Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
obsah si už presne nepamätám, je to už dosť rokov, čo som haccp robila rpe výrobu, ale skúsim:

- úvod o haccp
vysvetlenie skratky, z čoho sa skladá haccp, vymedzenie výrobnej časti, nájdeš v prísp. 71
- rozpísanie strojných a technologických zariadení na výrobu, ak máš nejaké mechanické stroje, ale ty asi také nepotrebuješ.
- popis výrobku a technologický postup, špecifikovanie, popis výrobku, a jeho výroba, u Teba ako pripravíš bagetu, druhy výrobkov, rozpísať všetky typy ktoré budeš robiť, napr. bageta ananásová, salámová, proste všetky
- hmotnosť výrobku a trvanlivosť
- suroviny - uveď všetky druhy surovín, ktoré budeš potrebovať k výrobe a ich dodávateľov.
- skladovanie surovín musí byť podľa požiadavioek výrobcov (ako je uvedené na obale resp. podľa stanovených požiadaviek z Potran. kódexu SR.
- Pracovný postup výroby - technologický postup,
to sú všetky ccp. Napr. CCP1 - príjem surovín, CCP2 - Skladovanie surovín až po predaj, vplyv surovín a prísad na zdrav. nebezpečie výrobku - prísp 70
- hygienický režim, ohľadom prípravkov a čistenia, nájdeš prísp25
- program školenia zamestnancov - tiež nájdeš prísp. 26
- charakteristika prevádzky
- umiestnenie prevádzky
- zásobovanie pitnou vodou
- systém zásobovania a preberania tovaru
- povinnosti oboznamovať zamestnancov s hyg. požiadavkami, kontroly, príjmu, školenia. Dodržiavanie osobnej hygieny, kontrola surovín, dokumentácia, merania, záznamy čistenia...
- postupy čistenia (spomenúť dezinfekciu, deratizáciu...)
- zásady dodržiavania osobnej hygieny
..........
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
plán predajne - kde sa čo nachádza, stačí aj nakresliť. Kde sú chladničky, regále, proste ako je umiestnená prevádzka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
kolett Pozri príspevok
Ja mám kozmetický kurz to hovorili že nestačí takže musím urobiť skúšky a zaplatit 700,. že vraj ekonomická škola nestačí a pritom sme sa učili o potravinách na škole....no ale ked mám zdravotnú sposobilost takže predsa musím....zrejme dobre na nás zarobia, že to spoplatnili....aký máš názor lenkak....K.
nečudujem sa im, že od Teba požadujú tzv. hyg. minimum. škola nestačí, musia si overiť či aj niečo vieš.
Na nete nájdeš aj tézy.
P.S. Potraviny a kozmetika strašný rozdiel.
Pozri si Potrav, kódex a Potrav. zákon, na oba som už link pripájala.
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
lenkak dakujem vela si mi pomohla ...teraz už len makať..Bože kedy to všetko urobím....bude to poriadna robota......ešte raz Ti ďakujem .....K.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
keď nebudeš niečo vedieť nájsť, tak napíš.
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
Ahoj lenkak.....bola by si milá poslať mi tie súbory na HACCP aj na teploty.príloha č.4/..jednoducho neviem ich otvoriť....a potrebujem súrne .....dík..K.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
posielam ešte raz, mne fungujú.
0 0
0sunshine0 0sunshine0

0sunshine0 je offline (nepripojený) 0sunshine0

LenkaK

Lenka si super, aj mne to velmi pomohlo. Ideme otvarat bufet, uz za dva tyzdne, a ani neviem, ci to vsetko stihnem dovtedy popisat, kedze este nemam zariadenu prevadzku. Ale toto mi velmi pomohlo. Ked som sa obracala na "znamych", co pracuju v tejto oblasti, kazdy sa z toho vykrucal, ze to co ma on, mne nebude sediet na moj bufet... proste mi to nikto nechcel dat, ze oni za to zaplatili ... (preco by mi pomohli, ved nech si zaplatim aj ja... asi tak mi to pripadalo).
Keby bolo viac takych ludi ako si ty, svet by bol jednoduchsi. Este raz dakujem, prajem ti vela stastia vo vsetkom, do coho sa pustis. Si fakt jednicka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
0sunshine0
ďakujem, nech sa aj tebe darí, keby niečo ozvi sa.
0 0
aninamen aninamen

aninamen je offline (nepripojený) aninamen

lenka, díky moc, ja už mám z toho také stresy... tak idem písať aj ja, lebo ma hygienici naháňajú..
0 0
aninamen aninamen

aninamen je offline (nepripojený) aninamen

a ešte som sa zabudla opýtať.. ja výrobu nemám a tabuľky o teplotách, sanitáciu a pod. žiadajú aj odo mňa. som z toho jeleň..
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ak máš niektoré potraviny chladené, resp mrazené, tak tabuľky budeš potrebovať. A nemusíš mať výrobu.
0 0
lubica78 lubica78

lubica78 je offline (nepripojený) lubica78

ahojte,potrebovala by som HACCP ,ale pre malu restauraciu.bude sa tam varit.chcela by som len vidiet nejaky vzor,aby som si to mohla vypracovat sama.viem,ze tam maju byt nejake grafy o priprave jedal,atd....nebudem platiť nejakym uzernikom,ked si mozem sadnut ku PC a vypracovat cokolvek.PS pre Lenku:pouzila som to tvoje HACCP,ktore si tu uviedla(samozrejme sa to prrisposobilo)a na hygiene mi povedali,ze to je len prevadzkovy poriadok.....???
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
lubica78
ja som ale ku všetkým príspevkom dopísala, že treba do toho HACCP pre výrobu doplniť celý VÝROBNÝ POSTUP, celú TECHNOLOGIU. To bolo určené len pre tých, ktorý nič nevyrábajú a majú len balené potraviny. Keďže ty budeš variť, t.j. že budeš prichádzať do styku s nebalenými surovinami a jednotlivé potraviny budeš používať na prípravu studených či teplých jedál tak sa vôbec nečudujem, že im to nestačilo. Potrebuješ doplniť celé CCP1, CCP2. A to od výber surovín, prípravu, použitie, až následný predaj. A k tomu presný postup, od váženia, čistenia, preberania, merania...
Nezabudni na presný popis všetkých jedál, ako ich budeš pripravovať, či studené, či teplé jedlá a takisto aj popis jednotlivých strojov, ak máš, výber hrncov, náradia, pomôcok.
0 0
Ťažiarová Ťažiarová

Ťažiarová je offline (nepripojený) Ťažiarová

Ahojte poraďáci. Lenka mám k tebe veľkú prosbu. Idem rozbehnúť pizzériu a potrebujem vypracovať HCCP. Mohla by si mi poslať nejaký vzor na výrobu, aby som mala z čoho vychádzať. Vopred veľmi pekne ďakujem a želám vám všetkým pekný a úspešný deň.
0 0
Ťažiarová Ťažiarová

Ťažiarová je offline (nepripojený) Ťažiarová

oprava...HACCP, ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vzor som sem prikladala na klasické nebalené potraviny ale na pizzériu som nerobila, (iný typ výroby som mala). Ale treba napísať presný postup výroby. Technógiu a aj popis strojov u Teba asi pec, ktoré musia zodpovedať normám EU. Takisto mať od strojov certifikáty. To všetko musí byť v haccp. Takisto aj koľko druhov pizze budeš ponúkať, sprav si základný postup na cesto, a potom na jednotlivé druhy už budeš len dopisovať cesto + doplnenie príloh. Všetky rozpíš podrobne. A potom už Ti zostáva váženie, meranie, napr. múky, od akých výrobcov budeš potrebovaj jednotlivé suroviny. Budeš ponúkať len pizzu? Preštuduj si celú tému, nájdeš tu toho viac.
0 0
jozefsk jozefsk

jozefsk je offline (nepripojený) jozefsk

Dobrá rada a už spracovaná je v knihách z vydavateľstva Epos .
http://www.epos.sk/index.php?page=pr...nmenu=14&id=14

0 0
Ťažiarová Ťažiarová

Ťažiarová je offline (nepripojený) Ťažiarová

Veľmi si mi pomohla, ďakujem a želám Vám všetkým úspešný deň.
0 0
PPatricius PPatricius

PPatricius je offline (nepripojený) PPatricius

Troška sa zapojím do debaty.

Kamarát má len pizzériu a keď som sa sním bavil o HACCP, povedal že by to nevypracoval ani do dôchodku, po návšteve hygieny to chcel zavrieť.
Našťastie našiel firmu z Topolčian, konzultujú aj so samotnou hygienou. Tak to pre neho dobre dopadlo.

P.S. Obdivujem ľudí s tohoto odboru...hygiena má na tieto prevádzky neuveriteľné požiadavky, aj keď je to vlastne dobre...pre nás zákazníkov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať