Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Usporiadat
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Je skutočne krásna. Gabika a to ju máš takto? Od svetla?
To len aby sa mi lepšie fotila, Elenka
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ja som dostala orchideu vlani, vtedy kvitla, vo februári jej opadali kvietky a od vtedy mi nekvitne. Vyháňa krásne listy, ale kvitnúť nechce. Prosím poraďte mi čo by som mala s ňou urobiť?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misimis vydrž - neboj ona zakvitne. Len ju zalievaj 1x týždenne - 1 dl /tak zalievam ja/ a odmeny sa dočkáš . Mne teraz kvitne päť. Jedna síce už dokončieva, ale ešte stále sa snaží popri ostatných.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Majka a mám ju nechať na slnečnej strane okna?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vieš ja mám niektoré na východnej strane - slnko celé doobedie , iné na južnej - iba svetlo bez slnka a rozdiel nevidím. Tie čo sa u nás predávajú sú skoro buriny- takže extra starostlivosť nevyžadujú. Stačí ,aby sme ich uchránili od škodcov.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj ja som na tom ako Miška, na rady iných som ich preložila do sklenej nádoby, aby korienky mali svetlo - a nič. Už som ich mala ja na juhovýchode, juhu a juhozápade - iné okná nemám.
Polievam ju takto: každú sobotu (aby som nezabudla) ich ponorím do vody na 1 hodinu, potom zas vyberiem z vody.
Listy majú nádherné ale kvietky žiadne.
Kde robím chybu?

Možno som len netrpezlivá? Aj bugenvillea mi až teraz ide kvitnúť (hurá!).
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Tá buganvilea ma zaujala. Aká je stará? A kde zimuje? Buganvilea sa mi veľmi páči, len sa mi zdá, že v interiéri je na ňu v zime priteplo a vonku prichladno.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
daniela ta tvoja orchidea je ozaj uzasna,taku farbu som este nevidela.
ja som pestovala bugenvilleu niekolko rokov,bola krasna,rastla ako diva ale nikdy nezakvitla-ani ked som ju hnojila.tak som to potom vzdala lebo mi zabrala vela miesta a to mi chyba.
mne sa velmi darili cinske ruze,kvitli stale ale musela som ich tiez zrusit kvoli priestoru.vymenila som ich za orchidee a nelutujem.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

cactus Pozri príspevok
A moja vyzerá asi takto
Je krásna. Nech ti jej kvety robia radosť čo najdlhšie.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Rozalka Pozri príspevok
Aj ja som na tom ako Miška, na rady iných som ich preložila do sklenej nádoby, aby korienky mali svetlo - a nič. Už som ich mala ja na juhovýchode, juhu a juhozápade - iné okná nemám.
Polievam ju takto: každú sobotu (aby som nezabudla) ich ponorím do vody na 1 hodinu, potom zas vyberiem z vody.
Listy majú nádherné ale kvietky žiadne.
Kde robím chybu?

Možno som len netrpezlivá? Aj bugenvillea mi až teraz ide kvitnúť (hurá!).
Vydrž Rozalka, budú aj kvietky Tá sklená nádoba by nemala byť problém. Keď sú listy v poriadku, tak by s ňou nič nemalo byť. Po zhodení kvetov potrebuje orchidea čas na oddych, potom zas nahodí puky. Ako dlho má už fázu odpočinku?
Ja takisto ako Ty, ponorím orchideu na konci týždňa do vody na hodinku, ja to volám, že orchideu kúpem nechám odtiecť prebytočnú vodu a postavím na miesto. Osvedčilo sa mi to.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
aviator Pozri príspevok
Tá buganvilea ma zaujala. Aká je stará? A kde zimuje? Buganvilea sa mi veľmi páči, len sa mi zdá, že v interiéri je na ňu v zime priteplo a vonku prichladno.
Minulú zimu som ju mala na okne v chladnejšej izbe, zakvitla aj v novembri, ale mala úplne svetlé tie farebné lupene. Teraz ju kropím aj na listy (veľmi často), pretože mi domáca v Chorv. povedala, že potrebuje vlhký vzduch.
No a teraz je na nej plno pukov, zopar kvietkov, tak dúfam, že ešte sa rozvinie do plnej krásy, potom dám foto. Na zimu ju dám asi na medziposchodie (hádam sa nikto neulakomí)- nesmie byť vonku pod 7°C.

Meggi1, myslím, že má ten oddych už dlho (asi 5-6 mesiacov), či to tak má byť? Po odkvitnutí zhodili len po jednom liste
0 0
anawinka anawinka

anawinka je offline (nepripojený) anawinka

Pridávam sa k pestovateľom Orchideí. Sú to krásne rastlinky. Mám jednu bielo-fialovú päť mesiacov. Kvitla mi celé štyri mesiace a teraz už mesiac nič. Konce koreňov mám suché, môžu sa odstrihnúť či ich nechať tak? Práve mi dorástlo po jednom liste na oboch stranách, takže po každej strane nám po štyri a stoniek mám 3, ale teraz sú úplne prázdne. Sa mi zdať, že keď sa začne objavovať zo stonky malinký zárodok púčiku, tak hneď uschne, ako to? Zalievam raz týždenne a hnojím každý druhý týždeň. A kedy je vhodné presadiť? Poraďte. Ďakujem.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

anawinka Pozri príspevok
Pridávam sa k pestovateľom Orchideí. Sú to krásne rastlinky. Mám jednu bielo-fialovú päť mesiacov. Kvitla mi celé štyri mesiace a teraz už mesiac nič. Konce koreňov mám suché, môžu sa odstrihnúť či ich nechať tak? Práve mi dorástlo po jednom liste na oboch stranách, takže po každej strane nám po štyri a stoniek mám 3, ale teraz sú úplne prázdne. Sa mi zdať, že keď sa začne objavovať zo stonky malinký zárodok púčiku, tak hneď uschne, ako to? Zalievam raz týždenne a hnojím každý druhý týždeň. A kedy je vhodné presadiť? Poraďte. Ďakujem.
V nedelu bolo na prime v relacii "receptar", ako sa starat o orchideu po zakupeni:
1. Vybrat orchideu z kvetinaca a vsetky korene, kt. su suche odtrhnut. Urobil to dost drasticky
2. na dno kvetinaca dat asi 2 cm vrstvu dreveneho uhlia / na grilovanie /, ma funkciu dezinfekcie
3. zmiesat 1 diel perlitu, 1 diel kôry /dubova, alebo topolova/ a 1 diel kokosovej drte, /rozrobil zakorenovace na sadenice/
Naposledy upravil tina1 : 30.09.08 at 07:02
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
tina1 Pozri príspevok
V nedelu bolo na prime v relacii "receptar", ako sa starat o orchideu po zakupeni:
1. Vybrat orchideu z kvetinaca a vsetky korene, kt. su suche odtrhnut. Urobil to dost drasticky
2. na dno kvetinaca dat asi 2 cm vrstvu dreveneho uhlia / na grilovanie /, ma funkciu dezinfekcie
3. zmiesat 1 diel perlitu, 1 diel kôry /dubova, alebo topolova/ a 1 diel kokosovej drte, /rozrobil zakorenovace na sadenice/
pripájam link
http://www.iprima.cz/index.php/plain...52/(name)/date
0 0
Ariana7895 Ariana7895

Ariana7895 je offline (nepripojený) Ariana7895

Ahojte dievčata,

čítam Vaše príspevky a v kutiku duse zavidim. V aprili som dostala darcek, krasnu Phaleonopsis......ozaj nadhernu, mala vysse 60 cm do vysky, bielu no ked som sa vratila z dovolenky, zistila som, ze som to zo zalievkou pred dovolenkou prehnala a kvetinka mi odhnila ale listy ostali pokope. Citam vase rady s igelitovym sackom. Hm idem to hned skusit, mozno sa mi ju podari este zachranit. Bola som z toho hotova, normalne plac ako davno predtym nie .


Prosim Vas este o radu. Mam aj Demdrobium fialovu, od minuleho roka, po odkvitnutí zacala vyhanat výhodnky, ma ich kopec, aj dcerske rastlinky na pazuskach rastu, tak ich pomaly presadzam a darí sa im. Lenze: posledny mesiac ostali rastlinky take biednucke, ovadli im listky, trochu zmakli, nemaju taku sdravu farbu listov ani na pohlad a vobec nie na dotyk. Rastlina stale puci a vyhana nove vyhonky, polievam ju striedno, aby substrat nebol dlho mokry, aj prihnojujem. A neviem co sa ich deje. Ako citam vase prispevky, rozmyslam, ci by som celu orchideu nemohla na nejaky cas zabalit do igelitoveho vrecka, mozno by sa zmohla (ale to je len moj napad) PROSIIIIM PORADTE MI DIEVCATA
0 0
aksunan13 aksunan13

aksunan13 je offline (nepripojený) aksunan13

Pekný deň!
Moc prosím o pomoc!!!! Orchideu som si kúpila v júni, vtedy mala asi 5 kvietkov a kopec pukov. Po čase mi rozviktli všetky puky, ale žiadny kvietok neodpadol, až do minulého týždňa. Zrazu mi kviekty začali všetky naraz vädnúťa odpadávať, tie stonky začali hnednúť akoby schnúť. Nechápem tomu, čo sa jej stalo, je zvláštne prečo všetky naraz, ked naraz nevykvitli. Tešila som sa, že mi orchidea pokvitne ešte dlho a zrazu toto. Dokonca mi púšťa nové listy, sú pekné zdravé a silné, ale kvietky sa pomiatli. Pokúsim sa vložiť aj obrázky, aby ste videli ako moje chúďa dopadlo.
Prosím poraďte mi....
Naposledy upravil aksunan13 : 01.10.08 at 10:26
PA012276.jpg  
PA012277.jpg  
1/1
0 0
SMP SMP

SMP je offline (nepripojený) SMP

aksunan13 Pozri príspevok
Pekný deň!
Moc prosím o pomoc!!!! Orchideu som si kúpila v júni, vtedy mala asi 5 kvietkov a kopec pukov. Po čase mi rozviktli všetky puky, ale žiadny kvietok neodpadol, až do minulého týždňa. Zrazu mi kviekty začali všetky naraz vädnúťa odpadávať, tie stonky začali hnednúť akoby schnúť. Nechápem tomu, čo sa jej stalo, je zvláštne prečo všetky naraz, ked naraz nevykvitli. Tešila som sa, že mi orchidea pokvitne ešte dlho a zrazu toto. Dokonca mi púšťa nové listy, sú pekné zdravé a silné, ale kvietky sa pomiatli. Pokúsim sa vložiť aj obrázky, aby ste videli ako moje chúďa dopadlo.
Prosím poraďte mi....
Ahojte,
ja som dostala orchideu vo februári tohto roku. Samozrejme mala dva výhonky a na každom z nich po desať kvetov. Tiež mi začali asi po dvoch mesiacoch rýchlo vädnúť. Na internete som sa dočítala, že som ju asi preliala. Počkala som ďalší týždeň a kvety boli všetky opadané. Znovu som prelúskala internet, kde som našla: ak kvety odpadnú, treba počkať pokiaľ výhonky, na ktorých boli kvety, zhnednú a potom ich treba odstrihnúť. Urobila som tak a dnes mám síce iba jeden výhonok, ale za to má trinásť nádherných kvetov. Polievam ju iba vtedy, keď vidím, že spodné listy sú ochabnuté. Nepresadila som ju a nestrihám jej ani korene. Zalievam vlažnou vodou. Aďa
0 0
aksunan13 aksunan13

aksunan13 je offline (nepripojený) aksunan13

Pekný deň!
Ďakujem za odpísanie
Aj ja som sa dočítala, že treba výhonky odstrihnúť.... Ale neviem, či mám čakať až kým budú hnedé celé alebo len do polovičky... A koľko z nich mám odstrihnúť? Polovičku? Počíta sa to myslím nejako na tie kolienka...
Stále ale nechápem prečo tak zrazu naraz odkvitla. Polievam ju pravidelne, taktiež ju hnojím a prebytočnú vodu vylievam preč. Myslím, že nebola chyba v zálievke, ale niekde inde a neviem kde
Ked odstrihnem tie výhonky, pustí mi nové z nich alebo narastie úplne nový?
Budem vďačná za každú radu....
0 0
aksunan13 aksunan13

aksunan13 je offline (nepripojený) aksunan13

Ešte taká možno blbá otázka... Oplatí sa orchideu kupovať teraz na jeseň? Nebude mať cez zimu vegetačný kľud? Je lepšie kúpovať až na jar alebo to je jedno? Každá kvitne individuálne počas roka?
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

aksunan13 Pozri príspevok
Pekný deň!
Ďakujem za odpísanie
Aj ja som sa dočítala, že treba výhonky odstrihnúť.... Ale neviem, či mám čakať až kým budú hnedé celé alebo len do polovičky... A koľko z nich mám odstrihnúť? Polovičku? Počíta sa to myslím nejako na tie kolienka...
Stále ale nechápem prečo tak zrazu naraz odkvitla. Polievam ju pravidelne, taktiež ju hnojím a prebytočnú vodu vylievam preč. Myslím, že nebola chyba v zálievke, ale niekde inde a neviem kde
Ked odstrihnem tie výhonky, pustí mi nové z nich alebo narastie úplne nový?
Budem vďačná za každú radu....
Odkvitnute výhonky ak zhnednú treba odstrihuť celkom, zelené zvyknem odrezať za 2-3 kolienkom. Po odkvitnutí si musí rastlinka oddýchnuť a potom môže nanovo vyhnať nové výhonky alebo vyženie aj z odstrinutých výhonkov. Opadanie kvetov môže spôsobiť nielen preliatie ale aj nadmerné hnojenie prievan alebo aj výpary z ovocia, takže ovocie nenechávajte ich blízkosti.

Veľká zmena teploty im tiež neprospieva tak aj ich nákup je vhodnejší v období keď ešte nie je vonku veľmi zima.


Pekný deň
Naposledy upravil bef : 02.10.08 at 16:07
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať