Zavrieť

Porady

Súdne poplatky - pohľadávka alebo náklad

Dobrý deň, vymáhame rôzne pohľadávky súdnou cestou, súdu sme vždy zaplatili súdne poplatky - mám ich účtovať ako pohľadávku voči dlžníkovi (čo v prípade ak dlžnú sumu nevymôžeme, a teda nám nezaplatia ani súdne poplatky), alebo to mám účtovať ako náklad na 538 vtedy keď ho zaplatím (a ak vymôžeme pohľadávku aj s trovami potom to zaúčtujem ako výnos)? Poradíte prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    misa Pozri príspevok
    Dobrý deň, vymáhame rôzne pohľadávky súdnou cestou, súdu sme vždy zaplatili súdne poplatky - mám ich účtovať ako pohľadávku voči dlžníkovi (čo v prípade ak dlžnú sumu nevymôžeme, a teda nám nezaplatia ani súdne poplatky), alebo to mám účtovať ako náklad na 538 vtedy keď ho zaplatím (a ak vymôžeme pohľadávku aj s trovami potom to zaúčtujem ako výnos)? Poradíte prosím?
    Súdne poplatky sa účtujú do nákladov v čase ich vzniku, a v zmysle §56 odst. 6 postupov účtovania PÚ sa časovo nerozlišujú...

    Ak by si to zaúčtovala ako pohľadávku, čo by si s tým urobila v prípade neúspešného sporu?

    misa je offline (nepripojený) misa

    misa
    Mám prípady že mi dlžník zaplatil s istinou aj všetky moje súdne trovy. Potom ich dám ako výnos v čase keď mi prišli na účet (my sme ich platili minulý rok, on mi ich vrátil tento rok)? Na aký účet, 668?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    misa Pozri príspevok
    Mám prípady že mi dlžník zaplatil s istinou aj všetky moje súdne trovy. Potom ich dám ako výnos v čase keď mi prišli na účet (my sme ich platili minulý rok, on mi ich vrátil tento rok)? Na aký účet, 668?
    Účet 668 mi v tomto prípade nesedí, som za 648, prípadne 688...

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    misa Pozri príspevok
    Nik sa s týmto nestretol?
    Platí Stefanova odpoveď, súdne poplatky zaúčtuješ na 538 v čase ich vzniku.
    Po ich prípadnom zaplatení dlžníkom účtuješ na účte 648.

    Súdne poplatky - pohľadávka alebo náklad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.