Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B - preplatok z RZZP za rok 2006

Neviem ci moja otazka je spravne zadelena ale novu kategoriu nexcem otvarat a atato sa mi zda najvhodnejsie. Od zdravotnej poist som dostal s5ť poistne z rocneho zuctovania za rok 2006 cca 4000 sk tusim 3.12.2007.vyplnam si danove priznanie za rok 2007 a vidim ze kolonka v danovom priznani typ B (som zamestnanec , zaroven aj zivnostnik) a neviem kde tych 4000 sk napisat. Zákon o dani z prijmov v §5 odsek 1 i) zavisla cinnost vravi o vratenom poistnom na verejne zdrav.poist zo zavislej cinnosti a nie o prijmoch z podnikania - zivnosti. Uvazoval som aj o tom ze to zapísem do § 8 ine (danove priznanie typ B strana 5 riadok 11 INE) vie mi niekto pomoct ? , Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    Ak ako SZČO vedieš účtovníctvo, preplatok RZZP je ostatný príjem zdaniteľný. Pri využití paušálnych výdavkov by som pripočítala k príjmom. Myslím, že toto už na porade bolo riešené. Treba posurfovať

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    surfoval som surfoval., aj to je mi jasne ze to treba zdanit , vid vyssie citovany §, len neviem aky § je to na zivnost a kde to zapisat do danoveho priznania. Myslim ze do uctovnictva to nemoze ist ako prijem. ale je mi jasne ze zdanit to treba, len ako

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Do účtovníctva to musí íst ako príjem - ostatné zdanitelné príjmy ako píše beatan, tým sa zvýši základ dane. Do dańového priznania sa preplatok už neuvedie, príjmy zo živnosti sa uvedú do § 6 .

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    ale ked to dam do uctovnictva tak mi to opatovne zvysi vymeriavaci zaklad pre soc.poistovnu... co v skutocnosti by nemal

    l-servis je offline (nepripojený) l-servis

    l-servis
    V DP FO typ B za rok 2006 bol jeden pekný riadok a to v VII.ODDIELY v tab.č3 r.10-vrátené poistné ,kde sa mohol zapísať preplatok na poistnom.V DP za rok 2007 riadok -vrátené poistné už vynechali ,čo je podľa mňa chyba ,lebo odkedy vymysleli
    ročné zúčtovania ZP ,stále budú nejaké preplatky a táto kolónka to riešila veľmi jednuducho.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Dá sa to riešiť aj teraz úplne jednoducho. Preplatok z ročného zúčtovania ZP je príjem ovplyvňujúci základ dane.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    aladin Pozri príspevok
    ale ked to dam do uctovnictva tak mi to opatovne zvysi vymeriavaci zaklad pre soc.poistovnu... co v skutocnosti by nemal
    Prečo? keď si mal ZP vo výdavkoch, vtedy ti to VZ pre SP znížilo.
    Skôr mi vadí, že to teraz zvýši VZ pre ZP ...

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    aladin Pozri príspevok
    surfoval som surfoval., aj to je mi jasne ze to treba zdanit , vid vyssie citovany §, len neviem aky § je to na zivnost a kde to zapisat do danoveho priznania. Myslim ze do uctovnictva to nemoze ist ako prijem. ale je mi jasne ze zdanit to treba, len ako
    Skús pozrieť aj tu.
    Ja som toho názoru, že o vrátenú sumu ponížiš výdavky....
    http://www.porada.sk/t72096-kam-zara...-dp-typ-b.html

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Evanka Pozri príspevok
    Skús pozrieť aj tu.
    Ja som toho názoru, že o vrátenú sumu ponížiš výdavky....
    http://www.porada.sk/t72096-kam-zara...-dp-typ-b.html
    Vnútorne som aj ja za to, aby sme ponížili výdavky, ale podľa tu čítaného ste ma presvedčili, že je to príjem a nie mínus výdavok. Základ dane sa nezmení, len vymeriavacie základy do fondov.
    Niektorí naši klienti majú od ZP potvrdenie o vyplatenom preplatku a zrážkovej dani (VšZP), takže to majú aj vysporiadané.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Rozalka Pozri príspevok
    Vnútorne som aj ja za to, aby sme ponížili výdavky, ale podľa tu čítaného ste ma presvedčili, že je to príjem a nie mínus výdavok. Základ dane sa nezmení, len vymeriavacie základy do fondov.
    Niektorí naši klienti majú od ZP potvrdenie o vyplatenom preplatku a zrážkovej dani (VšZP), takže to majú aj vysporiadané.
    Toto mohli aplikovať len na preplatok poistného prislúchajúci k príjmom podľa §5 Zákona o dani z príjmov. Na preplatky vyplácané z príjmov podľa §6 nemohli v roku 2007 aplikovať preddavkovú alebo zrážkovú daň. Ak Vám to spravili žiadajte o opravu.

    LIZINKA je offline (nepripojený) LIZINKA

    LIZINKA
    z tlačiva ročného zúčovania je zrejmé z akej výšky sa jedná o preplatok zo závislej činnosti §5 a z akej výškz sa jedná o preplatok z oidnikania §6. Preplatok zo závislej činnosti sa priráta k závislej činnosti a preplatok z podnikania sa priráta a uvedie k príjmom z podnikania. Pre r. 2007 je to strikktne dané.
    Pri príjmoch a podávaní DP za r. 2006 sa tento preplatok mohol uviesť ako k príslušnému typu príjmu tak aj do §8 -ostatné príjmy. Rovnako sa postupuje i pri nedoplatkoch. Bol k tomu vydaný pokyn MF 6 alebo 16 alebo tak nejak /2006
    as

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    LIZINKA Pozri príspevok
    z tlačiva ročného zúčovania je zrejmé z akej výšky sa jedná o preplatok zo závislej činnosti §5 a z akej výškz sa jedná o preplatok z oidnikania §6. Preplatok zo závislej činnosti sa priráta k závislej činnosti a preplatok z podnikania sa priráta a uvedie k príjmom z podnikania. Pre r. 2007 je to strikktne dané.
    Pri príjmoch a podávaní DP za r. 2006 sa tento preplatok mohol uviesť ako k príslušnému typu príjmu tak aj do §8 -ostatné príjmy. Rovnako sa postupuje i pri nedoplatkoch. Bol k tomu vydaný pokyn MF 6 alebo 16 alebo tak nejak /2006
    as
    Usmernenie k preplatkom z RZZP

    leozka je offline (nepripojený) leozka

    Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac leozka
    Dobrý bečer.Chcela by som sa spýtať:vo februári 2008 som zaplatila nedoplatok z RZZP v hotovosti v sume 108Sk, spolu s nedoplatkami na poistnom za 3 mesiace z roku 2007.Teraz robím DP B.Keďže som zaplatila poistné nezaplatené v roku 2007 až v roku 2008, tak ich zahrniem k výdavkom v DP 2009, ale čo s tou sumou 108 Sk?Ide o nedoplatok RZZP, kam to zapísať? Poraďte mi niekto prosím, veˇmi pekne ďakujem

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Výdavky v podnikaní. V JÚ by som to dala výdaj poistné. Mimochodom pôjde to do daňového priznania za r. 2008 asi takto ste to mysleli. Bude to náklad r.2008, nevadí že ide o úhradu za predošlý rok.

    leozka je offline (nepripojený) leozka

    Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac leozka
    Ďakujem pekne za odpoveď.Manžel si uplatňuje 60%paušálne výdavky.Ja som to chcela prirátať k zaplatenému poistnému za rok 2008 a odrátať od príjmov.Myslela som, že ten nedoplatok v RZZP,čo som zaplatila, sa píše niekde do osobitného riadku.

    leozka je offline (nepripojený) leozka

    Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac leozka
    Ďakujem pekne za odpoveď.Manžel si uplatňuje 60%paušálne výdavky.Ja som to chcela prirátať k zaplatenému poistnému za rok 2008 a odrátať od príjmov.Myslela som, že ten nedoplatok v RZZP,čo som zaplatila, sa píše niekde do osobitného riadku.A čo keby mal napr. preplatok ?Je povinná ZP mu ho vrátiť?Treba o to požiadať, al,to robia automaticky?A keby sa dohodli , že to využijú na zaplatenie poistného v ďalších mesiacoch, dá sa to?Netreba to potom písať do DP, som z toho blba.

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Ak by bol preplatok na roč.zúčt. ZP, tak sa vrátený preplatok (či už vyplatený alebo zarátaný ako platba za ďalšie mesiace) priráta ako zdaniteľný príjem. Zdr.poisťovňa vracia preplatky len nad 100,- Sk. Ako chce dotyčný vysporiadať preplatok uvádza už priamo v zúčtovaní (formulár), buď v hotovosti, na účet alebo započítaním.
    oprava
    Čítam tu na porade, že preplatok sa má zahrnúť do základu dane (r.40 priznania typu B), lebo z tohto preplatku sa už nerátajú výdavky (40% alebo 60%). Tak som aj ja o niečo múdrejšia
    http://www.porada.sk/t100942-p2-paus...poistovne.html
    Naposledy upravil ingak : 05.02.09 at 21:55

    poou je offline (nepripojený) poou

    poou
    K tejto téme potrebujem aj ja poradiť. Som SZČO niekoľko rokov v strate, aj tento rok. Mám však príjmy a platím aj dane ako zamestnanec.
    Prišlo mi potvrdenie o zrazenej dani za preplatok RZZP za rok 2009. Nedopatrením mi však peniaze v roku 2010 nedošli. Môžem si túto daň za rok 2010 uplatniť? Ak áno, tak v ktorej kolonke v type B a je aj preplatok ako príjem ovplyvňujúci ZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.