Zavrieť

Porady

špedícia

Ahojte, chcela by som si založiť špedíciu.Privítala by som akúkoľvek radu,kde začať,základné info okolo toho.vďaka!
Usporiadat
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

deni11 Pozri príspevok
Ja myslím že je to jedno, podstatné je že sa to dá robiť na živnosť. Čo teda radíte? oklamať zákon alebo založiť zmluvu ako zasielateľ a robiť špedíciu? Ja by som chcela tiež v budúcnosti,ale mám už prax jeden rok v špedícii.
Skôr sa obávam daňových vecí, nakoľko vidím aké je to niekedy zložité

no podla mna to jedno nie je........
1 0
lokok lokok

lokok je offline (nepripojený) lokok

Začiatky sú ťažké. Pri špedícii treba splniť špeciálne podmienky na vydanie koncesie. Treba sa isť informovať na živnostenský úrad. Ak to splníš, môžeš pokračovať v rozhodovaní ďalej.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Skús bližšie popísať, čo by ťa zaujímalo, problematika okolo "špedície" je veľmi široká....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Zuzi26, pokiaľ by si chcela robiť špedíciu bez vozného parku, len ako sprostredkovanie dopravy, tak koncesiu nepotrebuješ. Na sprostredkovanie dopravy potrebuješ mať poriadne nabrúsený jazyk,výborné kombinačné schopnosti hraničiace niekedy až s fantáziou , schopnosti vyjednávať, byť rýchla pri prehodnocovaní a určovaní ceny medzi zadávateľom a vykonávateľom objednávky, mať prístup k rôznym zadávateľom tovaru a dopravy na internete. Ďalej potrebuješ mať program mapy v PC na rátanie km, fax, telefón, mobil. V neposlednom rade ovládať cudzie jazyky a popri tom mať dobrého ekonóma.
Tolik na začátek...
0 0
Alex_M Alex_M

Alex_M je offline (nepripojený) Alex_M

Ahoj,
no zaklad je pevne nervy a telefon s dobrym volacim programom. a jednoznacne treba fax. ak si chces otvorit spediciu tak asi uz mas zakladnu predstavu co a ako budes robit, takze zakladny priebeh ti asi popisovat nemusim. najhorsie to bude, ako uz bolo spomimane hore s tym kombinovanim a priprav sa na to ze budes musiet vyuzit diplomaciu na velmi vysokej urovni. hlavne sa musis dobre zorientovat v cenach prepravy, typov vozov (predpokladam ze sa chces realizovat v MKD), a davat aj pozor na sviatky v zahranici, kedze niekedy su ine. ale na zaciatok odporucam najst si jednu firmu, ktora bude chciet par x do mesiaca prepravu, dohodnut sa bud na provizii alebo na pevnej sume a za co si to ty uz vybavis je uz tvoj problem. a je dobre sa zaregistrovat aj v spedicnej databaze. ja osobne hladam pracu len cez jeden program a zatial som spokojny.
0 0
Vendula Vendula

Vendula je offline (nepripojený) Vendula

Špedičná konkurencia na Slovensku je neskutočne silná a nájsť obchodníka, ktorý bude poskytovať pravidelne tovar na prepravu je veľmi ťažké. Prepravcov je veľa, ale tovaru je málo. Totiž veľké spoločnosti majú vypísané tendre pre dopravcov aj pre špedičky. Nie je nezvyčajné, naopak je to úplné bežné, že jeden a ten istý tovar ponúka niekoľko špedičiek súčasne. Som zástancom toho, že treba mať minimálne dve databázy na internete a časom zistiť kto sa na akej databáze pohybuje, jedine tak sa dá vyšpekulovať nejaký obchod ak nová špedička v počiatku nemá firmu s pravidelnou ponukou tovaru na prepravu. Ďalšia vec je vedieť vyťažiť schopnosť komunikácie v cudzích jazykoch. Trh na Balkáne sa začína otvárať čo do dovozu a vývozu a tam sú v súčasnosti veľké možnosti. Len treba rátať s tým, že ich platobná disciplína je neporovnateľná s tou našou, poviem európskou. Pri cenotvorbe treba dať splatnosť obchodníkovi s tovarom minimálne 15 dní kratšiu ako dopravcovi, tak sa to dá utiahnuť. Takto špedičky fungujú. Určite sa treba poradiť v počiatkoch s niekým, kto sa tejto práci v skutku rozumie, pretože inak sa prepočítava cena prepravy u plachiet, inak u sklápačov na prevoz sypkých materiálov, kde sa cena prepočítava na tony a inak je to u sólo áut. Ale faktom je to, že keď sa začne dariť, tak počas jedného dňa si šikovný jedinec dokáže zarobiť vo svojej špedičke slušné korunky.
Týmto zdravím všetkých šikovných špeditérov.
Naposledy upravil Vendula : 27.01.08 at 19:37 Dôvod: malá gr.chybička
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ja by som možno ešte pripomenula v súvislosti s prácou v špedícii ešte ďalšiu vec, Alex_M spomínal štátne sviatky v zahraničí, čo je naozaj dôležité sledovať. Ale pri kalkulácii ceny treba brať na zreteľ i to, že kilometrovník za pomoci ktorého budeš zisťovať ti ponúka voľbu najkratšej a najekonomickejšej cesty. Avšak tento kilometrovník nie je až tak dokonalý z toho dôvodu, že pri určovaní trasy nevie, že nákladné autá nemôžu ísť vždy tou cestou, ktorú ti kilometrovník zvolí ako napr. najekonomickejšiu. Hoci sme už v Šengene a hranice v rámci EÚ nie sú v súčasnosti podstatné, nákladné autá smú prechádzať len určitými hraničnými prechodmi. Napríklad pri prechode z SK do PL, ti môže určiť trasu cez Lysú Poľanu, Mníšek nad Dunajcom atď, ale ty musíš vedieť, že nákladné auto smie prejsť do PL z SK len cez Trstenú alebo Vyšný Komárnik. A takto je to aj s prechodmi do HU, CZ a na Ukrajinu. Nikdy nazbúdaj, že všetky tieto obchody vznikajú prevažne po telefóne a kým sa dostaneš do vzťahu pravidelnej spolupráce s niektorými partnermi, treba si ich skutočne overiť, čiže pred uzavretím objednávky si vyžiadaj od nového partnera preposlať faxom koncesnú listinu, povolenia a ak ti niekto tvrdí, že je platcom DPH, tak si ho VŽDY over na stránke www.drsr.sk /stránka daňového riaditeľstva/, taktiež si overuj slovenských partnerov cez internet v živnoregistri a obchodnom registri.
0 0
zuzi26 zuzi26

zuzi26 je offline (nepripojený) zuzi26

Ďakujem za vaše rady!
0 0
Alex_M Alex_M

Alex_M je offline (nepripojený) Alex_M

Danuska mala dobru pripomienku
Ale na margo tych kilometrovnikov. Ja vybavujem robotu pre nasu firmu a nestretavam sa casto s dohodnutou cenou za kilometer. Prevazne to funguje asi takym stylom ze - ja si poviem ze naklady na km su 10sk, pripocitam k tomu hento, toto a vyjde mi ze naklady su 13sk, aby to bolo lukrativne pojdem za cca 18sk, dajme tomu ze odhadom vyjde trasa na 20 tisic. takze ja napr pod 18 tisic nepojdem - to sa bud hlada inde alebo sa robia zberaky atd.inak ked som pri tych zberakoch. to nie je zle ked uz si to trosku rozbehnes - pointa je v tom ze najdes napr trasu Varsava - Blava a auto vezme nie 1 plnu zasielku ale napr 3 male..a v celkovej miere zarobis viac ako na 1 velkej ale tak je to potrebne poriadne zosuladit. Ale ked to vyjde tak je to ok
ale naspat k teme. ty to musis takto isto skalkulovat - cize napr vypocitas si ze najlacnejsie pojde dany prepravca za 18 tisic. musis pocitat s tym ze najdes stredne draheho ktory pojde za 22. To je pre teba svaty gral. Jednoducho si nemozes vypytat za sprostredkovanie prepravy ako sepditerka menej ako je mozne ponuknut dopravcovi lebo ti to nikto nespravi. (uz som mal aj pripady ked sa cena za prepravu zdvojnasobila z povodnej lebo to nemal kto previezt)
- a na margo toho ze prepravcov je vela - hej to je pravda, aj lekarov aj pravnikov je vela ak si sikovna a najdes si par dobrych firiem, tak je to na tebe. a inak odporucam vypracovat dobry dodatok k zmluve co sa tyka porusenia dohody - napr nevykonanie prepravy, penale za platby a spol.Odveci nie je dat si pozor na to aby ta neobchadzali pri dohode - myslim tym to ze dalsiu prepravu uz si dohodnu priamo firma + prepravca. na to si daj pozor lebo stane sa obcas ze dakto nevykona dohodnutu sluzbu alebo si to rozmysli atd.
a ked budes dohadovat uz samotnu prepravu - klasicky sa pyta konceska, poistka ale nie je od veci overit si prepravcu.
neviem ake mas skusenosti s tym ale tak odporucil by som ti napr na mesiac - 2 ist pracovat do nejakej spedicie ako pomocnik alebo nieco v tom zmysle. tam naberies skilly aj prvotne kontakty.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Tak doplním ešte ďalšie info v súvislosti so špedíciou. Alex podal informácie z praxe vo vnútroštátnej preprave. Ja mám skúsenosti i v medzinárodnej doprave, takže pridáme spôsob kalkulácie tu :
Jednoduchosť pri medzinárodnej preprave je vtedy , pokiaľ dopravca uskutočňuje jednonakldádku a jednovykládku v rámci EÚ - to je hádam ten najjednoduchší prípad. V prípade, že sa jedná o prepravu z EÚ krajiny a vyváža sa tovar do tretej krajiny, vtedy sa tovar zaclieva v krajine nakládky a vyclieva sa v krajine vykládky na špedícii. Keďže sú tretie krajiny neporovnateľné s európskymi pomermi, treba mať na zreteli, že tento proces nejde vždy ako po masle, sú tam prestoje, nedajbože si colníci tretej krajiny začnú vymýšľať (sú veľmi úplatní) atď. V takýchto prepravách treba rátať s tým, že občas treba telefonovať priamo na colnicu a naživo si vydiskutovať s colníkom čo to on vlastne chce...Treba ovládať dobre legislatívu medzinárodnej prepravy a licencií, inak Vám šoféra budú držať na hranici, kým niečo nedostanú. Podotýkam, že keď na colníka pôjdete s nemčinou alebo angličtinou, tak zásadne povie, že nerozumie. Všetky tieto potiaže vplývajú na konečnú cenu prepravy a v týchto situáciách potrebuje prepravca na plachtách 13,6 dostať minimálne 1Eur/km, ak sa vie vyťažiť spätne. Treba sledovať aj to, či náhodou colníci nie sú v štrajku ako teraz prednedávnom poľskí colníci, kde šoférov nemal kto vybaviť 5 dní do tretích krajín.
Pri špedičných službách treba zabudnúť na to, že mobil nenosím so sebou, prípadne, že cez víkend mi nik nezavolá;
Ale na druhej strane, ten komu sa pusa zatvára akurát v spaní, ten si tu príde na svoje. Čiže k telefónu a PC treba mať ešte flašu minerálky a hor sa do práce
Naposledy upravil danushka : 03.02.08 at 14:19 Dôvod: chybička se vloudila...
0 0
Alex_M Alex_M

Alex_M je offline (nepripojený) Alex_M

Danuska to popisala vynikajuco ale skor pre vlastnu dopravu. Ty ako spediterka nebudes vybavovat az tak do detailov kedze ty sa s tym tovarom ani nestretnes. To na tej hranici sa moze stat ale to uz nie je tvoj problem, to mas v zmluve, ty im das za prepravu a nezodpovedas za to ci ich nezastavi nahodou policajt a nenajde si ze na aute ma cervenu bodku a chce 5tisic eur a podobne "haluze" ake sa v Rusku mozu stat.A stavaju sa! Toto by bol tvoj problem keby si napr zodpovedna za prepravu alebo tak. Ty ako spediterka zodpovedas za problemy s nakladkou, vykladkou, popripade papiere aby sedeli a take veci, ale nie si zodpovedna za veci okolo samotnej prepravy, to je na dopravcovi.

A v podstate ta vnutrostatna uz funguje v ramci EU rovnako len pokial by si sla mimo EU, ale tam ti prilis neodporucam lebo su mizerne ceny (zaujimavy paradox lebo pred cca 10 rokmi sa platilo BA - Moskva pomaly viac jak teraz).
A este jedna vec - kup si velmi dobry kalendar so sviatkami.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Musím Alex trošku oponovať...V rámci špedície sa sa stretávajú minimálne tri strany - obchodník, špeditér, dopravca.Ale môže to byť aj obchodník, špeditér dohadzujúci špeditérovi obchodníka a ešte dopravca dohodený špeditérovi špeditérom. A v takomto prípade sa tu veľa zúčastnených stretáva pre jedno jediné a to, aby každý zarobil a každý nesie svoj podiel zodpovednosti. Ak ja vezmem tovar na prepravu, dám ju dopravcovi, ktorý zlyhá z technických príčin alebo z prostého ľudského faktoru, spustí sa tým reťazec komplikácií a každý to musí riešiť, vysvetľovať a zdôvodňovať. Sú občas situácie, keď len jedna poriadne nevydarená preprava spôsobí to, že obchodník, pri ktorom ročne utŕžiš veľký obrat jednoducho s Tebou skončí...to si renomovaná špedičná spoločnosť nechce dovoliť. Špedičné databázy rýchlo vedia upozorniť na neplatičov a neprofesionálov a preto mám za to, že aj to čo sa deje s dopravcom nesmie špeditér podceňovať, hoci to má zmluvne podchytené všakovatými klauzalami, aby sa chránil v prípade potreby.
Ja som mala doslova kuriózny prípad pred necelým mesiacom. Poľský dopravca nakladal slovenský tovar do tretej krajiny. Na Slovensku ho nezaclil,neprevzal expedičné doklady, prišiel na hranicu tretej krajiny, tam zistil, že nemá treťoštátne povolenie a ešte nezaclený tovar bez dokladov, tak sa musel vrátiť na Sk pre doklady, zacliť. Medzitým sa vrátil na hranicu tretej krajiny, kde ho opäť colníci nechceli pustiť...Trvalo to 1,5 týždňa a to si už môj obchodník myslel, že tovar je ukradnutý...Pritom sme túto prepravu nedali dopravcovi, ktorý by v minulosti túto destináciu už nerobil...Obchodník už chcel vyhlásiť pátranie po aute a šoférovi, ktorému medzičasom odišiel mobil, ja som mala dva víkendy pekelné. Nakoniec ten šofér prešiel do destinácie cez iný hraničný prechod, kde vedel že sú colníci benevolentnejší a celé toto trápenie s kamiónom toaletného papiera skončilo...

Preto v žiadnom prípade z vlastnej skúsenosti nepoviem, že to čo spraví dopravca, ma až tak trápiť nemusí.
0 0
jogi2 jogi2

jogi2 je offline (nepripojený) jogi2

Ahojte, tak kde a ako treba vlastne zacat ked si chcem otvorit spediciu? A co vsetko treba vybavit? Treba aj odbornu sposobilost? Dik, Martin.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

jogi2 Pozri príspevok
Ahojte, tak kde a ako treba vlastne zacat ked si chcem otvorit spediciu? A co vsetko treba vybavit? Treba aj odbornu sposobilost? Dik, Martin.
Jogi, musíš bližšie špecifikovať pojem špedícia. Ak máš namysli len sprostredkovanie dopravy medzi obchodníkom a dopravcom, tak na to odbornú spôsobilosť nepotrebuješ.
0 0
stastlivka stastlivka

stastlivka je offline (nepripojený) stastlivka

Ahojte,

pre upresnenie moje vlastne viete mi povedat ci sa da teda podnikat v doprave ak tym, ze ju len sprostredkujem a to nasledovne. Od spedicky budem vediet trasu, o aky tovar ide, a cenu ktory da spedicka za to mne a ja toto vsetko info predam dopravcovi (majitelovi auta),ktory danu destinaciu spravi. Ja nemozem mat spedizku lebo na to nedostanem koncesiu, ani nie som dopravcom. Je takymto sposobom praca v doprave/spedicii - nazvite si to ako chcete mozna? Kedze ja tu prepravu iba sporstredkujem, kto skontroluje papiere, CMR, - dopravca? ja? A ako to fakturujem medzi mnou a spedickou a mnou a dopravcom? Viem, ze ked som dopravcom ( a dajme tomu nerobim danu destinaciu ale mam niekoho kto to jazdi) tak spedicka napise na mna objednavku kam/co/za kolko a ja najdem auto ako dopravca. V takom pripade ja fakturujem spedicku za dopravne sluzby a dopravca co to pre mna siel fakturuje mna za vykonanie jazdy. Ale ako to je v pripade IBA sporotredkovania tak to neviem. budem vdacna za radu.

papa
stastlivka
0 0
princezna9 princezna9

princezna9 je offline (nepripojený) princezna9

ahojte, poznate niekto program transflow? pouziva sa v spedicii, v logistike.
mam s nim problem, ak ho niekto pozna, dajte mi vediet..
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

a treba aj vediet spocitat kolko dni naklad pocestuje a samozrejme lozne metre.........a taktiež sa naučit typy nakladnych aut
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

pokiaľ by si chcela robiť špedíciu bez vozného parku, len ako sprostredkovanie dopravy, tak koncesiu nepotrebuješ.



ja neviem ale to cele mi to nejako nepasuje co pises........zasielatelstvo(spedicia) spadá pod koncesiovanú zivnosť.......sprostredkovanie dopravy napr. vykonavaju cestovne kancelarie.........ak sa mylim tyk mi to pls vysvetlite, pretoze na OÚ mi vraveli ze treba na to mat koncesiu a ked som si to overoval u inych fieriem tak mi to potvrdili.
Naposledy upravil Nokerla : 28.07.09 at 06:24 Dôvod: upresnenie
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Nokerla Pozri príspevok
pokiaľ by si chcela robiť špedíciu bez vozného parku, len ako sprostredkovanie dopravy, tak koncesiu nepotrebuješ.

ja neviem ale to cele mi to nejako nepasuje co pises........zasielatelstvo(spedicia) spadá pod koncesiovanú zivnosť.......sprostredkovanie dopravy napr. vykonavaju cestovne kancelarie.........ak sa mylim tyk mi to pls vysvetlite, pretoze na OÚ mi vraveli ze treba na to mat koncesiu a ked som si to overoval u inych fieriem tak mi to potvrdili.
ano, zasielatelstvo je koncesovana zivnost, kým sprostredkovanie dopravy je volna zivnost, blizsie vid tu

ZOZNAM ODPORÚČANÝCH OZNAČENÍ VOĽNÝCH ŽIVNOSTÍ
A ICH BLIŽŠIE VYMEDZENIE

19.3 Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb

Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb zahŕňa napríklad sprostredkovanie:
§ cestnej dopravy
§ predaja cestovných lístkov
§ stavebného sporenia
§ predaja leteckých prepravných služieb
§ verejných kultúrnych podujatí
§ spojených so správou a prevádzkou nehnuteľností
§ reklamy
§ automatizovaného spracovania dát
§ výskumu, vývoja, prírodných, technických a spoločenských vied

Poznámka:
V rámci sprostredkovateľskej činnosti v oblasti služieb nie je možné vykonávať v súbehu voľné živnosti v prípadoch, ak podľa osobitných predpisov spĺňajú znaky novej regulovanej živnosti, napr.:
- prevádzkovanie cestovnej kancelárie
- prevádzkovanie cestovnej agentúry
- sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností
- zasielateľstvo


Rozdiel medzi zasielatelom a sprostredkovatelom:

Podľa Obchodného zákonníka ide o činnosť smerujúcu k tomu, aby mal prepravca (odosielateľ) príležitosť uzavrieť zmluvu o preprave veci (tovaru) podľa § 610 a nasl. Obchodného zákonníka s osobou (dopravcom), ktorá túto činnosť vykoná. Osoba, ktorá túto činnosť sprostredkováva (sprostredkovateľ), uzatvára s príslušným záujemcom zmluvu o sprostredkovaní podľa § 642 a nasl. Obchodného zákonníka. Z tohto hľadiska nejde o uzavretie zasielateľskej zmluvy podľa § 601 a nasl. alebo komisionálnej zmluvy podľa § 577 a nasl. Obchodného zákonníka na zabezpečenie prepravy veci (tovaru) a na zabezpečenie činností s tým súvisiacich, ale o uzatvorenie zmluvy o sprostredkovaní, s odlišnými právnymi dôsledkami, ktoré z týchto typov obchodných zmlúv vyplývajú.

Podľa živnostenského zákona ide o ohlasovaciu voľnú živnosť, na vykonávanie ktorej postačí jej ohlásenie živnostenskému úradu príslušnému podľa sídla právnickej osoby a podľa bydliska fyzickej osoby. Kľúčové v uvedenej súvislosti je, že obsahom tejto živnosti nemôže byť obstarávanie prepravy vecí vo vlastnom mene fyzickej alebo právnickej osoby, ktorú zabezpečuje pre tretiu osobu v jej záujme a na jej účet, ale iba možnosť vykonávania sumáru činností, ktoré iba smerujú k tomu, aby mohol záujemca o prepravu uzatvoriť zmluvu s osobou (zasielateľa), ktorá túto činnosť vykoná pod svojím menom a na účet prepravcu (odosielateľa).
Zdroj: Právo pre ekonónom, Sprostredkovatelska cinnost v právnom poriadku SR

Vymedzenie definície zasielatela vyplýva zo znení jednotlivých paragrafov Obchodného zákonníka a základnou úpravou pre jej stanovenie je "Zasielatelská zmluva", ktorou sa zaväzuje zasielatel príkazcovi, že mu vo vlastnom mene a na jeho účet obstará prepravu vecí z určitého miesta do určitého iného miesta a dalsie služby s tým spojené, a príkazca sa zaväzuje zaplatiť zasielatelovi odplatu.
Zdroj: SEPI, Cestná doprava

Čiže po lopate povedané, kým zasielatel uzatvára zmluvu o preprave s objednávatelom prepravy sám a druhú zmluvu sám uzatvára s dopravcom, tak sprostredkovatel len sprostredkuje uzatvorenie zmluvy priamo medzi objednávatelom prepravy a dopravcom, a za túto sprostredkovatelskú činnost si účtuje svoju odmenu, províziu.
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

no poviem pravdu ze ja som sa so sprostredkovatelom dopravy este nestretol......iba so spedickou......ide o to ze ak si spedicka tak uzatvoris s oboma stranami zmluvu o preprave veci ale ak nie si tak zmluvu nemozes uzatvorit.

a zacať treba koncesiou
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať