Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
mončičak mončičak

mončičak je offline (nepripojený) mončičak

Dakujem aspoň tak ja to budem tiež potrebovat asi tak za mesiac.
0 1
radogr radogr

radogr je offline (nepripojený) radogr

Ja by som potreboval HACCP pre maly obchodik s cigaretami alkoholom cukrovinkami nealko nápojmi a bagetamy-zabalenými od výroby, pecivom- zabaleným od výroby
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Každý sme v niečom doma a v niečom nie, preto sa priznám, že neviem čo znamená skratka HACCP. Vie napríklad každý, čo znamená skratka TONAKADOZA?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

HACCP – Hazard Analysis Critical Control Points
A teraz prezraď ty. To je ňáka dóza?
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
abel
HACCP – Hazard Analysis Critical Control Points
A teraz prezraď ty. To je ňáka dóza?
Ani to neviem, ale kľudne by to mohla byť továreň na kamienky do zapalovačov.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
radogr
Ja by som potreboval HACCP pre maly obchodik s cigaretami alkoholom cukrovinkami nealko nápojmi a bagetamy-zabalenými od výroby, pecivom- zabaleným od výroby
stiahni si haccp čo som sem ja prikladala. Vyber si z neho, prispôsob.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Excise Duty
Ani to neviem, ale kľudne by to mohla byť továreň na kamienky do zapalovačov.
To je dobré!!!
A určite majú základňu na Hokkaidó!:p
0 0
metrix metrix

metrix je offline (nepripojený) metrix

Cely den surfujem po internete koli HACCP, uz som to skoro vdala, vsade len teoret.informacie, a tu som narazila na lenkak, kt. je fakt super, neviem ci sa mi jej vycuc z HACCP hodi na restauraciu ale aspon somkonecne pochopila o co ide, lenkak 100xdakuejm
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Metrix
výcuc sa Ti hodí aj na reštauráciu, len treba Ti podopĺňať ešte tú výrobnú časť.
Presný popis jedál. Ako ukážku si pozri nižšie.

Popis výrobku a technologický postup výroby

Hranolky:
Hranolky – Oerlemans Foods 2,5 kg nám dováža .................. zmrazené. Dávajú sa do mrazníka, aby zostali aj naďalej zamrazené a nestratili svoju tvrdosť a nezmäkli pri roztápaní sa. V chladiacom zariadení sa skladujú aj prísady do hranoliek a to kečup, tatárska. Dbá sa na to, aby tieto prísady do hranoliek neboli otvorené viac ako dva dni. Vždy sa sleduje dátum spotreby. Vo fritéze sa ohreje olej, a keď je už ohriaty, vložia sa do fritézy zamrznuté hranolky 13 gr. Vo fritéze sa fritujú 10 minút. potom sa vyberú a dajú sa do pripravenej misky, oblejú sa tatárskou, poprípade kečupom, podľa požiadaviek zákazníka. K miske sa priloží aj vidlička, aby zákazník mal čím jesť.
Hot-dog:
Hot-dog sa pripravuje z čerstvého rožku, rožky sa kupujú v .............. prekrojí sa špička a dá sa ohriať do hot-dogového stroja. Medzi tým sa v hot-dogovači uvarí párka, kupuje sa v mäsiarni .......................Na špic stroja sa potisne rožok, spraví sa tam medzera, kde sa pridá horčica, a potom sa vloží do medzery párka.
Pri každej potravine sa sleduje dátum trvanlivosti a dátum spotreby. Príprava a dávkovanie jednotlivých surovín je ručné.
Výber surovín – CCP1
Nebezpečie:
Všetky potraviny musia byť zdravotne neškodné, kvalitné a nesmú sa používať po dobe spotreby. Pri nesprávnom výbere surovín hrozí nebezpečie nákazy:
- Salmonellou spesies (enteritidis)
- Toxikogénnymi plesňami

Pre všetky výrobky platí:
1. Výber surovín - CCP1
Nebezpečie:
Všetky potraviny musia byť zdravotne neškodné, kvalitné a nesmú sa používať po dobe spotreby. Pri nesprávnom výbere surovín hrozí nebezpečie nákazy:
- Salmonellou spesies (enteritidis)
- Toxikogénnymi plesňami
Kritéria:
suroviny musia byť bez zjavných zmyslových zmien (zmena chuti, vône, farby, konzistencie).
Monitoring:
kontrola dokumentácie
Nápravné opaternia
- suroviny, ktoré zmenili svoje vlastnosti, prekročili dobu spotreby a nezodpovedajú hygienickým požiadavkam, nesmú byť použité.
2. Skladovanie - CCP2 - máš v prílohe
3. Váženie - CCP2 - toto asi na Hot-dog nebudeš potrebovať, ale pre istotu Ti to píšem, neviem čo všetko budeš predávať
Nebezpečie:
môže dôjsť ku kontaminácii surovín pri používaní znečistených váh a odmerných nádob
Kritéria:
na váženie surovín musia byť vyčlenené jedny čisté váhy a odmerné nádoby
Monitoring:
kontrola záznamu čistenia a dezinfekcie
vizuálna kontrola
Nápravné opatrenia:
- opakované čistenie váh a odmerných nádob po aj pred každým použitím
- poučenie zamestnancov o dodržiavaní čistoty a osobnej hygieny
4. Uchovávanie hotového výrobku - CCP1
Nebezpečie:
skladovanie pri nevhodnej teplote umožňuje kazenie
Kritéria:
skladovanie v zásobníkoch pri teplote -8°C po dobu max. 24hod. od zmrazenia (mrazené výrobky)
Monitoring:
- meranie teploty
- kontroly
5. Predaj hotového výrobku - CCP2
Nebezpečie:
krížová kontaminácia mikroflórou prostredia
Kritéria:
správne skladovanie
Monitoring:
- meranie teploty
- kontrola doby
- dodržiavanie osobnej hygieny obsluhujúceho personálu
Nápravné opatrenie:
- poučenie zamestnancov
- čistota a dezinfekcia prostredia
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ešte si môžeš doplniť:
Systém HACCP sa skladá z týchto častí:
1. Analýza nebezpečia a posúdenie jeho závažnosti a rizika.
2. Identifikácia kritických kontrolných bodov CCP
3. Špecifikácia kritérií k ochrane zdravotnej a hygienickej bezchybnosti na každom CCP.
4. Určenie kontrolných metód na sledovanie kritérií na každom CCP - monitoring
5. Bezprostredné vykonanie nápravných opatrení - intervencíí, pokiaľ sa monitoringom zistí, že kritéria nie sú splnené
6. Vypracovanie záznamov a vedenie dokumentácie
7. Overenie funkcie systému

dúfam, že pomôže.
0 0
metrix metrix

metrix je offline (nepripojený) metrix

Dakujem ja som si to az teraz vsimla, ty si mi to poslal uz skor a ja so to nezbadala, neviem dobre pracovat s touto strankou, este raz dakujem si sikovnica
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
to som rada, lebo už som si myslela, že Ti moja odpoveď nepostačila.
0 0
Enviros Enviros

Enviros je offline (nepripojený) Enviros

lenkak Pozri príspevok
Robila som HACCP, ale na každú oblasť je to potrebné upraviť. Skús napísať bližšie, ja by som Ti potom podľa toho nejaký vzor poslala, záleží od toho či to potebuješ aj pre výrobu.
Ahoj aj ja mám vypracovať Prevádzkový poriadok pre jeden hotel s kuchyňou. Neviem ako sa to robí? poradí mi niekto? Díky Milka
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
kuchyňa ? - predpokladám, že aj podávate jedlá. Tak to nebude potom stačiť klasický prevádzkový poriadok, ale pravdepodobne bude terba spraviť celý HACCP. Pozri si prikladanú prílohu na 1strane tejto témy a uprav ešte čo budú od Teba požadovať.
0 0
alex2 alex2

alex2 je offline (nepripojený) alex2

ahoj
vedel by mi niekto poslat vzor haccp aj na vyrobu a upravu potravin.dakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
haccp nájdeš v priloženom linku
http://www.porada.sk/showpost.php?p=57697&postcount=4
treba doplniť technologický postup výroby.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Vie mi niekto poradit, ked otvaram Bar, potrebuje moj zamestnanec-casnik 1. byt vyuceny v odbore alebo 2. mat odbornu sposobilost so skuskou na hygiene z predaja epidemiologicky zavaznych ochoreni?
Takto mi to tvrdi hygienicka. Pritom moja dcera uz 5 rokov pracuje ako casnicka a nikde od nej nechceli viac nez len zdr. preukaz. Podotykam, ze zodpovedny veduci ma hotelovu akademiu. Dakujem. Je to surne.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Keď je vyučený v odbore mal by stačiť zdravotný preukaz, to isté by malo stačiť, keď má nejakú chemickú školu, obchodnú akadémiu a školy podobného zamerania.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ak bude prichádzať ku styku s nebalenými potravinami, tak Osvedčenie budú hygienici vyžadovať aj keď je vyučený v odbore.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

lenkak Pozri príspevok
ak bude prichádzať ku styku s nebalenými potravinami, tak Osvedčenie budú hygienici vyžadovať aj keď je vyučený v odbore.
Vďaka to som netušila, a je to aj v tom prípade ak je vyučený kuchár?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať