Zavrieť

Porady

Praca v zahranici - Dane z prijmu

Ahoj vsetci, prosim poradte mi niekto s mojou "komplikovanou" danovou situaciou... Som zamestnankyna medzinarodnej organizacie posobiacej pod OSN so sidlom vo Viedni, kde mam aj prechodny pobyt (trvaly pobyt mam stale v SR). Prijmy plynuce z OSN su v Rakusku oslobodene od dane z prijmu. Ako mam postupovat pri podavani danoveho priznania v SR? Mam vobec povinnost podat danove priznanie? Kedy bol naposledy novelizovany zakon o dani z prijmu?Dakujem za vsetky rady-porady :-)
Naposledy upravil Petronella : 16.03.05 at 08:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petronella je offline (nepripojený) Petronella

    strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac Petronella
    Prosim pomozte mi!!!! Vie niekto ci "danovy domicil" znamena, ze musim mat v inej krajne trvaly pobyt, alebo len pobyt (aj prechodny)???

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Petronella
    Prosim pomozte mi!!!! Vie niekto ci "danovy domicil" znamena, ze musim mat v inej krajne trvaly pobyt, alebo len pobyt (aj prechodny)???
    Toto platilo, ale ci to nie je zmenene, neviem.
    Daňový domicil
    (1) Výraz "osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte" označuje v zmysle tejto Zmluvy osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta skutočného vedenia alebo iného podobného kritéria.
    (2) Ak má fyzická osoba podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:

    a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).

    b) Ak sa nemôže určiť, ku ktorému zmluvnému štátu má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.

    c) Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo ak sa obvykle nezdržiava v žiadnom z nich, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom.

    d) Ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym občanom žiadneho z nich, vynasnažia sa príslušné úrady zmluvných štátov upraviť otázku vzájomnou dohodou.

    (3) Ak osoba iná než fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.

    Petronella je offline (nepripojený) Petronella

    strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac Petronella
    Dakujem Evanka, ale stale mi nie je z toho jasne ci pod pojmom "bydlisko alebo sidlo" mam rozumiet trvaly pobyt. Som z toho magor, lebo z tohto vyplyva, ze ja ako osoba majuca prechodny pobyt v Rakusku, podlieham ich danovemu systemu a podla neho som oslobodena od platenia dani na zaklade dohod a zmluv s OSN. Neviem ako je to v SR a OSN......aj tak dakujem :-)

    Praca v zahranici - Dane z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.