Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

symona Pozri príspevok
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.
Ako dlho si pestovala takú krásu
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

sayly Pozri príspevok
uschnuté korienky môžeš odstrániť,, čo sa týka koreňov, to nezáleží na veku rastliny, ale skôr kde ju máš umiestnenú, ja mám jednu, na ktorej mi uschli všetky vzdušné korene (ale len tie, ostatné vo vnútri črepníka boli ok), mala som ju síce na svetle, ale za celý deň na ňu slniečko priamo ani nenakuklo a zrejme sa jej to nepáčilo, potom som ju preložila ny východné okno kde má slnko do cca 11:00 hodiny, behom týždňa sa prebrala, vyhnala mi naraz 13 koreňov a stále pribúdajú ďalšie, zo starej stonky vyhnala kvetný stvol a vyhnala aj novú stonku, dokopy mi teraz nahodila zatial 25 pukov, no bude ich viac....čakám kedy zakvitne a hneď Vám ju ukážem
Ja ju mám na juhu. Mám ju odfotenú je pekná no ešte nemôžem pridať obrázok.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Dievčence, potrebujem poradiť. Neterka dostala vlani orchideu, myslím že dendrobiu. Keď odkvitla, zostali len takéto hrubé stonky. Odvtedy nekvitla. Prosím poraďte, čo s tým. Treba tú stonku odstrihnúť, a na akú dlhú?? Prikladám foto.
Snímka038.jpg  
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ahojte poradte mi. Orchideu mám skoro 2 mesiace. Zatiaľ si zaklopem drží sa . Keď som ju kúpila mala 4 kvety. Teraz ich má 10.Pýtala som sa kámošiek v okolí ako polievajú orchideu. Bolo to tak 50 ku 50. Niektoré prelievajú zhora niektoré máčajú . No teraz keď čítam túto stránku asi väčšina prelievate zhora cca 1 dcl. Ja máčam 1x týždenne na30-60 minút.Súhlasíte so mnou Zahlasujte teším sa na vaše názory.
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

sayly Pozri príspevok
uschnuté korienky môžeš odstrániť,, čo sa týka koreňov, to nezáleží na veku rastliny, ale skôr kde ju máš umiestnenú, ja mám jednu, na ktorej mi uschli všetky vzdušné korene (ale len tie, ostatné vo vnútri črepníka boli ok), mala som ju síce na svetle, ale za celý deň na ňu slniečko priamo ani nenakuklo a zrejme sa jej to nepáčilo, potom som ju preložila ny východné okno kde má slnko do cca 11:00 hodiny, behom týždňa sa prebrala, vyhnala mi naraz 13 koreňov a stále pribúdajú ďalšie, zo starej stonky vyhnala kvetný stvol a vyhnala aj novú stonku, dokopy mi teraz nahodila zatial 25 pukov, no bude ich viac....čakám kedy zakvitne a hneď Vám ju ukážem

ahoj sayly, zaujal ma tvoj názor. Mám orchideje už cez dva mesiace, kvitnú všetky, ale iné nič sa s nimi nedeje. Teda som rada, že nehynú, ale ani im nič iné nerastie žiadne korene, žiadne listy... mám ich na mieste, kde majú slnko len doobeda, miestnosť je vetraná... máčam ich tak raz za dva týždne, namáčam až keď sú korene biele, no asi skúsim to prelievanie... ani neviem čo by si mi poradila, asi musím len vydržať
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Zdenka175 Pozri príspevok
Ja ju mám na juhu. Mám ju odfotenú je pekná no ešte nemôžem pridať obrázok.
ak T aj schnú, to nevadí, hlavne aby vnútorné korienky boli ok
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Zdenka175 Pozri príspevok
Ahojte poradte mi. Orchideu mám skoro 2 mesiace. Zatiaľ si zaklopem drží sa . Keď som ju kúpila mala 4 kvety. Teraz ich má 10.Pýtala som sa kámošiek v okolí ako polievajú orchideu. Bolo to tak 50 ku 50. Niektoré prelievajú zhora niektoré máčajú . No teraz keď čítam túto stránku asi väčšina prelievate zhora cca 1 dcl. Ja máčam 1x týždenne na30-60 minút.Súhlasíte so mnou Zahlasujte teším sa na vaše názory.
kedysi som máčala a aj sa im darilo, ale len dočasu, cca po 1,5 roku mi dve skoro uhynuli, odhnili im korienky...odvtedy prelievam s cca 1 dcl vody a darí sa im omnoho lepšie ako pred tým!!!
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

invest Pozri príspevok
Dievčence, potrebujem poradiť. Neterka dostala vlani orchideu, myslím že dendrobiu. Keď odkvitla, zostali len takéto hrubé stonky. Odvtedy nekvitla. Prosím poraďte, čo s tým. Treba tú stonku odstrihnúť, a na akú dlhú?? Prikladám foto.
Prosím poraďte, nemá nikto takúto????????
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

veronika13 Pozri príspevok
ahoj sayly, zaujal ma tvoj názor. Mám orchideje už cez dva mesiace, kvitnú všetky, ale iné nič sa s nimi nedeje. Teda som rada, že nehynú, ale ani im nič iné nerastie žiadne korene, žiadne listy... mám ich na mieste, kde majú slnko len doobeda, miestnosť je vetraná... máčam ich tak raz za dva týždne, namáčam až keď sú korene biele, no asi skúsim to prelievanie... ani neviem čo by si mi poradila, asi musím len vydržať
polievaj raz za týždeň, len prelej a raz za dva týždne pridaj do vody, s ktorou budeš prelievať hnojivo, vodu používaj prevarenú alebo dažďovú izbovej teploty, môže byť aj trošku teplejšia...musíš si zvyknúť na to, že orchideiky niekedy bláznia a vyháňajú kvety a listy a niekedy majú kľud a nič sa s nimi nedeje, základ je, že sú pekné a hlavne zdravé
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

sayly Pozri príspevok
polievaj raz za týždeň, len prelej a raz za dva týždne pridaj do vody, s ktorou budeš prelievať hnojivo, vodu používaj prevarenú alebo dažďovú izbovej teploty, môže byť aj trošku teplejšia...musíš si zvyknúť na to, že orchideiky niekedy bláznia a vyháňajú kvety a listy a niekedy majú kľud a nič sa s nimi nedeje, základ je, že sú pekné a hlavne zdravé
skúsim ich teda prelievať, korene majú v poriadku, presádzala som ich, tak nech to tak aj ostane. Ešte k tomu prelievaniu, môžem aj trikrát za sebou tú vodu nimi preliať? alebo stačí len raz? bude im to stačiť? ako je to teda s tými koreňmi, majú byť zelené alebo sivasté? čítala som toho dosť, aj celú túto tému. Doteraz som si myslela, že keď sú zelené je to fajn, majú vlahu, keď zblednú-zbelejú majú vlahy menej a bude ich treba poliať. Ja som ich nechávala zbelavené pár dní a až potom som máčala... teraz keď budem prelievať asi nezozelenejú, keďže ich tá voda len lízne
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

invest Pozri príspevok
Prosím poraďte, nemá nikto takúto????????
podľa mňa to je Dendrobium phalaenopsis...

Dendrobium phalaenopsis




Dendrobium phalaenopsis je teplomilná orchidej která neprochází obdobím odpočinku a tak ji po celý rok zaléváme i hnojíme stejně. Pokud vám rostlina navzdory dobrému růstu vynechá květy, pokuste se ji dopřát nepatrný pokles noční teploty. Dendrobium má rádo co nejmenší květináč a tak jej přesazujeme, jen když je to nezbytně nutné. Po odkvětu se stonky odstřihují u báze rostliny. Dendrobium phalaenopsis má raději sušší pěstování a tak zde platí, zalívat až tehdy, když substrát dobře proschne.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Pěstební podmínky.

Rostlina chce teplo a hodně světla. Aby od jara do konce léta(duben-červen) narostly silné pahlízy potřebuje rostlina hodně světla. Může si zvyknout i na přímé slunce, ale postupným navykáním rostliny. Pozor ovšem na bíle kvetoucí druhy-albíni. Bývají citlivější na popálení sluncem. Dendrobium phalaenopsis tedy vyžaduje teplomilné podmínky. Má-li rostlina více světla jsou pahlízy kratší a více kvetou.

Při jaké teplotě?

V době růstu na jaře někdy i v zimě začne rychleji růst. Je potřebná teplota 23-25stupňů. Toleruje až 32stupňů. Např. při teplotách 19 C v tomto období začne růst až v červnu. V noci je důležitý pokles teplot 15-18C to je dobré pro další kvetení. V zimě rostlině dopřejeme také hodně světla. Kvete od října do ledna. Samotné květy vydrží 4-8 týdnů.

Jak zalívat?

Zalívat podle potřeby v rozpětí 3-5 dnů. Po vyschnutí ale zároveň nesmí moc přeschnout.. Zalíváme nejlépe ponořením květináče do o málo větší nádoby s dešťovou vodou+hnojivem. Substrát necháme 10-15min. nasáknout vodou.

Do jakého pucláku?

Všechny Dendrobia mají mít malé květináče .Malá rostlina 8-10cm ,velká 10-12cm.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

dominica Pozri príspevok
podľa mňa to je Dendrobium phalaenopsis...

Dendrobium phalaenopsis




Dendrobium phalaenopsis je teplomilná orchidej která neprochází obdobím odpočinku a tak ji po celý rok zaléváme i hnojíme stejně. Pokud vám rostlina navzdory dobrému růstu vynechá květy, pokuste se ji dopřát nepatrný pokles noční teploty. Dendrobium má rádo co nejmenší květináč a tak jej přesazujeme, jen když je to nezbytně nutné. Po odkvětu se stonky odstřihují u báze rostliny. Dendrobium phalaenopsis má raději sušší pěstování a tak zde platí, zalívat až tehdy, když substrát dobře proschne.
Ďakujem Dominca, no skús mi poradiť konkrétne, kde mám odstrihnúť tú /neviem či/ suchú byľ??????
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

invest Pozri príspevok
Ďakujem Dominca, no skús mi poradiť konkrétne, kde mám odstrihnúť tú /neviem či/ suchú byľ??????
To keby som vedela... ja si na to doma tiež netrúfam...
Možno ešte niečo nájdem na nete a poradím, len asi budem mať čas až večer, takže trošku strpenia
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

sayly Pozri príspevok
kedysi som máčala a aj sa im darilo, ale len dočasu, cca po 1,5 roku mi dve skoro uhynuli, odhnili im korienky...odvtedy prelievam s cca 1 dcl vody a darí sa im omnoho lepšie ako pred tým!!!
A to prelievanie robíš len jedným miestom. Potom vodu čo vytečie vyleješ. A listy trochu nerosíš?
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

heja3 Pozri príspevok
Ďakujem, že si sa mi ozvala. Áno mám ich v sklenených nádobách - z ikei štvorce, naplnené dreveným uhlím - keď som ju dostala, bola taká nepodarená, premnožená v kvetináči a žltla, zasadená bola v zmesi keramzitu a takých kociek z umelej špongie. Niekde som čítala, že orchidey sa môžu rozsadiť, keď ich je veľa po 4 v kuse do 1 kvetináča, to som urobila. A mám to takto skoro rok - teda novo presadené. Narástli za ten čas aj nové výhonky, takže uvidíme na jeseň. Predstav si, korene nehnijú, ja ju moc nepolievam, len aby bolo 1,5 cm na dne a odtiaľ si to ťahá. Na korene má aj vzduch aj svetlo, a jediné, čo je čudné - urobil sa mi v kvetináčoch mach a ten akoby to nejako korigoval s vlhkosťou, takže mám tam takú symbiózu..... Nemáš náhodou foto ako kvitne? Akej farby?
Tak fajn, keď sa jej darí, zasa iná skúsenosť a o tom to je.
Foto mám len jednej aj to trochu nejasné.
DSC00027.jpg  
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

http://forum.living.cz/viewtopic.php...%9B&start=1520

http://forum.living.cz/viewtopic.php...&sd=a&start=16

tuto sú pekné infošky, ale ešte som to nestihla moc čítať...
0 0
majtox majtox

majtox je offline (nepripojený) majtox

ak su tie stonky stale vyzivovane(zelene) tak ich strihnite nad 3-4 kolienkom o take 2 mesiace by sa mali nahodit nove puciky pri starsej orchidey mozno aj kejky(dcerske rastliny ) ....prospieva im aj rosenie ...
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

invest Pozri príspevok
Ďakujem Dominca, no skús mi poradiť konkrétne, kde mám odstrihnúť tú /neviem či/ suchú byľ??????
ja som z toho textu pochopila, že odstrihnúť uplne naspodu "pri báze rostliny"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať