Zavrieť

Porady

Dlžoby syna (brata)

ilem ilem

ilem je offline (nepripojený) ilem

Zdravim Vás, potreboval by som poradiť čo robiť. Mám brata, ktorý ma rôzne dlžoby u mobilných operátoroch, spoločnosti zaoberajúce sa poskytovaním krátkodobých pôžičiek. Trvá to už dlhšie. Skušali sme zaňho aj niečo zaplatiť, ale k ničomu to nevedie. Chcem sa opýtať či ma niekto podobnú skúsenosť a ako to vyriešili poprípade ako sa dá tomu predísť (právne)- aby si nepožičiaval. A tiež by som chcel vedieť čo "nám - rodine" môže hroziť ak si nebude platiť dlžoby naďalej. Dakujem
Usporiadat
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Platenie dlžôb za brata tento problém nevyrieši. Záleží od toho, či má manželku a deti a či vlastní dajaké nehnuteľnosti. V tomto prípade by na to veľmi doplatili.
Poznám podobný prípad, kedy manžel mojej priateľky narobil dlhy a ona to musela riešiť tým, že "darovala" všetky nehnuteľnosti dcére, aby im dajaký exekútor nepredal strechu nad hlavou.
V tomto prípade to dopadlo dobre, lebo priateľkin manžel s tým súhlasil, nakoľko mali nehnuteľnosti bezpodielovom spoluvlastníctve.
Vám ako jeho sestre nehrozia žiadne sankcie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ilem ilem

ilem je offline (nepripojený) ilem

tacasina Pozri príspevok
Platenie dlžôb za brata tento problém nevyrieši. Záleží od toho, či má manželku a deti a či vlastní dajaké nehnuteľnosti. V tomto prípade by na to veľmi doplatili.
Poznám podobný prípad, kedy manžel mojej priateľky narobil dlhy a ona to musela riešiť tým, že "darovala" všetky nehnuteľnosti dcére, aby im dajaký exekútor nepredal strechu nad hlavou.
V tomto prípade to dopadlo dobre, lebo priateľkin manžel s tým súhlasil, nakoľko mali nehnuteľnosti bezpodielovom spoluvlastníctve.
Vám ako jeho sestre nehrozia žiadne sankcie.
Ďakujem za odpoveď. Našťastie nieje ženatý. Lenže má trvalý pobyt u rodičov. Niekde v mediach som postrehol, že exekúcia vymáhala od rodičov. Desím sa toho, ak by prišli brať veci našich rodičov a nedaj bože dom.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

ilem Pozri príspevok
Zdravim Vás, potreboval by som poradiť čo robiť. Mám brata, ktorý ma rôzne dlžoby u mobilných operátoroch, spoločnosti zaoberajúce sa poskytovaním krátkodobých pôžičiek. Trvá to už dlhšie. Skušali sme zaňho aj niečo zaplatiť, ale k ničomu to nevedie. Chcem sa opýtať či ma niekto podobnú skúsenosť a ako to vyriešili poprípade ako sa dá tomu predísť (právne)- aby si nepožičiaval. A tiež by som chcel vedieť čo "nám - rodine" môže hroziť ak si nebude platiť dlžoby naďalej. Dakujem
Podla pragrafu 10 Obcianskeho zakonnika obmedzit jeho sposobilost na pravne ukony. Sice to bude na dlhe lakte a ak je pri rozume, tak sa tomu nepodvoli, ale skusit sa to da.
Ak je v manzelskom zvazku, tak notarskou zapisnicou upravit rozsah BSM na najmensiu moznu mieru. Potom za dlhy, ktore vzniknu po upraveni BSM zodpoveda sam len majetkom v jeho podielovom spoluvlastnictve, a tym co ostane sucastou BSM zodpoveda spolu s manzelkou.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Toto som počula i ja, ale neviem určite či je to pravda. Mne sa to akosi nezdá.
I ja som mala takého syna / už sa konečne spamätal a je z neho "normálny" človek/ a každú chvíľku boli u nás exekútori, ale povedali mi, že keď on nič nemá, tak nemajú čo brať.

Dobré by bolo, keby sa k tomu ešte niekto vyjadril
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Čo môžete robiť po právnej stránke, neviem.

Ale z pohľadu rodiny viem. Nepíšeš, či brat býva s vami, alebo sám v podnájme. Za akým účelom si požičiava peniaze. Hazardér, alkoholik, drogy...??? Treba uvažovať, či sa nemôže liečiť. Ak býva sám, tak zachvíľu ho máte aj s ruksakom vecí, čo mu zostanú doma. Z vlastnej skúsenosti Ti môžem napísať, že pre rodinu je to hrozný stres. Opakované návštevy exekútorov, dokazovanie, že uvedená vec je moja a nie jeho.....Taký človek si dá len ťažko povedať, neberie ohľady na tých, ktorým robí zle. A požičiavanie od nebankoviek nemusí byť konečným požičiavaním. Peniaze sú ochotní požičať aj iní ľudia, a ich návšteva je už o niečom inom. Sama som mala strach o deti, v škôlke som musela učiteľkám zakázať vydať deti inému ako mne. U nás nepomohli prosby, hnev, vyhrážky...nič. Len keď sa pred dverami objavil nový neznámy, tak som sa dozvedela o novej pôžičke. Sama som si narobila kopec dlhov, lebo som chcela zachrániť rodinu, ale nemalo to zmysel. Nakoniec som sa rozviedla a urobila hrubú čiaru, ale s bratom(synom) je to asi ťažšie, s tým sa nerozvedieš.
0 0
ilem ilem

ilem je offline (nepripojený) ilem

Ďakujem za odpovede. Trošku ma ukludnili.
Doplním, že brat žije v podnájme. Pracuje. Neviem, koľko zarobí a kde peniaze dáva. Snažíme sa mu pomôcť, ale stále ma prístup, že on to zvládne sam a že si to zaplatí, len to už trva niekoľko rokov a listy chodia stále. Moja mamka to zvláda veľmi zle a mam obavy o jej zdravie.
0 0
skonline skonline

skonline je offline (nepripojený) skonline

exekutor môže exekuovať len jeho majetok. okrem hnutelnych veci pripada v jeho pripade do uvahy mzda, ale zrejme z tej mu uz davno zrazaju bud na zaklade dohody o zrazkach zo mzdy alebo na zaklade exekucneho prikazu. a samozrejme sa moze exekutor uspokojit aj predajom akehokolvek majetku ktory v buducnosti zdedi.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ahoj, tak kým žije je to akože jeho vec, ale nedajbože keby umrel, tak je to nasledovne podľa obč. zákonníka

§ 474 (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorísa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Odmietnutie dedičstva
§ 463
(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.
§ 464
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva, môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.

to znamená, že keby sa stalo s ním niečo, tak rodičia aj ty by ste mohli odmietnúť to dedičstvo a tým pádom by ste nemuseli zanho zaplatiť ani jeho dlhy
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ilem Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Našťastie nieje ženatý. Lenže má trvalý pobyt u rodičov. Niekde v mediach som postrehol, že exekúcia vymáhala od rodičov. Desím sa toho, ak by prišli brať veci našich rodičov a nedaj bože dom.
Pokiaľ je dom písaný na rodičov, tak ten zobrať nemôžu. Ale kľudne môžu zobrať akékoľvek zariadenie z domu, lebo ak tam má trvalé bydlisko, tak exekútora nezaujíma, že napr. televízor nie je jeho, zoberie to a hotovo. Museli by veeeľmi dokazovať, že ten televízor je rodičov.
0 0
rejmiz rejmiz

rejmiz je offline (nepripojený) rejmiz

Preboha nestraste smrtou! To je naozaj krajny pripad. Kym zije, uplne postaci, ked vsetky spolocnosti, ktorym dlzi, poziada o splatkovy kalendar a nebude si dalej poziciavat. Z pravneho hladiska, pokial ho nezbavite svojpravnosti, nemate ziadnu paku, ako mu zabranit poziciavat si. Napriek tomu, ze ma trvaly pobyt u rodicov, ziadny exekutor nemoze siahnut na majetok rodicov alebo surodencov, pretoze su to 2 rozdielne osoby. Exekutor moze zhabat jedine hnutelny, nehnutelny a financny majetok, ktoreho je vlastnikom on. V kazdom pripade, aj exekutor moze konat az po rozhodnuti sudu, ktory podla vysky prijmu zo zamestnania najskor nariadi strhavanie z vyplaty (teda podla vysky dlhov :O)) ) a az nasledne exekuciu. Takze o svoj majetok a majetok rodicov sa bat nemusis.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Chobot Pozri príspevok
Pokiaľ je dom písaný na rodičov, tak ten zobrať nemôžu. Ale kľudne môžu zobrať akékoľvek zariadenie z domu, lebo ak tam má trvalé bydlisko, tak exekútora nezaujíma, že napr. televízor nie je jeho, zoberie to a hotovo. Museli by veeeľmi dokazovať, že ten televízor je rodičov.

prepáč Chobot, veľmi si ťa vážim, ale sa mi to nezdalo,/ že by exekútor mohol zobrať z bytu jeho rodičov vecí keď ten byt nie je jeho/ takže som to vyhľadala z exek. poriadku a tam som našla toto:
takže keď ten byt nie jeho, ako by mohol mať vo vlastníctve napr. telku ako ten exekútor dokáže , že napr, tá telka je jeho
prosím ťa prepáč, ale fakt nechcem ti protirečiť, lebo veľmi rada čítam Tvoje rady, a si ťa vysoko vážim
[hore]§ 115

(1) Z vecí, ktoré sú vo vlastníctve povinného, sa nemôže exekúcia týkať tých, ktoré povinný nevyhnutne potrebuje na uspokojovanie hmotných potrieb svojich a svojej rodiny alebo na plnenie svojich pracovných úloh alebo na svoje podnikanie, ani iných vecí, ktorých predaj by bol v rozpore s morálnymi zásadami.

(2) Z exekúcie sú vylúčené

a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 10 000 Sk,
e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej starostlivosti,
g) snubný prsteň a obrúčka,
h) hotové peniaze do sumy 3 000 Sk,
i) študijná literatúra a hračky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Barbara Pozri príspevok
prepáč Chobot, veľmi si ťa vážim, ale sa mi to nezdalo,/ že by exekútor mohol zobrať z bytu jeho rodičov vecí keď ten byt nie je jeho/ takže som to vyhľadala z exek. poriadku a tam som našla toto:
takže keď ten byt nie jeho, ako by mohol mať vo vlastníctve napr. telku ako ten exekútor dokáže , že napr, tá telka je jeho
prosím ťa prepáč, ale fakt nechcem ti protirečiť, lebo veľmi rada čítam Tvoje rady, a si ťa vysoko vážim
[hore]§ 115

(1) Z vecí, ktoré sú vo vlastníctve povinného, sa nemôže exekúcia týkať tých, ....
V pohode, netvrdím, že sa nemôžem mýliť. Ale takýto názor som tu už v minulosti čítal (napr. tu: http://www.porada.sk/t64368-mozna-exekucia.html, ale ani to nemusí byť pravda).

Našťastie som ešte prakticky exekútora v byte nazažil.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Barbara Pozri príspevok
prepáč Chobot, veľmi si ťa vážim, ale sa mi to nezdalo,/ že by exekútor mohol zobrať z bytu jeho rodičov vecí keď ten byt nie je jeho/ takže som to vyhľadala z exek. poriadku a tam som našla toto:
takže keď ten byt nie jeho, ako by mohol mať vo vlastníctve napr. telku ako ten exekútor dokáže , že napr, tá telka je jeho
.
Musím Ťa Barbara sklamať, ale ak má povinný trvalý pobyt na uvedenej adrese, exekútor môže mať oprávnené podozrenie, že tam má aj veci, ktoré môžu podliehať exekúcii. EX nezaujíma, čie sú tie veci, bremeno dokazovania bude na rodičoch.Oni musia požiadať o vylúčenie vecí z exekúcie.
A to nie je koniec trampotám. V prípade úmrtia jedného z rodičov prebehne dedičšké konanie a podiel, ktorý nadobudne povinný bude predmetom exekúcie. Ostatní budú mať predkupné právo, ale ak nebudú mať dosť peňazí na vyplatenie, dom môže exekútor kľudne predať a následne vyplatiť súrodencov povinného a z časti pripadajúcej povinnému uspokojí pohľadávku. Suma ktorú dostanú súrodenci z dražby, môže byť poriadne malá.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

účtovník 007 Pozri príspevok
Musím Ťa Barbara sklamať, ale ak má povinný trvalý pobyt na uvedenej adrese, exekútor môže mať oprávnené podozrenie, že tam má aj veci, ktoré môžu podliehať exekúcii. EX nezaujíma, čie sú tie veci, bremeno dokazovania bude na rodičoch.Oni musia požiadať o vylúčenie vecí z exekúcie.
A to nie je koniec trampotám. V prípade úmrtia jedného z rodičov prebehne dedičšké konanie a podiel, ktorý nadobudne povinný bude predmetom exekúcie. Ostatní budú mať predkupné právo, ale ak nebudú mať dosť peňazí na vyplatenie, dom môže exekútor kľudne predať a následne vyplatiť súrodencov povinného a z časti pripadajúcej povinnému uspokojí pohľadávku. Suma ktorú dostanú súrodenci z dražby, môže byť poriadne malá.
Preto by bolo dobre prepísať nehnuteľnosti na tretiu osobu / v tomto prípade na sestru / s vecným bremenom doživotného užívania pre rodičov.

Čo sa týka exekúcie vecí rodičov, tak tam je to zložité.
Ale z jednej mojej skúsenosti viem, že veci rodičom exekútor nepobral žiadne. Vyžiadal si len výpis z katastra a Dopravného inšpektorátu a keď prišiel na to, že syn nevlastní nič a poberá len sociálne dávky, sám povedal, že kde nič nie je nič sa nedá zobrať.
Ak by pracoval samozrejme, že mu exekútor siahne na plat a ponechá mu len životné minimum.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
no neviem , ale nič som v tom exekučnom poriadku nenašla, že stačí , aby tam mal len trvalý pobyt. je to v tom poriadku niekde napísané??? tam sa píše, že keď má nehnuteľnosť vo vlastníctve atď......
no keď je to tak ako píšeš, tak je to nespravodlivé, lebo čo keď všetko kúpili rodičia a vše je ich?.... hmmm, len tak by mali prísť o svoje veci
no keď je to tak, tak nech mu zrušia ten trvalý pobyt.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

jamis Pozri príspevok
Preto by bolo dobre prepísať nehnuteľnosti na tretiu osobu / v tomto prípade na sestru / s vecným bremenom doživotného užívania pre rodičov.

Čo sa týka exekúcie vecí rodičov, tak tam je to zložité.
Ale z jednej mojej skúsenosti viem, že veci rodičom exekútor nepobral žiadne. Vyžiadal si len výpis z katastra a Dopravného inšpektorátu a keď prišiel na to, že syn nevlastní nič a poberá len sociálne dávky, sám povedal, že kde nič nie je nič sa nedá zobrať.
Ak by pracoval samozrejme, že mu exekútor siahne na plat a ponechá mu len životné minimum.
Lenže, to nevieme, či už nemajú dotknuté osoby zákaz manipulácie s majetkom alebo či už neprebieha niečo na vybavenie zákazu zo strany veriteľov, niečo v tomto smere.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Rodičia povinného nie sú exekúciami na syna dotknutí. Oni môžu robiť so svojim majetkom za života, čo chcú.
Ja som so svojim príspevkom len chcela podotknúť, že dlžoby jedného člena rodiny, môžu mať niekedy ďalekosiahle dôsledky pre ostatných členov. A ak ich dlžník nespláca, nemôžeme im zabrániť a narastajú, treba domyslieť všetky súvislosti. Napr. ako som písala dedičský podiel.
Dobre vieme, aké sú trovy exek a ako dokáže z malej istiny narásť poriadna suma.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
no mne to nedá a budem mlieť svoje. podľa mňa ked ten byt nemá vo vlastníctve, tak ani veci z toho bytu nemôžu zobrať. a to sa opieram z exek. poriadku z tohto bodu toť:
[hore]§ 134

(1) Exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti označenej v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti (ďalej len "upovedomenie o začatí exekúcie") súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

(2) Exekúcia predajom nehnuteľnosti sa vzťahuje na nehnuteľnosť aj s jej súčasťami a s príslušenstvom. takže keď je tu napísané, že až vtedy aj s príslušenstvom keď sa preukáže, že tá nehnuteľnosť je jeho. a v tomto prípade ten byt nie je jeho vlastníctvo, tak mám zato, že ani v ňom veci nemá vo vlastníctve.
ale môžem sa mýliť, to je len moja logika a úvaha
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Barbara,
v exek.poriadku sa nepíše o trvalom pobyte vôbec a bavíme sa o predaji hnuteľných vecí:

§119
(1) Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných miestností povinného, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do inej miestnosti povinného prístup. K tomuto úkonu treba pribrať osobu, ktorá nie je na veci zúčastnená.

(2) Osobnú prehliadku vykoná vždy osoba rovnakého pohlavia.

[hore]§ 120

(1) Exekútor urobí opatrenia, aby sa v byte povinného, prípadne na inom mieste, kde má povinný svoje veci umiestnené, spísali veci, ktoré by sa mohli predať, a to v takom rozsahu, aby výťažok predaja spísaných vecí postačil na uspokojenie pohľadávky a jej príslušenstva spolu s trovami exekúcie. Spíšu sa predovšetkým veci, bez ktorých sa povinný bude môcť najskôr zaobísť a ktoré sa najľahšie predajú; veci, ktoré sa rýchle kazia, sa spíšu, len ak nie je tu dostatok iných vecí a ak možno zabezpečiť ich rýchly predaj. Povinný umožní exekútorovi prístup na všetky miesta, kde má svoje hnuteľné veci umiestnené. Exekútor k vykonávaniu súpisu priberie vhodnú osobu, podľa možnosti zástupcu obce.
Naposledy upravil účtovník 007 : 18.01.08 at 12:09
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

VladoaKatka Pozri príspevok
Lenže, to nevieme, či už nemajú dotknuté osoby zákaz manipulácie s majetkom alebo či už neprebieha niečo na vybavenie zákazu zo strany veriteľov, niečo v tomto smere.
Ale pokiaľ on nemá nehnuteľnosť vo vlastníctve, tak exekútor naň nemôže dať záložné právo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať