Zavrieť

Porady

Tehotna a nezamestnana

Ahojte poradaci,

Dufam, ze moju otazku zaradujem do spravnej temy Mam na Vas otazocku. Od novembra 2007 som dobrovolne nezamestnana, platim si len zdravotne. Odcestovala som do CR hladat si pracu. A prave som zistila, ze som tehotna. Zatial sa mi nedari najst si pracu. Obavam sa,ze sa mi ani nepodari si nasjt pracu, vzhladom k tehotenstvu. A moja otazocka znie. dostanem vobec matersku ked som uz od 11/2007 nezamestnana? A dalsia otazocka, co lekar. Mam sa vratit na Slovensko k svojmu lekarovi, alebo mozem aj napriek tomu, ze som nezamestnana vyuzivat lekarsku starostlivost v CR ? Vazne neviem co teraz spravit. Ci odist z CR a opustit tym padom priatela - (a stretavat sa len cez vikendy) -, kt. tam ma velmi dobru pracu, alebo zostat v CR prezivat tehotenstvo spolu a na kontrolu chodit na Slovensko ......

Dakujem Vam Figi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zolo je offline (nepripojený) Zolo

    Zolo
    Otázka je asi trochu mimo témy - pokiaľ ide o podmienky nároku ma materské - podobné problémy s tým súvisiace sú preberané v časti: "Mzdové účtovníctvo, personalistika, odvody" - možno pomôže link: http://www.porada.sk/t65484-materska-2008-a.html alebo http://www.porada.sk/t30393-m-a-t-e-r-s-k-a-2007-a.html

    Narodenie dieťaťa v ČR nemá žiadny vplyv na uplatnenie nárokov, ktoré vznikli z poistenia v SR.
    (Problém je so vznikom nároku - bude potrebné vyriešiť nejakého krátkodobého zamestnávateľa na Slovensku ešte pred nástupom na MD)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Na nárok na materské musíš splniť 270 kalend.dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
    Ak si teraz zistila, že si tehotná, tak predpokladám pôrod v septembri 2008.? V tom prípade by sa sledovalo obdobie od septembra 2006 do septembra 2008 (teda presné dátumy). Ak si mala dlhodobý PP ukončený v11/07, potom túto jednu podmienku máš splnenú.
    Dalšou podmienkou je trvajúce nemocenské poistenie ku dnu nástupu na materskú (čo je obvykle 6 týždnov pred pôrodom alebo ak lekár zváži aj 8 týždnov pred pôrodom) alebo musíš byť v tzv. ochrannej lehote po zániku nem.poistenia. A túto podmienku momentálne nesplnaš.
    Ak máš splnenú podmienku 270dní NP, tak by bolo najlepšie riešenie zamestnať sa pár dní pred pôrodom a z tohto zamestnania nastúpiť na MD alebo zamestnať sa aj skôr aspon na pár dní so zaujímavým platom, potom ukončiť PP a nastúpiť na MD v ochrannej lehote (pre tehotné je 6mesiacov od ukončenia NP)zo zamestnania.
    Ak nemáš splnenú podmienku 270dní NP alebo ak nemáš možnosť sa zamestnať, tak je tu ešte možnosť dobrovolného nemocenského poistenia. Musela by si sa najneskôr! v 8týždni tehotenstva (ale lepšie skôr)dobrovol.nemocensky poistiť. Ak chceš vyššiu materskú, platiť cca 1239,- mesačne, do nástupu na materskú. Na MD však musíš nastupiť po 26týždnoch od prihlásenia na DNP, inak by bola materská minimálna (148,5Sk na den).

    Tehotna a nezamestnana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.