Zavrieť

Porady

faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

Caute,

v zakone o DPH sa pise, ze pri vystaveni faktury do zahranicia za sluzby je potreba, aby faktura obsahovala okrem ineho aj:

meno, adresa sídla, miesta podnikania, príp. prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu a jeho IČDPH,

... čo v prípade, že nie som platcom DPH? staci v tom pripade uviest len DIC?

vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika224 je offline (nepripojený) nika224

    nika224
    Možno trochu , ale akým kurzom zaúčtujete túto vyšlú faktúru, ak je faktúra vyhotovená iný deň, ako je služba dodaná. Napríklad faktúru vyhotovujem 4.10., ale k dodaniu služby došlo 28.9.?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nika224 Pozri príspevok
    Možno trochu , ale akým kurzom zaúčtujete túto vyšlú faktúru, ak je faktúra vyhotovená iný deň, ako je služba dodaná. Napríklad faktúru vyhotovujem 4.10., ale k dodaniu služby došlo 28.9.?
    Samozrejme dátumom vystavenia dokladu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    trainee Pozri príspevok
    Caute,

    v zakone o DPH sa pise, ze pri vystaveni faktury do zahranicia za sluzby je potreba, aby faktura obsahovala okrem ineho aj:

    meno, adresa sídla, miesta podnikania, príp. prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu a jeho IČDPH,

    ... čo v prípade, že nie som platcom DPH? staci v tom pripade uviest len DIC?

    vdaka
    Prečo vystavuješ faktúru podľa Zákona o DPH, keď nie si platiteľom DPH ???

    nika224 je offline (nepripojený) nika224

    nika224
    smith Pozri príspevok
    Samozrejme dátumom vystavenia dokladu.
    Tiež som myslela, že to prepočítam kurzom z dňa vyhotovenia dokladu, ale v Zákone o DPH je napísané:
    Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
    Ja dodávam službu a požadujem platbu v cudzej mene, nie?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nika224 Pozri príspevok
    Tiež som myslela, že to prepočítam kurzom z dňa vyhotovenia dokladu, ale v Zákone o DPH je napísané:
    Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
    Ja dodávam službu a požadujem platbu v cudzej mene, nie?
    Tebou citované sa vzťahuje na prípad obstaranie, teda, keď ty dostaneš faktúru od zahraničného dodávateľa a musíš samozdaniť dodanie.

    nika224 je offline (nepripojený) nika224

    nika224
    Dovolila by som si s Tebou tento krát nesúhlasiť. To je v DPH myslené nielen pre nadobudnutie tovaru, kedy sa samozdaňujem, ale aj pre dodanie tovaru a služby.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nika224 Pozri príspevok
    Dovolila by som si s Tebou tento krát nesúhlasiť. To je v DPH myslené nielen pre nadobudnutie tovaru, kedy sa samozdaňujem, ale aj pre dodanie tovaru a služby.

    § 26
    Prepočet cudzej meny
    a zaokrúhľovanie dane


    (1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

    V citovanom paragrafe nie je formulácia, že pri dodaní služby v tuzemsku do iného členského štátu, ale z iného členského štátu. Teda službu prijímam, a nie poskytujem.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Tak neviem, ja súhlasím s Nikou. Tento § hovorí o dodaní tovaru a služby všeobecne. T.j. platí rovnako pre dodanie tovaru, dodaniue služby do tuzemska, aj do zahraničia - ak požadujem cudziu menu, tak prepočítavam kurzom NBS. A to "Z" patrí k nadobudnutiu tovaru.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alušik Pozri príspevok
    Tak neviem, ja súhlasím s Nikou. Tento § hovorí o dodaní tovaru a služby všeobecne. T.j. platí rovnako pre dodanie tovaru, dodaniu služby do tuzemska, aj do zahraničia - ak požadujem cudziu menu, tak prepočítavam kurzom NBS. A to "Z" patrí k nadobudnutiu tovaru.
    Podľa mňa to "z" patrí aj k tým službám. Aspoň z kontextu vety my to tak vyplýva.
    To je jasné, že prepočítavam kurzom NBS. Otázne je akým dátumom, ak služba dodaná napr. 30.9. a faktúra vystavená 4.10.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Podľa mňa - Deň vzniku daňovej povinnosti = dátum vyhotovenia faktúry a kurzom k tomuto dátumu ju aj prepočítam.

    § 19
    Daňová povinnosť
    pri dodaní tovaru a služby


    (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

    nika224 je offline (nepripojený) nika224

    nika224
    Smith, ale keď sa dvaja tuzemci dohodnú na fakturácii v cudzej mene, tak DPH prepočítavaš určite kurzom platným v deň dodania.
    Aj v knižke Ing.Cenigovej je pri 311 v zahraničnej mene uvedené, že sa faktúra za predané výrobky,služby,tovar prepočítava kurzom NBS v deň splnenia dodávky.

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    neviem či som v správnej téme, ale potrebujem rýchlo poradiť: keď sa vystavuje FA za vykonané práce /neplatiteľ dph/ do Maďarskej rep. - firma je maďarská spoločnosť, tak mi prosím Vás poraďte v akej mene má byť FA a je potrebný devízový účet? Vˇaka

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Robina Pozri príspevok
    neviem či som v správnej téme, ale potrebujem rýchlo poradiť: keď sa vystavuje FA za vykonané práce /neplatiteľ dph/ do Maďarskej rep. - firma je maďarská spoločnosť, tak mi prosím Vás poraďte v akej mene má byť FA a je potrebný devízový účet? Vˇaka
    Môžete faktúrovať v mene, na akej sa dohodnete napriklad aj v EUR. A nepotrebujete si zriaďovať devízový účet. Úhrada faktúry sa dá realizovať aj na účet vedený v Skk.

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    Ďakujem veľmi pekne. Takže keď SZČO vystavil FA v skk /je tam aj prepočet na euro/ a uviedol účet podn. korunový - bude to správne. Ešte raz vďaka.

    kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

    kuky969
    Pozdravujem poradakov
    mam taktiez jednu otazocku k fakturam do zahranicia . Zacinam podnikat (zivnost)a z 80 percent budem vystavovat faktury do zahranicia v euro za sluzby vykonane na Slovensku .Zvysok bude fakturovany zakaznikom na Slovensku . (no aspon dufam )Chcel by som to vsetko uz fakturovat v Euro .Je vyhodne pre mna zalozit si uz Euro ucet -devizovy , alebo este korunovy. Platcom DPH neplanujem byt
    Pokial sa najde niekto kto mi odpovie tak vopred velka vdaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.