Zavrieť

Porady

Usporiadat
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Mandula ma málinko predbehla , takže sú dve odpovede.
Učíme sa - opakovanie je matkou múdrosti !
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Pýtam sa vás skúsenejších, účtujem pre dopravnú firmu:
1.preprava tovaru z talianska (Brunello) do Bratislavy pre slovenského odberateľa - podľa mňa je miesto dodania SR,fa s DPH, súhrnný výkaz nie, lebo je DPH v daňovom priznaní.
2. preprava tovaru z krajiny mimo EÚ do SR, pre slovenského odberateľa. napr. z Kyjeva do Bratislavy. Toto vôbec netuším.
Poradíte? Ďakujem
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

beatad
príklad 1. máš dobre
príklad 2. je to dovoz tovaru z krajiny mimo EÚ do SR, preto je preprava oslobodená od DPH v SR podľa § 48 ods.8, sumu uvádzaš v daňovom priznaní na r.13 a 15. Pri oslobodenej fakturácií sa musíš preukázať dovoznými dokladmi, ktoré si prilož k faktúre.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
Je potom jedno či vyvážam do krajiny mimo EU alebo dovážam z krajiny mimo EU pre koho na tom nezáleží, je to oslobodené §47 prípadne §48, posledný riadok tabuľky pre dopravcov, ktorá je priložená v tejto téme.
Dobre som to pochopila?
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ešte jedna otázka.
Ak dopravca prepravil tovar z talianska do Bratislavy pre SR objednávateľa, je preprava oslobodená, faktúru vystaví bez DPH ak ten tovar bol preložený a pokračuje ďalej do ukrajiny (ale to už uskutoční iný dopravca)?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

beatad Pozri príspevok
Ešte jedna otázka.
Ak dopravca prepravil tovar z talianska do Bratislavy pre SR objednávateľa, je preprava oslobodená, faktúru vystaví bez DPH ak ten tovar bol preložený a pokračuje ďalej do ukrajiny (ale to už uskutoční iný dopravca)?
Áno, ale musíš to vedieť dokázať sprievodnými dokumentami, že tovar je v colnom režime . Všetky zúčastnené strany sú v tomto prípade oslobodené od DPH.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

Jajina, t.zn. že keby sa doprava (príspevok 41) uskutočnila vrámci EU (DE-PL) tak je potrebné uviesť to do súhrnného výkazu?
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

Ahojte poraďaci, mame jedne problem...teda je ich viacej ale s tymto by som potrebovala poradit......Ako vyúčtujete mzdu pre kaministov? U nas je platený 10% z tržieb/to dostane na výplatu), ktoré vyprodukuje tz. jeho mzda je zložena z mini. mzdy + diety = 10% tržieb. Akým sposobom by sa dali ošetriť tie diety? pretože doteraz to účtovnícka robila tak že na každý mesiac vypísala vzúčotvanie pracovnej cesty, kde dopasovala diety tak aby jej to sedelo...co sa mi zda dost pracne....nie je možné to zakonponovať do nejakej smerice, že zamestnanec dostane na výplatu 10% z tržieb, a táto výplata je yložená z mini. mzdy a zvyšok sú diety? Snaď sa v tom vznate... dakujem kraaasne
0 0
mili29 mili29

mili29 je offline (nepripojený) mili29

matka 3 detí
Mohla by som aj ja jednu otázku? Dovážame tovar z Nemecka, faktúra bez DPH. Robí nám to česká prepravná firma, teraz mi poslali faktúru tiež bez DPH. Je to správne? A kam to mám uviesť v daňovom priznaní?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

mili29 Pozri príspevok
Mohla by som aj ja jednu otázku? Dovážame tovar z Nemecka, faktúra bez DPH. Robí nám to česká prepravná firma, teraz mi poslali faktúru tiež bez DPH. Je to správne? A kam to mám uviesť v daňovom priznaní?
Je to správne, keďže ste si objednali prepravu tovaru u dopravcu z CZ, fakturuje Vám ju bez DPH a daňovú povinnosť prenáša na Vás. Dodaníte si ju, samozrejme za predpokladu, že CZ dopravca má pridelené IČ DPH v CZ, ktoré si overte na stránke DR SR.
0 0
mili29 mili29

mili29 je offline (nepripojený) mili29

matka 3 detí
danushka Pozri príspevok
Je to správne, keďže ste si objednali prepravu tovaru u dopravcu z CZ, fakturuje Vám ju bez DPH a daňovú povinnosť prenáša na Vás. Dodaníte si ju, samozrejme za predpokladu, že CZ dopravca má pridelené IČ DPH v CZ, ktoré si overte na stránke DR SR.
Ďakujem, fakt si rýchla. IČ DPH som si overila, má ho pridelené v CZ. Lenže teraz mám dilemu, kam s tým dodanením v daňovom priznaní, lebo ako čítam tie paragrafy, ani jeden sa mi na túto situáciu nepozdáva. Ďakujem
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

mili29 Pozri príspevok
Ďakujem, fakt si rýchla. IČ DPH som si overila, má ho pridelené v CZ. Lenže teraz mám dilemu, kam s tým dodanením v daňovom priznaní, lebo ako čítam tie paragrafy, ani jeden sa mi na túto situáciu nepozdáva. Ďakujem
A čo sa Ti na tom nepozdáva?...veď ako dodaníš nakupovaný tovar v DE, tak dodaníš poskytnutú službu za dopravu od CZ dopravcu .
0 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

Vite mi niekto poraddiť, do ktorého riadku daňového priznania DPH ide služba prijatá zo zahraničia, alebo služba dodaná do zahraničia ?
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Mám otázku. Dovážame tovar z ČR do SR. Prepravu si objednávame u špedičnej firmy v ČR, ktorá je platiteľom DPH v ČR. Táto spoločnosť nám prepravu faktúruje dosť neskoro, nakoľko ju v podstate refaktúruje. Napr. teraz v marci nám prišla nasledovná faktúra:
Dátum vystavenia faktúry 08.03.2010
Dátum dodania 08.03.2010
V texte je uvedené : refaktúrujeme Vám dopravu zo dňa 28.01.2010.
Samozdaním podľa §69, ale do akého obdobia marec alebo január ?
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Dnes sa mi dostala do rúk podobná faktúra z ČR ako má AdrianaA.

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu nám a na Fa uvádza dátum dodania zhodný 3/2010 s dátumom vystavenia 3/2010.
Preprava bola uskutočnená v 2/2010.
Preto som volala českej špedícií, pýtala som sa na ich zákon o DPH a chcela som prerobenie faktúry s dátumom dodania 2/2010.

Hlavná ekonómka dosť veľkej špedičnej firmy mi tvrdila, že u nich k zmene fakturácie špedičných prepráv do iného člen.štátu nedošlo.

Ovládate niekto český zákon o DPH ?

Aký § českého zákona o DPH (obdobný nášmu § 19 odst.6 ) o tom hovorí ?
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ako vystaviť fa na nasledujúcu prepravu: špedícia (platca DPH v SR) si objednala u nás prepravu tovaru z Nitry do Žiliny, v nitre sa tovar zaclieval a po preložení v Žiline putoval do Turecka. Možem túto fa fakturovať bez DPH podľa §47?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Micinka Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ako vystaviť fa na nasledujúcu prepravu: špedícia (platca DPH v SR) si objednala u nás prepravu tovaru z Nitry do Žiliny, v nitre sa tovar zaclieval a po preložení v Žiline putoval do Turecka. Možem túto fa fakturovať bez DPH podľa §47?
...a viete to sprievodnými dokumentami dokladovať, že ten tovar bol pod colným dohľadom?...máte z nakládky nejaký CARNET, CMR - na ktorej je pečiatka od colnice?
Toto je totiž dôležité, aby ste v prípade daňovej kontroly vedeli dokázať, že sa jedná o vývoz do tretej krajiny, kde by sa dalo uvažovať o §47 oslobodenia od DPH...
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Mám k tomu kópiu CMR s razítkom od colnice, a kópiu colného dokladu (Movement Certificate). Lebo nemám v tom jasno ako to fakturovať keď je to takto rozkúskované. Veľmi pekne ďakujem za pomoc
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

No a na tej kópii CMR predpokladám je vyznačené miesto nakládky Nitra, vykládka TR + colný doklad svedčí o skutočnom vývoznom vyclení.
V takom prípade by som to fakturovala bez DPH, § 47.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ak firma reg.podľa §7a prefakturováva prepravnú službu od dopravcu z Maď.rep.-doprava bola uskutočnená v taliansku, maď.dopravca faktúruje bez dph.
1, firma reg.podľa §7a je povinna odviesť daň z prijatej faktúry za dopravu?
2, firma reg.podľa §7a bude ďalej fakturovať dopravu odberateľovi z holandska s dph?
Dakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať