Zavrieť

Porady

Zaradenie budovy v cene podľa znaleckého posudku

cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Mám klienta, ktorý ako jediný spoločník s.r.o. predal firme rodinný dom za 1 mil. Sk na základe kúpnej zmluvy. Znalecký posudok má na hodnotu cca 4,5 mil. Sk. Je nejaká možnosť, aby sa táto hodnota dostala do účtovníctva s.r.o.?
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ak ho s.r.o. nadobudla kúpou, musí sa v zmysle § 25 ods. ods. 1 písm. a) ZoDP pre účely daňového odpisovania oceniť obstarávacou, teda kúpnou cenou. Cena uvedená v posudku sa v prípade kúpy neberie do úvahy.
Kúpna cena je v tomto prípade vstupnou cenou aj pre účely účtovného odpisovania (§ 25 ods. 1 a) bod. 1 a § 25 ods. 4 písm. a) ZÚ)..
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak správne chápem.
Spoločník predal svojej firme RD? Ak ano, tak:
Pre túto FO, nepodnikateľa je RD oslobodený od dane z príjmov, ak mal TP pred predajom min. 2 roky, resp. bol vlastníkov min. 5 rokov).
Zrejme tu ide o čosi viac. FO, predala svoj RD, "svojej firme" za cenu iba 1 mil. Sk. Táto suma je podľa môjho uvažovania taká nízka preto, lebo sa zrejme na tento dom nevzťahuje oslobodenie podľa par.9 (ano?)

Čo teraz v s.r.o.:
Obstaranie na základe KZ (042/321)- 1 mil Sk......(nebudem písať, Ty vieš ako postupovať, .....)

Znalecký posudok je dobrý z pohľadu zákona o účtovníctve, nie z pohľadu ZDP (tu môžem odpisovať na základe KZ)
Znalecký posudok vyhotovujem podľa par.25 ZU-napr. pri zámene nehnuteľností, pri darovaní, z osob. užívania, vkladu do spoločnosti.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Áno, viem, že sa postupuje podľa kúpnej ceny, len som uvažovala, či som niečo neprehliadla v zákone, čo by pripúšťalo možnosť OC= cena podľa znaleckého posudku.
Ďakujem za reakcie.
Betka to pochopila vo všetkých súvislostiach Oslobodenie pri predaji ako FO nemá, takže bude predaj zdaňovať. Preto je tá cena na kúpno-predajnej zmluve taká aká je.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

cloe Pozri príspevok
Áno, viem, že sa postupuje podľa kúpnej ceny, len som uvažovala, či som niečo neprehliadla v zákone, čo by pripúšťalo možnosť OC= cena podľa znaleckého posudku.
Ďakujem za reakcie.
Betka to pochopila vo všetkých súvislostiach Oslobodenie pri predaji ako FO nemá, takže bude predaj zdaňovať. Preto je tá cena na kúpno-predajnej zmluve taká aká je.
treba čítať medzi riadkami.
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Poradte mi prosím, nadobudla som budovu v ramci vysporiadania bezpodieloveho spoluvlastnictva manželov,jedna sa o podnikatelsku budovu,pravnik vystavil kupno-predajnu zmluvu, kde sme dohodli cenu 1,--Sk. Zaradila som budovu do majetku. Ocenená na učely uveru bola na 2 800tis.Sk. Na učely odpisovania nemožem použit ocenenu hodnotu budovy?Vopred dakujem za odpovede.
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Poprosím vas,potvrdte mi, či viem spravne, že nemožem použit cenu zo znaleckeho posudku.Dakujem
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

AnikoAd Pozri príspevok
pravnik vystavil kupno-predajnu zmluvu, kde sme dohodli cenu 1,--Sk. Zaradila som budovu do majetku. Ocenená na učely uveru bola na 2 800tis.Sk. Na učely odpisovania nemožem použit ocenenu hodnotu budovy?Vopred dakujem za odpovede.
V zmysle § 25 ods. 1 ZoDP je vstupnou cenou spravidla obstarávacia cena. To zaradenie budovy do majetku je preradenie z osobného užívania FO do obchodného majetku FO, nepeňažný vklad budovy do základného imania s.r.o. alebo vklad do s.r.o. mimo vkladu ddo ZI ?
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Preradenie FO z osobneho užívania.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

AnikoAd Pozri príspevok
Preradenie FO z osobneho užívania.
Na daňovú vstupnú cenu sa v tomto prípade vzťahuje § 25 ods. 1 písm. d) ZoDP, teda cena, za ktorú sa budova skutočne obstarala, pričom za roky nevyužívania budovy na podnikanie (pred preradením) sa odpisy neuplatňujú. Pre účely daňového odpisovania reprodukčnú obstarávaciu cenu (cenu z posudku) nemôžeš použiť. Cena zo znaleckého posudku sa použije v zmysle § 25 ods. 1 písm. d) bod 4 ZÚ len na ocenenie budovy pre účely účtovnej vstupnej ceny. Účtovné odpisy základ dane z príjmov neovplyvňujú, nie sú daňovým výdavkom.
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

dakujem za odpoved, zas som sa niečo naučila.Príjemný večer.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

AnikoAd Pozri príspevok
dakujem za odpoved, zas som sa niečo naučila.Príjemný večer.
Možno trochu , ale prečo sa pri bezpodielovom vysporiadavaní BSM použila korunová kúpna zmluva ? Bez nej by prichádzala do úvahy pôvodná obstarávacia cena budovy, ktorá by bola zrejme vyššia ako tá 1 Sk ...
Naposledy upravil andrej_rv : 27.02.08 at 16:51
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Je to trocha komplikované. Budova bola len na manželovom mene,v podstate som bola rada, že sme sa dohodli a podpisal mi tu kupno-predajnu zmluvu,on ju mal na ICO.Podstata je v tom, že nikdy som neuvažovala o tom,že aj ja sa možem rozviest a tym padom bolo všetko na jeho mene. Pravnik mi poradil tento postup.Keby sme tam uviedli skutočnu hodnotu,asi by nesuhlasil,lebo by musel platit dan.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

AnikoAd Pozri príspevok
Je to trocha komplikované. Budova bola len na manželovom mene,v podstate som bola rada, že sme sa dohodli a podpisal mi tu kupno-predajnu zmluvu,on ju mal na ICO.Podstata je v tom, že nikdy som neuvažovala o tom,že aj ja sa možem rozviest a tym padom bolo všetko na jeho mene. Pravnik mi poradil tento postup.Keby sme tam uviedli skutočnu hodnotu,asi by nesuhlasil,lebo by musel platit dan.
Mohol to predať za zostatkovú cenu a vtedy by daň neplatil. Ale aj tak tá budova bola obidvoch manželov, alebo sa mýlim??? Ale to je už fakt
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Dakujem,toto už neriešim,radšej sa snažím postavit na vlastne nohy.Ale ako rada do buducnosti je dobra.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

AnikoAd Pozri príspevok
Je to trocha komplikované. Budova bola len na manželovom mene,v podstate som bola rada, že sme sa dohodli a podpisal mi tu kupno-predajnu zmluvu,on ju mal na ICO.
Ak ste nemali rozdelené (alebo aspoň zúžené BSM), ak budovu nenadobudol pred manželstvom alebo darovaním, podľa mňa je jedno, či ju mal na mene alebo na IČO, malo by ísť o spoločný majetok..
0 0
AnikoAd AnikoAd

AnikoAd je offline (nepripojený) AnikoAd

Pravnik mi povedal,že nakolko sa jedna o podnikatelsku budovu,mal ju zahrnutu v majetku,tak nemam narok. Vzhladom na skutočnost,že nas sponzorovali moji rodičia na kupu,som rada, že sme sa "rozumne"dohodli. Aj ked ju nemožem odpisovat.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Môžete mi prosím trošku pomôcť,mám zmätky s dátumami pri obstaraní nehnuteľnosti budova+pozemok:
dátum obstarania nehnueľnosti-dátum kedy bola podpísaná kúpna zmluva alebo až keď bola prepísaná na nového majiteľa? 042/325
zaradenia nehnuteľ.do používania- 021, 031/042

moja budova aj s pozemkom bola kúpená vložením peňazí do notárskej úschovy. Nehnuteľnosť bola vydaná do používania až v novembri.. /odovzdávací protokol/ takže zaradím do používania až v novembri však?
kúpna zmluva však bola podpísaná už v apríli,len kým prebehli formality,bola preradená až v novembri.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Môžete mi prosím trošku pomôcť,mám zmätky s dátumami pri obstaraní nehnuteľnosti budova+pozemok:
dátum obstarania nehnueľnosti-dátum kedy bola podpísaná kúpna zmluva alebo až keď bola prepísaná na nového majiteľa? 042/325
zaradenia nehnuteľ.do používania- 021, 031/042

moja budova aj s pozemkom bola kúpená vložením peňazí do notárskej úschovy. Nehnuteľnosť bola vydaná do používania až v novembri.. /odovzdávací protokol/ takže zaradím do používania až v novembri však?
kúpna zmluva však bola podpísaná už v apríli,len kým prebehli formality,bola preradená až v novembri.
posúvam
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Mám budovu,na ktorej ešte prebiehahú rekonštrukčné práce, tzn do používania ju zaradím až po ukončení rekonštr.prác.
čo však s pozemkom okolo budovy?mám ho zsatadiť do používania dátumom obstarania?alebo až s budovou?
ďakujem pekne
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
Môžete mi prosím trošku pomôcť,mám zmätky s dátumami pri obstaraní nehnuteľnosti budova+pozemok:
dátum obstarania nehnueľnosti-dátum kedy bola podpísaná kúpna zmluva alebo až keď bola prepísaná na nového majiteľa? 042/325
zaradenia nehnuteľ.do používania- 021, 031/042

moja budova aj s pozemkom bola kúpená vložením peňazí do notárskej úschovy. Nehnuteľnosť bola vydaná do používania až v novembri.. /odovzdávací protokol/ takže zaradím do používania až v novembri však?
kúpna zmluva však bola podpísaná už v apríli,len kým prebehli formality,bola preradená až v novembri.
Zaradením budovy do používania (vo vašom prípade november) začnete uplatňovať odpisy; účtovné za 2 mesiace, daňové ako v prvom roku odpísovania - za celý rok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať