Zavrieť

Porady

Usporiadat
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
Danuska a ja potom mám urobiť samozdanenie?

Nerozumiem prečo to fakturoval s 20% DPH : -(.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Veronika Gabrielova Pozri príspevok
Danuska a ja potom mám urobiť samozdanenie?Áno

Nerozumiem prečo to fakturoval s 20% DPH : -(V CZ od 1. 1. 2010 je základná sadzba dane 20 %, znížená 10 %.
0 0
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
danushka Pozri príspevok
ĎAKUJEM.
Viem, že je v ČR 20% daň len sa mi nechce veriť, žeby to vyfakturovali zle. Ide o veľkú prepravnú medzinárodnú spoločnosť.
Nemôže tam byť ešte nejaký škriatok? :-).
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Veronika, ja by som tam zavolala a žiadala vysvetlenie, prečo to fakturovali s DPH.
Neprehliadli fakt, že ste registrovaní pre DPH na SK?...inak si to neviem vysvetliť.
0 0
mimusa mimusa

mimusa je offline (nepripojený) mimusa

Sme spedicna firma, poskytujeme colne sluzby pre zdanitelnu firmu z AT. Colne sluzby sa tykaju vyvozu tovaru do tretich statov. Danu sluzbu fakturujeme bez DPH. Kde sa tato sluzba uvadza - v suhrnom vykaze alebo tlacive DPh §47 ?
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Zdravím,

Mam pár otázok ohladne problemu s prepravou. Ja v tom mam celkom jasno, len neviem ci aj vy budete toho nazoru ako ja.

Na prepravnej zmluve bol datum nakladky 11.8.2010 a datum vykladky 13.8.2010.
Vylozene to bolo 12.8.2010, kedze na vykladke nemali problem ho vylozit toho dna.
Firma mi vyuctovala pokuty a to dve.
Pokuta č.1 je za to, ze som poslal doklady z prepravy po 35 dnoch od vylozenia a ta druha je za nedodrzanie terminu vykladky.
Celkove tie pokuty su vo vyske celej prepravy.

V Dohovore CMR je pisane, ze ak dojde k prekroceniu dodacej lehoty, tak dopravca zodpoveda len do vysky dovozneho.
Avsak v inom clanku sa pise, ze? Narok na nahradu skody za prekrocenie dodacej lehoty mozno uplatnit len vtedy ak sa dopravcovi poslal pisomna vyhrada do 21 dni po tom co sa zasielka dala k dispozicii prijemcovi.Oni mi tu pokutu vystavili

Prva pkuta bola za neskore poslanie dokladov (predpokladam, ze nebola dodrzana lehota 15 dni na vystavenie faktury), ale paradox je v tom ze oni tu pokutu č.1 vystavili na 17ty den.(cize tiez nedodrzali lehotu).
Naša faktura bola splatna 4.1.2011 a vystavenie ich faktury č.2 s pokutou za prekrocenie dod.lehoty bolo 6.1.2011 t.j. 107 dni po odoslani mojich dokladov.

Je toto mozne????
Toto vidim skor na sudnu tahanicu. Samozrejme firma sa tvari, ze nic nedlzi

Viete mi pls poradit ?

Dakujem
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nokerla Pozri príspevok
Zdravím,

Mam pár otázok ohladne problemu s prepravou. Ja v tom mam celkom jasno, len neviem ci aj vy budete toho nazoru ako ja.

Na prepravnej zmluve bol datum nakladky 11.8.2010 a datum vykladky 13.8.2010.
Vylozene to bolo 12.8.2010, kedze na vykladke nemali problem ho vylozit toho dna.
Firma mi vyuctovala pokuty a to dve.
Pokuta č.1 je za to, ze som poslal doklady z prepravy po 35 dnoch od vylozenia a ta druha je za nedodrzanie terminu vykladky.
Celkove tie pokuty su vo vyske celej prepravy.

V Dohovore CMR je pisane, ze ak dojde k prekroceniu dodacej lehoty, tak dopravca zodpoveda len do vysky dovozneho.
Avsak v inom clanku sa pise, ze? Narok na nahradu skody za prekrocenie dodacej lehoty mozno uplatnit len vtedy ak sa dopravcovi poslal pisomna vyhrada do 21 dni po tom co sa zasielka dala k dispozicii prijemcovi.Oni mi tu pokutu vystavili

Prva pkuta bola za neskore poslanie dokladov (predpokladam, ze nebola dodrzana lehota 15 dni na vystavenie faktury), ale paradox je v tom ze oni tu pokutu č.1 vystavili na 17ty den.(cize tiez nedodrzali lehotu).
Naša faktura bola splatna 4.1.2011 a vystavenie ich faktury č.2 s pokutou za prekrocenie dod.lehoty bolo 6.1.2011 t.j. 107 dni po odoslani mojich dokladov.

Je toto mozne????
Toto vidim skor na sudnu tahanicu. Samozrejme firma sa tvari, ze nic nedlzi

Viete mi pls poradit ?

Dakujem
Nokerla,
toto, čo opisuješ mi pripadá ako praktika garážovej špedičky, ktorá sa dostala do platobnej neschopnosti a hľadá dôvody, ako nezaplatiť za poskytnutú službu...

Opýtam sa teraz takto, ste dopravca, alebo tiež niekto, kto vo svojom mene sprostredkoval prepravu tovaru?

Ďaľšia otázka :
Aké je presné znenie zmluvy o preprave veci? Bolo vopred dohodnuté a potvrdené, že za nedodržanie termínu vykládky je sankcia a taktiež sankcia za nezaslanie sprievodných dokladov a faktúry ?

Od buka do buka sa nedá pokutovať niečo, na čom ste sa vopred nedohodli.
Môžme sa baviť o zákonných lehotách vystavenia FA za poskytnutie služby z hľadiska DPH, ale smerodajné je to, na čom ste sa dohodli aj pri uzatváraní zmluvy, respektíve objednávky od zadávateľa .

Toto mi smrdí na nekalé praktiky, ale to je len prvý dojem.
Napíš presné znenie zmluvy a potom snáď by som sa viac vyjadrila k problému.

K dátumu vykládky...
Aj keby nebolo načas vyložené, /čo v tomto prípade nie je problémom/ vodič nákladného auta musí dodržiavať povinné prestávky a okrem CMR dohody, dodržiavať aj AETR dohodu.
Ak niekto požaduje fixný čas vykládky, mal by aj vopred dohodnúť sankciu za jej nedodržanie .

Moj skromný záver z toho čo píšeš je taký, že keď chcem psa biť - tak si palicu nájdem a Ty Nokerla si teraz podľa všetkého v pozícii psa a musíš začať štekať a kusať, aby Ťa nedobili.
1 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Danushka

Presne si to vystihla.....aj s tou garazovou firmou aj s praktikou bitia psa.

Ta prepravna zmluva je zvlastna.....kedze niektore veci su tam pisane ako napr.: Prepravna zmluva plati aj nepotvrdena......o par riadkov pisu, ze je ju nutne potvrdit.......a o niekolko riadkov zase pisu, ze ak sa zmluva zrusi 24h pred nakladkou, tak ze je pokuta.

Su podmienky zmluvy smerodatne, alebo nemaju pravny charakter, kedze podla Dohovoru CMR su tieto zmluvy neplatne?

Ja som v pozicii sprostredkovatela dopravy.....nikdy nevytazujem auta, spravil som to iba raz pre kamrata..... a problem je na svete.
Kedze ta firma sa pri mailoch odvolavala na Dohovor CMR, ze sme porusili dodanie učt. dokladov, tak som im pisal, ze nic sme neporusili.

Ak citam Dohovor CMR, tak nenasiel som ziadnu chybu z nasej strany.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nokerla Pozri príspevok
Danushka

Presne si to vystihla.....aj s tou garazovou firmou aj s praktikou bitia psa.

Ta prepravna zmluva je zvlastna.....kedze niektore veci su tam pisane ako napr.: Prepravna zmluva plati aj nepotvrdena......o par riadkov pisu, ze je ju nutne potvrdit.......a o niekolko riadkov zase pisu, ze ak sa zmluva zrusi 24h pred nakladkou, tak ze je pokuta.

Su podmienky zmluvy smerodatne, alebo nemaju pravny charakter, kedze podla Dohovoru CMR su tieto zmluvy neplatne?

Ja som v pozicii sprostredkovatela dopravy.....nikdy nevytazujem auta, spravil som to iba raz pre kamrata..... a problem je na svete.
Kedze ta firma sa pri mailoch odvolavala na Dohovor CMR, ze sme porusili dodanie učt. dokladov, tak som im pisal, ze nic sme neporusili.

Ak citam Dohovor CMR, tak nenasiel som ziadnu chybu z nasej strany.
Takže sa najskôr vyjadrím k vystaveniu faktúry...
Predpokladám, že objednávateľom bola SK zdaniteľná osoba a Vy ste obstarali prepravu vo svojom mene prostredníctvom tretej osoby /dopravcu/.
Tzn., že dátum zdaniteľného plnenia mal byť dátum u Vás vystavovanej faktúry.
Dovoľuje to zákon o DPH, ktorým sa riadime v špedičných službách, konkrétne §19 :
(6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby. Daňová povinnosť vzniká nositeľovi autorských práv dňom prijatia platby od organizácie kolektívnej správy autorských práv, ak táto organizácia vyberá vo svojom mene pre nositeľa autorských práv odmeny a náhrady odmien za poskytnutie práva na použitie diela.

Hovorím zámerne o SK zdaniteľnej osobe - objednávateľovi prepravy, inak by bol dátum zdaniteľného plnenia pre objednávateľa z EÚ dátum vykládky.


V princípe ste neporušili zákon, ak ste Fa zaslali aj 35 dní po vykonaní prepravy, je to úplne bežná záležitosť pri sprostredkovávaní dopravy - špedícii.
Ak nebolo v zmluve o vykonaní prepravy veci dohodnuté inak, nemôže Vás nik pokutovať za takto vykonanú faktúru.
Z hľadiska evidencie v účtovníctve to tiež nie je problém, čiže toto vidím ako zámienku.
Ani to, že dopravca vyložil o deň skôr tovar nepovažujem za problém.

Z môjho pohľadu tento zadávateľ nechce zaplatiť a skúša, kam až môže zájsť. Z vlastnej praxe viem, že sa ešte stále na SK neprečistil trh od práve takýchto darebákov, pokútnych, garážových pseudošpeditérov.
Na Vašom mieste by som sa snažila minimálne cez databázu RAAL zistiť, či aj iní dopravcovia nemajú s týmto ,,obchodníkom" podobný problém a snažila sa s nimi spojiť a aspoň dotyčného vystríhať o podaní spoločnej žaloby z nekalých praktík a zverejnila by som túto informáciu na RAAL inzercii. Ak ste takúto prepravu kupovali cez TimoCOM, majú tam oddelenie pre vymáhanie pohľadávok.

Ďalej mám za to, že ste CMR dohodu nijako neporušili a sankcie zo strany zadávateľa sú neopodstatnené. Žiadajte od nich vysvetlenie, aké škody a výdavky skorejšia vykládka spôsobila konečnému odberateľovi a či im to fakturoval ako škodu.

Je už len na Vás, či sa budete s nimi doťahovať a poženiete to k žalobe, či pohľadávka za túto prepravu nie je až tak vysoká, aby ste venovali svoju energiu a čas, výdavky spojené s vymáhaním pohľadávky a nakoniec usúdite, že venovaním sa takýmto darebákom Vás oberie o čas a ďalšie peniaze, ktoré by ste mohli zarobiť.

Pravidlo v tejto sfére :
Overiť si každého nového zadávateľa na internete, zistiť na dopravných databázach, či nie je vyhlásený za nespoľahlivého, overiť, či nie je neplatičom v SP na ich stránke, overiť výpis OR aktuálny aj úplný, ešte by som si ho overila aj na stránke notar.sk, či nemá pozakladaný majetok v prospech iných.
Bohužiaľ, toto pravidlo sa mi za posledné 2 roky stalo alfou a omegou. Keď s niekým vstúpim do drahšej prepravy, overím si aj jeho číslo topánok a snažím sa získať maximálne info aj od iných dopravcov, či ma nechce o.rať.
Veru, je to smutné, ale na mojom zozname je už skutočne veľa sro, ktoré by som ani neopľula.
1 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Danushka,

Je vidiet, ze tomu rozumies a nie si v tom ziaden zajac .
Ano ta firma je cez Raal a je z CZ a v case ked sme brali od nich prepravu, tak nic tam na nich zle nebolo . Teraz tam je uz toho viacej.
Tiez si myslim, ze skusaju, kam az mozu zajst, lebo si myslim, ze tiez si musia byt vedomi, ze toto pre nich nemusi skoncit dobre.
Ked sme spolu telefonovali, tak v druhom rozhovore poprel to co slubil v prvom.
Uz cca pred dvoma tyzdnami sme poslali Navrh na platobny rozkaz, tak cakame.

Myslis, ze by som im tie faktury mal vratit a upozornit ich ze sme na nich vydali Navrh na PR? Zatial sme im o Navrhu na PR nic nevraveli/nepisali.

Pracujem v tomto obore uz nejake tie roky, ale s tak arogantnym sposobom som sa este nestretol.

Si neviem predstavit, ze by som pokutoval kazdeho dopravcu za banalne chyby .To by so mnou hned prestali komunikovat.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ak mám byť úprimná, tak s CZ špedičkami a dopravcami som zúžila spoluprácu na minimum.
Na poliakov stále niekto nadáva, ale s nimi som za celú dobu nemala žiadne problémy, zato však CZ dopravcovia z 10 robôt - 5 v deň nakládky storno objednávky , 2 problematické vykládky a 3 pohoda... Štatisticky mi už dávno vyšli menej spoľahliví a o CZ špedičkách už ani nehovorím.
Vyselektovala som si ich len na slovodržiace a renomované a s inými nerobím.

Čo Ti povedať Nokerla...
Ostali Vám veľa dlžní? Asi by to chcelo sadnúť do auta a ísť rovno ku nim do garáže a spraviť hrdé, temperamentné slovenské NO-NO-NO !!!
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Zostali nam dlzni cca 1000€.

Tiez som rozmyslal, ze tam nabehnem.....no uvidim, ze co ako.
Ze nedam majitelovi kludne spavat, je viac nez iste
1 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

Po preštudovaní tejto témy som vystavila nasledovnú faktúru. Poprosila by som o udobrenie či som ju vystavila správne so správnymi prílohami, alebo čo mi tam chýba.
Sme špedička s IČ DPH v SK. Nemecká špedička s USt-ID v DE si u nás objednala prepravu z CZ do Nemecka. Prepravu sme uskutočnili dopravcom z CZ registrovaným za platiteľ DPH v CZ. Dátum vykládky na CMR: 10.3.2010. Faktúra od českého dopravcu mi došla 15.3.2010
Dátum vystavenia :15.3.2010
Dátum zdan.plnenia: 10.3.2010
Faktúrovala som bez DPH a priložila som tex v nem.jazyku: V nemeckom jazyku :
Leistung der Dienst ist gemäß dem Artikel 193 bis 196 der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/112/EG vom 28. November 2006 über Gemeinsystem in Mehrwertsteuer in der Fassung der Richtlinie des Europäischen Rats Nr. 2006/138/ES vom 19. December 2006 steuerfrei und es handelt sich um eine Dienstleistug, die vom Dienstleistugsempfänger zu verteuern ist.
Príloha: originál CMR.
Ďakujem za reakcie.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Je to správne
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

DIK
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

Dobrý deň, potrebujem to súrne, dopravca platiteľ DPH vykonal pre slovenského platiteľa DPH prepravu z Českej republiky do Chorvátska, máme to fakturovať s DPH?
0 0
adamed adamed

adamed je offline (nepripojený) adamed

Bez DPH - oslobodené podľa §47.
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

ďakujem pekne za pomoc
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosím vás dostla som fakturu za prepravu dátum vystavenia 08.03.2011 dátum nákladky 25.02.2011 od českej spoločnosti bez DPH v ktorom mesiaci som povinná ju samozdaniť prosíííím sme mesační platitelia DPH
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zuzanna Pozri príspevok
prosím vás dostla som fakturu za prepravu dátum vystavenia 08.03.2011 dátum nákladky 25.02.2011 od českej spoločnosti bez DPH v ktorom mesiaci som povinná ju samozdaniť prosíííím sme mesační platitelia DPH
prosím o radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať