Zavrieť

Porady

Spôsobil som dopravnú nehodu

V decembri 07 som spôsobil dopravnú nehodu,nik sa pri nej nezranil,bola privolaná polícia,mám uzatvorenú zákonnú poistku/havarijná nie/,účastník tejto nehody mal tak isto len zákonné poistenie.Uplatnil si na poisťovni,že auto ide na "totálku",cena auta mu bola ohodnotená na 150-tis. Sk,poisťovňa mu dáva 95-tis. Sk,zdá sa mu to málo a preto chce odo mňa vymáhať peniaze.Má na to nárok? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    áno, má právo v občiansko - právnom konaní / súdnou cestou, ak sa nedohodnete na mimosúdnom vyrovnaní

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Nie som o tom na 100% percent presvedčená, že má na to právo. Resp. vymáhať si môže, otázne je či uspeje. Je to na znaleckom dokazovaní. Poisťovňa vyčíslila časovú hodnotu auta v čase nehody.
    Keď poškodený má vyššie požiadavky, odkáž ho na Tvoju poisťovňu. Ja som mala podobný prípad a aj sme to tu už rozoberali, len neviem teraz tú tému nájsť.
    Je to o pevnejších nervoch. Nenechaj sa vydierať. Ešte sa pokúsim tú tému nájsť a ak sa mi podarí, prilepím na ňu odkaz.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Pohlad na danu vec je zavisly od toho, v akej ste pozicii. Ci v pozicii skodcu, alebo v pozicii poskodeneho. Ja si myslim, ze my sme si obcianske pravo trochu zjednodusili. Tym, ze si myslime, ze vsetko vyriesi poistovna, co vycisli postovna, to je uz konecna skoda a jej vyplatenim sa vsetko konci a basta. Takze skodca urobi skodu, podhodi to na poistovnu a poskodeny behaj, zhanaj, predkladaj a bud spokojny s tym, co Ti vyplatila poistovna. Pretoze viac Ti nepatri. Nie je lepsie byt skodcom , ako poskodenym ? Prosil sa poskodeny o zhodnotenie dielov na svojej veci ? Ved mu stacili stare, ktore mal. Ved vztah poisteneho je iba medzi poistenym a poistovnou, tak preco ma trpiet ten treti ,poskodeny? Ano, poistovna uhradi iba skodu, odpovedajucu casovej hodnote v dobe havarie. Ale predsa kazdy vieme, ze nie vsetky veci sa nachadzaju v rovnakom stave, aj ked su rovnako stare. Pretoze jeden ma vrak, druhy ma klenot, o ktory sa staral. Predovsetkym poistovni vyhovuje ich sposob likvidacie skody v zavislosti na case. Pretoze ona ma na skode este aj zisk. Keby sa skoda likvidovala tak, ako sa ma a to predovsetkym uvedenim to povodneho stavu zo strany skodcu a nie plnenim v peniazoch poistovnou, tak aj skodcovia by si davali lepsi pozor. Takze trosku empatie, boli by ste spokojni, keby prave vam takto likvidovala poistovna skodu ako poskodenemu ? Uz asi nie......

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    najag Pozri príspevok
    Pohlad na danu vec je zavisly od toho, v akej ste pozicii. Ci v pozicii skodcu, alebo v pozicii poskodeneho. Ja si myslim, ze my sme si obcianske pravo trochu zjednodusili. Tym, ze si myslime, ze vsetko vyriesi poistovna, co vycisli postovna, to je uz konecna skoda a jej vyplatenim sa vsetko konci a basta. Takze skodca urobi skodu, podhodi to na poistovnu a poskodeny behaj, zhanaj, predkladaj a bud spokojny s tym, co Ti vyplatila poistovna. Pretoze viac Ti nepatri. Nie je lepsie byt skodcom , ako poskodenym ? Prosil sa poskodeny o zhodnotenie dielov na svojej veci ? Ved mu stacili stare, ktore mal. Ved vztah poisteneho je iba medzi poistenym a poistovnou, tak preco ma trpiet ten treti ,poskodeny? Ano, poistovna uhradi iba skodu, odpovedajucu casovej hodnote v dobe havarie. Ale predsa kazdy vieme, ze nie vsetky veci sa nachadzaju v rovnakom stave, aj ked su rovnako stare. Pretoze jeden ma vrak, druhy ma klenot, o ktory sa staral. Predovsetkym poistovni vyhovuje ich sposob likvidacie skody v zavislosti na case. Pretoze ona ma na skode este aj zisk. Keby sa skoda likvidovala tak, ako sa ma a to predovsetkym uvedenim to povodneho stavu zo strany skodcu a nie plnenim v peniazoch poistovnou, tak aj skodcovia by si davali lepsi pozor. Takze trosku empatie, boli by ste spokojni, keby prave vam takto likvidovala poistovna skodu ako poskodenemu ? Uz asi nie......
    Skús si prečítať témy v linkoch, ktoré som uviedla v predchádzajúcom príspevku.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Moj nazor je iba na urovni akademickej debaty, pretoze ja osobne si myslim, ze nam chyba trosku obycajna ludska slusnost, najma ak sposobime niekomu skodu a vsetko uzatvorime tym, ze predsa sme preto poisteni, aby za nas poistovna zlikvidovala skodu.Ktora likviduje skodu penaznou nahradou. Spravodlive by bolo, keby skodca musel uviest vec do povodneho stavu na svoje naklady a potom mu preplatila jeho poistovna jeho sposobenu skodu. Urcite by ju za to potom miloval. Predsa § 420 OZ znie" Kazdy zodpoveda za skodu, ktoru sposobil porusenim pravnej povinnosti " A nie je tam predsa napisane " Za sposobenu skodu sposobenou porusenim pravnej povinnosti zodpoveda poistovna". Samozrejme, prave u aut je poistenie potrebne , na zaklade ktoreho hradi skodu poistovna, pretoze tak vysoke skody by neboli vacsinou vymahatelne ,alebo vymahatelne s fatalnym dopadom na skodcu. To vsak ale neznamena, ze nahrada zo strany poistovne je pre " bezneho obcana " spravodliva a stale je tu aj moralna rovina v podobe slusnosti. Pretoze poskodeny sa o skodu neprosil, zavinil ju skodca a iba skodca. A casto mu sposobena skoda poriadne zmeni jeho zivot. A to hovorime iba o pokrcenych plechoch. A sami vieme, ako to chodi na poistovni. Obycajny cloviecik nedostane ani to, co mu patri. Aby ostalo inym. Poznal som to na vlastnej kozi s poistovnami.Aj ked som dokazal z nich vytlct to, co bolo treba. Ale na druhej strane, ked sposobila skodu manzelka, zaplatil som poskodenemu celu opravu sam a on mi potom vratil to, co mu plnila poistovna. Pretoze poskodeny by nemal za skodu druheho trpiet. Obycajna slusnost v dobe neslusnosti na kazdom kroku.

    maruška123 je offline (nepripojený) maruška123

    maruška123
    poškodený nemá právo nato, aby si mu škodu doplatil, Ty máš uzatvorené zákonné poistenie, a poisťovňa má za Teba uhradiť jeho nároky z dopravnej nehody.Čo sa týka výšky škody, hradí sa skutočná škoda, takže ak auto je staršie automaticky dostane za to auto z poisťovne menej, resp. sumu zníženú o amortizáciu. V prípade ak by Ťa zažaloval a súd by dal urobiť znalecký posudok, v ktorom by znalec určil vyššiu hodnotu škody ako poisťovňa, čo sa kľudne môže stať musí túto škodu uhradiť poisťovňa, súd môže zaviazať aj Teba, avšak podľa zákona máš právo zažalovať poisťovňu v prípade, ak by to nechcela za Teba uhradiť. Je to proste tak, pracovala som v poisťovni ako právnik a zastupovala som veľa takýchto sporov.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Ja dúfam,že poisťovňa aj mne zapaltí asi dobre za škodu,čo mispôsobil opitý vodič. Ja som parkovala a on mi úplne zdemoloval zadnú a bočnú časť auta,odtrhol nápravu, potom chcel utiecť. V opravovni som zaplatila 150.000 Sk, teraz čakám, čo mi vyplatí poisťovňa.
    Počúvam samé zlé správy o tom čo preplácajú a mám hrôzu, koľko na tej nehode, čo som nezavinila prerobím. Auto som mala 2 mesiace v oprave, on sa aj bez vodičského premával za týždeň na svojom aute. Neviem,ale je to vôbec spravodlivé ? Určite pri nenaplnení celej sumy sa budem s ním súdiť alebo sa dohodneme ?

    maruška123 je offline (nepripojený) maruška123

    maruška123
    nie je to spravodlivé.....preto je dobre mať uzatvorené aj havarijné poistenie, aj keď aj pri havarijnej poistke sa môže stať, že dostaneš menej ako si zaplatila v servise, tiež je tam nejaká tá amortizácia aj keď nie taká vysoká ako v zákonnej poistke, čo sa týka žaloby treba si to poriadne rozmyslieť nakoľko nevieš dopredu aká výška škody tam vyjde, súd vždydá urobiť znalecký posudok, je dosť veľká šanca, že výjde výška škody väčšia ako Ti vypočítala poisťovňa, keďže poisťovňa počíta podľa svojho programu a znalec podľa znaleckého posudku, koľko znalcov toľko rôznych výsledkov...... treba sa poradiť vždy s právnikom, aby Ti poradil, ktorá cesta je najlepšia....

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Samozrejme, že sa najprv poradím,ale taký človek,ktorý spôsobí nemalú škodu inému z toho vyjde v pohode. Dokonca sa mu nestane nič aj keď sa to u takéhoto človeka stáva pomaly pravidlom.
    Naposledy upravil lubica_02 : 14.02.08 at 15:47

    pepolko je offline (nepripojený) pepolko

    mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac pepolko
    ja som toto prežil na vlastnej koži ako poškodený:
    poškodený nemá právo pýtať od škodcu doplatiť rozdiel, ale vraj je to na vzájomnej dohode, ak je škodca ochotný doplatiť a to až do 100% rozdielu. toto mi povedali v poisťovni tej, ktorá mi spôsobila škodu.
    ešte mi je divné, prečo poisťovňa vyplatila len 95 tisíc a nie plnú výšku, ktorú sama určila?

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Ja mám uzatvorené havarijné poistenie, v jednej nemenovanej poisťovni 2.januára 2008 mi bolo na aute rozbité okno a ukradnuté autorádio s reproduktormi, všetky potrebné podklady boli zaslané do poisťovne 19. 1. 2008 do dnešného dňa mi neboli poisťovňou preplatené peniaze. Nevie mi niekto poradiť do koľkých dní je je to poisťovňa povinná uhradiť???

    maruška123 je offline (nepripojený) maruška123

    maruška123
    Poisťovňa je povinná vyplatiť plnenie do 15 dní od skončenia šetrenia podľa zákona, skús tam zavolať a informovať sa prečo ešte nebolo vyplatené plnenie, niekedy len majú veľa práce, a kto s neozve...............

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    Arava Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, idem telefonovať.
    dobrá rad - netelefonuj, ale napíš doporučený list

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    preboha Pozri príspevok
    dobrá rad - netelefonuj, ale napíš doporučený list
    Naozaj je to dobrá rada, takéto veci sa musia riešiť písomne. Písomne bolo požiadané o plnenie, tak písomne treba aj reklamovať, musíš mať rukolapný dôkaz, že neplnia si svoje povinnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.