Zavrieť

Porady

SZČO - stravné lístky

Na stránke Ticket Restaurant som si hľadala info o stravných lístkoch pre SZČO, a našla som tam takúto vetu:
"Od 1.1.2007 je účinná zmena zákona o dani z príjmov, vďaka ktorej si môžete ako živnostník (SZČO) znížiť základ dane o 89 Sk za každý odpracovaný deň. Uvedená suma je v súčasnosti platná výška stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. "

Moja otázka je: Musí SZČO si robiť nejaké záznamy o tom, či daný deň odpracoval alebo nie? Pýtam sa preto, lebo konkrétne tento SZČO chodí do jednej firmy robiť a raz za mesiac vystavuje im faktúru vlastne za to, čo urobil - podľa dohody.... Neviem, ale asi tam nepíše presný počet hodín koľko tam vlastne strávil.... Musí si robiť nejaký cesťák ?
Alebo stačí ak si kúpi raz začal lístky a dá si ich rovno do réžie? Ako to funguje ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    K.A.T.K.A Pozri príspevok
    Na stránke Ticket Restaurant som si hľadala info o stravných lístkoch pre SZČO, a našla som tam takúto vetu:
    "Od 1.1.2007 je účinná zmena zákona o dani z príjmov, vďaka ktorej si môžete ako živnostník (SZČO) znížiť základ dane o 89 Sk za každý odpracovaný deň. Uvedená suma je v súčasnosti platná výška stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. "

    Moja otázka je: Musí SZČO si robiť nejaké záznamy o tom, či daný deň odpracoval alebo nie? Pýtam sa preto, lebo konkrétne tento SZČO chodí do jednej firmy robiť a raz za mesiac vystavuje im faktúru vlastne za to, čo urobil - podľa dohody.... Neviem, ale asi tam nepíše presný počet hodín koľko tam vlastne strávil.... Musí si robiť nejaký cesťák ?
    Alebo stačí ak si kúpi raz začal lístky a dá si ich rovno do réžie? Ako to funguje ?
    ÁNo, musí si odpracovaný čas sledovať, a stravné( stravovanie) preukázať, nie je to paušálne.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ja to robím len tak, že stravné lístky si pri zakúpení zaevidujem v ceninách.Potom na každý mesiac urobím výdaj. Dávam výdaj maximálne toľkých lístkov, koľko bol na ten mesiac fond pracovného času. Pokiaľ by bol v mesiaci SZČO niekde na služobnej ceste a uplatňoval si stravné, tak počet stravných lístkov o tieto dni ponížim. Ináč nijakú inú evidenciu kedy bol a nebol SZČO v práci nerobím. Môže predsa pracovať aj z domu.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ináč ku zaúčtovaniu, zaplatenú faktúru za stravné lístky zaúčtujem do VNZD. Na konci roka cez interný doklad podľa výdajov lístkov z cenín zaúčtujem vydaný počet lístkov do VOZD - réžie.

    K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

    K.A.T.K.A
    Ešte jedna pripomienka.....
    čo ak si kupuje stravenky každý deň keď ide na obed..... majú tam totiž nejakú akože "závodnú jednáleň", a keď si kupuje lístok, tak dostane doklad na ktorom je že "stravenka" za 89 Sk....
    V takomto prípade by to mohol dať rovno do réžie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    K.A.T.K.A Pozri príspevok
    Ešte jedna pripomienka.....
    čo ak si kupuje stravenky každý deň keď ide na obed..... majú tam totiž nejakú akože "závodnú jednáleň", a keď si kupuje lístok, tak dostane doklad na ktorom je že "stravenka" za 89 Sk....
    V takomto prípade by to mohol dať rovno do réžie?
    Áno.

    judu je offline (nepripojený) judu

    judu
    Ahojte ešte by som sa rada opýtať na stravné lístky od externých dodávateľov. Može si SZČO dať celú faktúru aj s DPH napr 20 str.lístkov po 2,60 € aj s DPH dohromady 52,00€ JUDU

    serena je offline (nepripojený) serena

    serena
    SZCO: A ked nema doklad z rest., alebo ani str.listky, tak nemoze dat do vyd. stravne? A ked je na tuz.prac.ces. napr. 10 hod., aj vtedy si moze upl.len ten min. /5-12 hod/?
    A ked je na zahr.prac.ceste?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Uz sa to tu xkrat preberalo, skus pohladat.

    Ak bol na sluzobnej ceste, ide podla zakona o cestovnych nahradach (aj tuzemsko, aj zahranicie). Uplatni si nahrady na zaklade vyuctovania pracovnej cesty, tzv. cestak.

    serena je offline (nepripojený) serena

    serena
    Lianka Pozri príspevok
    Uz sa to tu xkrat preberalo, skus pohladat.

    Ak bol na sluzobnej ceste, ide podla zakona o cestovnych nahradach (aj tuzemsko, aj zahranicie). Uplatni si nahrady na zaklade vyuctovania pracovnej cesty, tzv. cestak.
    Nahrady za km, a za spotr.PHM, to viem. Ale ide mi o stravne. Citala som, ze "vyska stravneho je max.vo vyske strav.ustanoveneho na kalendarny den pre cas.pasmo 5-12 hod., to znamena max. 3,60 Eur". A dalej, ze" vydavok na stravovanie je potrebne preukazat: nakupenymi str.listkami, dokladom z pokladne-blockom z restauracie".
    Takze, ked je 10 hod.na prac. ceste, tak moze dat do vyd.len 3,60 a to len vtedy, ked ma nejaky doklad o tom? A pri zahr.ceste? Doteraz -od r. 2007 som len vypocitala vysku str. podla cas.pas. aj pri tuz., aj pri zahr.prac.ces. a dal som sumu do VOZD, bez dokladov. Tak mam to zle? Ako to ma byt?

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    serena Pozri príspevok
    Nahrady za km, a za spotr.PHM, to viem. Ale ide mi o stravne. Citala som, ze "vyska stravneho je max.vo vyske strav.ustanoveneho na kalendarny den pre cas.pasmo 5-12 hod., to znamena max. 3,60 Eur". A dalej, ze" vydavok na stravovanie je potrebne preukazat: nakupenymi str.listkami, dokladom z pokladne-blockom z restauracie".
    Takze, ked je 10 hod.na prac. ceste, tak moze dat do vyd.len 3,60 a to len vtedy, ked ma nejaky doklad o tom? A pri zahr.ceste? Doteraz -od r. 2007 som len vypocitala vysku str. podla cas.pas. aj pri tuz., aj pri zahr.prac.ces. a dal som sumu do VOZD, bez dokladov. Tak mam to zle? Ako to ma byt?
    Serena sadni si k zákonníku a trochu si to preštuduj

    serena je offline (nepripojený) serena

    serena
    Zdenka175 Pozri príspevok
    Serena sadni si k zákonníku a trochu si to preštuduj
    Uz som precitala vsetko mozne, ale je to hrozne. Napr. tu www.lucas-agency.sk/sk/akt001.phtml je, ze strav.je potrebne preukazat, ... a , ze len do vysky ....cas.psm.5-12hod. Znami mi povedal, ze netreba strav. preukazat,... Takze prosim napiste mi ako to je.Dakujeeem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.