Zavrieť

Porady

Daňové priz. FO a autorský honorár

žena plná energie
Daňovník FO má príjem - potvrdenie zo závislej činnost §5 - 2x a má aj autorské honoráre - potvrdenie. V potvrdení má napísané, že mal vyplatené autorské honoráre vo výške: -autorská zmluva : 13 701,-

- literárny fond 2%: 275,-
- autorský honorár: 13 426,-

To je všetko čo tam má uvedené. Viem že tento honorár je za napísanie knihy. Ako sa to dáva do DP. Ide to podľa §6 ods.2 - VI. oddiel riadok 5 ?
A ako príje sa uvedie 13 701,- a ako výdaj 2% -275,- ?, žiadne iné doklady nemám. Prosím poradte mi či je to tak.
Dík, dík, dík a ešte raz dík /ide tu o svokra/
a treba to vlastne priznať ked je taký malý
Naposledy upravil hanulla : 11.03.05 at 15:48 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Áno §6 ods.2 - VI. oddiel riadok 5, Príjmy: 13.701,-, výdaje môžeš dať 25% (ak nemá z §6 iné príjmy, kde by požíval skutočné výdavky) t.j.3.425,-. Ten lit.fond je v tých 25%.
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
Vie ešte niekto poradiť, paušalne vydavky si asi nemože uplatnit ked nema žiadne doklady, nema nič a nič si neviedol, bola to iba príležitostná práca, alebo čo ???????
Naposledy upravil hanulla : 13.03.05 at 16:43 Dôvod: chyba
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Skús si pozrieť:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6074&page=3
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Mám takmer rovnaký prípad, mňa však zaujíma toto:
Musel sa prihlásiť takýto "miniautorík" od 01.01.2005 ako SZČO na zdravotné poistenie a má si mesačne platiť 910,- Sk ? /veď pomaly viac zaplatí na poistnom ako zarobí na autorskom honorári/
0 0
Petka Petka

Petka je offline (nepripojený) Petka

lenkak: myslím, že otázka stojí tak, že či autor potrebuje mať nejaké doklady na to, aby si mohol odvádzať 25 percent paušálne výdavky alebo nie?

mňa to tiež zaujíma

a taktiež ma zaujíma, či stačí podať len "čisté" daňové priznanie, teda či musím alebo nemusím prikladať nejaké doklady napr. výpisy z banky, príjmové doklady a pod. - je to niekde definované v zákone?

a ešte jedna vec - v DP je položka bankový účet - sme alebo nie sme povinní ho tam uvádzať?
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
Správna otázka. To som sa nikde nedočítala a pátrala som všade kde sa dalo. Je zrejmé ze ani jeden danovník co ma prijem podľa §5 a ktomu napíše niečo -npr. skriptá, nemá živnost, nemá vlastne skoro žiadne skutočné vydavky , ved to doma piše na PC, a ak aj má tak bločky si určite neodkladá.
K DP musi mat prilozené od vydavatela potvrdenie koľko dostal. No a potvrdenie z §5, výpisy sa neprikladajú.

Petka
lenkak: myslím, že otázka stojí tak, že či autor potrebuje mať nejaké doklady na to, aby si mohol odvádzať 25 percent paušálne výdavky alebo nie?

mňa to tiež zaujíma

a taktiež ma zaujíma, či stačí podať len "čisté" daňové priznanie, teda či musím alebo nemusím prikladať nejaké doklady napr. výpisy z banky, príjmové doklady a pod. - je to niekde definované v zákone?

a ešte jedna vec - v DP je položka bankový účet - sme alebo nie sme povinní ho tam uvádzať?
0 0
Idiotka Idiotka

Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

[QUOTE=hanulla]Daňovník FO má príjem - potvrdenie zo závislej činnost §5 - 2x a má aj autorské honoráre - potvrdenie. V potvrdení má napísané, že mal vyplatené autorské honoráre vo výške: -autorská zmluva : 13 701,-

A si si istá, že má podať daňové priznanie B?
Ak ti správne rozumiem, má 2 potvrdenia zo závislej činnosti - na to by stačilo A, a ďalší príjem mám 13.701,- Sk.
(ja si istá nie som, že by mal podať B daňové priznanie.)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Som tento prípad už roky - asi 11 rokov (zamestnanec + menší príjem z autorských práv). Podávam daňové priznanie typu B. DO VI.oddielu riadok 5 treba zapísať príjem z autorských práv hrubý (13701). Výdavky si uplatňujem vo výške 25% - nepotrebujem na to žiaden papier. Nemusím si výdavky ani evidovať. Musím si evidovať iba príjmy. Príjmy si evidujem čisté (po odpočítaní 2%, podľa toho ako prichádzajú) plus potvrdenie o vyplatených honorároch za celý rok, kde mám uvedenú hrubú čiatku. Nič viac nie je treba.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

A ešte k tomuto :
rene
Mám takmer rovnaký prípad, mňa však zaujíma toto:
Musel sa prihlásiť takýto "miniautorík" od 01.01.2005 ako SZČO na zdravotné poistenie a má si mesačne platiť 910,- Sk ? /veď pomaly viac zaplatí na poistnom ako zarobí na autorskom honorári/
Ja som to riskla, neprihlásila som sa. V zákone sa hovorí že SZČO je ten, kto vykonáva činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa autorského zákona. V súčasnosti už takúto činnosť nevykonávam, mám príjem len z činnosti, ktorú som ukončila v minulosti. Pre istotu som dala aj dotaz na VšZP - ešte v januári. Ale pre istotu mi ešte neodpovedali.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Prosim Vas poradte mi, ak viete co s takymto pripadom:
Fyzicka osoba pisala prispevky do novin. Nemala uzatvorenu pracovnu zmluvu ani dohodu o vykonani prace. Z vydavatelstva mi poslali potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO - § 5 (klasicke ktore sa posiela pri pracovnom pomere alebo pri dohodach). Podla mna mali vystavit potvrdenie v zmysle § 6 ods. 2 a) a nie v zmysle § 5! Nerozumiem vsak celkom jednej vete § 6 ods. 2: "Prijmami z inej samostatne zarobkovej činnosti, ak nepatri do prijmov uvedenych v § 5, su prijmy..." to si mozem akoze vybrat ze do ktoreho § to mam dat? Dakujem
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
Tá FO má aj príjmy zo závyslj činnosti? krem toho honoráru
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Uplatenenie paušálnych výdavkov ostatnými podnikateľami:
výdavky vo výške 25% z úhrnu nasledovných príjmov je možné uplatniť aj pri z použitia alebio z poskytnutia z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv........
Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov je povinný viesť evidencie:
1. evidenciu o príjmoch v časovom slede
2. zásoby, ale nakoľko tysi nič nenakupovala toto Ti odpadá
3. evidenciu o pohľadávkach , ale ani toto nepotrebuješ.

Takže v kľude si môžeš uplatniť výdavky 25% z príjmu.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

hanulla
Tá FO má aj príjmy zo závyslj činnosti? krem toho honoráru
Ano, ma aj § 5 (ale to bol normalny pracovny pomer cast roka - uplne v inej firme) a potom ma aj § 6 ods. 1 c) - je to advokat.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rene
Mám takmer rovnaký prípad, mňa však zaujíma toto:
Musel sa prihlásiť takýto "miniautorík" od 01.01.2005 ako SZČO na zdravotné poistenie a má si mesačne platiť 910,- Sk ? /veď pomaly viac zaplatí na poistnom ako zarobí na autorskom honorári/
...od 1.7.2005 by už umelci a autori nemali patriť medzi SZČO na účely zdravotného poistenia...preto kto sa naozaj ale naozaj nemusí z nejakého super objektívneho dôvodu teraz prihlasovať do ZP ako umelec/autor, prihlasovať by sa takto nemal vôbec...ZP mu totiž nemá ako dokázať, či tvoril v 1.polroku 2005 alebo až v 2.polroku 2005 - keď už povinnosť platiť ZP mať nebude...daňové priznanie za rok 2005 je len jedno (nie osobitne za prvý a za druhý polrok) a z daňového priznania sa nedá rozoznať, kedy presne príjmy poberal a samozrejme, kedy tvoril...
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
a ešte ked mu poslali potvrdeneie podla §5 tak asi má nejaku zmluvu alebo dohodu, inak by mu poslali len potvrdenie o vyplatení autorských honorároch, v nom by bolo uvedé aj 2% liter. fond. A aj ked nemá /zrejme si ju urobili :-) / podla toho čo ti poslali si vyberat nemôžeš musiš to zaradiť do 5§ už len z toho dôvodu že na tom potvrdení nemaš nikde napísane za čo to je - myslim uvedená činnost podla 6§ ods.2
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

hanulla
a ešte ked mu poslali potvrdeneie podla §5 tak asi má nejaku zmluvu alebo dohodu, inak by mu poslali len potvrdenie o vyplatení autorských honorároch, v nom by bolo uvedé aj 2% liter. fond. A aj ked nemá /zrejme si ju urobili :-) / podla toho čo ti poslali si vyberat nemôžeš musiš to zaradiť do 5§ už len z toho dôvodu že na tom potvrdení nemaš nikde napísane za čo to je - myslim uvedená činnost podla 6§ ods.2
Mhm, to znamena ze § 5 to moze byt len vtedy ak je uzatvorena dohoda alebo pracovny pomer! Inak to musi byt § 6 ods. 2 a). OK, idem sa hadat s vydavatelstvom... chcem totiz k tomu prijmu uplatnit skutocne vydavky... a nehodlam to nechat v § 5 lebo tam si nic okrem poistneho a DDP uplatnit nemozem. DIKY. Pa
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
4i6e si musia iba uchovať potvrdenie že i bol vyplatený honorár? a k danovému ho máam alebo nemám priložit? Ake je u Vás počasie svieti slunéčko...

lenkak
Uplatenenie paušálnych výdavkov ostatnými podnikateľami:
výdavky vo výške 25% z úhrnu nasledovných príjmov je možné uplatniť aj pri z použitia alebio z poskytnutia z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv........
Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov je povinný viesť evidencie:
1. evidenciu o príjmoch v časovom slede
2. zásoby, ale nakoľko tysi nič nenakupovala toto Ti odpadá
3. evidenciu o pohľadávkach , ale ani toto nepotrebuješ.

Takže v kľude si môžeš uplatniť výdavky 25% z príjmu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Do DP pridávaš všetky potvrdenia o príjme - aj od zamestnávateľov aj za honorár.
Ale slniečko tu zatiaľ svieti, ale tuším, že na Teba sa vyškiera.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

lenkak
Do DP pridávaš všetky potvrdenia o príjme - aj od zamestnávateľov aj za honorár.
Ale slniečko tu zatiaľ svieti, ale tuším, že na Teba sa vyškiera.
Prosim Ta kde je napisane ze k priznaniu davas potvrdenia za prijate honorare? Ja myslim, ze len kopie potvrdeni od zamestnavatela sa maju prikladat (zo zavislej cinnosti)!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Keď budeš mať kontrolu z DU tak už od Teba nebudú žiadne potvrdenia o príjme pýtať nakoľko si si ich priložil k DP. A zároveň budeš mať zdokladovanú celú evidenciu o príjme. Aspoň čo písala Hanulla - mala len PP + honorár, nie živnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať