Zavrieť

Porady

zrušenie a následné založenie živnosti - nepovinne odvody

Ahojte, mam takyto dotaz: ak zalozim novu zivnost, platim povinne odvody iba na zdravotne poistenie (910 Sk). Toto az do juna nasledujuceho roka. Nasledne by som musel platit uz aj dochodkove a nemocenske (kedze prekrocim prijem tych cca 85000 za rok). Co ak zarusim zivnost a za mesiac ju znova zalozim? Znova zacinam odznova? Cize zase platim povinne iba zdravotne? Je nejaky limit ohladom doby medzi zrusenim a naslednym opatovnym zalozenim zivnosti? Velka vdaka, ide mi o to, aby som nemusel platit nehorazne odvody, na dochodok od statu sa nespolieham.
Usporiadat
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

Nikto to takto nerobite? Fakt sa neda nijako obist povinnost platit statu na dochodky a spol? Vopred vdaka za odpoved.
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Nezdá sa mi to. Z jednoduchého dôvodu. Na konci každého roka podávaš DP za kalendárny rok, kde priznávaš všetky príjmy, teda aj ako SZČO. Podľa dosiahnutých výsledkov Ti buď vzniká, alebo nevzniká povinnosť odvodov do SP. Čiže v krátkosti: Ak by si za len mesiac podnikania splnil podmienky pre platenie odvodov, platil by si ich. Nezaváži doba podnikania, ale HV.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

to je sice pravda, ale nerata sa to z kazdej zivnosti potom samostatne? Podobne ako v pripade subehu zivnosti a zamestnaneckeho pomeru?
0 0
zk25 zk25

zk25 je offline (nepripojený) zk25

Povinné poistenie vzniká iba od 1.júla; čiže stačí ak je 1.7. živnosť prerušená a povinná účasť nevzniká.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

To viem, ale co ak si 1.8. zalozim zivnost znova (teda po mesacnej prestavke)? bude sa tato brat ako nova?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

eoneon
To viem, ale co ak si 1.8. zalozim zivnost znova (teda po mesacnej prestavke)? bude sa tato brat ako nova?
Asi to nebude také jednoduché
Citujem Zivnostensky zakon:
§ 58
(2) Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže
c) z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej šiestich mesiacov.
Tiez si myslim, ze ked sa odhlasis z poistenia a nasledne pokracujes v zivnosti, musis sa znova do osmich dni prihlasit. Takze tento trik sa asi neda pouzit
0 0
zk25 zk25

zk25 je offline (nepripojený) zk25

Ak si 1.8. znova založíš živnosť povinnosť prihlásiť sa do SP nemáš. Podstatné je to, že tá povinnosť vzniká vždy iba od 1.7., teda ak si znovu založíš živnosť hocikedy v pribehu roka povinnosť prihlásiť sa nemáš. Táto povinnosť ti môže vzniknúť iba vtedy, ak máš živnosť 1.7. aktívnu a príjmy za predchádzajúci rok presiahli 12 - násobok minimálnej mzdy.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

toto som potreboval pocut, diky moc, uz viem ako na to (cize 31.6. ju rusim
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Keby si chcel spekulovat, tak jedine:
Zalozis zivnost a ked ti pride platit socialne, tak ju tym mesiacom zrusis. A ked ti povinnost platit uplynie (ked budes mat rocny prijem nizsi ako cca 80k), tak si ju zalozis znova.
Ale najskor o rok a pol od 1.7.
Naposledy upravil Shaman : 15.03.05 at 16:32
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

eoneon, môj názor: Zrušením živnosti zaniká poistenie v soc.pois.. Ak si o dva dni založíš ŽL soc.p. sa na teba pozerá ako na „novozačínajúceho“ podnikateľa a nemáš povinnosť sa prihlásiť. (len dobrovoľne). Pre soc.pois. si dňom založenia novej živnosti vždy ako nový podnikateľ bez akéhokoľvek predchádzajúceho príjmu. ZP nevybabreš tam platíš vždy a čo je hlavné robíš zúčtovanie takže tam nie je o čom. Prerušenie živnosti môže byť ako spomenula Evanka len na minimálne 6 mesiacov . Pozor na iné súvislosti zrušenia – založenia živnosti - zrušenie a registrácia na DU. Pozor aj na to ak máš stálu prevádzkáreň – ten jeden deň by si podnikal bez ŽL
0 0
Monica Monica

Monica je offline (nepripojený) Monica

Chcem sa spýtať:
1) či klient, ktorý je zamestnaný a súčastne má živnosť, z ktorej však nemá žiadny príjem-potrebuje podať DP a uviesť na ňom nulové príjmy?
2) má živnosť, ale už asi 2 roky nepodniká a živnosť nemá pozastavenú. Môže mať postihy a aké? Ďakujem
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

ivan suhlas, skoda toho zdravotneho, ze zaviedli zuctovanie asi zalozim sro a hotovo, uz ma nebavi stale rusit a zakladat zivnosti (aj na ine osoby)
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Monica
Chcem sa spýtať:
1) či klient, ktorý je zamestnaný a súčastne má živnosť, z ktorej však nemá žiadny príjem-potrebuje podať DP a uviesť na ňom nulové príjmy?
2) má živnosť, ale už asi 2 roky nepodniká a živnosť nemá pozastavenú. Môže mať postihy a aké? Ďakujem
1/ Danove priznanie podavat nemusi. Staci mu urobit v zamestnani rocne zuctovanie dane. Ale na danovy urad by mal vraj zaniest cestne prehlasenie, ze nemal prijmy, lebo ho potom ako zivnostnika vyzvu k podaniu danoveho priznania. Ked da to cestne prehlasenie, tak je to OK. Ja to ale aj tak robim radsej podanim danoveho priznania, hoci musim navyse vypisovat tie nulove vykazy... Keby mu totiz vysiel nedoplatok na dani do 100 Sk, tak myslim, ze ho danovemu uradu nemusi zaplatit, ale ak mu to iste vyjde pri rocnom zuctovani dane, tam mu to mzdarka stiahne. )

2/ Myslim si, ze postihy by nemal mat ziadne. Ved aj za co - za to, ze vlastne ani nezacal podnikat??? A nikde nemam napisane, ze ak nevykonavam cinnost, musim pozastavit zivnost... Aspon teda myslim. Moja polovicka uz takto "zivnostnici" tusim 4 roky.
0 0
Monica Monica

Monica je offline (nepripojený) Monica

alušik
1/ Danove priznanie podavat nemusi. Staci mu urobit v zamestnani rocne zuctovanie dane. Ale na danovy urad by mal vraj zaniest cestne prehlasenie, ze nemal prijmy, lebo ho potom ako zivnostnika vyzvu k podaniu danoveho priznania. Ked da to cestne prehlasenie, tak je to OK. Ja to ale aj tak robim radsej podanim danoveho priznania, hoci musim navyse vypisovat tie nulove vykazy... Keby mu totiz vysiel nedoplatok na dani do 100 Sk, tak myslim, ze ho danovemu uradu nemusi zaplatit, ale ak mu to iste vyjde pri rocnom zuctovani dane, tam mu to mzdarka stiahne. )

2/ Myslim si, ze postihy by nemal mat ziadne. Ved aj za co - za to, ze vlastne ani nezacal podnikat??? A nikde nemam napisane, ze ak nevykonavam cinnost, musim pozastavit zivnost... Aspon teda myslim. Moja polovicka uz takto "zivnostnici" tusim 4 roky.
Akurát včera som sa informovala na daňovom.Povedali mi, že DP je povinný podať aj ako živnostník.Priloží ročné zúčtovanie dane zo zamestnania, do príjmov dá nula,aj do nákladov nula. Pýtala som sa aj na čestné prehlásenie- vraj nie, na každý pád DP! Čo sa týka nedoplatku na dani- tu som to nekde čítala,že aj korunový nedoplatok sa musí uhradiť.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Prosím Vás veľmi súrne potrebujem vedieť: ak SZČO preruší alebo zruší živnosť napr. 29.3.2005 ako to bude vyzerať s odvodmi do SP a ZP? Odhlási sa a za apríl už nebude platiť odvody ako SZČO alebo až od júla?
Od 1.3.2005 je zamestnaný. Ďakujem.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Na sociálke mám potvrdené osobne že zrušenie živnosti je dôvod na ukončenie poistenia. A založenie novej sa posudzuje ako celkom nová živnosť. Alebo ako by som to.. priamo tam to poradili práve z toho titulu, že boli vysoké odvody.

Na živnosťáku mi povedali že čo sa ich týka nie je problém živnosť zrušiť a na druhý deň založiť novú.

A zdravotka je jasná.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

to jessica: ak zruší živnosť, nemá prečo platiť odvody. dokonca teraz už ani na zdravotku ak bude dobrovoľne nezamestnaný.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
On bude dobrovoľne zamestnaný:-) už vlastne aj je. Takže ak zruší v marci živnosť za apríl už nebude platiť odvody ani do SP ani ZP? Ešte sa chcem znovu uistiť, lebo opatrnosti nikdy nie je dosť. ďakujem.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Prosím poraďte mi pre kontrolu

SZČO živnostník, okrem toho nič iné

živnosť založená /neviem presne /v priebehu roka 2004 jeho príjem nepresiahne sumu 78.000,- Sk.
Tátu suma 78.000,- SK je stanovená na celý rok, alebo sa to prepočíta podľa mesiacov podnikania ?

Zdravotné poistenie asi musí platiť aj keď jeho príjem je menší ako 78.000,- tých 910,-Sk mesačne ?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Katarina, ja som mala tiez tuto dilemu, dokonca som sa tu niekde na porade na to pytala. Ale nakoniec mi na SP v Ziline povedali, ze sa to nedeli na mesiace, ze v pripade, ze zivnost bola zalozena napr. 1.12.2004 tak prijem za tento jeden mesiac moze byt prave pod 78 tis. a nestava sa povinne dôchod,nemoc.poisteny. Cize ziadne delenie na mesiace prevadzkovania zivnosti.

ZP v kazdom pripade.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať