Zavrieť

Porady

Od kedy sa započítava štandardná dĺžka štúdia?

Dobrý deň,

mám tu taký logicko/právnický oriešok.

Študentka nastúpila na 5-ročné magisterské štúdium 1.9.2001, štúdium bolo prerušené po 4.ročníku na jeden rok a potom ďaľší rok riadne dokončené. Dĺžka štúdia bola teda riadnych 5 rokov.

Študentka v poslednom ročníku začala študovať aj na druhej škole s nástupom 1.9.2006. Táto škola teraz požaduje zaplatiť školné za školský rok 2007/2008 za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia.

Podľa zákona 131/2002 §92 odstavec 4 je povinnosť platiť školné po prekročení štandardnej dĺžky štúdia. Kedže zákon bol prijatý až v roku 2002 nie je trochu retroaktívne, že sa to vzťahuje aj na štúdium, ktoré bolo začaté pred schválením zákona?

Čo sa týka zmien v spoplatnení podľa 363/2007, tak v tom je ešte väčší bordel, lebo podľa § 113a odstavec 9:

"Ustanovenia § 92 ods. 3 až 8 sa nevzťahujú na študentov prijatých na štúdium pred 1. septembrom 2007, ak v príslušnom stupni vysokoškolského vzdelávania
neboli prijatí a nezapísali sa na štúdium aj po tomto termíne."

Ako to teda vlastne je? Majú právo od tejto študentky požadovať poplatky alebo nie?

Vopred ďakujem za objasnenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    AtaH je offline (nepripojený) AtaH

    AtaH
    Tak to Ta asi sklamem, kazdy, kto uz jednym vysokoskolskym titulom disponuje, si skolne plati, myslim, ze to plati celoplosne. Ak ziskala titul v maji 2007, tak za studium v akademickom roku 2007/2008 plati skolne urcite. V tomto pripade vsak pozaduju skolne za prekrocenie standardnej dlzky studia zrejme omylom, maju ho vyzadovat z toho titulu, ze studentka je Mgr.

    Najlepsie a uplne fundovane ti vsak odpovie prislusne studijne oddelenie, ktore poslalo oznamenie o tom, ze je treba platit skolne, alebo poradi prodekan fakulty pre vzdelavanie.

    Prijemny den!

    JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

    na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac JanaS.
    Ahojte, chcem sa Vás spýtať v akademickom roku 2007/2008 som študovala jeden rok denne.Zo školy som v podstate odišla po prvom semestri. V akad. roku 2008/2009 som nastúpila na externé štúdium bolo bezplatné čiže budem platiť až v magisterskom štúdiu. Chcem sa spýtať či budem platiť za ten jeden rok čo mam navyše čo som denne študovala aj keď som teraz externá?

    zuzulik47 je offline (nepripojený) zuzulik47

    zuzulik47
    Na škole si musela podať čestné vyhlásenie, v ktorom si povinná uviesť to, že si už rok študovala denne. Mala by si potom zaplatiť aj ten jeden rok (nezáleží, že to bolo denne) ale až v treťom ročníku.

    zdeniatqo je offline (nepripojený) zdeniatqo

    zdeniatqo
    johno Pozri príspevok
    Čo sa týka zmien v spoplatnení podľa 363/2007, tak v tom je ešte väčší bordel, lebo podľa § 113a odstavec 9:

    "Ustanovenia § 92 ods. 3 až 8 sa nevzťahujú na študentov prijatých na štúdium pred 1. septembrom 2007, ak v príslušnom stupni vysokoškolského vzdelávania
    neboli prijatí a nezapísali sa na štúdium aj po tomto termíne."
    Dobry den,
    mam dotaz k tomuto odstavcu... na 1. vysoku skolu som nastupila v ak. r. 2006/2007... studium som ukoncila pred skuskovym obdobim letneho semestra... v ak. r. 2007/2008 som nastupila do 1. rocnika druhej vysokej skoly... pricom zdoraznujem ze rozhodnutie o prijati na studium a zapis do 1. rocnika prebehol v auguste a teda pred 1. septembrom 2007.

    Budem alebo nebudem platit skolne za nadstandardnu dlzku studia? Pricom skola nikoho nevyzvala uradnym dokumentom o uhrade skolneho, rozposlala len hromadny mail o tom, ze sa skolne bude vyberat a v akej vyske. Nikde vsak nezverejnili zoznamy. Na studijnom oddeleni mi nevedeli poradit, tak sa obraciam na poradu.

    Dalej by som sa chcela spytat, vyssie bolo uvedene ze ak student studuje v nadstandardnej dlzke studia nebude poberat rodicovsky prispevok a nema narok na soc. stipendium.

    Za kazdy prispevok k teme vopred dakujem

    Od kedy sa započítava štandardná dĺžka štúdia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.