Zavrieť

Porady

Usporiadat
Silvia L. Silvia L.

Silvia L. je offline (nepripojený) Silvia L.

vtipna...zodpovedna..a ostatne neviem či sa tu hodi..:o))) ...viac
danushka.....dakujem velmi pekne za taketo vyčerpavajuce informacie...učtujem v jednej zaseilatelskej firme a akurat toto si študujem, velmi si mi pomohla..
Len som sa dnes stretla s nazorom, že ak ide o službu - teda vykonanu prepravu zo Śvajčiarska na SK pre SKDIČ tak je učtovana DPH.
je to naozaj tak?
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Silvia L. Pozri príspevok
danushka.....dakujem velmi pekne za taketo vyčerpavajuce informacie...učtujem v jednej zaseilatelskej firme a akurat toto si študujem, velmi si mi pomohla..
Len som sa dnes stretla s nazorom, že ak ide o službu - teda vykonanu prepravu zo Śvajčiarska na SK pre SKDIČ tak je učtovana DPH.
je to naozaj tak?
Ano, je to tak, miesto dodania služby zdaniteľnej osobe podľa § 15 ods.1 zákona o dph platného od 1.1.10, je miesto kde má prijímateľ služby sídlo, teda v tvojom prípade je to SR, faktúrovať s dph SR 19%.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

mandula Pozri príspevok
Ano, je to tak, miesto dodania služby zdaniteľnej osobe podľa § 15 ods.1 zákona o dph platného od 1.1.10, je miesto kde má prijímateľ služby sídlo, teda v tvojom prípade je to SR, faktúrovať s dph SR 19%.
Ja si myslím, že pravidlá fakturovania prepravy pri dovoze zo št. mimo EÚ a vývoze do št.mimo EÚ sa nezmenili. (§24, §47 a §48)
Švajčiarsko neni v EÚ, tak by mali byť prepravné služby oslobodené od DPH, pokiaľ vieme zdokladovať, že sa jednalo o vývoz alebo dovoz.

Ak sa mýlim opravte ma.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Jajina Pozri príspevok
Ja si myslím, že pravidlá fakturovania prepravy pri dovoze zo št. mimo EÚ a vývoze do št.mimo EÚ sa nezmenili. (§24, §47 a §48)
Švajčiarsko neni v EÚ, tak by mali byť prepravné služby oslobodené od DPH, pokiaľ vieme zdokladovať, že sa jednalo o vývoz alebo dovoz.

Ak sa mýlim opravte ma.
Súhlasím s Jajinou v tom, že pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ, prepravné služby uskutočnené pre zdaniteľnú osobu sú oslobodené od dph - ale len v prípade, ak cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane podľa § 24 zákona o dph (§ 48 ods.8).

Ak náš dopravca nemá k dispozícii príslušný doklad, fakturácia pre odberateľa IČ DPH SK bude s daňou.
Naposledy upravil mandula : 22.01.10 at 22:31
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

mandula Pozri príspevok
Súhlasím s Jajinou v tom, že pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ, prepravné služby uskutočnené pre zdaniteľnú osobu sú oslobodené od dph - ale len v prípade, ak cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane podľa § 24 zákona o dph (§ 48 ods.8).

Ak náš dopravca nemá k dispozícii príslušný doklad, fakturácia pre odberateľa IČ DPH SK bude s daňou.

Môžte mi prosím poradiť, v dovoze z 3. krajín nie som doma
odberateľ:
SKK firma platiteľ dph
dodávateľ:
firma z CH, tovar fyzicky prichádza z CH, dovoz , preclieva sa
firma CH fakturuje pod id. č. HU (kúpili tam pobočku inej firmy s podobným sortimentom - možno nepodstatné?)

prepravná firma, ak príde tovar z CH, šped. náklady fakturuje bez dph (preprava CH-SK)

nesedia mi totiž sumy - hodnota tovaru+šped. náklady ako DZ pre vymeranie dph na colnici...
čo nesprávne sledujem?

Mám dodaniť sama rozdiel?
(ak je DZ pre vymerané dph na colnici nižší, ako mám ja údaje z účt. evidencie?)

Ďakujem Vám, kto by ste mali čas a ochotu
Naposledy upravil atka4 : 24.01.10 at 19:57 Dôvod: gram chyby
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

danushka Pozri príspevok
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.

Neviem nájsť v zákone kde je uvedené že musíme uviesť (špedícia) do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená.
Podľa mňa služba ktorú poskytuje špedičná firma nekončí vykládkou tovaru, ale hlásením o vyložení a zaslaním dokladu o vyložení tovaru, teda prakticky dňom vystavena faktúry. Táto povinnosť obyčajne je aj v zmluve zakotvená.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

enter Pozri príspevok
Neviem nájsť v zákone kde je uvedené že musíme uviesť (špedícia) do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená.
Podľa mňa služba ktorú poskytuje špedičná firma nekončí vykládkou tovaru, ale hlásením o vyložení a zaslaním dokladu o vyložení tovaru, teda prakticky dňom vystavena faktúry. Táto povinnosť obyčajne je aj v zmluve zakotvená.
Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.

Tak túto perličku si naša hlavná ekonómka nechala vysvetliť audítorkou s požehnaním DÚ, pretože v novelizácii zákona o DPH to akosi takto šalamúnsky po novom znie.
To som zvedavá na tento hokej, keď sa budú robiť dodatočné DP a že budú, na to môžem už teraz dať krk...

Enter, ale táto zmena v dodaní služby obstarania prepravy platí len vtedy, keď obstarávaš prepravu pre iného, ako platiteľa SK - reg. pre DPH na SK.
Praktický príklad ...
Reg. platca pre DPH z Čiech si objedná prepravu u slovenskej zasielateľskej - špedičnej spoločnosti prepravu tovaru. Túto vykoná niekto tretí. Tovar podľa CMR bol vyložený 15.1.2010, faktúra od dopravcu príde do špedičnej spločnosti 26.1.2010. Po novom deň vystavenia fa 26.1.2010, dátum dodania 15.1.2010, dodanie oslobodené od DPH, daňová povinnosť sa prenáša na zadávateľa - Čecha.
Ak by si presne túto prepravu objednal Slovák, registrovaný pre DPH na Sk, deň dodania by bol rovnaký s dňom vystavenia faktúry.
Naposledy upravil danushka : 27.01.10 at 20:58
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

danushka Pozri príspevok
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.

Ešte by som sa chcela spýtať, či sa nejaké druhy prepravy budú uvádzať aj v súhrnnom výkaze DPH.

Ďakujem.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

atka4 Pozri príspevok
Môžte mi prosím poradiť, v dovoze z 3. krajín nie som doma
odberateľ:
SKK firma platiteľ dph
dodávateľ:
firma z CH, tovar fyzicky prichádza z CH, dovoz , preclieva sa
firma CH fakturuje pod id. č. HU (kúpili tam pobočku inej firmy s podobným sortimentom - možno nepodstatné?)

prepravná firma, ak príde tovar z CH, šped. náklady fakturuje bez dph (preprava CH-SK)

nesedia mi totiž sumy - hodnota tovaru+šped. náklady ako DZ pre vymeranie dph na colnici...
(doplnenie-alebo to mám nechať tak, veď dph vymarala colnica...)

čo nesprávne sledujem?

Mám dodaniť sama rozdiel?
(ak je DZ pre vymerané dph na colnici nižší, ako mám ja údaje z účt. evidencie?)

Ďakujem Vám, kto by ste mali čas a ochotu
skúsite mi poradiť, ďakujem:-(
Naposledy upravil atka4 : 25.01.10 at 09:14 Dôvod: +doplnenie
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

atka4 Pozri príspevok
skúsite mi poradiť, ďakujem:-(
Atka, skús svoj problém napísať do účtovania v PÚ, ja osobne poradiť neviem
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

aj tak ďakujem za ochotu..:-)
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

daja Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela spýtať, či sa nejaké druhy prepravy budú uvádzať aj v súhrnnom výkaze DPH.

Ďakujem.

Nikto nevie poradiť??? Prosím...
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

mandula Pozri príspevok
Súhlasím s Jajinou v tom, že pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ, prepravné služby uskutočnené pre zdaniteľnú osobu sú oslobodené od dph - ale len v prípade, ak cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane podľa § 24 zákona o dph (§ 48 ods.8).

Ak náš dopravca nemá k dispozícii príslušný doklad, fakturácia pre odberateľa IČ DPH SK bude s daňou.
Na základe akého dokladu zistím, že cena za dopravu bola zahrnutá do základu dane. Kde sa to dá vyčítať?
Ďakujem
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

danushka Pozri príspevok
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
Enter, ale táto zmena v dodaní služby obstarania prepravy platí len vtedy, keď obstarávaš prepravu pre iného, ako platiteľa SK - reg. pre DPH na SK.
Praktický príklad ...
Reg. platca pre DPH z Čiech si objedná prepravu u slovenskej zasielateľskej - špedičnej spoločnosti prepravu tovaru. Túto vykoná niekto tretí. Tovar podľa CMR bol vyložený 15.1.2010, faktúra od dopravcu príde do špedičnej spločnosti 26.1.2010. Po novom deň vystavenia fa 26.1.2010, dátum dodania 15.1.2010, dodanie oslobodené od DPH, daňová povinnosť sa prenáša na zadávateľa - Čecha.
Ak by si presne túto prepravu objednal Slovák, registrovaný pre DPH na Sk, deň dodania by bol rovnaký s dňom vystavenia faktúry.
mne sa práve jedná o fakturovaní prepravnej služby do štátov EU, § 19 ods.l sa týka dodania tovaru, odsek (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Zákon nešpecifikuje pri poskytnutí služby - prepravy vr. špedičných služieb že je to termín vyloženia nákladu.

Podľa mňa treba rozlišovať termín dodania tovaru, to je termín vyloženia nákladu, ale termínom dodania prepravných služieb vrátane špedičných je termín vystavenia faktúry tj. špedičná firma vystavuje fa. objednávateľovi z EU.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

enter Pozri príspevok
mne sa práve jedná o fakturovaní prepravnej služby do štátov EU, § 19 ods.l sa týka dodania tovaru, odsek (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Zákon nešpecifikuje pri poskytnutí služby - prepravy vr. špedičných služieb že je to termín vyloženia nákladu.

Podľa mňa treba rozlišovať termín dodania tovaru, to je termín vyloženia nákladu, ale termínom dodania prepravných služieb vrátane špedičných je termín vystavenia faktúry tj. špedičná firma vystavuje fa. objednávateľovi z EU.
Čo sa týka špedičných firiem, nemáš pravdu.

Daňová povinnosť pre špedičku vzniká dňom dodania služby - čo je podľa § 19 ods. 6 deň vyhotovenia faktúry špedičkou.
Deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.


Pre pochopenie, citujem z Poradcu - Dane, účtovníctvo, odvody, 1/2010:

Pri cezhraničných službách vzniká obstarávateľovi služby daňová povinnosť dňom dodania samotnej služby, ktorá je predmetom obstarania. V praxi bude toto upravené ustanovenie spôsobovať problém zasielateľským firmám, pretože pri refakturácii dopravy zákazníkom nebudú vedieť deň dodania, pokiaľ dopravca bude ihneď s vyhotovením faktúry po ukončení dopravy meškať.

Príklad 1
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR mal pre zákazníka zo SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru v rámci
územia SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť zo SR, dňa 29. 1. 2010 a faktúru vyhotovila dňa 8. 2. 2010.
U dopravcu je deň dodania služby a vzniku daňovej povinnosti deň 29. 1. 2010, faktúru pre zasielateľa
vyhotoví s DPH 19 %. Zasielateľ vyhotoví faktúru pre zákazníka dňa 10. 2. 2010. U zasielateľa je dňom
dodania služby deň vyhotovenia faktúry, ktorou žiada úhradu od zákazníka. Dňa 10. 2. 2010 vzniká zasielateľovi aj daňová povinnosť.


Príklad 2
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR (má zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac) má pre zákazníka – tiež platiteľa DPH v SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru z ČR do SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť z ČR, doprava je ukončená dňa 30. 1. 2010.
Deň dodania služby dopravcom aj zasielateľom je rovnaký, zasielateľovi vznikne daňová povinnosť z prijatej služby od dopravcu v deň ukončenia prepravného výkonu a zároveň v ten istý deň mu vznikne aj daňová povinnosť z titulu dodania zasielateľskej služby zákazníkovi (§ 19 ods.6).
Ak zasielateľ dostane faktúru 27. 2. 2010 s tým, že ako deň dodania bude uvedený dátum 30. 1. 2010,
deň vyhotovenia faktúry bude 20. 2. 2010, potom, bude povinný podať dodatočné daňové priznanie za daňovacie obdobie január 2010, v ktorom vykoná samozdanenie prijatej služby dopravy od českého dopravcu, DPH zo samozdanenej služby si odpočíta. Zároveň prizná daň z dodania zasielateľskej služby slovenskému zákazníkovi. Z takéhoto dodatočného daňového priznania vyplýva vznik rozdielu DPH v prospech štátneho rozpočtu, na základe čoho uloží správca dane zasielateľovi pokutu podľa § 35 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. Výška pokuty sa vypočíta: [(3 x základná úroková sadzba ECB x rozdiel dane) : 2]
Táto sankcia nezohľadňuje skutočnosť, že k oneskorenému priznaniu dane podaním dodatočného daňového priznania došlo bez zavinenia samotného zasielateľa.

0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Manudulka, ďakujem že si tu priložila tento výklad, lebo ja som to asi pochopila zle.
Túto zmenu v zákone som pochopila tak, že dátum dodania treba upraviť mne ako zasielateľovi vtedy podľa vykládky, ak vystavujem faktúru inému zadávateľovi, ako s SK IČ DPH, teda jednoducho povedané, ak vystavujem faktúru osl. od DPH podľa § 16, bez ohľadu na to, či takúto prepravu vykonával náš, alebo cudzí dopravca....

A teraz mám v tom poriadny hokej!
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Mandulka, ešte sa vrátim späť k Tvojmu príspevku, pretože teraz Ti neviem prideliť bod a zaslúžiš si ich najmenej 100 !

Absolútne s Tebou súhlasím vo vymedzení pojmov DOPRAVCA a PREPRAVCA.
A taktiež si myslíim, že práve aj nesprávne pochopenie týchto výrazov môže viesť k nesprávnemu pochopeniu novely zákona, kde sa zasielateľ ocitá vlastne v rovine prepravcu a dopravcu súčasne.
Že máš z tohto študovania noviniek hlavu ako kôň ma neprekvapuje, lebo tak akosi konsky sa cítim aj ja ...
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

...už mám v hlave hokej a v bruchu kilá-á čokolády. Sú to nervy za plného chodu zachytiť a pochopiť všetky zmeny (nie len v zákone DPH).

Nie je mi celkom jasný tento príklad :
[SIZE=1]Príklad 2
Zasielateľ – platiteľ DPH v SR (má zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac) má pre zákazníka – tiež platiteľa DPH v SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru z ČR do SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť z ČR, doprava je ukončená dňa 30. 1. 2010.
Deň dodania služby dopravcom aj zasielateľom je rovnaký, zasielateľovi vznikne daňová povinnosť z prijatej služby od dopravcu v deň ukončenia prepravného výkonu a zároveň v ten istý deň mu vznikne aj daňová povinnosť z titulu dodania zasielateľskej služby zákazníkovi (§ 19 ods.6).
Ak zasielateľ dostane faktúru 27. 2. 2010 s tým, že ako deň dodania bude uvedený dátum 30. 1. 2010,
deň vyhotovenia faktúry bude 20. 2. 2010, potom, bude povinný podať dodatočné daňové priznanie za daňovacie obdobie január 2010, v ktorom vykoná samozdanenie prijatej služby dopravy od českého dopravcu, DPH zo samozdanenej služby si odpočíta. po túto vetu je mi to jasné (ale tu by rozdiel DPH v prospech štátu nevznikol : samozdaniť - odpočítať)

Zároveň prizná daň z dodania zasielateľskej služby slovenskému zákazníkovi. Z takéhoto dodatočného daňového priznania vyplýva vznik rozdielu DPH v prospech štátneho rozpočtu, na základe čoho uloží správca dane zasielateľovi pokutu podľa § 35 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. Výška pokuty sa vypočíta: [(3 x základná úroková sadzba ECB x rozdiel dane) : 2]

Táto sankcia nezohľadňuje skutočnosť, že k oneskorenému priznaniu dane podaním dodatočného daňového priznania došlo bez zavinenia samotného zasielateľa
.

To znamená, že keď slovenský zasielateľ bude prepravu ďalej fakturovať slovenskému objednávateľovi tak použije dátum dodania rovnaký ako český dopravca ???

t.j.dátum vykládky na CMR a nie dátum prefakturovania ? Veď takých neúmyselných dodanení by bolo veľa.

Možno mi to už nepáli a potrebujem viac príkladov.
Naposledy upravil Jajina : 26.01.10 at 20:44
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Jajina Pozri príspevok
...už mám v hlave hokej a v bruchu kilá-á čokolády. Sú to nervy za plného chodu zachytiť a pochopiť všetky zmeny (nie len v zákone DPH).

Nie je mi celkom jasný tento príklad :
Príklad 2
[SIZE=1]Zasielateľ – platiteľ DPH v SR (má zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac) má pre zákazníka – tiež platiteľa DPH v SR zabezpečiť vykonanie dopravy tovaru z ČR do SR. Dopravu vykonala dopravná spoločnosť z ČR, doprava je ukončená dňa 30. 1. 2010.
Deň dodania služby dopravcom aj zasielateľom je rovnaký, zasielateľovi vznikne daňová povinnosť z prijatej služby od dopravcu v deň ukončenia prepravného výkonu a zároveň v ten istý deň mu vznikne aj daňová povinnosť z titulu dodania zasielateľskej služby zákazníkovi (§ 19 ods.6).
Ak zasielateľ dostane faktúru 27. 2. 2010 s tým, že ako deň dodania bude uvedený dátum 30. 1. 2010,
deň vyhotovenia faktúry bude 20. 2. 2010, potom, bude povinný podať dodatočné daňové priznanie za daňovacie obdobie január 2010, v ktorom vykoná samozdanenie prijatej služby dopravy od českého dopravcu, DPH zo samozdanenej služby si odpočíta. po túto vetu je mi to jasné (ale tu by rozdiel DPH v prospech štátu nevznikol : samozdaniť - odpočítať)


Zároveň prizná daň z dodania zasielateľskej služby slovenskému zákazníkovi. Z takéhoto dodatočného daňového priznania vyplýva vznik rozdielu DPH v prospech štátneho rozpočtu, na základe čoho uloží správca dane zasielateľovi pokutu podľa § 35 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. Výška pokuty sa vypočíta: [(3 x základná úroková sadzba ECB x rozdiel dane) : 2]

Táto sankcia nezohľadňuje skutočnosť, že k oneskorenému priznaniu dane podaním dodatočného daňového priznania došlo bez zavinenia samotného zasielateľa.

To znamená, že keď slovenský zasielateľ bude prepravu ďalej fakturovať slovenskému objednávateľovi tak použije dátum dodania rovnaký ako český dopravca ???

t.j.dátum vykládky na CMR a nie dátum prefakturovania ? Veď takých neúmyselných dodanení by bolo veľa.


Možno mi to už nepáli a potrebujem viac príkladov.
Tak ja dievčatá chápem polopate tieto vety :

Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.

...tak, že upraviť dátum dodania podľa dátumu vykládky na CMR mám povinnosť vtedy, keď prenášam daňovú povinnosť na iného,ako SK platiteľa, pričom moja odoslaná fa je oslobodená od dane podľa § 16.

Vo všetkých ostatných prípadoch je pre mňa dňom dodania deň zhodný s tým, kedy mi prišla fa od dopravcu bez ohľadu, či túto dopravu vykonal dopravca z EÚ, z tretej krajiny alebo slovák.

Teraz tak tvrdím ako zasielateľ - špedička, NIE ako dopravca.


Hoci ja ako zasielateľ som pre svojho zákazníka - prepravcu - dopravcom a pre mojho dopravcu som zas ja prepravcom - zadávateľom prepravy.
No ...
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

Daňová povinnosť pre špedičku vzniká dňom dodania služby - čo je podľa § 19 ods. 6 deň vyhotovenia faktúry špedičkou.
Deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.


modrým písané je pravda ak službu poskytuješ Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. tj. podľa Obchodného zákona § 601

Zasielateľskou zmluvou sa zaväzuje zasielateľ príkazcovi, že mu vo vlastnom mene na jeho účet obstará prepravu vecí z určitého miesta do určitého iného miesta, a príkazca sa zaväzuje zaplatiť zasielateľovi odplatu.

Naša špedička ale v postavení príkazcu obstararáva prepravy vo svojom mene na vlastný účet u dopravcu. Po vykonaní prepravy fakturuje poskytnuté služby vr. ceny za prepravu služby do EU, preto som toho názoru, že dňom dodania služby je deň vystavenia faktúry.


Bola som presvedčená, že na Slovensku aj ostatné špedičky týmto spôsobom pracujú a fakturujú.
Naposledy upravil enter : 28.01.10 at 09:31
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať