Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Prosím Vás, je nevyhnuté nahadzovať tržby denne? Spracovávam 2 JÚ za celý rok 2007 - kaderníctvo a potraviny, takže príjmy skoro každý deň. Nemôžem ich nahrávať napríklad kvartálne, alebo mesačne?
Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Po správnosti to má byť denne.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

KvetkaK Pozri príspevok
Úroky nemôžu byť ako príjem zraz. zrážkou u zdroja?
pokiaľ účtuješ o úrokoch ako o príjme zraz. zrážkou u zdroja, nevstupujú ti do Výkazu o príjmoch a výdavkoch medzi príjmy, a ako vysporiadaš zrážkovú daň v DP?
Kreditné úroky sú na účely zistenia správneho základu dane príjmom z podnikania: pozri § 6 odst. 5:

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... ale možno sa ti na to pozrie aj niekto iný...
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
mysimis Pozri príspevok
Po správnosti to má byť denne.
Takže sa môžem upísať k smrti... Ďakujem.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Prosím Vás, je nevyhnuté nahadzovať tržby denne? Spracovávam 2 JÚ za celý rok 2007 - kaderníctvo a potraviny, takže príjmy skoro každý deň. Nemôžem ich nahrávať napríklad kvartálne, alebo mesačne?
Ďakujem
Vždy účtujem tržby na základe mesačnej uzávierky a zatiaľ som s tým nemala problém.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

tinaM Pozri príspevok
Vždy účtujem tržby na základe mesačnej uzávierky a zatiaľ som s tým nemala problém.
vždy účtujem tržby na základe denných uzávierok a zatiaľ som s tým nemala problém...

skôr naopak, je to lepšie v prípade, že je podnikateľ "zabudne" urobiť mesačnú uzávierku posledný deň v mesiaci...
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

ermon Pozri príspevok
pokiaľ účtuješ o úrokoch ako o príjme zraz. zrážkou u zdroja, nevstupujú ti do Výkazu o príjmoch a výdavkoch medzi príjmy, a ako vysporiadaš zrážkovú daň v DP?
Kreditné úroky sú na účely zistenia správneho základu dane príjmom z podnikania: pozri § 6 odst. 5:

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... ale možno sa ti na to pozrie aj niekto iný...
Ďakujem Ti za výstižnú odpoveď. Ja som to tiež takto účtovala, ale myslím že niekedy tu na porade bol písaný aj ten názor že sa to má dať o príjem zraz.zrážkou u zdroja.
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
ermon Pozri príspevok
vždy účtujem tržby na základe denných uzávierok a zatiaľ som s tým nemala problém...

skôr naopak, je to lepšie v prípade, že je podnikateľ "zabudne" urobiť mesačnú uzávierku posledný deň v mesiaci...
A v prípade, že mám urobenú každú mesačnú uzávierku, môžem teda aj mesačne? Neviete podľa čoho by to malo byť denne?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

ermon Pozri príspevok
vždy účtujem tržby na základe denných uzávierok a zatiaľ som s tým nemala problém...

skôr naopak, je to lepšie v prípade, že je podnikateľ "zabudne" urobiť mesačnú uzávierku posledný deň v mesiaci...
Pokladám denné účtovanie tržieb za správnejšie, ale teším sa, ak sa ku mne dostane uzávierka z pokladnice raz do mesiaca.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
A v prípade, že mám urobenú každú mesačnú uzávierku, môžem teda aj mesačne? Neviete podľa čoho by to malo byť denne?
§ 7 Zákona o účtovníctve odst. 1
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
ermon Pozri príspevok
§ 7 Zákona o účtovníctve odst. 1
Hovorí o účtovnej závierke... Účtovná závierka sa robí za rok, nie? A nie je mesiac akousi podzávierkou? Kto chcel kedy preukazovať aktuálnosť účtovníctva napr. k 15. v mesiaci? Aj faktúra je vystavená 10-teho, kým príde poštou je 15-teho. Keby robíš uzávierku 12-teho, tiež nie je aktuálna, pretože po 15-tom tam bude ešte aj tá faktúra. Neberie sa preto vždy v úvahu mesiac?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tu na Porade boli veľké diskusie o tom , či tržby účtovať denne , alebo mesačne .
Sú prípustné oba spôsoby aj akceptované. Ja osobne účtujem denne .

Prikladám vyjadrenie DRSR ...

http://www.porada.sk/632942-post10.html
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ďalej: Podľa postupov účtovania sa účtuje dňom vzniku účtovného prípadu. Kedy ti vzniká účtovný prípad? Keď prijmeš peniaze 1.? Alebo až keď máš mesačnú uzávierku 31.?
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
ermon Pozri príspevok
Ďalej: Podľa postupov účtovania sa účtuje dňom vzniku účtovného prípadu. Kedy ti vzniká účtovný prípad? Keď prijmeš peniaze 1.? Alebo až keď máš mesačnú uzávierku 31.?
To je presne veta z usmernenia: Deň uskutočnenia účtovného prípadu je definovaný v § 3 postupov účtovania. Pokiaľ vediete samostatne pokladničnú evidenciu, je možné v peňažnom denníku účtovať tržby mesačne.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Sledujem vašu debatu ohľadom účtovania tržieb. Tiež robím účtovníctvo živnostníkovi, ktorý poskytuje služby a účtujem mu tržby denne preto, lebo chodí častejšie na nákupy a potrebuje na ne hotovosť, lebo tak platí. Ak by som mu účtovala tržby mesačne, nemala by som odkiaľ "vziať" na nákupy, musela by som si pomáhať osobným vkladom živnostníka, čo nie je potrebné ak mu zaúčtujem tržby denne.V tom prípade má v pokladni peniaze na nákupy a netreba si to komplikovať ďalšími účtovnými prípadmi, treba si prácu v rámci zákona zjednodušiť a uľahčiť. To je moja osobná skúsenosť.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Chcem sa však poradiť ohľadom účtovania tržieb do denníka . Videla som urobený denník živnostníkovi, ktorý poskytoval služby tak, že v PPD mal v kolonke prijaté od napísané - tržba z registračnej pokladne- neviem, či je to najsprávnejší zápis. Čo by ste uviedli v spomínanej kolonke - prijaté od- ak by ste účtovali dennú tržbu kozmetičke do denníka. Vďaka za váš názor.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

takéto PPD nevystavujem...
PPD sú vlastne nalepené v knihe pokladnice, išlo by o zdvojenú robotu...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Prosím Vás, je nevyhnuté nahadzovať tržby denne? Spracovávam 2 JÚ za celý rok 2007 - kaderníctvo a potraviny, takže príjmy skoro každý deň. Nemôžem ich nahrávať napríklad kvartálne, alebo mesačne?
Ďakujem
http://www.porada.sk/458966-post15.html

pozri aj link v linku
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Neviem, či som správne pochopila odpoveď. V pokladničnej knihe, sú nalepené výstupy registračnej pokladne, ktoré je treba zaevidovať do peňažného denníka ako príjem, teda PPD, ktorý je pre mňa účtovným dokladom. Výstup registračnej pokladne, nie je pre mňa účtovným dokladom. Opravte ma prosím, neviem, či sme sa pochopili správne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kristín Pozri príspevok
Neviem, či som správne pochopila odpoveď. V pokladničnej knihe, sú nalepené výstupy registračnej pokladne, ktoré je treba zaevidovať do peňažného denníka ako príjem, teda PPD, ktorý je pre mňa účtovným dokladom. Výstup registračnej pokladne, nie je pre mňa účtovným dokladom. Opravte ma prosím, neviem, či sme sa pochopili správne.
Účtujem na základe PPD, kde sú do pokladne prijímané peniaze - od podnikateľa, konateľa a pod. - účel tržba....Pripínam k tomu mesačnú uzávierku z ERP - účtujem tržbu mesačne.
Naposledy upravil evina : 14.02.08 at 16:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať