Zavrieť

Porady

voľba vhodného zdroja napätia do PC

Chystám sa kúpiť nový počítač a neviem sa rozhodnúť, aký zdroj napätia si mám kúpiť.
Prosím skúsenejších o nejakú radu.
V mojej zostave budem mať nasledovné komponenty :

- zákl. doska ABIT P35 Pro
- procesor Intel Core2 Duo E6750
- gr. karta ASUS 8800 GT 512 MHz
- op. pamäť A-DATA Extreme Edition 2x1 GB 800 MHz
- pevný disk Seagate 7200.10 320 GB
- 2 ks ventilátory skrinky 120 mm

Chcel by som taký zdroj, aby nebol hlučný, mal dobrú účinnosť a bol stabilný, cena by mala byť max. do 3000 SK.

Ďakujem
Usporiadat
Bandy Bandy

Bandy je offline (nepripojený) Bandy

Skus tichepc.sk - poradia
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
boss800 boss800

boss800 je offline (nepripojený) boss800

kedže to pc ma výkonnú grafickú kartu ako základ považujem zdroj 450 W a vyšši.ale 450-tka stači. ak chceš aby bol zdroj tichý,mal by mať čo najvačší ventilátor /najtichšie sú 12 cm/
0 0
leonq leonq

leonq je offline (nepripojený) leonq

nechcem ti brat iluzie ale toto tiche nebude,
mas tam dva ventilatory
plus ventilator na karte
plus jeden na procesore a este zdroj,
ako spominal kolega mal by mat co najvacsi ventilator min 12 cm.
0 0
Ľuboslav Ľuboslav

Ľuboslav je offline (nepripojený) Ľuboslav

ja som si teraz skladal nieco podobne - len trosku rychlejsi procesor, silnejsia grafika, viac ram a hdd 2* wd raptor 10k rpm zapojene do raid 0. zdroj som si vybral tento:
FORTRON PSU Everest 800W rev. 2.2, esp 2.91

som s nim spokojny - hlucnost nie je az taka hrozna ale tiche to teda v ziadnom pripade nie je
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jaguár Pozri príspevok
Chystám sa kúpiť nový počítač a neviem sa rozhodnúť, aký zdroj napätia si mám kúpiť.
Prosím skúsenejších o nejakú radu.
V mojej zostave budem mať nasledovné komponenty :

- zákl. doska ABIT P35 Pro
- procesor Intel Core2 Duo E6750
- gr. karta ASUS 8800 GT 512 MHz
- op. pamäť A-DATA Extreme Edition 2x1 GB 800 MHz
- pevný disk Seagate 7200.10 320 GB
- 2 ks ventilátory skrinky 120 mm

Chcel by som taký zdroj, aby nebol hlučný, mal dobrú účinnosť a bol stabilný, cena by mala byť max. do 3000 SK.

Ďakujem
Na tvojom mieste by som volil niektorý z týchto:

http://www.agem.sk/?flag=kategorie&cat=000190028600519

Ja mám ten prvý - Blue storm. Samotný zdroj nie je hlučný, hlučné sú tie ostatné ventilátory.
0 0
GABO GABO

GABO je offline (nepripojený) GABO

Ak požaduješ tichý, výkonný a zároveň zdroj, ktorý spĺňa certifikáciu 80Plus rozhodne zvoľ medzi značkami:

- Seasonic (S12II rady, alebo ET Bulk rady)
- Corsair HX radu

Pri zdrojoch kde sa požaduje tichý chod, je nutné sledovať či je daný zdroj tichý nielen kľude, ale aj v dlhohodinovej záťaži čo znamená v odborných kruhoch otáčky ventilátora v zdroji v rovine 700-850 otáčok. Všetky vyššie hodnoty sú v špičkových tichých zostavách už počuteľné. V prípade výkonu je nutné sledovať nielen samotný štítok a výkon, ale aj účinnosť (už spominaná certifikácia 80Plus) a pozrieť referencie na "určitých stránkach" ktoré majú v týchto spičkových komponentoch kredit a nie sú závislé na dotáciach externých spoločností (to jest testy nie sú zmanipulované).

Tieto vlastnosti dnes spĺňa len málo značiek, hoci je na trhu veľa dobrých výrobcov zdrojov (na ukážku uvediem TAGAN - výborné a "tvrdé" zdroje s výborným prevedením a výbavou - žiaľ hlučné).

Zo Seasonicu odporúčam buď S12II-430W, alebo S12II-500W, pri kúpe pozeraj na záruku - výrobca garantuje 36 mesiacov, na Slovensku nájdeš dovozcov / priekupcov, ktorí dávajú len 24 mesiacov. Spomínané modely sú výkonné, veľmi tiché v kľude aj v zátaži (aj keď predošlá rada S12 mala ventilátor iný a s menším brumom po pritlačení ucha k zdroju).
Prípadne ak si priplatíš sú výborné modely pôvodnej S12 rady, ale s 80plus certifikaciou (tú majú samozrejme aj S12II): Seasonic S12-550 a S12-650 Energy PLus. Samotná 650 aj dnes patrí k najlepším zdrojom na trhu vôbec čo sa týka vzťahu záťaž vs. ticho (ešte aj pri 70 perc. zatazi zdroj toci len nieco cez 800 otáčok...zainteresovaní vedia čo to znamená).

Čo sa týka Corsairu tak po rozmontovani pôvodných HX520 a 620 rád zistite, že sa jedná o Seasonic zdroje s mierne horšími komponentami (nové série som z vnútra nevidel čo sa týka súčiastok). Horšie je, že na trh sa dostáva hodne nepodarkov (čo sa týka hlučnosti ventilátorov) čo ukazuje na horšiu výstupnu kontrolu ako má napr. Seasonic.

Boli tu spominané Fortrony -> veľmi dobrá značka, veľmi dobrá kvalita, tiež výborna podpora. Problém Fortronov je len jeden a to, že v segmente veľmi tichých zdrojov v klude a zatazi nemajú co ponuknut (az na novo uvedené modely Epsilon s 80plus certifikaciou). Prizvukoval som technickemu useku, že musia popracovat na casti "regulacie", pretoze suciastky su kvalitne na to aby regulacia pracovala na nizsich hodnotach.

Ako tu uz jeden z uzivatelov spominal ze "tiche to nebude" tak ma v tom pravdu. Samotny zdroj napr taky Seasonic S12-550 Energy plus prehlusi horsi pevny disk, pripadne starsi, ktory vibruje (je osadeny v lacnej skrinke), vysokefrek. piska motorcek a ma viac platni. Potom su to ventilátory na pasivoch cipsetov, grafickych kariet, CPU chladicoch a podobne...samozrejme aj tu su znacky, ktore su drahe, ale vo vysledku sa 2/3 ludi cuduju ako je mozne mat v PC 5 ventilatorov a mat to tiche..na to uz ale treba odbornika, ktory robi so spickovymi komponentami dlhšiu dobu a vie v tom chodiť.

Osobne by som odporúčal pre tvoju zostavu Seasonic S12-2 500W, 430W by danu zostavu bez problemov utiahla, dokonca by nebol problem tu grafiku pretaktovat, ale koniec koncov ta zataz na zdroj by bola viac ako 70 percentna a tie otacky by uz boli vyssie ako som spominal v texte hore...preto radsej znizit zataz zdroja kupou vyssieho modelu.
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

Vďaka všetkým, za poradenstvo na moju žiadosť, opäť som o čosi viac doma v tejto problematike.
Ja som totiž mal k dispozícii test zdrojov z časopisu Computer 13-14 / 2007, ale problém bol, že boli tam zdroje s vysokou účinnosťou, ale buď o dosť drahšie,ako som si predstavoval, alebo iné boli síce za prijateľnejšiu cenu, ale mali vysokú hlučnosť, príp. mali iné nedostatky (napr. nemali odpojiteľné káble, zdroj bol príliš "mäkký", príp. mali veľké odchýlky od predpísaných napätí na jednotlivých vetvách ).
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

Prikladám tu ešte aj spomínaný test zdrojov z časopisu Computer.
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

Ospravedlňujem sa nevšimol som si, že sa dá poslať pdf formát, len do veľkosti 4,3 MB. Spomínaná príloha má totiž až 18 MB.
0 0
GABO GABO

GABO je offline (nepripojený) GABO

Mno ak sa trošku viac rozumieš anglickému jazyku v danej PC sfére odporúčam pozrieť napr. silentpcreview.com stránku a tam testy zdrojov, budeš očarovaný predpokladám + vďaka za súhlas aj Sukr.S (žial odpoveď ešte nemôžem poslať viz. počet príspevkov).
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

GABO Pozri príspevok
Mno ak sa trošku viac rozumieš anglickému jazyku v danej PC sfére odporúčam pozrieť napr. silentpcreview.com stránku a tam testy zdrojov, budeš očarovaný predpokladám + vďaka za súhlas aj Sukr.S (žial odpoveď ešte nemôžem poslať viz. počet príspevkov).
Pošli niekomu nejaké príspevky, tak ako ja a nemáš problém so súkr. spr.

písanú angličtinu rozumiem solídne, horšie je to však s odbornými výrazmi, ale vďaka za uvedenú adresu.
Čo sa týka tvojej predošlej odpovede, tak ti chcem uviesť, že v spomínanom teste zdrojov v Computeri 13/2007 písali, že Corsair HX520W je prakticky preoblečený Seasonic S12 550 a dokonca bol vo svojej kategórii na 1.mieste práve pred Seasonicom, ale ako si už spomínal, asi ani testy v čas. Computer nebudú celkom objektívne, vzhľadom na to, že si spomínal, že Corsair používa menej kvalitné komponenty oproti Seasonicu.
V testoch však dosahovali obe zdroje veľmi podobné výsledky, ale Corsair ponúka možnosť oddelených káblov, čo Seasonic neposkytuje, pričom obe zdroje majú pomerne vysoké hodnoty zvlnenie napätia, ostatné hodnoty sú však veľmi uspokojivé, vrátane účinnosti a hlučnosti.
Obe zdroje sú však pre mňa príliš drahé, som ochotný, ako som uvádzal ísť do 3000 sk (možno max. 3500).

Ja osobne som doteraz bol rozhodnutý pre Enermax Liberty 500W (bol na 1. mieste v nižšej kategórii ako Corsair a Seasonic), mal veľmi dobré hodnoty, aj cena bola pre mňa akceptovateľná (cca 3300 Sk), bohužiaľ mal však trochu nižšiu účinnosť, 86 % pri záťaži 250 W a len 84 % pri 300 W.

Chcem sa ťa GABO spýtať, čo hovoríš uvedený Enermax, či také účinnosti sú dobré alebo mám uvažovať aj o inej značke napr. Nexus al. Thermaltake ?

Ďakujem ešte raz aj ostatným za ich predošlé príspevky a rady a budem rád, ak by opäť mohli prispieť nejakou radou, nielen v tejto téme.Taktiež aj ja rád poradím, ak budem vedieť.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

enermax je velmi dobry tvrdy zdroj a 500 ti plne staci ak tam nebudes davat dalsie disky...

je to aj celkom tiche a ak chces odburat hlucnost skrine nahod na procak zalmana alebo nieco s velkym pasivom a tie 2 pridavne vetraky vyhod ak mas moznost radsej otvor skrinu pripadne nahod 12 cm vetrak vzadu a 10 v predu na 1200 otacok +-
a grafiku tiez obdaruj zalmanom pripadne podobnou zalezitostou

a este pripomienka neviem naco chces ten komp ale hentym diskom len plytvas vykonnom ostatnych komponentov...
priplat si na system 2 raptorikov do raidu
inak pekna zostava nieco podobne idem aj ja kupovat len cakam na E8400 uz tu chvilku vydrzim za ten rozdiel
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

Katabaticky Pozri príspevok
enermax je velmi dobry tvrdy zdroj a 500 ti plne staci ak tam nebudes davat dalsie disky...

je to aj celkom tiche a ak chces odburat hlucnost skrine nahod na procak zalmana alebo nieco s velkym pasivom a tie 2 pridavne vetraky vyhod ak mas moznost radsej otvor skrinu pripadne nahod 12 cm vetrak vzadu a 10 v predu na 1200 otacok +-
a grafiku tiez obdaruj zalmanom pripadne podobnou zalezitostou

a este pripomienka neviem naco chces ten komp ale hentym diskom len plytvas vykonnom ostatnych komponentov...
priplat si na system 2 raptorikov do raidu
inak pekna zostava nieco podobne idem aj ja kupovat len cakam na E8400 uz tu chvilku vydrzim za ten rozdiel
Diky, ale nespomenul si, či tie dosahované účinnosti, čo som spomínal sú postačujúce, keď uvážime, že človek pri súčasnom zvyšovaní cien musí pozerať aj na spotrebu vecí.
Skriňu rozhodne nechcem mať otvorenú - dostane sa tam viac prachu a tiež máme doma malé deti.
Čo sa týka grafiku máš dobrý tip, ale háčik je v tom, že ak vymením chladič, tak asi prídem o záruku ( tak to je u väčšiny výrobcov ).

Raptoriky sú skvelá voľba, ale ja nerobím PC len na hry a toľko money nie som ochotný vysoliť - ináč raptori nie sú synonymom ticha v PC (info od redakcie Computer z č.24 /2006).

Ináč aj ja som už špekuloval, že vezmem radšej E8400, ale zatiaľ nemám o tom prehľad. Môžem mi niečo o tom poradiť.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

hej raptoriky aj mne robia vrasky ale prave preto pojdu z najblizsich vyplat do krasnych klasickych a casom overenych kriviek silentmaxxu

a grafiku si nechaj upgradnut u predajcu so zachovanim zaruky

a 8400 je to iste ako 8200 a to je to iste ako 6750 len s 45nm technologiou inak je to ta ista architektura menej zeru menej hreju vacsia cache a vyssi vykon za tu cenu
pretaktovatelne lepsie

ak nebudes mat pusteny komp 24/7/365 tak ti ten enermax bohato staci ak to nebudes upgratovat ako si spominal ...

ja mam velmi podobnu zostavu ako ty len o 3 disky viac 8800gtx winfastu 4GB ramky 4 ventilatory a 700W mi staci bohato aj ked uvazujem o 800 pretoze komp pojde 24/7/365
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

a raptoriky niesu len na hry/... ja ich mam kvoli grafike... a ako som pozer vacsina ludi tu bola povodne uctovne zamereana tak im by sa to tiez hodilo na vacsie databazky....
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

Diky za info o E8400, resp. o E8200 potom asi aj ja zvolím radšej tú E8400, o raptorikoch s tou grafikou samozrejme máš pravdu, ale mne by o dosť zdvihli cenu zostavu, ako som už spomínal. v Computeri teda mali pravdu o tom hluku od raptorov.

Na teraz už musím končiť. na porade budem asi až cez víkend.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

oki ahoj

a este posledne... kvalitny tichy zdroj do takej zostavy je asi utopia... sklamem ta ale naozaj nerataj s tym ze to pojde do 3k
0 0
pravnicka pravnicka

pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

citaj časopisy, kde majú zľavu.
0 0
GABO GABO

GABO je offline (nepripojený) GABO

Tak opäť - bol som na chate, lebo toho bolo za posledné týždne veľmi veľa.

Pisali ste tu o ENERMAX liberty rade - keďže sa zaoberáme dlhodobejšie s predajom špičkových komponentov a hlavne chladenia do PC, tak nerád odporúčam tieto zdroje. Čo sa týka výkonu - výborné a tvrde, čo sa týka spoľahlivosti - podpriemerné resp. čo povedať na 30 pokazených zdrojov z 100 predanych (berme v úvahu ten pomer) - najšastejšie vady (rozpadnuté ložiska ventilátora, zdroj úplne nefunkčný, zdroj píska). Osobne beriem aj tieto veci ako vadu, aj keď u nás ešte predajcovia toto berú bežne ako to, že sa zdroj používa v prašnom prostredí a je to normálna vec.
Čo sa týka hluku tak Liberty rada naozaj nedosahuje ticha Seasonicov, a hlavne v záťaži už zvyšujú otáčky hodne vyššie ako spomenuté Seasonic.
Jednoducho to tichého PC by som Enermax Liberty seriu nedal (bavime za naozaj o tichom PC ...).

Co sa tyka toho testu, Computer ma pomerne vierohodné testy, to čo píšeš je reálne až na to, že asi mali už novšiu revíziu toho zdroja od Corsairu (ak mozes Jaguar preposli mi prosim ta ten test ako si spominal v SSprave).

Inak ako vravim, skus kupit BULK verziu Seasonicu s názvom (zadaj si do googlu kedže si tu nebudem robit reklamu nepatri sa to) Seasonic SS-500ET 80plus Bulk. Tento zdroj je da sa povedat kopia Seasonic S12II-500W s tym ze nema flexo kable, nie je v ciernom prevedeni, nema krabicu, ma mierne horsie komponenty (ine kondenzatory ale stale kvalitne) a zaruka je 24 mesiacov. Cenou sa pohybuje okolo 2500sk s DPH, na SK ho ma len 1-2 shopy na CZ viacero.

Uzivatel Katabaticky spominal ze do takej zostavy je tichy zdroj do 3000sk utopia...skoro ma pravdu aj ked ja osobne idem na povodnom S12-500W Seasonicu a taha mi to aktualne tuto zostavu v uplne nehlucnom stave (ledva citim ze ide nieco zo zdroja...disky 7200 rpm-kove mi hucia viac):

E8400 z 3 na 3.6 GHz default voltaz (pojde to vyssie) - na GAX38DS4 doske
8800GTS 512MB
2x500GB disky, 2GB DDR

Z toho sa da usudit ze zdroj za cca 3600sk utiahne bez problemov aj narocnu zostavu (a rovnako to utiahne aj vyssie spominany 2500 korunovy BULK Seasonic).

Este ste tu debatovali o pretaktovani novych 0,45 Intel CPU. Mno nevyhoda E8200 je nizsi nasobic...8 co znamena ze ak ho chcete dat na magicku hranicu 4Ghz treba dosku, ktora dava vysoke FSB cez 500Mhz a dobre pamete (pripadne dosku ktora ma moznosti na podelenie frekvencie pamete pri stupajucej FSB). E8400 ma nasobic 9 cize je to omnoho lepsie.

Snad som na nic nezabudol, inak dufam, ze mi tu nikto nebude vypisovat, ze sa chvalim zostavou a konfiguraciou...nemam to za potrebne
0 0
Jaguár Jaguár

Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

pravnicka Pozri príspevok
citaj časopisy, kde majú zľavu.
Pravnicka, ďakujem za radu, ale myslím, že ohľadom cien je lepšie vyhlasať cez internet, časopisy mám skôr kvôli informáciam, napr. aj testy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať