Zavrieť

Porady

Usporiadat
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

??? Asi je toho na mňa už dnes dosť.
0 0
adamt adamt

adamt je offline (nepripojený) adamt

ak tomu rozumiem tak je to bomba
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Tak hoď do pléna, bo mne je už dnes všetko tááák jednoooo.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

takže ako? od 11.3.05 po novom alebo na to musí byť zmenený zákon ? alebo to môžme použiť aj za stravné lístky 2/2005 ?
0 0
adamt adamt

adamt je offline (nepripojený) adamt

ja radšej vratim dnešné jedlo aj tak mi leží na žaludku
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

adamt
ja radšej vratim dnešné jedlo aj tak mi leží na žaludku
táto odpoveď sa mi najviac páči ...

no neviem, ako a odkedy to budeme realizovať, je to usmernenie daňového riaditeľstva, takže asi (ASI) by malo platiť, ja si to ešte v pondelok vytelefonujem radšej, kým to začnem používať v praxi - ale chudák zamestnanci - v piatok jedli ešte za draho, a od pondelka to isté, len lacnejšie ...
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Teda, ak predávam stravenky stvavovacej spoločnosťi v nom. hod. 50,- Sk zamestnancom za 22,- Sk, zo SF príspevok 2,- Sk mám odvádzať DPH zo základu 24,- Sk?????????????
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

baranovicova
Teda, ak predávam stravenky stvavovacej spoločnosťi v nom. hod. 50,- Sk zamestnancom za 22,- Sk, zo SF príspevok 2,- Sk mám odvádzať DPH zo základu 24,- Sk?????????????
NIE.
základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ivan01
NIE.
základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.
čiže moje plnenie -dodanie bude 22 s DPH a ja musím odviesť tých 3,50 z každého lístka? ale veď ich nakupujem bez DPH - asi som úplne mimo... , múdrejší prispejte!!!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
sway
čiže moje plnenie -dodanie bude 22 s DPH a ja musím odviesť tých 3,50 z každého lístka? ale veď ich nakupujem bez DPH - asi som úplne mimo... , múdrejší prispejte!!!
Ak máš stravné poukážky, tie sú bez DPH - Gastro, Vaša stravovacia, Cheque a iné, DPH je len z provízie!!
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Ja som ohladne stravy písala do poradcu podnikatela /nakupujem stravu s DPh -cena jedného lístka je 54,60+10,40 DPH =65 s DPH / a dostala som nasledujúcu odpoved :


VEC: Odpoveď na otázku


Na Vašu otázku zo dňa 25. februára 2005 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Z pohľadu dane z príjmov

Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov príspevky na stravovanie zamestnancov sú daňovým výdavkom, ak sú poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce. Podľa tohto ustanovenia zamestnávateľ je povinný zamestnancovi zabezpečiť stravovanie a zároveň prispieť na stravovanie. Výška príspevku je najmenej 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo vo výške 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách (55 % z 80 Sk = 44 Sk). Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok zo sociálneho fondu.

Firma z fakturovanej sumy zaúčtuje do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane príspevok, ktorý zamestnávateľ poskytuje zamestnancom v súlade s § 152 Zákonníka práce (v rozpätí od 55 % ceny jedla do 55 % stravného podľa rozhodnutia zamestnávateľa), zostávajúcu časť fakturovanej sumy zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Úhrada od zamestnancov sa zaúčtuje do príjmov neovplyvňujúcich základ dane.


Z pohľadu DPH

Zamestnávateľ - platiteľ DPH, poskytuje svojim zamestnancom stravu (ktorú sám kúpil od iného platiteľa). Za dodanie stravy je povinný odviesť DPH. Základom dane je cena, za ktorú stravu zamestnancom predáva, pričom základ dane je v zmysle § 22 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov:

- zvýšený o poskytnutý príspevok – v danom prípade 2 Sk a
- znížený o samotnú DPH.

Z uvedeného vyplýva, že i keď zamestnanec zaplatí za stravu menej ako zaplatil zamestnávateľ dodávateľovi stravy (o 2 Sk), DPH odvedie v rovnakej výške, ako si sám uplatnil – t. j. 10,40 Sk.

S pozdravom oddelenie Služieb zákazníkom


-z tejto odpovedi som mierne znechutená, čakala som úplne inú radu-ešte stále neviem ako stravu správne v JU účtovať a kolko mi má vlastne dat zamestnanec za lístok ...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ahá, ja som myslela, že stravné poukážky!
Zamestnávateľ 55%, Soc.fond - ako si urobíš predpis, ktorý by ti mal schváliť konateľ, resp. šéf - v JÚ, zostatok zamestnanec. DPH platí zamestnanec aj z príspevku zo SF - po starom. Po novom už ho bude mať lacnejší.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ondrejvla
Ahá, ja som myslela, že stravné poukážky!
Zamestnávateľ 55%, Soc.fond - ako si urobíš predpis, ktorý by ti mal schváliť konateľ, resp. šéf - v JÚ, zostatok zamestnanec. DPH platí zamestnanec aj z príspevku zo SF - po starom. Po novom už ho bude mať lacnejší.
Velmi pekne ta prosím-vypočítaj mi kolko mi má zaplatiť zamestnanec ak
základ dane 54,60
DPH 10,40
Spolu 65 ,00
55% 30
soc.fond 2
zamestnanec k úhrade 33 Sk- /22,6+10,4/-
Ak cena lístku je 65 s DPH -prečo zamestnanec zaplatí zan 33 Sk
-je to viac ako zaplatí zamestnávateľ -ved tomu zostane zaplatiť za lístok len 65-33=32 Sk...nerozumiem tomu , nejako mi to stále nevychádza
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso
Velmi pekne ta prosím-vypočítaj mi kolko mi má zaplatiť zamestnanec ak
základ dane 54,60
DPH 10,40
Spolu 65 ,00
55% 30
soc.fond 2
zamestnanec k úhrade 33 Sk- /22,6+10,4/-
Ak cena lístku je 65 s DPH -prečo zamestnanec zaplatí zan 33 Sk !!!!!
-je to viac ako zaplatí zamestnávateľ -ved tomu zostane zaplatiť za lístok len 65-33=32 Sk...nerozumiem tomu , nejako mi to stále nevychádza
skúste niekto zareagovať, prosím
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ondrejvla
Ak máš stravné poukážky, tie sú bez DPH - Gastro, Vaša stravovacia, Cheque a iné, DPH je len z provízie!!
Takže ešte pre istotku - ak nakupuje stravenky bez DPH, nič sa ma netýka v súvise s DPH na výstupe za ich "predaj zamestnancom" OK? - moc dík.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jeso
základ dane 54,60
DPH 10,40
Spolu 65 ,00
55% 30
soc.fond 2
zamestnanec k úhrade 33 Sk- /22,6+10,4/
podľa priloženého "oznámenia" mne vychádza cena lístka pre zamestnanca nasledovne:
54,60 - 30 - 2 = 22,60 * 1,19 = 26,90 Sk/ks
0 0
Zombor Zombor

Zombor je offline (nepripojený) Zombor

Podla mojho nazoru zakon zmeneny byt nemusi lebo ten rozsudok sa tyka aktualneho zakona cize takymto sposobom je mozne postupovat od platnosti daneho ustanovenia. Vzhladom na to ze ide o poskytnutie sluzby to plati len pre zamestnavatelov ktory poskytuju teple jedlo. Na "gastro listky" ktore su ceninou plati oslobodenie od DPH. Ak zamestnavatel poskytuje stravu priamo a hodnota jedla po odpocitani povinneho prispevku a prispevku zo socialneho fondu je 22 Sk, tak táto suma sa rozumie cenou s DPH, cize z nej vyplyva povinnost odviest DPH do SR v sume 3,50. Aspon tak som to pochopil ja
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Zamestnanec platí 31 Sk to je základ dane.Nerozumiem 19% je teraz 5 Sk,alebo 6 Sk z ceny 31 Sk.?
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

vladan
podľa priloženého "oznámenia" mne vychádza cena lístka pre zamestnanca nasledovne:
54,60 - 30 - 2 = 22,60 * 1,19 = 26,90 Sk/ks
podľa mňa je to tak ako uvádza Vladan. Tak ako sa rátalo pred tým, pred "Zákonom EÚ." Platiť by to malo asi od toho Rozhodnutia t.j. 20. januára si myslím.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Tiež súhlasím s Vladkiným výpočtom.
A súčasne so Zomborom, "Rozhodnutie" sa nemôže týkať stravovacích poukážok, lebo tie sú oslobodené od dane (ceniny), t.j. ich predaj sa ani doteraz nezdaňoval.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať