Zavrieť

Porady

Nevyplatené odchodné

Tlciem si hlavu o stenu. Pri kontrole som zistila v mzdach chybu a to dost zasadnu. Minuly rok vo februari som zabudla vyplatit zamestnancovi odstupne, na ktore mal narok. Splnal vsetky podmienky. Je mi dost cudne, ale neprisiel sa ani stazovat. Tuto chybu by som chcela napravit, len neviem akym sposobom. V pracovnych pomeroch v programe ho aktualne uz nevediem, je odhlaseny z poistovni. Prosim poradte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bude to plnenie po skončení pracovného pomeru, z ktorého zraziš iba daň.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Soňa17 Pozri príspevok
    Tlciem si hlavu o stenu. Pri kontrole som zistila v mzdach chybu a to dost zasadnu. Minuly rok vo februari som zabudla vyplatit zamestnancovi odstupne, na ktore mal narok. Splnal vsetky podmienky. Je mi dost cudne, ale neprisiel sa ani stazovat. Tuto chybu by som chcela napravit, len neviem akym sposobom. V pracovnych pomeroch v programe ho aktualne uz nevediem, je odhlaseny z poistovni. Prosim poradte.
    Odchodné alebo odstupné?, máš v tom rozpor. Ale stále to vieš doplatiť, aj po skončení PP.

    Soňa17 je offline (nepripojený) Soňa17

    Soňa17
    Ospravedlnujem sa, jedna sa o odchodne.

    A ako to mam prakticky spravit? Mam ho nanovo zaevidovat do programu ako zamestnanca, alebo ako mozem zaktualizovat jeho pracovny pomer? Rozmyslam, ze mu to dam do decembra 2007 - dane este za december nemam zaplatene.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Soňa17 Pozri príspevok
    Ospravedlnujem sa, jedna sa o odchodne.

    A ako to mam prakticky spravit? Mam ho nanovo zaevidovat do programu ako zamestnanca, alebo ako mozem zaktualizovat jeho pracovny pomer? Rozmyslam, ze mu to dam do decembra 2007 - dane este za december nemam zaplatene.
    Budeš to mať jednoduchšie, daj to do decembra a finito.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    opýtam sa..... je bezpodmienečne nuté vyplácať odchodné, ak o jeho vyplatenie zamestnanec pri skončení PP alebo bezprostredne po ňom nepožiada?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KEJKA Pozri príspevok
    opýtam sa..... je bezpodmienečne nuté vyplácať odchodné, ak o jeho vyplatenie zamestnanec pri skončení PP alebo bezprostredne po ňom nepožiada?
    O odchodné sa žiadať nemusí, je na neho zákonný nárok( samozrejme ak sú splnené predpoklady jeho vyplatenia.)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tweety Pozri príspevok
    O odchodné sa žiadať nemusí, je na neho zákonný nárok( samozrejme ak sú splnené predpoklady jeho vyplatenia.)
    hm a čo zákonník práce? ved je to tam uvedené, alebo sa mýlim? § teraz nemám poruke, ale je to pri tom odchodnom, odstupnom.......

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zákonník práce
    § 76
    Odstupné a odchodné



    (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


    Nemusí žiadať, je zo zákona nárok.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KEJKA Pozri príspevok
    hm a čo zákonník práce? ved je to tam uvedené, alebo sa mýlim? § teraz nemám poruke, ale je to pri tom odchodnom, odstupnom.......
    Veď práve, že sa držíme ZP, konkrétne §76.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tweety Pozri príspevok
    Veď práve, že sa držíme ZP, konkrétne §76.
    dakujem za upresnenie
    som na Porade a sťažujem sa že "nemám zákon poruke".........?
    tak som si to uvedomila a citujem

    (6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    pýtala som sa na túto vetu - upresnenie nutnosti vyplatiť odchodné.......

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KEJKA Pozri príspevok
    dakujem za upresnenie
    som na Porade a sťažujem sa že "nemám zákon poruke".........?
    tak som si to uvedomila a citujem

    (6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    pýtala som sa na túto vetu - upresnenie nutnosti vyplatiť odchodné.......
    Zadáv. otázky v prísp. č. 1 písala o tom, že splňal nárok na odchodné, iba ona ho nevyplatila.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    KEJKA Pozri príspevok
    opýtam sa..... je bezpodmienečne nuté vyplácať odchodné, ak o jeho vyplatenie zamestnanec pri skončení PP alebo bezprostredne po ňom nepožiada?
    KEJKA Pozri príspevok
    dakujem za upresnenie
    som na Porade a sťažujem sa že "nemám zákon poruke".........?
    tak som si to uvedomila a citujem

    (6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

    pýtala som sa na túto vetu - upresnenie nutnosti vyplatiť odchodné.......
    Kejka, všimni si, že to požiadanie sa neviaže k poskytnutiu odchodného, ale k požiadaniu o dôchodok. Ide o to, že má nárok na odchodné, ak v čase skončenia PP už má nárok na dôchodok, alebo ak ešte nie, tak ak o dôchodok požiadal hneď po skončení PP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.