Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

tady
Pôvodca textu príspevku: [B
tady[/B]
Prosím Vás, má toto fórum aj nejaký obsah? Neviem ho nikde nájsť. Napr. chcem si prečítať iba o Vande. Sledujem české fóra myslím, že majú vyššiu úroveň, tu sa všetci väčšinou zaoberáte phalmi. Sú tam skutoční odborníci, stretávajú sa na výstavách, čo žiaľ u nás nie je na akých / Košice sú pre mnohých vzdialené/, majú aj viacero pestovateľov orchideí, ktorí zasielajú na dobierku aj na Slovensko u nás myslím, že iba v Martine nejaká firma pestuje nejaké druhy v skle. Ak niečo poznáte na Slovensku napíšte, česi si vymieňajú adresy dokonca zahraničných predajcov orchideí a aj odtiaľ objednávajú. Teraz bude veľká výstava v Drážďanoch ani jedna slovenská cestovka tam neporiada zájazd. Najbližšia je Alkatour, Brno, ale to je už niekoľko mesiacov beznádejne vypredaná. Aj v Budapešti by mala teraz byť výstava, márne ale lovím nenašla som žiadnu cestovku, ktorá by tam tento rok išla. Okrem toho česi majú nový časopis o pestovaní orchideí - Kouzelná orchidea- dá sa objednať aj na Slovensku, tam sa veľa vecí dozviete.
tady,nechapem, co si chcela svojim prispevkom povedat.Nikto ti neberie tvoj nazor, ze poznas aj ine "odborne " stranky o orchideach.
Treba si uvedomit, ze Porada nebola zalozena s ucelom stretavania sa "orchideovych" odbornikov.
Porada je v prvom rade odborna stranka,kde sa stretavaju nalepsi odbornici z oblasti uctovnictva na Slovensku.

Tema Orchidee patri do oddychovych tem, kde sa stretavaju milovnicky orchidei.
Neviem, ci je tu niekto odbornik na orchidei,ktory sa im venuje aj profesne.
Ale ked si pozries obrazky v tejto teme, tak vidis, ze aj obycajni amateri dokazu dopestovat krásne orchidejky,dokazu svojimi mudrymi radami a dlhorocnymi skusenostami poradit velmi vela a na odbornej urovni.

Ak si myslis, ze tych rad je tu malo, ze vies poradit lepsie, tak porad, si vitana!
Ale ak si presvedcena, ze v Madarsku, Cesku, ci v Nemecku najdes lepsie stranky,alebo vacsich odbornikov,prehovarat ta nebudeme...

Neviem ako Tebe, ale pre mna su tieto obrazky a skusenosti "poradackych" milovnicok orchidei vzacnejsie,ako nejake z vystavy v *Drazdanoch.

Vdaka vam vsetkym za vase krasne obrazky a mudre rady.
14 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
suesin Pozri príspevok
bo ja mám nobile a už 2 rok mi nekvitne a skúšala som všetko asi stále vyháňalo nové a nové rastlinky a pukov nikde už to bolo v takom štádiu že malo 15 nových rastliniek, tak som ich začala olamovať aby teda spevneli tie starsie výhonky, ale keď nepomohlo tak som rastlinu rozdelila na 3 trsy kde má každá tak 4 rastliny, uvidíme čo z toho bude
Preto máš veľa rastliniek, lebo si polievala. Keď dozrie hľuza - vrchný lístok je taký menší a pokrútený, treba prestať polievať - úplne. Mala som dendrobko nobile na východnom okne pri teplote 21 stupňov od konca septembra, kedy dozrela hľuza. Do 10.12.2010 som ho poliala veľmi, veľmi máličko cca 3 krát. Na starej hľuze, ktorá kvitla na veľkú noc sa objavil na vrchole jeden púčik, ktorý rozkvitol v 1/2 decembra 3 kvetmi. Mladá dozretá hľuza nahodila v kolienkach rastliny nové púčiky na kvitnutie. Nesmie sa ani naďalej polievať, pretože naliate kolienka sa môžu premeniť na keiky. Rozkvitla tesne pred vianocami. Polievam ozaj dosť málo a momentálne kvitne stále rovnako. Na starej hľuze tie 3 kvietky už odpadli.
Naposledy upravil jess : 02.03.11 at 15:05
nob_2_2011.jpg  
11 0
karmala karmala

karmala je offline (nepripojený) karmala

Učím se fotit tak mě omluvte.Skoro všechny jsem našla nekvetoucí u kontejneru,nemohla jsem je tam nechat.Tak jsou už asi dva roky u nás a zatím se jim vede dobře
Kopie - P1010176.JPG  
Kopie - P1010177.JPG  
Kopie - P1010179.JPG  
Kopie - P1010180.JPG  
Kopie - P1010181.JPG  

Kopie - P1010182.JPG  
Kopie - P1010190.JPG  
1/1
10 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Dnes som skoro odpadla . "Pestujem" odkvitnuté stonky len tak zo srandy. Ani vodu nevymieňam, stonky si pekne rastú.... a dnes kukám na tú žaburinu a ajhľa .... keika !!!! ....vedela som, že tie nové stonky nevykvitnú, ale že mi narastie keika tak to ma ani nenapadlo.
stonka2.jpg  
stonka3.jpg  
1/1
10 0
aninocka aninocka

aninocka je offline (nepripojený) aninocka

Pestovanie orchidei:
http://www.akosatorobi.sk/video/540/pestujeme-orchidey
9 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Kvitnú mi naplno...
P6151147.jpg  
P6151156.jpg  
P7031377.jpg  
P7031379.jpg  
P7031380.jpg  

P7031381.jpg  
P7031383.jpg  
P7031384.jpg  
P7031385.jpg  
P7031387.jpg  

P7031394.jpg  
P7031395.jpg  
1/1
9 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

milka 60 Pozri príspevok
To veľké-poličku , čo máš v okne , nie na stene
Milka tak toto je časť môjho tropického pralesa / s poličkou na okne /, tá polička pôjde o chvíľu dole, manžel mi nastaví ďalšiu parapetu ..
polička.jpg  
9 0
divokova divokova

divokova je offline (nepripojený) divokova

milovníčka orchideí
a pridám i tie,čo skončili pri mne
DSC01444.jpg  
DSC01445.jpg  
DSC01446.jpg  
DSC01447.jpg  
DSC01448.jpg  

DSC01449.jpg  
1/1
8 0
kristinagabi kristinagabi

kristinagabi je offline (nepripojený) kristinagabi

Rozkvitli mi tri phali a co ma velmi tesi,ide mi kvitnut brassia.
DSC01271.jpg  
DSC01272.jpg  
DSC01275.jpg  
DSC01274.jpg  
1/1
8 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Robila som trošku poriadok medzi orchidkami a tak trochu som fotila.
Obrázok 1025.jpg  
Obrázok 1027.jpg  
Obrázok 1028.jpg  
Obrázok 1029.jpg  
Obrázok 1032.jpg  

Obrázok 1034.jpg  
Obrázok 1033.jpg  
Obrázok 1036.jpg  
1/1
8 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
lusielaL Pozri príspevok
Dominika,myslim ze to mas obycajnu plesen.Ja to mam tiez v niektorych,ale kvitnu,tak nepresadzam,ale neskôr presadim.Tie koko ja zvyknem preplachnut väcsim mnozstvom vriacej vody,to je spôsob mne vyhovujuci-tiez nie som na dlhe upravy.
na plesseň - odvar z praslicky
Proti zaplísnění substrátu
Obyčejná přeslička z lékárny - nasypte ji do poloviny hrnku a zalijte plný hrnek vroucí vody. Nechte aspoň 10 minut louhovat. Potom naředit výluh do 10 litrů vody a postavte do tohoto roztoku květináč. Nectet okapat, uložte na místo. Lze používat opakovaně.
autor: Roman Kvač (Kutná Hora)

Nalomené květní stvoly
8 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

S "nobilkom" veľmi neporadím. Darí sa mi úspešne množiť, mám krásne rastliny s novými výhonmi. Zakvitlo mi však len raz a to v úplnom teple z keiky čo absolútne odporuje návodu na pestovanie.
Skôr sa zameriavam na pochopenie rastliny a učím sa ju pestovať.
Čítala som, že keď je u nás zima, je zima aj v jeho domovine. Prestávajú dažde (teda začne sa sušiť), opadajú listy zo stromov, má veľa svetla, plné slnko a teda prestáva rásť, pahľuzy dozrievajú a zakvitá. Toto som pochopila, že asi takto to funguje. My máme však väčšinou hybridy, o ktorých sa zase hovorí, alebo mnohí majú skúsenosti, že ani nesušia pestujú bežne na parapete a zakvitajú. Takže neporadím, ja tiež len skúšam. Ale teraz nesuším, rastú nové výhony, korene, takže ich nechávam, nech sa poriadne rozrastú a raz snáď zakvitnú.
Obrázok 1535.jpg  
8 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

ahojte v sobotu som bola na otvorení VÝSTAVY ORCHIDEÍ V RAKÚSKU, ako kvety fantázia že úžas veľmi pekné, nebolo to až tak veľké ale dalo sa čo pozerať, človek mohol aj oči nehať na niektorých kúskoch, ale čo ma zamrzelo bolo málo obchodov s kvetmi 1 na sukulenty, 1 na ostatné akoby záhradné kvety a boli len 3 orchideové obchody (poväčšine sa dali kúpiť phaly, potom Vandy- tie boli naozaj nádherné ale len ciklamenovo-ružové a fialové s riadne dlhykánskymi koreňmi niektoré aj mali dlhšie aj ako meter , potom tam boli oncídiá tiež veľmi pekné a cattleye sa sa dali vyberať nakoniec som našla aj paphiopelidia tie boli fantasticke boli oranžové ale nie veľa asi zo 5 kusov a potom 2 zelené a také klasické ako sú aj u nás v baumaxe, boli aj cymbátka úplne že fantastické ale tie ceny na všetko boli úplne že fúúúú za cymbo 45, paphy od 25-50, vandy od 35 a podobne dole dávam fotky z výstavy nie zo šopov
05032011202.jpg  
05032011210.jpg  
05032011214.jpg  
05032011213.jpg  
05032011215.jpg  

05032011217.jpg  
05032011218.jpg  
05032011230.jpg  
05032011253.jpg  
05032011258.jpg  

05032011263.jpg  
05032011269.jpg  
05032011223.jpg  
1/1
8 0
Jozef0007 Jozef0007

Jozef0007 je offline (nepripojený) Jozef0007

Kvitnu mi Vandy, tak sa podelim o radost...aspon s castou zbierky, co som len tak narychlo cvakol do mobilu....
33.jpg  
22.jpg  
11.jpg  
44.jpg  
1/1
8 0
Razitko Razitko

Razitko je offline (nepripojený) Razitko

Hlásim dokončenie poličky :-) Keď ich tak poukladám bližšie k sebe, tuším by tam ešte jedna orchidea vošla :-DDD
(Predtým - teraz)
1.jpg  
2.jpg  
1/1
7 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

babi - práve dnes som videla u kamarátky podobný prípad, koreň dlhšie namočený vo vode odhnil, hoci všetky ostatné boli pekné a mali zelené špičky. Neriskovala by som to. V našich podmienkach nie je nevyhnutné mať neustále vodu pri orchidkách, pokiaľ sa nejedná o extrémne suchý vzduch, alebo orchidky, ktoré sú tesne nad radiátormi sálajúcimi teplo.
7 0
mata10 mata10

mata10 je offline (nepripojený) mata10

Mám dve deti a mam rada kvietočky preto som aj obiavila tuto stránku ...viac
adi11 Pozri príspevok
Odborníčky na orchidei prikladám foto mojej a chcela by som vedieť či to rastie stonka alebo koreň ?
Adi11 ja nič nevidím tak ti posielam fotky čo ide medzi listy je stonka a korienky sú dole na srdiečku dúfam že ti to pomože.To je tá zachraňovaná...
S6300704.JPG  
S6300703.JPG  
1/1
7 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

henrieta3 Pozri príspevok
Rad by som sa vas opytala, ci si orchi aj delite, rozmnozujete? Podarilo sa to niektorej sikovnej?
Cambrie, Cattleye, Dendrobia, Phaly a podarilo sa mi oddeliť aj Paphiopedilum USA, to sa mi nezdá náročné rozmnožiť. Cattleye aj kvitli.
Ide vždy o to, aby delené rastliny boli silné, mali dostatočné množstvo zdravých koreňov, dostatok pahľúz, alebo ružíc na delenie, primeraný kvetináč atď. Zo začiatku som chcela mať čo najviac a začala som ich deliť. Teraz nechávam niektoré rastliny narásť, majú bohatšie kvitnutie, ale nie je ich veľa. Mám skôr delené, ktoré zdá sa pekne prirastajú.
7 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

henrieta3 Pozri príspevok
Necham obidve vyschnut a uvidim, inak ja vzdy presadzam, najma ked kupujem nejake zlacnene, ale tato pani mi predala uz viac kvetov a boli ok.
ja som uz davnejsie pisala, ze som amal zasadene v zemine a vsetko plesnive, tak som presadzala do kory. No a tieto 2 na foto pustili korene na keramzite, potom som ich zasadila a nepacili sa mi, aj im zozltli tie listy celkom. Jemnu zmes na orchi nepoznam, myslis koru? V tej mam vsetko, len tieto zachr. sa tak akosi neujali, alebo tu zeminu na orchi pomiesanu s korou? Bola by som vdacna za odpoved, lebo mam aj oncidie, aj tie nove, zvlastne by nemali byt len v kore. Co keby som koru pomiesala so zeminou? mam tu este jemny raselinovy substrat s perlitom na posilnene rastu, porozbujam tu velku koru, neviem, lebo tie nove, najma ta encyclia by asi nemali byt v kore, ani tieto 2 mini.
Normálnu zeminu ani záhradnícku rašelinu ani zmes na kvitnúce rastilny ani nič podobné v žiadnom prípade neprimiešavaj. To zbytočne zadržiava vodu. To už radšej zmes kôry, koko keksov, marhulových drvených kôstiek, trochu listovky, možno aj trošku hrubších pilín z ekologického materiálu, výborne sú napr. z drvičky konárov, ale to len málo. Ja kupujem hotové zmesi. Existujú dva druhy substrátov, hotových zmesí na orchidejky. Jeden druh má veľký podiel hrubých väčších častí ako koko-chipsy alebo kusy kôry, nájde sa tam aj dobre zotletý rašeliník, niekedy je pridaný perlit. Je dobrá pre všetky phaly a aj dendrobium phaleonopsis.sKaždý výrobca to má trošku iné, ale na omak tú hrubú štruhtúru cítiť aj cez obal. Drhý typ je skôr na orchidejky s jemnými korienkami - je viac tej rašelliny a jemnejších zložiek, na omak cez obal je to mäkké. je pre Oncídka, miltonky, paphiopedium, odontoglosum.....zlahčujú to obvykle perlitom alebo kokosovými vláknami alebo obyčajnými polystyrénovými gulôičkami. Ona je v podstate lahká, ale zároveň vzdušná a jemná. Obidva druhy bývajú označené len ako "Substrát na orchideje". Ja si to vždy chytím do ruky a cítim cez obal, aký je. Cena 3-5 litrového vrecka sa u nás pohybuje od 3,5-4,5-5 Eur za vrecko. Ale aj tu už neviem zohnať to balenie, čo som mala minulý rok, to bolo fajné. Obchodníci to nejako divne objednávajú.
K tým Tvojim chúďatkám (necháp to pomenovanie ako urážku, prosím,).- sama som mala jednu takú, šlohla som ju pred vyhynutím sestre - po očistení takmer nemala korienky. Dala som do kvetináča ten hrubý substrát, jemnučko som ju prychytila o kúsok kôry, tuším nejakou jemnou guničkou do vlasov som to o paličku prihytila a paličku som zapichla do substátu. neplandalo to, ale trebalo s tým jemne zaobchádzať. postavila som kvetináč na okno (ale nesmelo naň prieamo pražiť) a vôbec som to nezalievala, len denne niekoľkokrát som jemne rosila celú nadzemnú časť s kýptikom. Tiež som mala jedinký drobučký lístoček. Trvalo to síce takmer 3/4 roka, ale dnes už tlačí 4 krásny list a vyháňa množstvo koreňov. Onedlho dobehne otatné. Takže skús ju len rosiť, aby nemala vlhko od substrátu ale len zo vzduchu, možno sa preberie a potom tie zošuverené listy aj tak zoschnú a odstrániš ich a zasadíš už normálne hlbšie, ani nebude poznať, čím prešla. Držím palce na oboch rukách aj nohách. Odvďačí sa Ti za opateru.
7 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Dievčence s tým hnojením by som nepreháňala. Radšej menej ako viac. Správne hnojiť je takmer umenie. Niekoľko viet o hnojení :
Substráty pro orchideje, výživa orchidejí /Jaroslav Mácha/
Hnojíme kombinovaným hnojivom so stopovými prvkami asi raz za mesiac. Je vhodné používať hnojivo s vyšším obsahom draslíku, napr. hnojivá určené pre kvitnúce rastliny. Používame asi 10x nižšiu koncentráciu ako je v návode a zvlášť sme opatrní pri novom substráte.
Najväčším problémom pri pestovaní býva správna kyslosť substrátu. Epifyty pH 5-5,5.
Hlavným vodítkom každého pestovateľa je pozorovanie a trpezlivosť. Zázračný návod sa nedá napodobniť. Stačí iná rýchlosť odparovania vody a častejšia zálievka - zmenia sa bakteriologické pomery a kyslosť substrátu a "zaručený" recept nefunguje.
Nečakať výsledky nejakého zásahu za tri dni.
Toľko a veľa iného napísal p. Mácha.
Nakoľko sa asi veľmi málo ľudí zaoberá zložením hnojív a ich vplyvom na pestovanie, kvitnutie rastlín - asi by sme mali veľmi opatrne hnojiť.
7 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

jess Pozri príspevok
Nobile mi prvý krát kvitlo v decembri. Na veľkú noc kvitlo druhý krát, ale z druhej hľuzy. Doteraz kvitne. Mám ju v byte, v izbe, kde sa nekúri, na východnom okne. Je v mojom albume.

Ma-Ba .... nepochopila som to zasadenie novej hľuzy. Ak sa pozrieš na tú ľavú foto mojej nobile, tak vľavo dolu mi vyrastá z hľuzy čo ?.....nový výhonok ?..... nepochopila som, kde majú byť tie korienky . Vyrastú z toho miesta, kde to rastie z pôvodnej ?
Vyrastá Ti nová pahľuza. Korienky rastú prirodzene dolu z novej pahuľzy.
Ale dnes som sa dozvedela, čo som nevedela. A to je - keď na Dendrobiách začnú rásť nové korene polievať radšej menej, pretože nové korienky rastú len vtedy keď vodu hľadajú. Ak majú vody dostatok začnú zasychať. Tento jav som sledovala na viacerých svojich Dendrobkách. A nechápala som prečo sa to deje.Až dnes mi záhadu objasnil jeden skúsesný pestovateľ za čo som mu veľmi vďačná a podávam informáciu ďalej. Tak sme zase o krok ďalej.
7 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať