Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zyx66 zyx66

zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

A ta suma (nahrada + spotrebovane PHM) sa v denniku uvedie do ktoreho stlpca vo vydavkoch? Dakujem za odpoved.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

zyx66 Pozri príspevok
A ta suma (nahrada + spotrebovane PHM) sa v denniku uvedie do ktoreho stlpca vo vydavkoch? Dakujem za odpoved.
Uvedieš to do stĺpca "prevádzková réžia".
0 0
zyx66 zyx66

zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

ja Vas milujem, vdaka
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na takúto vec:
k 22.11.2007 som si pozastavila živnosť, ale za november som ešte vystavila jednu faktúrku, ktorú mi uhradili až v decembri...dokedy môžem vlastne účtovať do peňažného denníku? (JÚ-Alfa) len do 22.11.2007? ak áno, tak potom čo s príjmami a výdavkami po tomto dátume /napr. poplatok banke, v decembri zaplatené poistné za november/ mám ich dať do daňového priznania ako položky zvyšujúce a znižujúce základ dane? za vaše opovede vopred veľmi pekne ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Musíš urobiť mimoriadnu uzávierku a postupovať podľa §17 zákona o dani z príjmov.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Chcela by som sa spýtať pár vecí ohľadom JÚ. Do knihy záväzkov som zaevidovala dotáciu z ÚPSVaR. Nevyčerpanú dotáciu uvádzam vo výkaze o majetku a záväzkov? Ešte tam evidujem rozdiel v zdravotnom poistení. Predpis 1064 Sk, platba 1066 Sk.
Čo s tými dvoma korunami? Uvádzam ich niekde? Stačí mi teraz o tieto dve koruny menej uhradiť zdravotné poistenie?
A ešte ohľadom inventúry? Je potrebné urobiť fyzickú inventúru materiálu, drobného majetku, záväzkov a pohľadávok? Ďakujem.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

čo sa týka dotácie, v jednoduchom účtovníctve sa rozlišuje či bola dotácia poskytnutá pred obstaraním majetku (to sú tzv. paušálne výdavky), o ktorých sa účtuje v knihe záväzkov, alebo až po obstaraní majetku ( to sú preukázané, dodatočné náklady), o ktorých sa účtuje v knihe pohľadávok

...čo sa týka zdravotného poistenia, tak to by sa malo vysporiadať pri RZZP

...inventúry nie že sú potrebné urobiť, ale je to priam psia povinnosť, vyplývajúca zo zákona
Naposledy upravil ola : 03.03.08 at 12:22
0 0
jataky jataky

jataky je offline (nepripojený) jataky

Rozalka Pozri príspevok
Dovolím si nesúhlasiť, od r. 2008 platia nové Opatrenia pre JÚ:

§ 12
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.


Púšťam sa do účtovníctva vážne druhý rok, doteraz som o ňom len čo to počula, prečítala. Už začínam mať v tom aspoň trochu prehľad vďaka Porade. Zistila som, že som urobila v minulých rokoch pár chýb. Stále mám však nezpodpovedané otázky a jedna sa vynorila pri Rozalkinom citovani Postupov. Ale už som si na tu otazku aj sama odpovedala. Tak teda ďakujem vam všetkym a idem čítať a učiť sa ďalej.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, ako je to v JÚ s odpisovaním majetku? Môžem odpísať len to, čo v príslušnom roku zaplatím v prípade, ak túto kúpu realizujem na splátkový kalendár? V prípade, že som za celý rok nezaplatila nič, nemôžem ani odpisovať?
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Chcela by som sa spýtať, vo výkaze o majetku a záväzkov uvádzam dobropis ako záväzok mínusom?
A ešte jedna vec. Mám faktúru, ktorá je zaplatená, ale doklad o zaplatení chýba. Čo s tým ďalej? Kópiu dokladu o zaplatení by mali poslať,ale čo ak ten doklad nebudem mať k 31.3., ako to mám vysporiadať? Ďakujem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte poradaci, klient podnika -lekar, z podnikania ma zisk cca 7000 Sk, okrem toho ma aj potvrdenie z nemocnice,kde za nho odvadzali aj odvody aj preddavky, okrem toho ma aj ziv. poistenie, cize vyjde mi v dan. prizani preplatok, mam tento preplatok zauctovat aj do pohladavok r. 2007 -viem, ze to bude prijem NZD,len neviem ci sa ma zobrazit aj vo vykaze alebo nie, len sa v roku 2008 zauctuje pri bank. vypise?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

chudaska Pozri príspevok
ahojte poradaci, klient podnika -lekar, z podnikania ma zisk cca 7000 Sk, okrem toho ma aj potvrdenie z nemocnice,kde za nho odvadzali aj odvody aj preddavky, okrem toho ma aj ziv. poistenie, cize vyjde mi v dan. prizani preplatok, mam tento preplatok zauctovat aj do pohladavok r. 2007 -viem, ze to bude prijem NZD,len neviem ci sa ma zobrazit aj vo vykaze alebo nie, len sa v roku 2008 zauctuje pri bank. vypise?
áno, keby bola povinnosť platiť daň, dáš do záväzkov.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

dakujem liba2 za rýchlu odpoved.
0 0
Helta Helta

Helta je offline (nepripojený) Helta

Ahojte,
rada by som sa opytala ako je to s uctovanim pri predaji cez internetovy obchod, ak je platba cez internet banking, pripadne prevodom z uctu a ako je to pri dobierke. Kedy sa co uctuje? Vzdy iba prijem v den, kedy je platba prijata na ucet / zaplatena na poste za dobierku (prijata z posty za dobierku)? Netreba uctovat do pohladavok objednavku skor? Ak ano - na zaklade coho ak mam objednavku vlastne iba elektronicky z e-shopoveho softveru?
Dakujem velmi pekne!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Helta Pozri príspevok
Ahojte,
rada by som sa opytala ako je to s uctovanim pri predaji cez internetovy obchod, ak je platba cez internet banking, pripadne prevodom z uctu a ako je to pri dobierke. Kedy sa co uctuje? Vzdy iba prijem v den, kedy je platba prijata na ucet ÁNO
zaplatena na poste za dobierku (prijatá z posty za dobierku)? ÁNO
Netreba uctovat do pohladavok objednavku skor?
mala by sa zaevidovať dňom prijatia
Ak ano - na zaklade coho ak mam objednavku vlastne iba elektronicky z e-shopoveho softveru? vytlačíš si ju
Dakujem velmi pekne!
.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň.Ako si ukladáte jednoduché účovníctvo-doklady?
My v práci si ukladáme faktúry k bankovým výpisom a k potvrdenkám hotovostným.Ale pred nedávnom som videla hotové účtovníctvo,podobný spôsob ako v podvojnom účtovníctve-samostatne OF , samostatne DF, pokladňa a banka.. Môžem to aj takto ukladať prosím?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ja osobne ukladám doklady nasledovne: prijaté fa, vydané fa, bú, pokladňa.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ďakujem ti Mysimis

prosím Vás a keď účtujem odberateľskú faktúru, je vystavená 10.1.2008,aplatná 20.1.2008, dátum dodania služby je 31.12.2008 (neplatca DPH)-účtujem do pohľadávok r.2007 však?Ďakujem moc
0 0
Helta Helta

Helta je offline (nepripojený) Helta

liba2 Pozri príspevok
.
Liba2, dakujem! Este mam doplnujucu otazku: ak zakaznik plati za tovar ihned pri objednavani cez internet napriklad pomocou online platby a ja mu v ten isty den tovar expedujem, aj tak je potrebne evidovat objednavku? A este - za akych okolnosti je potrebne prikladat k tovaru fakturu a kedy staci prijmovy doklad? A kde najdem nalezitosti faktury? Este raz velka vdaka!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

erika_H Pozri príspevok
ďakujem ti Mysimis

prosím Vás a keď účtujem odberateľskú faktúru, je vystavená 10.1.2008,aplatná 20.1.2008, dátum dodania služby je 31.12.2008 (neplatca DPH)-účtujem do pohľadávok r.2007 však?Ďakujem moc
1. neplatca DPH neuvádza dátum dodania
2. mala si na mysli 31.12.2007, áno?
3. keďže bola fa vystavená 10.1.2008, nemáš k 31.12.2007 pohľadávku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať