurobili a vpodstate ani ja nie.
    dakujem este raz za objasnenie.
    Hmmm...tak v tom prípade sa z bytu po rodičoch bude najviac tešiť exekútor.
    Myslieť treba dopredu, možností je niekoľko. Dlhy sa obvykle samé neplatia.

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    ano ano, keby to tak chapal moj brat. ten si mysli, ze sa to vyriesi samo. Svojim sposobom sa to vyriesi samo, prideme o byt. Ja mam kde byvat, ale co bude potom robit on to naozaj neviem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.