Zavrieť

Porady

Rezervný fond

Enie Enie

Enie je offline (nepripojený) Enie

Pozerám do danej témy ale každý prípad je svojím spôsobom odlišný, tak by som chcela upresniť danú vec.
Firma pri vzniku vytvorila RF vo výške 5000,- (ZI je 200.000). V spoloč. zmluve je tvorba fondu 5% z čistého zisku najviac 10% ZI. V nasledujúcich rokoch mala firma straty, teda RF sa nevytváral ale ani sa "nepoužil" na umorenie straty. V roku 2006 sme mali ale zisk cca 2.600000,- teda čistý zisk je cca 2.106000,-. Avšak rozpúšťam stratu minulých rokov, takže mi základ dane vyjde na 0,-. Tvorím aj vtedy RF? A z čoho?
Ďakujem pekne
Usporiadat
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
dostala som od konateľov s.r.o. zápisnicu z valnéh zhromaždenia-vytvorili rezervný fond vo výške 7853,303 Sk Za rok 2006,zápisnica je aj na obchodnom registri.Mám sumu zaokrúhliť alebo zaúčtovať takú parádnu aj s 0,303 Sk? Ďakujem
zaúčtuješ aj s támi tisícinami.
Asi mali dôvod, prečo to takto napočítali.
Zápisnica je tvoj doklad k zaúčtovaniu.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

cactus Pozri príspevok
zaúčtuješ aj s támi tisícinami.
Asi mali dôvod, prečo to takto napočítali.
Zápisnica je tvoj doklad k zaúčtovaniu.
Oni to počítali percentom zo zisku.
Ďakujem ti cactus za odpoveď.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Iwett Pozri príspevok
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
áno, pozrela som sa, aj ja to mám tak a videla to aj auditorka, takže je to ok, ale až po VZ
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
dostala som od konateľov s.r.o. zápisnicu z valnéh zhromaždenia-vytvorili rezervný fond vo výške 7853,303 Sk Za rok 2006,zápisnica je aj na obchodnom registri.Mám sumu zaokrúhliť alebo zaúčtovať takú parádnu aj s 0,303 Sk? Ďakujem
Čo robí zápisnica z VZ s.r.o. na obchodnom registri?
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Nadviažem na vašu tému o rezervnom fonde. Ako spoločnosť máme už naplnený RF do výšky 10% ZI. Tieto prostriedky vedieme v banke na samostatnom účte, kde nám nabiehajú samozrejme aj úroky, čím sa tá výška 10% ZI navyšuje.Čo s tým "nadbytkom" na účte RF v banke? Môžem tie "drobáky úroky" vybrať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chrusťa Pozri príspevok
Nadviažem na vašu tému o rezervnom fonde. Ako spoločnosť máme už naplnený RF do výšky 10% ZI. Tieto prostriedky vedieme v banke na samostatnom účte, kde nám nabiehajú samozrejme aj úroky, čím sa tá výška 10% ZI navyšuje.Čo s tým "nadbytkom" na účte RF v banke? Môžem tie "drobáky úroky" vybrať?
Aj celé môžeš vybrať , samostatný účet RF v banke už nemusíme viesť.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Chrusťa Pozri príspevok
Nadviažem na vašu tému o rezervnom fonde. Ako spoločnosť máme už naplnený RF do výšky 10% ZI. Tieto prostriedky vedieme v banke na samostatnom účte, kde nám nabiehajú samozrejme aj úroky, čím sa tá výška 10% ZI navyšuje.Čo s tým "nadbytkom" na účte RF v banke? Môžem tie "drobáky úroky" vybrať?
Tweety Pozri príspevok
Aj celé môžeš vybrať , samostatný účet RF v banke už nemusíme viesť.
zbytočne tam platíš poplatky

ochudobňuješ seba a živíš banku
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

VZ rozhodlo o úhrade straty 2007 380 tis.Sk takto,
úhrada straty zo ZRF 421/431 20 tis.
úhrada straty z nerozdeleného zisku MR 428/431 60 tis.
neuhradená strata 429/431 300 tis.

Môžeme takto účtovať? 421 - ZRF bude potom ale nulový.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, ak je v spoloč.zmluve tvorba RF 5% zo zisku a nieje tam obmedzenie do akej výšky, SZ má prednosť pred OZ ?Preto spoločnosť musí 5% zo zisku tvoriť RF do neobmedzenej výšky? Je to tak? Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, ak je v spoloč.zmluve tvorba RF 5% zo zisku a nieje tam obmedzenie do akej výšky, SZ má prednosť pred OZ ?Preto spoločnosť musí 5% zo zisku tvoriť RF do neobmedzenej výšky? Je to tak? Ďakujem.
nie (to by muselo byť výslovne v SZ uvedené) RF sa podľa Obch.Z tvorí maximálne do výšky 10% ZI.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

liba2 Pozri príspevok
nie (to by muselo byť výslovne v SZ uvedené) RF sa podľa Obch.Z tvorí maximálne do výšky 10% ZI.
Ďakujem za odpoveď. Rozumiem dobre, že aj keď v SZ neieje maximálne do výšky 10%, tak aj tak sa tvorí len do výšky 10% ZI? Keď sme to vytvorili z jedného zisku, tak už sa ďalší rok netvorí?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Rozumiem dobre, že aj keď v SZ neieje maximálne do výšky 10%, tak aj tak sa tvorí len do výšky 10% ZI? Keď sme to vytvorili z jedného zisku, tak už sa ďalší rok netvorí?
Ak je už vytvorený v spomínanej výške určenej v OZ, ďalej ho už netvoríte.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem za rýchle odpovede.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Je problém, ak firma minulý rok pri tvorbe RF a prekočila výšku 10% zo ZI?
Mali sme mať RF vo výške 20.000,- a teraz je okolo 40.000,-
Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Janna Pozri príspevok
Je problém, ak firma minulý rok pri tvorbe RF a prekočila výšku 10% zo ZI?
Mali sme mať RF vo výške 20.000,- a teraz je okolo 40.000,-
Ďakujem.
Chyba to v žiadnom prípade nie je. Horná hranica RF nie je zákonom stanovená (20.000 Sk je minimum). O výške tvorby RF v danom roku rozhoduje VZ. Ak sa vám toto stalo nedopatrením, opäť VZ môže rozhodnúť o náprave (tj. znížení na minimum).
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

liba2 Pozri príspevok
Chyba to v žiadnom prípade nie je. Horná hranica RF nie je zákonom stanovená (20.000 Sk je minimum). O výške tvorby RF v danom roku rozhoduje VZ. Ak sa vám toto stalo nedopatrením, opäť VZ môže rozhodnúť o náprave (tj. znížení na minimum).

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Rozhodnutie (zapis z VZ) o rozdeleni zisku a pridelu do RF sme dali minuly rok na OR do zbierky listin. Môžeme teda dodatočne urobiť VZ, kde opravime pridel do RF, s tym že už to nebudem opätovne dávať zápis z tohotoho VZ do zbierky listin?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Janna Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Rozhodnutie (zapis z VZ) o rozdeleni zisku a pridelu do RF sme dali minuly rok na OR do zbierky listin. Môžeme teda dodatočne urobiť VZ, kde opravime pridel do RF, s tym že už to nebudem opätovne dávať zápis z tohotoho VZ do zbierky listin?
Vy máte povinnosť predkladať do OR aj zápis VZ ?
Považovala aby som to za nové rozhodnutie VZ a môže sa to spojiť so schvaľovaním UZ v tomto roku; či tak alebo onak, rozhodne o tom VZ a uvedie v zápisnici.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

liba2 Pozri príspevok
Vy máte povinnosť predkladať do OR aj zápis VZ ?
Považovala aby som to za nové rozhodnutie VZ a môže sa to spojiť so schvaľovaním UZ v tomto roku; či tak alebo onak, rozhodne o tom VZ a uvedie v zápisnici.
Ja dávam do OR iba zápis z VZ o schválení účtovnej závierky spolu s účtovnou závierkou. A práve v tom zápise mám uvedený aj prídel do RF. Nerobím potom vyhlásenie o schválení účtovnej závierky, ale dám rovno zápis z VZ.
Ďakujem ešte raz za radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať