Zavrieť

Porady

upratovanie spoločných priestorov

user P406
sme malé spoločenstvo 12bytov a väčšinou mladé rodiny a len jeden starší pán čo býva sám. Nakoľko má zdravotné problémy tak v poslednom Dodatku vyčítal, že spoločné priestory sa môžu upratovať podľa počtu osôb v bytoch a nie ako sme my používali kalendár a každý týždeň niekto iný upratuje./služba sa posúvala od bytu k bytu/ On navrhoval zmenu podľa osôb, nakoniec na Zhromaždení sme jeho služby rozdelili medzi nás ostatných. Ale aké máte vy skúsenosti ? Delíte to podľa osôb ?
Usporiadat
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Problémy s upratovaním spoločných priestorov sú asi všade tam, kde si neplatia upratovačku. My máme dva vchody po 32 bytov.
V Domovom poriadku si dohodli upratovanie schodov a suterénu podľa potreby aspon 2 x v týždni. Na vývesnej tabuli visí poradovník upratovania. Ak niekto neupratuje v nedeľu sa mu vhodí do schránky upozornenie a ak nereaguje, tak v pondelok sa za neho dá upratať (našťastie máme takú osobu) . Za toto upratanie sa zaplatí a vlastník, ktorý neupratal musí zaplatiť.
Najlepšie je, keď sa zaplatí upratovačka. Keď sa však nevedia dohodnúť, tak je to horšie.
2 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Áno, to som zažil, žil som sám a upratovanie na mňa pripadalo tak často, ako na byt kde bývali piati, s troma deťmi - puberťakmi. Robili bordel, nosili špinu a ja som im mal robiť upratovačku...Takých bytov bolo viacero, a tak som sa na to vybodol. Vrchol všetkého bol, keď ja ateista som mal upratovať vianočný bordel z ihličia stomčekov. Nie, že by rešpektovali ateistu, ono musia zasrať spoločné priestory symbolmi Vianoc, už čakám kedy tam dajú toho ich pomyselného ukrižovaného idola.
Potom sa to zmemilo, a platili sme firmu. Na hlavu to bolo pár euro. Pokoj a čistota. Potom sa tým čo sú viacerí v byte napáčilo, že platia viac ako keď je jeden. Tak som platil zasa na odoscelntské výčiny a špinu hlavne niekoho iného.
Teraz sa to vrátilo do pôvodného stavu, a "každý byt" upratuje raz za týždeň.
Ako je optimálne zabezpečovať upratovanie spoločných priestorov? A ako sa na tom podielať?
0 0
enida enida

enida je offline (nepripojený) enida

platit fix na byt sa mi nepaci, nic to nezohladnuje. a mnozstvo spiny na osobu sa tiez neda odmerat. asi by som sa najskor priklonila k platbam v zavislosti od vlastnickej vymery - t. j. m2 bytov. V duchu toho, aky pomer vlastnis, o taky pomer sa staraj.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
enida, aj ja sa prikláňam k názoru podľa spoluvlastníckeho podielu. Nielen platiť, ale aj upratovať. zažil som snáď všetko na hlavu, od bytu, od výmeru...
Je jedno,ako, kto, či koľkí spôsobili znečistenie spoločného priestoru. Moja povinnosť ho upratať je určená spoluvlastníckym podielom.
Na neočistenom chodníku pred domom, ktorý je nepoistené spoločné vlastníctvo domu, niekto (poštárka) utrpí úraz. Kto je zodpovedný za škodu?
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
My platíme fixne každý byt po 2€ mesačne. Podľa mňa je nezmysel platiť od m2 alebo počtu osôb.

Príklad: v 1-izbovom byte by býval jeden človek a v 3-izbovom 4 ľudia. No tí 4 ľudia sa prejdú po spoločných priestoroch v priemere 3x do dňa, to je 12 prejdení. K človeku v 1-izbovom by chodili kamaráti, čo by bolo napr. 6 kamaráti každý deň ráno a popoludní, čo predstavuje 24 prejdení. Prečo by mali potom 4 ľudia vo veľkom byte doplácať na toho druhého?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Najlepšie by bolo, každému do prdele strčiť metlu, aby vedel, že má nechať za sebou poriadok. Ale tak sa to nerobí. Dohodnú sa vlastníci, že vrámci svojpomoci sa striedajú vlastníci v týždňových intervaloch, bez úplaty. No a niektorí sú potom nasratí, že pre niektorých to neplatí. Ak jedného, či dvoch susedov pred sebou majú, čo sa o poriadok nestarajú, príde na ných rada, nikto nedonútil pred nimi toho smrada. Aby nebol v dome smrád, ktosi to uprace, aj keď nie je s toho rád. Niekde v domoch si starosti nikto nerobí, dáme každý byt tisícku, a ten kto sa nadre má tri eura aj čosi vo vrecku. Teoreticky to vec rieši, ale čo ak niekto, zhreší? Začne sa to odznova, zvolá sa schôdza domová. A tam možno prídu na to, že ten ich dom je pre nich zlato. Alebo, ze sú hajzli a bývajú v hajzli. Zákon im v tom nepomôže, keď sa nemôžu vmestiť do kože.







Niekto zhora to uprace v tých domoch, bytových?




0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať