Zavrieť

Porady

Preradenie na inú prácu po RD

Dobrý deň,
končím RD a zamestnávateľ ma odmietol zaradit na pôvodne pracovné miesto a zároveň mi odmieta prideliť prácu podľa Pracovnej zmluvy.
1. Ak ma prepusti (pretože nebudem súhlasiť s inou prácou aku mam uvedenu v pracovnej zmluve) mám nárok na odstupné ?
2. Ak budem súhlasiť so zmenou pracovnej zmluvy (zmena prac. zaradenia) môže mi znížiť mzdu oproti pôvodnej Dohode o mzde uzatvorenej pred RD ?


ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    imka Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    končím RD a zamestnávateľ ma odmietol zaradit na pôvodne pracovné miesto a zároveň mi odmieta prideliť prácu podľa Pracovnej zmluvy.
    1. Ak ma prepusti (pretože nebudem súhlasiť s inou prácou aku mam uvedenu v pracovnej zmluve) mám nárok na odstupné ?
    Pokiaľ ti dá výpoveď z dôvodu organizačných zmien (nadbytočnosť) tak máš nárok na odstupné a aj výpovednú dobu (oboje v závislosti od odpracovaných rokov)

    imka Pozri príspevok
    2. Ak budem súhlasiť so zmenou pracovnej zmluvy (zmena prac. zaradenia) môže mi znížiť mzdu oproti pôvodnej Dohode o mzde uzatvorenej pred RD ?

    ďakujem
    Otázka je zle položená. Zmena pracovnej pozície ako aj mzda sú predmetom dohody. Pokiaľ budeš súhlasiť so zmenou pozície a nebudeš súhlasiť so zmenou mzdy, tak ste sa nedohodli a k preradeniu nepríde a uplatní sa bod 1.

    imka je offline (nepripojený) imka

    imka
    Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď a mam ešte jednu otázku.
    Ak mi dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, tak ak som to spravne pochopila - potrebujem si to overiť, teda uistiť sa - nemám nárok na podporu v nezamestnanosti, pretože nespĺňam podmienku poistenia v nezamestnanosti aspoň tri roky v období štyroch rokov od prepustenia. Som zamestnaná na dobu neurčitú (zatiaľ), od októbra 2003 do apríla 2004 na MD potom RD. Od decembra 2004 nástup na MD a od júna 2005 RD do 27.1.2008.

    od 28.1.2008 - výpoveď
    doba od 27.1.2004 do 30.6.2005 som bola poistená (platilo aj pre zamestnané ženy na RD)
    doba od 1.7.2005 do 27.1.2008 som bola na RD -zmena v zákone a tým pádom som nebola poistená v nezamestnanosti

    Ďakujem za odpovede.

    imka je offline (nepripojený) imka

    imka
    Áno, pre mňa bohužiaľ.

    ale už keď sa v tom vŕtam, ešte som trošku študovala ZP a našla som toto :

    (2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

    a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
    b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

    Takže prakticky nemám na výber a s novým zaradením musím súhlasiť.

    Teda jednu výhodu to má, aspoň sa naučím niečo nové keď to tu takto študujem.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Je to tak, zamestnávatel ta je povinný zaradiť na pôvodné prac.miesto len po skončení materskej dovolenky, nie rodičovskej dovolenky (§ 157 ZP).
    Nech nemýli, to "... alebo rodičovskej dovolenky (§166 ods.1)". Je to prípad otcov, ktorí sú s dieťatom na tejto dovolenke miesto matky.

    Preradenie na inú prácu po RD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.