Zavrieť

Porady

Postove schranky v bytovom dome

Dobry vecer vsetkym,

chcel by som sa opytat ci nema niekto skusenosti s instalaciou vlastnej postovej schranky v bytovom dome.

Mame v bytovke klasicke stare (par desiatok rokov) postove schranky, take tie klasicke zelene usporiadane vedla seba (asi 4x6 schranok).
Tieto schranky su v dezolatnom stave, moja zvlast vynimocne. Dvierka su take "pevne" ze silnejsie trhnutie by ich bezpecne odstranilo, chybaju take pliesky proti vyberaniu listov, zamok je zly.

Bol som sa pytat ohladom vymeny celeho bloku schranok nasho zastupcu (ci predsedu alebo aka to je funkcia - spolocenstvo vlastnikov bytov) - vymena schranok sa tak skoro nezvazuje (kedze sa najpr idu robit ine opravy ako malovanie, vytah atd.). Nasledne som sa opytal na moznost namontovat vlastnu schranku na stenu vedla alebo oproti tymto starym chrankam, co mi ale "pan predseda" rezolutne zamietol, ze to nepovoluje a vraj spolocenstvo vlastnikov vydalo niekedy aj nejake uznesenie ktorym to zakazuje (kvoli vyzoru).

Neviete mi poradit ako mam postupovat? Pokial viem, tak jedna samotna schranka v strede toho velkeho "bloku" schranok sa vymenit neda (a asi sa take schranky ani uz nerobia), predpokladam ze nijaka firma nebude ochotna (za akceptovatelnu sumu) ani opravovat jednu schranku. Nejake amaterske opravy su v tejto "faze" mojej schranky uz asi zbytocne.
Moze mi spolocenstvo zakazat si namontovat vlastnu schranku, ak s touto povodnou sa prakticky neda nic robit? Podla toho co som zistil na stranka Slovenskej Posty, tieto stare schranky uz ani nesplnaju normy ktore by splnat mali (STN), hlavne co sa tyka velkosti.

Nemate niekto s tymto skusenosti?


Vopred dakujem za kazdy napad.

j
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Na tejto stránke sú aj také "panelákové" schránky.
    Pozri si:
    http://www.mercator.sk/index.php?lin...&page=2&lang=1

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ja by som jeden mala, je ním vybavenie si výhrady odnášky na pošte, je to bezplatné a nemáš problém so schránkou a hlavne letákmi v nej.

    eski80 je offline (nepripojený) eski80

    eski80
    Ahoj,

    dakujem za radu, vyhradu odnasky poznam no nieje to velmi pohodlne riesenie... a na nasej poste sa na vyhradu stoji v tom istom rade ako na doporucene listy, co znamena ze v beznej "prevadzke" po praci si tam clovek odstoji aj pol hodinu... .

    To naozaj nieje moznost ako to vyriesit normalne a mat ako slusny clovek schranku?

    Myslite ze nieje mozne "vzopriet" sa rozhodnutiu Spolocenstva vlastnikov ani v pripade ak sucasne schranky nesplnaju zakonom stanovene normy? Alebo si nejako vynutit vynimku... .

    budem vdacny za kazdy napad


    j

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Jedna schranka v bloku starych sa vymenit da bez problemov, pretoze sa stare stale vyrabaju. Cena okolo 500,-Sk. Schranka sa otvori, vysroubuje sa a nasroubuje sa nova.Menil som ju po utoku na nu zo strany niektorych obyvatelov, ked sa im nepacili moje zmeny a opatrenia v bytovom dome.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Inak poštové schránky sú spoločné zariadenie domu- nie je súčasťou odkúpeného bytu - a ich výmena sa dá hradiť z Fondu opráv.

    eski80 je offline (nepripojený) eski80

    eski80
    Dakujem Vam pekne, ohromne som sa tymto prispevkom potesil.

    Dakujem aj za odkaz na predajcu, myslel som ze schranku tychto rozmerov uz nezozeniem (hladal som celkom dost)... ta "panelakova" vyzera pouzitelne. Hned zajtra bezim schranku zmerat!

    Co sa tyka vymeny schranok, viem ze sa to hradi z fondu oprav, no nas "sef spolocenstva" mi povedal ze s touto vymenou sa v najblizsich rokoch nerata, kedze sa planuju ine opravy...

    Dakujem Vam este raz vsetkym!!!

    j
    PS: za ten zlostny smiley v nadpise sa ospravedlnujem, mal byt inde... v texte

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    svojar Pozri príspevok
    Inak poštové schránky sú spoločné zariadenie domu- nie je súčasťou odkúpeného bytu - a ich výmena sa dá hradiť z Fondu opráv.
    Mozem sa opytat, v akom zakone alebo kde by som toto nasla?
    Mam totiz tiez dost znicenu schranku, nemam problem si ju vymenit, ale kedze tych znicenych schranok je vo vchode viac (mame v panelaku 60 bytov), navrhla som na schodzi, nech sa vymenia vsetky....spravkyna mi vsak tvrdila, ze schranka je sukromne vlastnictvo a preto si ju musi vymenit kazdy za vlastne

    Vopred dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tigy Pozri príspevok
    Mozem sa opytat, v akom zakone alebo kde by som toto nasla?
    Mam totiz tiez dost znicenu schranku, nemam problem si ju vymenit, ale kedze tych znicenych schranok je vo vchode viac (mame v panelaku 60 bytov), navrhla som na schodzi, nech sa vymenia vsetky....spravkyna mi vsak tvrdila, ze schranka je sukromne vlastnictvo a preto si ju musi vymenit kazdy za vlastne

    Vopred dakujem
    Schránka je síce súkromné vlastníctvo, ale ak sa na schôdzi väčšina vlastníkov dohodne, že si ich hromadne vymenia a zafinancujú to z fondu opráv, tak správca do toho nemá čo kafrať, ale je povinný schránky objednať a nechať namontovať. Uhradí sa to z FO a nebude si to každý platiť individuálne. Čo povedali na tvoj návrh ostatní vlastníci?

    Ak ale niekto chce mať individuálnu schránku, tak pokiaľ to technické možnosti domu (napr. dostatočne veľký vestibul) umožňujú, môže si aj sám kúpiť inú schránku. Často sa schránky menia pri rekonštrukciách vchodov, či výmene vchodových dverí a tiež to ide z FO.

    Inak jediné, kde je o poštových schránkach písané, je poštový zákon § 30 ods. 3:

    (3) Adresáti, ktorí preberajú poštové zásielky a poukázané hotovostné platby v mieste svojho sídla, sú povinní vykonať technické a organizačné opatrenia umožňujúce dodávať im poštové zásielky a poukázané hotovostné platby, najmä sú povinní

    a) označiť budovu, do ktorej sa majú dodávať poštové zásielky a poukázané hotovostné platby, údajmi potrebnými na doručovanie,
    b) zabezpečiť nerušený prístup poštového doručovateľa k domovej listovej schránke, ktorá sa umiestňuje na prízemí,
    c) označiť v bytovom dome domovú listovú schránku a vchod do svojho bytu menovkou a udržiavať domovú listovú schránku vo funkčnom stave,
    d) oznámiť poštovému doručovateľovi na jeho požiadanie alebo na dodávacej pošte meno oprávneného prijímateľa alebo osoby splnomocnenej preberať v mene adresáta dodané poštové zásielky a poukázané hotovostné platby, ako aj presné miesto dodávania, ak vzhľadom na stavebné alebo organizačné usporiadanie sídla adresáta nie je zrejmé, kam sa majú dodávať.


    Ale to, či je poštová schránka len výlučným vlastníctvom majiteľa bytu alebo spoločným zariadením domu sa nikde nerieši.

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Dakujem za odpoved.

    No, poniektori povedali, ze schranky su drahe, cca 1000 korun atd. a nie su ochotni ich kupovat za vlastne...ale keby sa to dalo z fondu oprav....navrhnem to na dalsej schodzi, ale najdem si k tomu aj nejake podklady o cene a tak, hadam to potom zvazia...

    58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

    58vlasta
    tigy Pozri príspevok
    Mozem sa opytat, v akom zakone alebo kde by som toto nasla?
    Mam totiz tiez dost znicenu schranku, nemam problem si ju vymenit, ale kedze tych znicenych schranok je vo vchode viac (mame v panelaku 60 bytov), navrhla som na schodzi, nech sa vymenia vsetky....spravkyna mi vsak tvrdila, ze schranka je sukromne vlastnictvo a preto si ju musi vymenit kazdy za vlastne

    Vopred dakujem
    Na panelákovú schránku stačí kúpiť nové dvierka, netreba celú schránku. Ja som tiež menila. Poradili mi v obchode, že netreba celú schránku...Je to lacnejšie...

    lianett je offline (nepripojený) lianett

    lianett
    58vlasta Pozri príspevok
    Na panelákovú schránku stačí kúpiť nové dvierka, netreba celú schránku. Ja som tiež menila. Poradili mi v obchode, že netreba celú schránku...Je to lacnejšie...
    Ak niekto viete, prosím internetovú adresu alebo nejaký iný kontakt - obchod a p., kde kúpiť nové dvierka na schránku, prosím dajte vedieť. Mne moju schránku vo vchode sústavne niekto ničí a už je pomaly taká nepoužiteľná, že drží len na zámku a jednom bočnom šroube. Rozmery sú 32x24 cm, včera som ju merala.

    Vďaka

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Najlepšie urobíš, ak na schôdzi vlastníkov bytov dáš návrh na výmenu všetkých poštových schránok. Určite je Vás dome viacej, ktorí nie sú spokojní s terajším stavom.
    Možností je veľa.
    U nás si niektorá vlastníci bytov sami namontovali veďla už existujúcich svoju novú.
    Vlani sme namontovali všetky nové a hradili sme to z FO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.