Zavrieť

Porady

Pivnica/suteren pod RD (ano/nie/ciastocne)?

Zdravim!

Ideme stavat maly dom, podkrovny, 100m zastavana plocha, na malom pozemku - 330m2. Individualny projekt. Uvazujeme o dispozicnom rieseni.

Spodna voda je 10m, takze by sa suteren mal dat postavit. Dom chcem mat v rovine pozemku, t.j. nie nadvihnuty. Uvazujem tiez o studni - ta by asi sla do suterenu?

Snazim sa spravit si nazor na potrebu suterenu - pivnice. Potrebujem ju?
Skladovanie zeleniny ani tuheho paliva nehrozi, potreba velkej mraznicky je taktiez otazna.

Uvazujem ze do suterenu by sa hodila dat miestnost na domace prace, t.j. pracka, mozno tiez kotol (bude plynovy) a nadrz na TUV. A tiez priestor na veci ako bicykle, zahradne naradie, lyze, zimne kolesa pre auto (garaz nebudeme mat)... Suteren by (myslim) nebol vykurovany.

Aka draha je pivnica, alebo ciastocne podpivnicenie?

Odporucate spravit pivnicu?

Ak by bola pridraha a nerobili by sme ju, kam umiestnit miestnost na domace prace - da sa aj do podkrovia? Na prizemi chcem mat aj pracovnu, preto bude prizemie asi dost priestorovo obmedzene.

Dakujem za nazory a prakticke skusenosti!
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Čiastočne musíš nadvihnúť nad úroveň, kvôli oknám. Spomínaš práčovňu atď, tak budeš musieť vetrať.Keď môžeš mat pivničné priestory je to dobré a neuvažovala by som pod polovičným ale celé. Náklady sa až tak nenavýšia a miesta nikdy nie je dosť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
leonq leonq

leonq je offline (nepripojený) leonq

odbornici a skuseni tvrdia ze postavenie pivnice vyjde tolko ako jedno poschodie, netusim ci je to pravda, ale ked si predstavim vsetky nutne ukony vratene izolacie, jedneho stropu naviac je to celkom mozne
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AK chceš mať pivnicu kvalitne urobenú tak rátaj cca. o 300-400 tisíc naviac k rozpočtu celej stavby.
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
pivnica - naklad od ca 500 tis. naviac .. aj preto som ju vypustil z mojho projektu ... tych zopar zavaranin a potravin budem skladovat v komore, pracku/pracovnu budem mat v hosp.miestnosti na prizemni .. a vinnu pivnicku mi netreba mat doma, radsej si zajdem s priatelmi do hospody
0 0
jhecko jhecko

jhecko je offline (nepripojený) jhecko

Cena suterenu zalezi hlavne od Vasich moznosti. Velkou polozkou su vykopove prace. Ak ich dokazete pomocou dobrych znamych znizit, je to velka vyhoda. Mal som naprojektovane ciastocne podpivnicenie RD, rozhodol som sa pre celkove, naklady sa zvysili minimalne. Ciastocne podpivnicenie je komplikovanejsie...
Nakladami sme sa zmestili do 250 000,-Sk.
Vy musite mat uplne jasno v tom, ci suteren potrebujete. Sklad, kotolna, fitko, sauna, ...
Este jedna poznamka: kym som sa ja "hral" v zemi, sused zvladol celu hrubu stavbu bungalovu bez suterenu.

(nad teren ist nemusite, existuju predsa anglicke dvorce, mam 4)
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Najhorsie spomienky z celej stavby mam spojene s budovanim pivnice. Ak som chcel do zimy strechu, musel som zacinat skoro na jar. Cely cas prsalo, ja som sa drel v blate. Mas maly pozemok, ale istotne sa najde par metrov na hospodarsku budovu vedla domu. Je to lacnejsie, rychlejsie, vykurovat musis aj pivnice pod domom. Garaz pod domom je nezmysel. Dym, smrad, hluk. Skladovat v zaizolovanej pivnici nemozes nic. Pracovna ako samostatna miestnost dnes nemusi byt, hobby priestor vytvoris aj nad zemou. Dnes uz by som pivnicu nerobil. Videl som domy, ktorych pivnice znicila spodna voda pri silnych dazdoch a povodniach, nikdy tam nemali spodnu vodu tak vysoko. Privalova voda doslova roztrhala podkladovy beton.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Mam malu pivnicu, som rad ju mam(na kotolnu), ale uz by som ju nerobil. Ale na malom pozemku je to na zvazenie. Cenovo to moze byt od 250tis do miliona, podla velkosti, kvality prevedenia(material, praca) a ci to bude robit firma, partia zivnostnikov, alebo svojpomoc.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

VladoaKatka Pozri príspevok
Čiastočne musíš nadvihnúť nad úroveň, kvôli oknám. Spomínaš práčovňu atď, tak budeš musieť vetrať.Keď môžeš mat pivničné priestory je to dobré a neuvažovala by som pod polovičným ale celé. Náklady sa až tak nenavýšia a miesta nikdy nie je dosť.
Vlastne máš pravdu... aj trezory NBS sú vlastne trošku nadvihnuté kvôli oknám a vetraniu... však... to je hrôza keď sa k technickým problémom vyjadruje niekto, kto je možno odborníkom v inej oblasti (zrejme účtovníctvo)
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Máme malú pivnicu pod kotolňou, bývame v dome 4-tý rok a prisahám-v živote som v tej pivnici nebola. Môj svokor-starý gazdíčko nechápal, že akože kde skladujeme mrkvu, jablká, zemiaky apod.-je to blbosť! Uvedené komodity musíte
aspoň raz za mesiac preberať, aby vám to nepohnilo a v dnešnej dobe, keď aj o polnoci si môžem ísť kúpiť hrušky /ak dostanem na ne chuť/....bez pivnice...
0 0
dilnak dilnak

dilnak je offline (nepripojený) dilnak

tak tá pivnica je určite drahšia ako také isté nadzemné podlažie. A ak treba nejakú technicku miestnosť tak ju riešiť vrámci domu. Má to dalšiu výhodu, nikde sa nemusí trepať s nákladom ani znášať ani vynášať.
0 0
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
viem to z hlavy jednej mudrej osoby - a sice, ked mas pivnicu aspon ciastocnu, a byvas v oblasti kde hrozi vyliatie nejakeho potocika - tak si tym vlastne zachranis spodne podlazie domu, nakolko sa zaleje najprv ta pivnica ja by som to riesila - aspon ciastocnou pivnicou. Ale kebyze potrebujem byvat cim skor - tak si ju "vyrobim" az po postaveni domu. (takto sme prehlbovali v starej casti domu, bola tam len polmetrova pivnica a vykopavali "sme " ju do 2 metrovej vysky. a nebyvame v zaplavovej oblasti. tak ja neviem, ale urcite viem, ze je to minimalne raz tak drahe ako stavba jedneho podlazia.
0 0
NeMaria NeMaria

NeMaria je offline (nepripojený) NeMaria

...tiez staviame podkrovny dom a povodne sme chceli podpivnicenu iba polovicu, no nakoniec sme sa rozhodli pre celopodpivniceny dom. Urcite viem, ze nechcem mat na malom pozemku dalsiu stavbu, ktora by sluzila na odkladanie veci, ktore pri dome urcite potrebujes...(kosacka, bicykle, lyže, sanky pre deti, nejake to naradie pre manzela , drevo do krbu, chceme mat na pozemku travnik a kvety alebo nejaky živý plot a na to, aby to vsetko nejako vyzeralo potrebujes motyku, ryl, hrable, furik, ak nemas zabudovane zavlazovanie tak aj nejaku hadicu, vedro, krhlu.... no je toho vela, a neviem si predstavit, kam v dome by som to vsetko odkladala. Samozrejme, ak netrpis financnou nudzou a mozes si dovilit firmu, ktora sa bude starat o zahradu a ak nemas vela veci, ktore by si v pinvici nasli miesto, tak je pivnica zbytocna...
0 0
subard subard

subard je offline (nepripojený) subard

... aj my sme zahravali s myšlienkou podpivničiť bungalov. Každý vravel iné a nakoniec ma presvedčila návšteva u priateľa urobil väčšiu garaž a tam ma naradie je mimo domu a v konečnom dôsledku kalkulácia na podpivničenie je to naozaj 500 tisic pri 180m2 podlahovej plochy ale daj si urobiť nezaväzne kalkuláciu ja myslim nie pivnica,
0 0
zuzik29 zuzik29

zuzik29 je offline (nepripojený) zuzik29

lektor aj
my pivnicu nemame v plane, na zahradne naradie a vsetky manzelove "pomocky" planujeme
postavit v zahrade malu dielnu, spojenu s posedenim a krbom. Neviem si predstavit behat po vsetko do pivnice, napr. idem grilovat a pojdem po drevo do pivnice? Aj zahradne male stavby mozu byt pekne, a ked su vhodne umiestnene, urcite nebudu zavadzat.
0 0
zuzik29 zuzik29

zuzik29 je offline (nepripojený) zuzik29

lektor aj
inak, kotle budeme mat umiestnene pod schodiskom, takze nam nebudu zavadzat, ani nebudu na ociach.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Myslím, že rodinný dom sa nestavia na 1mesiac, či 1 rok, preto by si sa mal nad tým zamyslieť, pouvažovať do budúcna a rozhodnúť sam za seba. Veď si nejaký chlap, či nie?
0 0
NeMaria NeMaria

NeMaria je offline (nepripojený) NeMaria

kališnik Pozri príspevok
Myslím, že rodinný dom sa nestavia na 1mesiac, či 1 rok, preto by si sa mal nad tým zamyslieť, pouvažovať do budúcna a rozhodnúť sam za seba. Veď si nejaký chlap, či nie?
svata pravda, hlavne stavitelia musia mat predstavu, co chcu a co nie... musite zvazit, ci je pozemok dost velky aj na zahradny domcek, pripadne ci mate tolko veci, ktore by bolo treba dat do pivnice. Mozno po dokladnom zvazeni zistite, ze na odkladanie bude stacit aj mozny priestor pod schodami...
0 0
NeMaria NeMaria

NeMaria je offline (nepripojený) NeMaria

pokial by ste sa pre pivnicu rozhodli, je dobre mať tam aspon nejaky zdroj pre pripadne temperovanie. A co sa tyka ceny, zavisi to od mnohych faktorov (hlbka, izolacie, material...) My sme robili pivnicu z betonovych salovacich tvarnic, svojpomocne nam to trvalo asi 3 - 4 mesiace aj s izolaciami a ulozenim a zaliatim stropu. Cena = 60000 zaklady (kopanie, kamene, doprava, beton), betonove šalovky max 40000, cement, štrk do 20000, strop 60000, zaliatie stropu 40000, izolacie 10000 - 20000, robotnici boli rodinni prislusnici, ale musis im dat najest, vypit...
0 0
subard subard

subard je offline (nepripojený) subard

Nezabudni ze kotol potrebuje privod vzduchu a spotrebuje urcite mnozstvo kysliku, dobre vetrana miestnost, poradila si sa s odbornikom? Verim, ze to mas osetrene, je to dolezite ver mi z vlastnej skusenosti aby si dostala reviznu spravu od plynarov.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

NeMaria Pozri príspevok
pokial by ste sa pre pivnicu rozhodli, je dobre mať tam aspon nejaky zdroj pre pripadne temperovanie. A co sa tyka ceny, zavisi to od mnohych faktorov (hlbka, izolacie, material...) My sme robili pivnicu z betonovych salovacich tvarnic, svojpomocne nam to trvalo asi 3 - 4 mesiace aj s izolaciami a ulozenim a zaliatim stropu. Cena = 60000 zaklady (kopanie, kamene, doprava, beton), betonove šalovky max 40000, cement, štrk do 20000, strop 60000, zaliatie stropu 40000, izolacie 10000 - 20000, robotnici boli rodinni prislusnici, ale musis im dat najest, vypit...
V pivnici nikdy nebude uplna zima, takze podla mna netreba ani temperovat. Jedine, ze tam chce mat clovek nejaku hernu, alebo nieco take. Lebo vzdy tam bude dost teplo na to, aby sa tam dalo pre nieco ist aj pri -10 vonku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať