Zavrieť

Porady

kvapkanie v radiatore

Ahojte, kupil som byt a teraz v zime pocut ked sa vecer o 22-00 konci vykurovanie, kvapkanie v radiatore a rano ked zacinaju kurit o 5-00 tak pocut to kvapkanie omnoho silnejsie, je to ako keby padala voda z nejakej vysky, postupne sa to spomaluje a ked je asi uz plny radiator tak to nepocut. Netrva to sice dlho ale je to velmi neprijemne, casto sa na to zobudim. Pocut to iba v jednom radiatore, tam kde je spalen v inych nie. Môže byť nejaka diera v radiatore alebo je tam nejaka necistota?
Dakujem za radu. Pali
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Už ste skúsili odvzdušniť radiatory? Bývame na najvyššom poschodí a radiatory musíme odvzdušňovať aj dvakrát do týždňa, lebo po určitom čase v nich začne "žblnkotať". Dokonca sú aj zle vyspádované...

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Nezamienas si to za pukanie, ktore vznika odstavovanim kurenia. Kov sa stahuje a v celom dome sa to prejavuje pukanim.

    pald je offline (nepripojený) pald

    pald
    Ahoj duves, pukanie to isto nieje, to je prud vody ktory tecie ked sa zacina kurit, resp ked prestavaju tak je to len slabe kvapkanie, ako keby voda narazala na nejake dno. P

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pald Pozri príspevok
    Ahoj duves, pukanie to isto nieje, to je prud vody ktory tecie ked sa zacina kurit, resp ked prestavaju tak je to len slabe kvapkanie, ako keby voda narazala na nejake dno. P
    Pukanie spôsobené rozťahovaním a sťahovaním materiálu (trubiek, radiátora) môže mať rôzne zvukové prejavy a môže sa ľahko zameniť aj s kvapkajúcou vodou. Takto pukajú aj naše rozvody UK. Som si na 95% istý, že to bude ono a nie kvapkajúca voda.

    dilnak je offline (nepripojený) dilnak

    dilnak
    skus zistit či je dobre vyspadovaný. Ak nie si na vrchnom podlaží tak vlastne nemáš odvzdušnovák. Radiator potom musí od trubiek klesať ak nie tak tam je pes zakopaný. Je v nom vzduch a pri vychladnutí sa hladina zníži od nátokovej trubky. Pri rozkúrení v nom člapká dokial sa zas voda nezohreje a nestupne po nátokovú trubku.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Môj návrh: opýtajte sa svojich susedov či to robí aj im, ak áno tak je to ochladzovanie a zahrievanie radiátorov , no a ak nie ,tak to nie je pravda, že Vám tam odkvapkuje voda pri ochladzovaní a opačne. Môže to byť prenos nejakých ozvien buď z teplárne, alebo ak máte vlastnú kotolňu tak z kotla.

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    dilnak Pozri príspevok
    skus zistit či je dobre vyspadovaný. Ak nie si na vrchnom podlaží tak vlastne nemáš odvzdušnovák. Radiator potom musí od trubiek klesať ak nie tak tam je pes zakopaný. Je v nom vzduch a pri vychladnutí sa hladina zníži od nátokovej trubky. Pri rozkúrení v nom člapká dokial sa zas voda nezohreje a nestupne po nátokovú trubku.
    Som toho názoru, že dilnakova odpoveď je najpravdepodobnejšia. Keď sa vypína kúrenie, znamená, že sa vypínajú aj čerpadlá a teda prestáva pohyb vody v sústave a to kvapkanie by mohlo spôsobovať nedostatočné odvzdušnenie. Stále nie je známe, či je to na najvyššom poschodí. Ak nie je dobre vyspádovaný radiátor, tak by som odporúčal povoliť šrubenie pred vstupom do radiátora a tak sa pokúsiť ho odvzdušniť.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Julian Pozri príspevok
    Som toho názoru, že dilnakova odpoveď je najpravdepodobnejšia. Keď sa vypína kúrenie, znamená, že sa vypínajú aj čerpadlá a teda prestáva pohyb vody v sústave a to kvapkanie by mohlo spôsobovať nedostatočné odvzdušnenie. Stále nie je známe, či je to na najvyššom poschodí. Ak nie je dobre vyspádovaný radiátor, tak by som odporúčal povoliť šrubenie pred vstupom do radiátora a tak sa pokúsiť ho odvzdušniť.
    Nesúhlasím s tým spadovaním radiatora pretože ak sú namontované obehové čerpadla a ja som presvedčený že sú, tak tam nie je potrebné vyspadovanie pretože čerpadlo je namontované na spiatočnej vetve kúrenia čiže netlačí ale ťahá vodu späť do kotla. No a keďže je to uzatvorený okruh tak aj pri vypnutí čerpadla, čiže odstavení kotla na noc nie je možné, aby vznikal taký pokles vody v radiatoroch . Logika hovorí, veď to nie je vodovodný kohútik kde je stály tlak vody, ale pokles.Ešte dodám, ak by si mal zavzdušnený radiátor tak to by Ti ani nehrial.

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    kališnik Pozri príspevok
    Nesúhlasím s tým spadovaním radiatora pretože ak sú namontované obehové čerpadla a ja som presvedčený že sú, tak tam nie je potrebné vyspadovanie pretože čerpadlo je namontované na spiatočnej vetve kúrenia čiže netlačí ale ťahá vodu späť do kotla. No a keďže je to uzatvorený okruh tak aj pri vypnutí čerpadla, čiže odstavení kotla na noc nie je možné, aby vznikal taký pokles vody v radiatoroch . Logika hovorí, veď to nie je vodovodný kohútik kde je stály tlak vody, ale pokles.Ešte dodám, ak by si mal zavzdušnený radiátor tak to by Ti ani nehrial.
    V našom prípade je obehové čerpadlo nie na spiatočke, ale vo výtlačnom potrubí. Ako je to pri centrálnej dodávke neviem a ani Ti nebudem oponovať, ale pokúsim si to overiť ako to zvyčejne býva a správne má byť. Nie je to ale jednoduchá otázka. Dá sa okolo toho veľa diskutovať.

    Pokles vody nie je,ale jej vychladnutím resp. ohriatím sa mení jej objem, následkom čoho sa tlak mení a tlakovacie zariadenie udržiava požadovaný tlak dopustením resp.odpustením vody z okruhu do zásobníku. Z toho by mohlo byť to kvapkanie (v nedokonale odvzdušnenom telese).
    Ak to puká (klepká) tak súhlasím, že je to z dilatácie rozvodov.

    U nás pri spúšťaní kotolne sa vo viacerých prípadoch stalo, že radiátory boli zavzdušnené aj keď neboli na najvyšších poschodiach. Radiátor môže byť aj rovno, ale prívodné rúrky by mali mať správny sklon. Montážnici ich odvzdušnili cez spomínané prípojné šrubenie a bolo po probléme.

    Teraz sa žblnkotanie občas objaví na vrchných poschodiach. Ak je radiátor správne namontovaný, tak vieme to odstrániť tak, že čerpadlo zapneme na maximum a zároveň zdvihneme tlak na maximálne prípustnú hodnotu. Tam kde to nie je v poriadku to urobí trochu rachot a zvyčajne sa to napraví. Niekedy to treba zopakovať. Teraz to už robíme na začiatku výkurovacej sezóny pravidelne.
    Mali sme prípad, že na vrchnom poschodí si nechali vymeniť radiátory a "odborníci" porobili opačné spády (viditeľné aj bez merania), radiátory nekúrili dobre a ako ináč na vine bola kotolňa. Jednoducho nedokázali sme to pretlačiť. Po úprave to funguje.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Reagujem na Tvoje vysvetlenie, ale náš priateľ vo svojom príspevku nenapísal či sa jedná o diaľkové vykurovanie, alebo majú v bytovke vlastnú kotolňu. Môžeš mi to vysvetliť?

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    kališnik Pozri príspevok
    Reagujem na Tvoje vysvetlenie, ale náš priateľ vo svojom príspevku nenapísal či sa jedná o diaľkové vykurovanie, alebo majú v bytovke vlastnú kotolňu. Môžeš mi to vysvetliť?
    Neviem čo chceš vysvetliť. Nielenže nenapísal aké majú vykurovanie ale ani to či sú na vrchnom poschodí.
    Ja netvrdím, že je to určite tak. Ja len ponúkam možností. Nie je vylúčené že príčina je niekde inde, ale ak chceš ju nájsť, tak musíš vyskúšať všeličo ,lebo jednoznačnú odpoveď Ti nikto neponúkne a vyrátať sa to nedá.

    Pri diaľkovom vykurovaní budú asi vyššie tlaky, ale javy ktoré sa vyskytujú budú asi podobné.

    Čo sa týka zadaváteľa príspevku asi má už problém vyriešený ak sa neozýva, alebo to ani problém nie je. To všetko sa ale môže zísť niekomu inému.

    pald je offline (nepripojený) pald

    pald
    Ahojte, som na prvom poschodi z 10, mozno je to zavydusnene a mozno aj zly spad. zistim ako je to u susedov, ale to kvapkanie je len v jednej izbe.Pali
    Zdravim vsetkych. Mame podobny problem. Sme na 10/13 posch. V radiatoroch puka len taky jazz. Ani spat sa pri tom neda. Zvlasne je ze to roby na oboch stupackach. robi to vtedy ked sa zakuruje resp. v momente ked termoregulacny ventil pusti teplu vodu do radiatora. Pocut to aj u susedov. So spravcom nieje ziadna rec. Vravi vas byt vas problem. Nie som odbornik tak chcem radu od vaaas. Moze to byt tym, ze majitel pred nami "tiez odbornik" zalial pri rekonstrukcii stupacky betonom, vsimol som si ze dole nemaju ziadnu volnost. Please help.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    aesalus1976 Pozri príspevok
    Zdravim vsetkych. Mame podobny problem. Sme na 10/13 posch. V radiatoroch puka len taky jazz. Ani spat sa pri tom neda. Zvlasne je ze to roby na oboch stupackach. robi to vtedy ked sa zakuruje resp. v momente ked termoregulacny ventil pusti teplu vodu do radiatora. Pocut to aj u susedov. So spravcom nieje ziadna rec. Vravi vas byt vas problem. Nie som odbornik tak chcem radu od vaaas. Moze to byt tym, ze majitel pred nami "tiez odbornik" zalial pri rekonstrukcii stupacky betonom, vsimol som si ze dole nemaju ziadnu volnost. Please help.
    To bude ten klasický problém s rozpínavosťou potrubí, prípadne samotného vykurovacieho telesa. Posluchom len ťažko zistiť, kde to puká, lebo zvuk sa neuveriteľne šíri v takýchto sústavách. Môže to byť v tom zabetónovom potrubí ale nemusí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.