Zavrieť

Porady

domy na hranici pozemku

Dobrý deň,
mám nasledovný problém , s ktorým by som potrebovala poradiť.
Vlastníme neveľký pozemok s rodinným domom. Susedia z jednej aj druhej strany majú postavené domy na hranice nášho pozemku, takže prístupy z ich strany nie sú žiadne, len cez náš pozemok. Podľa stavebného zákona viem, že sme „povinní“ umožniť susedovi vstup na náš pozemok v prípade nutných opráv na dome. A tu je vlastne ten problém,na ktorý sa chcem spýtať:
- ak sused chce niečo robiť na svojom dome, stačí ak nám to len jednoducho oznámi, a my „musíme ticho súhlasiť“? /viem, že by sme sa mali dohodnúť, ale so susedom nie je rozumná reč, nie to ešte dohoda/. Neexistuje nejaký písomný súhlas, alebo dohoda, v ktorej by bolo uvedené čo sused chce robiť, kedy, ako dlho to bude trvať a čo v prípade nejakej škody , resp. poškodenia , napr. dlažby, zelene a pod. Ak niečo také je, má to nejakú presnú formu? Čo by taká dohoda alebo súhlas mal presne obsahovať a kto by to mal iniciovať
- ako často to môže sused využívať, resp. zneužívať – máme upravený dvor aj záhradu, musíme vždy súhlasiť s tým, keď sa sused rozhodne, že chce niečo robiť ? Pred 6 rokmi nám prekopal dvor po celej dĺžke svojho domu, lebo izoloval základy. Pred 3 rokmi zase zastaval časť dvora a chodníka lešením, lebo zatepľoval a maľoval.
- kde sa takéto veci, resp. spory dajú riešiť


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Milý Koloseum, volá sa to "medziľudské vzťahy". Určite, je ti to nepríjemné, no čo už robiť? Ak si dobrý sused, pochopíš, ak nie budeš robiť prieky. Veď aj jemu je to iste trápne, no tie práce jednoducho musí urobiť.

    driad je offline (nepripojený) driad

    driad
    bulnova Pozri príspevok
    Milý Koloseum, volá sa to "medziľudské vzťahy". Určite, je ti to nepríjemné, no čo už robiť? Ak si dobrý sused, pochopíš, ak nie budeš robiť prieky. Veď aj jemu je to iste trápne, no tie práce jednoducho musí urobiť.
    Medziľudské vzťahy sú veľká vec,ale sú ľudia,ktorí ich radi zneužívajú a niekedy nekonečne využívajú vo svoj prospech. Dobrý sused pochopil a nerobil prieky,ale snáď aj on má svoje právo a nároky. Alebo má Koloseum čakať,kedy si sused zmyslí nejaké aktivity?Sú susedia,ktorí sa v tom vyžívajú a vôbec im to nie je trápne.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Pri tejto téme by som sa chcel opýtať na názor skúsených, ako sa dá riešiť skutočnosť, že pri zateplení môjho domu na hranici pozemku "odoberie " sa zo susedovho pozemku cca 8 cm na dĺžke 16 metrov. Sused síce nič nehovorí, lebo je zatiaľ kamarát. A nemá byť na túto robotu súhlas obecného úradu? Ďakujeme.

    rybanka je offline (nepripojený) rybanka

    rybanka
    Podľa toho, čo viem ja, nesmie sused bez súhlasu ísť za hranicu ani 1 cm. Kamarátke vypustil sused strechu na pozemok, ona nesúhlasila, sused musel strechu prerobiť presne na hranicu.
    Čo sa týka tých opráv domu, mám taký pocit, že ste povinní umožniť vstup len na nevyhnutné opravy, nie hocikedy, kedy si sused zmyslí a musí dať všetko - napr. trávnik, do pôvodného stavu.

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Skutocne je to vsetko iba o medziludskych vztahoch. Ked nemas dobre skusenosti so susedom, tak s nim urob pisomnu dohodu, ze je povinny odstranit vsetky skody ktore napacha. Ked to nebude chciet podpisat, tak si ho daj predvolat na OU a podpiste to tam.
    Ja mam tiez skusenosti so susedom, ale opacne. Nas dom je na hranici pozemku.(Bohuzial, volakedy sa takto domy bezne stavali) Dom sme prerabali, neviete si predstavit, kolko neprijemnosti mi sused sposobil. Ked sme nieco robili, vsade sme natahovali folie a vyhrabavali kde jaky kamienok. Najradsej by som sa uz bola niekde videla, len aby som tam nemusela ani okom mrknut. Skus sa vzit do jeho situacie, co keby si mal ty tak postaveny dom? Nehenevaj sa, ale mne sa to nezda nic hrozne, ked robil tie opravy. Ved ta neotravuje kazdy rok a vsetky tieto prace su strasne drahe, tak sa to bohuzial neda stihnut pri jednom neporiadku.
    Dnes sa vztahy zlepsili, ale len vdaka tomu, ze sa snazime im ako starsim osamelym ludom pomahat. (Pokosime travnik, odvezieme odpad zo zahrady a pod.) Ale aj tak sa hrozim dna, ked nieco budeme potrebovat na tej jednej stene urobit.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Samozrejme, že som reagovala na to, že niečo sa robilo pred 6 rokmi, niečo pred 3 rokmi. To nie je také strašné obťažovanie. Ak ti sused zatepľovaním zaberie čo len 1 cm, žiadaj majetkové vysporiadanie a nebudú žiadne problémy. Určite tieto práce sused nerobí vtedy, kedy si zmyslí, ale poriadne dopredu to naplánuje, ako píše Hanka. Môj sused má tiež postavený dom na hrane môjho a môže si ho doslova opravovať kedy chce a budem len rada, kedy to dokončí (trvá to viac ako 10 rokov - nebýva v ňom).

    pepolko je offline (nepripojený) pepolko

    mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac pepolko
    Zdravím Vás,
    pred nejakým časom som mal aj ja podobný problém, tak som bol donútený si isté veci naštudovať, napr.: musíte strpieť prístup Vášho suseda na Váš pozemok len na nevyhnutnú opravu jeho domu, napríklad také veci, ako je zatepľovanie, sa nepovažuje za nevyhnutnú opravu, a teda by ste ho nemuseli pustiť, čo však v rámci dobrých, alebo aspoň lepších, susedských vzťahov nedoporučujem

    dudulik je offline (nepripojený) dudulik

    dudulik
    Nechcem zakladať novú tému, ale mám podobný "problém". Mám dom (zdedený), ktorý sa nachádza v oblasti ako sa tu už písalo, keď sa bežne stavalo na hranici pozemkov. Teda aj môj dom je na hranici pozemku a mometálne ho na základe právoplatného stavebného povolenia opravujem. Môj problém je, že náš sused tiež rekonštruuje, resp. stavia úplne nový dom na mieste pôvodného domu, teda na hranici s mojím pozemkom. Pri stavebnom konaní predložil plány domu, kde malo byť ku nám len jedno strešné okno, s čím som bez problémov súhlasila. Teraz ale stavia iný dom a dal si ku nám normálne okno asi 2m dlhé a cca 50-70 cm vysoké (vraj kúpeľkové). To už sa mi úprimne povedané nepáči, lebo to okno je oproti mojim všetkým oknám (či už môjmu obývačkovému, kuchynskému, izbovému atď. a vzdialenosť medzi mojím a jeho domom je cca 4-7 m. Je možné, aby stavial dom podľa iných plánov ako pôvodných? Na to už nepotrebuje môj súhlas? Konkrétne na to okno? Je nejaká možnosť ako sa môžem brániť? Ďakujem

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    dudulik Pozri príspevok
    Nechcem zakladať novú tému, ale mám podobný "problém". Mám dom (zdedený), ktorý sa nachádza v oblasti ako sa tu už písalo, keď sa bežne stavalo na hranici pozemkov. Teda aj môj dom je na hranici pozemku a mometálne ho na základe právoplatného stavebného povolenia opravujem. Môj problém je, že náš sused tiež rekonštruuje, resp. stavia úplne nový dom na mieste pôvodného domu, teda na hranici s mojím pozemkom. Pri stavebnom konaní predložil plány domu, kde malo byť ku nám len jedno strešné okno, s čím som bez problémov súhlasila. Teraz ale stavia iný dom a dal si ku nám normálne okno asi 2m dlhé a cca 50-70 cm vysoké (vraj kúpeľkové). To už sa mi úprimne povedané nepáči, lebo to okno je oproti mojim všetkým oknám (či už môjmu obývačkovému, kuchynskému, izbovému atď. a vzdialenosť medzi mojím a jeho domom je cca 4-7 m. Je možné, aby stavial dom podľa iných plánov ako pôvodných? Na to už nepotrebuje môj súhlas? Konkrétne na to okno? Je nejaká možnosť ako sa môžem brániť? Ďakujem
    Vy ste mu dali súhlas na strešné okno, na nič iné. Ak menil stav.plán tiež by ste mali o tom vedieť a vyjadriť sa.Alebo, žeby to bolo na čierno? Môžete podať sťažnosť na obecnom,al.stavebnom úrade.
    Určite na tom trvajte! Nesúhlaste!
    My máme podobný problém. Susedia majú dom asi 4 m od nášho.Najskôr mali iba strešné okno z povaly.Nedávno dorábali 3 okná z horných izeb. Priamo oproti viacerým našim oknám(obývačka, kuchyňa,chodba, kúpeľňa).Neviem, či mali na to povolenie a či potrebovali náš súhlas(tvrdili, že to mali v pôv.plánoch spred 10 r, to sme tu ešte nebývali). Nás to stálo pár ticíc za nové žalúzie do vlastného dvora.Telefonovať tiež chodíme radšej dovnútra.
    Ale najviac ma hnevá, že na vlastnom dvore rozprávame pošepky,lebo stále majú tie okná otvorené. Suseda sa občas prekecla o našich nových záclonách,alebo kedy sme robili vianočný stromček...A to nevidieť z ulice ...iba keď sa postavia na nejakú stoličku v tých nových strešných oknách.
    Sused s manželom veľmi dobre vychádzajú, takže sme ticho...ale mňa to dosť obmedzuje.Som za dobré susedské vzťahy,snažím sa byť tolerantná,ale niektorí ľudia dokážu vašu dobrotu zneužívať....

    domy na hranici pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.