Zavrieť

Porady

Odvody do sociálnej poisťovne - zamestnanec+živnostník

Zdravím vás,

v novom zákone o sociálnom poistení som sa nedopátral, ako je to s nutnosťou platiť odvody zo živnosti, ak som súčasne zamestnancom a zamestnávateľ za mňa odvody platí. Viem, že to bolo tak, že musím platiť, ak môj príjem - (!!! nie zisk !!!) je vyšší ako nejaká suma - nejak okolo 100 tisíc.
Čo v praxi znamenalo, že ak by som si chcel len privyrobiť povedzme dve tisícky mesačne, napríklad nákupom a predajom, tak mám proste smolu.

Príklad: Za celý rok nakúpim tovar za 90 000, predám za 110 000, zarobil som 20 000, ale príjem presiahol stanovených povedzme 100 000, a preto musím v dalsom roku odviesť okolo 30 000 do sociálnej posťovne. A napriek snahe privyrobiť si, som naopak v mínuse 10 000. Paráda!

Vie mi niekto povedať, ako to je teraz? Lebo naozaj som nenašiel v zákone text, ktorý by jasne hovoril že musím platiť aj zo zamestnania, aj zo živnosti.

Ďakujem.
Usporiadat
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Platiť musíš....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
peter555 peter555

peter555 je offline (nepripojený) peter555

Hmmm, ale to nebola velmi vyčerpávajúca odpoveď...
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

peter555 Pozri príspevok
Hmmm, ale to nebola velmi vyčerpávajúca odpoveď...
Ak si mal v roku 2007 obrat ako SZČO viac ako 97.200,-- Sk, si zo zákona povinný platiť do SP aj v prípade, že si zamestnaný a zamestnanec za Teba odvádza odvody do SP.
Mimi to si povinný sa prihlásiť i do ZP.

Stačí ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
..a v súčastnosti je to do SP minimum 2.686,-SKK mesačne..
0 0
peter555 peter555

peter555 je offline (nepripojený) peter555

jamis Pozri príspevok
Ak si mal v roku 2007 obrat ako SZČO viac ako 97.200,-- Sk, si zo zákona povinný platiť do SP aj v prípade, že si zamestnaný a zamestnanec za Teba odvádza odvody do SP.
Mimi to si povinný sa prihlásiť i do ZP.

Stačí ?
to už bolo lepšie, díky, i keď som chcel skôr vedieť, kde presne je to napísané, a tiež by ma viac zaujímalo, kolko môžem "beztrestne" zarobiť alebo skôr, aký príjem môžem mať v tomto roku (2008) ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pozri si zákon o Sociálnom poistení
§ 5
§ 21 ods. 1 (vznik povinného poistenia szčo)
§ 138 ods.6(VZ szčo), 9(min.odvod), 11,12 (max.odvod) príp. 19 (max.pri súberu činn)
§ 139 ods. 2 (rozhod.obd.pre výpočet odvodov szčo)

jedine szco podla § 5 ods.c majú výnimku - § 138 ods.18

Podla toho usudzujem, aby ti od 1.7.09 nevzniklo povinné poistenie szčo, že v roku 2008 môžeš mať príjem z podnikania do výšky 12x minimálna mzda platná 1.7.09 (aká bude?)

DOPLNAM:
Predpokladám, že o podnikaní len rozmýšlaš, prípadne si začal v r.2008 a teda v r. 2007 ešte nemal príjmy z podnikania resp. ktoré prekročia už spomínaných 97200

Možno pozri aj sem: príspevok č. 16 Janaex
http://www.porada.sk/t69498-p2-socia...ivnostnik.html
Naposledy upravil brčko : 09.02.08 at 20:33
0 0
Janaex Janaex

Janaex je offline (nepripojený) Janaex

presne je to v §21 ods.1
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové
poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe
vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po
kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania
a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo výnos súvisiaci s podnikaním
a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší
ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného
v § 138 ods. 9
§ 138 ods.9 Vymeriavací základ, ak tento zákon neustanovuje
inak, je mesačne najmenej vo výške minimálnej
mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných
mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho
mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské
poistenie, poistné na dôchodkové poistenie,
poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného
fondu solidarity.

teda Minimálna mzda platná k 1.7.2008 je 8100, potom 8100* 12= 97200, ak
budeš dňa 1.7. stále živnostníkom a tvoje príjmy budú vyššie , platiť budeš
0 0
peter555 peter555

peter555 je offline (nepripojený) peter555

Všetkým ďakujem, stále som sa však ešte nedozvedel, kde je napísané, že musím platiť aj zo živnosti aj zo zamestnania - teda dvakrát.

Našiel som len jednu vetu v §138 odst.19, ktorej velmi nerozumiem - konkrétne tomu, že "prednostne": "Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. "
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nikde v zákone o soc.poistení nenájdete to, čo hľadáte.

V zákone nie je žiadne ustanovenie, špeciálne upravujúce postavenie SZČO, ktorá je súčasne aj zamestnancom (okrem § 138 ods.19).

Pri platení odvodov ako SZČO je jedno (okrem § 138 ods. 19), či súčasne ste alebo nie ste zamestnancom.
0 0
peter555 peter555

peter555 je offline (nepripojený) peter555

Ok, ďakujem.

V mojom počiatočnom príspevku som opísal príklad, z ktorého vyplýva nelogickosť, ba povedal by som až stupidita použitia slova "príjem", namiesto slova "zisk". Človek by povedal, že ide len o preklep, ktorý musia kompetentní opraviť, akonáhle ich naň niekto upozorní, ale zdá sa, že to tak nie je, keďže to takto funguje už niekoľko rokov.
Ale čudujem sa, že sa proti tomu ani nikto nebúri. Alebo áno?
Čo si o tomto celom myslíte?
Naposledy upravil peter555 : 10.02.08 at 19:18
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
O tom si myslím, že je to voči SZČO podnikajúcim popri zamestnaní nespravodlivé, a pokiaľ je to v mojich silách, budem sa snažiť zmeniť to. Uvidíme na jar, možno sa dočkáme pozitívnych výsledkov.
0 0
Janaex Janaex

Janaex je offline (nepripojený) Janaex

to prednostne znamená, že odvody zo szčo by si nemusel platiť, len v prípade, že zo zamestnania dosiahneš plat väčší ako 1,5*priemerna mzda na nemocenské poistenie a na dôchodkové poistenie viac ako 4* primerná mzda ( k 1.7. sa bude zvyšovať, teraz platí 28142 pre Np a 75044 pre DP). Teda ak tvoj plat v súčasnosti je viac ako 28142 a menší ako 75044 , nemusíš platiť NP ale DP áno. Ak tvoj plat je viac ako 75044 tak nemusíš platiť NP a z DP nemusíš platiť starobné a invalidné , ale budeš platiť len rezervný fond ( ako zamestnanec ho neplatíš).
0 0
peter555 peter555

peter555 je offline (nepripojený) peter555

Som rád, že to takto vidíte. Ak by sa vám to podarilo, bolo by to naozaj super! Zatial teda ďakujem, a nech sa vám darí.
Peter Pekár
0 0
peter555 peter555

peter555 je offline (nepripojený) peter555

Ďakujem aj Janaex za vysvetlenie.
0 0
kassiopeia kassiopeia

kassiopeia je offline (nepripojený) kassiopeia

davam prvykrat danove priznanie. mam zivnost od 01/08.na zivnosti som robil do augusta. v oktobri som sa zamestnal ako zamestnanec vo firme, ktora zamna platila odvody.mam si podat danove priznanie ked som bol zamestnany a zamestnavatel platil zamna odvody.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Podávaš si daňové priznanie typu B a od zamestnávateľa si vyžiadaš potvrdenie o príjme, ktoré tiež zahrnieš do daňového priznania, ako aj príjmy a výdavky z podnikania.
0 0
Sowhat Sowhat

Sowhat je offline (nepripojený) Sowhat

chcem sa spytat, ci stale plati tento stav. a teda ze ak som zamestnanec a chcem popri tom mat zivnost, pri prijme nad 12 nasobok minimalneho platu rocne musim platit odvody aj ako SZCO.
alebo nastali sa tu dobu nejake zmeny?
dik moc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sowhat Pozri príspevok
chcem sa spytat, ci stale plati tento stav. a teda ze ak som zamestnanec a chcem popri tom mat zivnost, pri prijme nad 12 nasobok minimalneho platu rocne musim platit odvody aj ako SZCO.
alebo nastali sa tu dobu nejake zmeny?
dik moc
zatial zmeny nenastali - len príjem je vo výške 12-násobku min.vymer.základu. Na ktorý rok sa pýtaš ?
0 0
Sowhat Sowhat

Sowhat je offline (nepripojený) Sowhat

veronikasad Pozri príspevok
zatial zmeny nenastali - len príjem je vo výške 12-násobku min.vymer.základu. Na ktorý rok sa pýtaš ?
dik moc za odpoved,

planujem zacat podnikat teraz v septembri a stale sa rozhodujem medzi zivnostou a s.r.o.

P.S. som popri tom samozrejme aj normalne zamestnany
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sowhat Pozri príspevok
dik moc za odpoved,

planujem zacat podnikat teraz v septembri a stale sa rozhodujem medzi zivnostou a s.r.o.

P.S. som popri tom samozrejme aj normalne zamestnany
ak sa rozhodneš pre živnosť, do konca roka 2011 nesmieš mať príjem=tržby alebo uhradené faktúry vo výške
12x339,89€ (bez ohladu na počet mesiacov podnikania)

Ak tento príjem prekročíš, od 1.7.2012 sa staneš povinným platitelom odvodov do SP. To je súčasné znenie zákona - či sa niečo zmení od 1.1.2012 - neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať