Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

prosím Vás,
keď mám došlú faktúru,ktorá bola zaplatená preddavkom,nevystavili však zálohovú faktúru..
ako si to mám zaúčtovať?

ja som si do záväzkov nahodila celú sumu
tak dám iba z peň.denníka uhradiť faktúru?bude to správne?
úhrada je iba 1 deň pred vystavením faktúry,na základe telef.rozhovoru,kde oznámili údaje na zaplatenie preddavku a keď im boli pripísané peniaze,vystavili faktúru..
0 0
zyx66 zyx66

zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

Ahojte, ja som si doteraz uctovnictvo vlastne nerobil, uplatnoval som si pausalne vydavky ale teraz by mi bolo vyhodnejsie viest jednoduche uctovnictvo. Viete mi poradit ako s nim zacat? Vobec neviem ake potrebujem tlaciva ci knihy alebo co. Ja robim mesacne 3 faktury (trom firmam ktorym poskytujem sluzby) a vydavky mam iba sukromne auto vyuzivane na podnikanie, telefon a semtam kupim pocitac alebo nejake veci, inak nic. Ak mi viete poradit, budem vdacny.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zyx66 Pozri príspevok
Ahojte, ja som si doteraz uctovnictvo vlastne nerobil, uplatnoval som si pausalne vydavky ale teraz by mi bolo vyhodnejsie viest jednoduche uctovnictvo. Viete mi poradit ako s nim zacat? Vobec neviem ake potrebujem tlaciva ci knihy alebo co. Ja robim mesacne 3 faktury (trom firmam ktorym poskytujem sluzby) a vydavky mam iba sukromne auto vyuzivane na podnikanie, telefon a semtam kupim pocitac alebo nejake veci, inak nic. Ak mi viete poradit, budem vdacny.
Prepáč, ale potrebuješ účtovníčku . Uvádzaš že si konateľ, tak asi ide o s.r.o., podvojné účtovníctvo ako samouk nemôžeš zvládnuť...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
a myslím, že aj na jednoduché treba minimálne kurz, prípadne naštudovať si zákon o účtovníctve a ku konkrétnym prípadom sa neustále pýtať / napr. tu na porade
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

V prvom rade, si musíš zistiť či potrebuješ upraviť základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie:
- o cenu nespotrebovaných zásob
- o výšku pohľadávok

Na začiatok JÚ potrebuješ:
Peňažný denník, knihu pohľadávok, knihu záväzkov a pomocné knihy, napr. majetku
0 0
zyx66 zyx66

zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

Dakujem za odpovede. Nie som s.r.o. ale zivnost a nepredavam ani nenakupujem tovar, iba poskytujem sluzby (raz mesacne vystavim fakturu). Inak len kupujem benzin, platim telefon....uz sa opakujem. Znamena, ze mesacne mam 3 polozky ako prijem a mozno 5 ako vydavok (mobil, benzin,....). Ved to nemoze byt take zlozite, aby som potreboval uctovnicku alebo nejaky kurz. Ci ano?
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
prosím Vás,
keď mám došlú faktúru,ktorá bola zaplatená preddavkom,nevystavili však zálohovú faktúru..
ako si to mám zaúčtovať?

ja som si do záväzkov nahodila celú sumu
tak dám iba z peň.denníka uhradiť faktúru?bude to správne?
úhrada je iba 1 deň pred vystavením faktúry,na základe telef.rozhovoru,kde oznámili údaje na zaplatenie preddavku a keď im boli pripísané peniaze,vystavili faktúru..
posúvam ďalej
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
prosím Vás,
keď mám došlú faktúru,ktorá bola zaplatená preddavkom,nevystavili však zálohovú faktúru..
ako si to mám zaúčtovať?

ja som si do záväzkov nahodila celú sumu
tak dám iba z peň.denníka uhradiť faktúru? bude to správne?
úhrada je iba 1 deň pred vystavením faktúry, na základe telef. rozhovoru, kde oznámili údaje na zaplatenie preddavku a keď im boli pripísané peniaze, vystavili faktúru..
Tak čo Zuzka - bude to správne ? Veď ty vidíš sumu DF a sumu zaplatenú deň vopred (my nie). Ak sú totožné, tak môžeš označiť DF za uhradenú. V pen. denníku máš výdaj (úhrada) zaúčtovaný.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň, tiež som tak trochu začiatočník. Pracujem v programe Alfa. Sme reštauračné zariadenie, plátca DPH. Príjem od zákazníkov nahadzujem do účtovníctva na základe výpisu z ERP. Tento príjem som nahadzovala ako "Príjem za výrobky a služby" s uplatnením odpočtu dph. Pri pridávaní do príjmu som si ešte zafajkla "NEKONTROLOVAŤ". Ale keď som si cez Firma - Kontrola spravila kontrolu, tak mi všetky tieto príjmy vyhodilo s chybou "50" (nemá súvis na knihu pohľadávok). Keď som si skúsila opraviť niektoré príjmy a dať ich na položku "Iný zdaniteľný príjem" a tiež s odpočtom DPH a NEKONTROLOVAŤ, tak mi pri kontrole chybu nevyhodilo. Je to tak správne? Myslím si ale, že príjem od zákazníkov by mal byť ako Príjem za výrobky a služby, alebo nie? Nevie mi niekto poradiť, kde robím chybu? Ďakujem
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň, tiež som tak trochu začiatočník. Pracujem v programe Alfa. Sme reštauračné zariadenie, plátca DPH. Príjem od zákazníkov nahadzujem do účtovníctva na základe výpisu z ERP. Tento príjem som nahadzovala ako "Príjem za výrobky a služby" s uplatnením odpočtu dph. Pri pridávaní do príjmu som si ešte zafajkla "NEKONTROLOVAŤ". Ale keď som si cez Firma - Kontrola spravila kontrolu, tak mi všetky tieto príjmy vyhodilo s chybou "50" (nemá súvis na knihu pohľadávok). Keď som si skúsila opraviť niektoré príjmy a dať ich na položku "Iný zdaniteľný príjem" a tiež s odpočtom DPH a NEKONTROLOVAŤ, tak mi pri kontrole chybu nevyhodilo. Je to tak správne? Myslím si ale, že príjem od zákazníkov by mal byť ako Príjem za výrobky a služby, alebo nie? Nevie mi niekto poradiť, kde robím chybu? Ďakujem
program ti to vyhadzoval preto, lebo keď máš príjem za výrobky, mala by byť zaúčtovaná aj faktúra vystavená. Preto sa pri kontrole zobrazuje poznámka v súvislosti s knihou pohľadávok
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň, tiež som tak trochu začiatočník. Pracujem v programe Alfa. Sme reštauračné zariadenie, plátca DPH. Príjem od zákazníkov nahadzujem do účtovníctva na základe výpisu z ERP. Tento príjem som nahadzovala ako "Príjem za výrobky a služby" s uplatnením odpočtu dph. Pri pridávaní do príjmu som si ešte zafajkla "NEKONTROLOVAŤ". Ale keď som si cez Firma - Kontrola spravila kontrolu, tak mi všetky tieto príjmy vyhodilo s chybou "50" (nemá súvis na knihu pohľadávok). Keď som si skúsila opraviť niektoré príjmy a dať ich na položku "Iný zdaniteľný príjem" a tiež s odpočtom DPH a NEKONTROLOVAŤ, tak mi pri kontrole chybu nevyhodilo. Je to tak správne? Myslím si ale, že príjem od zákazníkov by mal byť ako Príjem za výrobky a služby, alebo nie? Nevie mi niekto poradiť, kde robím chybu? Ďakujem
Problémik bude v tom, že keď nahadzuješ tržbu, máš zakliknuté políkčko uhrada pohľadávky, čo si si nevšimla a automaticky si to odklepávala. A program to zaevidovával ako chybu, pretože v skutočnosti si žiadnu pohľadávku neuhrádzala. Tak ostáva teraz všetky príjmy tržby znova preklikať tak, že tabulátorom vyklikneš krížik pri pohľadávkach a bude to OK
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ešte raz som si to skontrolovala, ale ani v jednom prípade nemám zakliknuté políčko "úhrada pohľadávky", len "zápis do evidencie DPH". Som z toho úplne hotová.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

rodina1 Pozri príspevok
Ešte raz som si to skontrolovala, ale ani v jednom prípade nemám zakliknuté políčko "úhrada pohľadávky", len "zápis do evidencie DPH". Som z toho úplne hotová.
Ja účtujem tiež tržby z ERP a mne to nehlási žiadnu chybu. Ak je to tak ako píšeš, tak zavolaj do Krosu, určite tam to doriešiš
Doplňam: mne to nehlási chybu preto,/neuvedomil som si/ že účtujem tržbu z ERP neplatcu DPH, u plátcu DPH mi to hlási tiež chybu 50.
Ale túto chybu obídeš tak, že nebudeš mať zakliknutú úhradu pohľadávky, ale zaklikneš nekontrolovať a tak isto zaklikneš nekontrolovať pri zápise do DPH.
Alebo túto chybu ignoruj, pretože v skutočnosti to je zaúčtované správne. Kros to bude musieť doriešiť.
Naposledy upravil Manual : 28.02.08 at 13:43
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ďakujem za pomoc.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Chybu ignoruj, pretože to nie je chyba účovania
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

liba2 Pozri príspevok
Tak čo Zuzka - bude to správne ? Veď ty vidíš sumu DF a sumu zaplatenú deň vopred (my nie). Ak sú totožné, tak môžeš označiť DF za uhradenú. V pen. denníku máš výdaj (úhrada) zaúčtovaný.
ja len preto tak rozmýšlaťm,lebo v PÚ to musím zaúčtovať ako zaplatený preddavok
v Jú asi nie..?
dik libka
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ja len preto tak rozmýšlaťm,lebo v PÚ to musím zaúčtovať ako zaplatený preddavok
v Jú asi nie..?
dik libka
Lenže v PU máš páky to preúčtovať ale v JU je to o výdavkoch (a príjmoch). A výdavok je tá platba vopred.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

liba2 Pozri príspevok
Lenže v PU máš páky to preúčtovať ale v JU je to o výdavkoch (a príjmoch). A výdavok je tá platba vopred.
ok už som pochopila
ďakujem
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

obstaranie krátkodobého hmotného majetku neodpisovaného účtujem v PD ako materiál??
ďakujem

2.
firma,ktorá poskytuje počítačové služby a pod.
keď jej príde faktúra od dodávateľa za napr. web stránky ..
účtujem do prevádzkovej réžie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
obstaranie krátkodobého hmotného majetku neodpisovaného účtujem v PD ako materiál??
ďakujem

2.
firma,ktorá poskytuje počítačové služby a pod.
keď jej príde faktúra od dodávateľa za napr. web stránky ..
účtujem do prevádzkovej réžie?
2x áno
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať