Zavrieť

Porady

preddavky na daň z príjmov fyzických osôb a dodatočné daňové priznanie

Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať na Váš názor.

Fyzická osoba začiatkom februára podla daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb, pričom tam započítala všetky uhradené preddavky od 1.4.2007 až do dátumu vyhotovenia daňového priznania t.j. preddavok za február a marec tam nezahrnula, keďže v tom čase ešte uhradené neboli.

Počula som taký názor, že keď fyzická osoba zaplatí preddavky za február a marec, tak bude musieť urobiť na základe týchto úhrad opravné resp. dodatočné daňové priznanie. Čo je na tom pravdy? A na základe akého ustanovenia zákona o dani z príjmov treba vyhotoviť opravné resp. dodatočné daňové priznanie.
Ak je to pravda....tak potom by musela každá fyzická osoba čakať s vyhotovením daňového priznania až do konca marca.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    bv_alexandra Pozri príspevok
    Prosím pomôžte mi .
    SZČO podal k 31/03 riadne danové priznanie kde mu vyšla dan 1800EUR
    zaplatil preddavky 31/03 a 30/06.
    V sept. robil dodatočné DP kde mu vyšla danová povinnosť 0,-
    Mal platiť preddavky aj nadalej?
    ak áno tak teraz 31/03 zaplatí 4preddavok a ostane mu jeden neuhradený, aká tam bude cca sankcia?
    Doplnam ešte informácie - on za rok 2007 nemal povinnosť platiť preddavky takže obidva preddavky sú za rok 2008.
    takže nemá zaplatený len jeden preddavok k 31/12.
    Ešte ma napadla jedna vec keby ho zaplatil teraz môže si ho odpočítať z DP?
    Ak by ho zaplatil teraz v marci , tak si ho môže odpočítať z daňovej povinnosti za rok 2010 t.j. v DP , ktoré podáva do 31.3.2011 .


    Čo sa týka sankcií
    § 35b
    Sankčný úrok

    Na začiatok

    (1) Sankčný úrok vyrubí správca dane


    a) daňovému subjektu, ak daň priznanú v daňovom priznaní alebo hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť11ac) priznanú v daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 11af)
    b) daňovému subjektu, ak daň priznanú v dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť 11ac) priznanú v dodatočnom daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 11af)
    c) platiteľovi dane, ak neodvedie vybraný preddavok na daň, vybranú daň alebo zrazenú daň v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona; 6ec) pri omeškaní s platením preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti sa sankčný úrok vyrubí do dňa platby vrátane, najneskôr do dňa vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň, najdlhšie však do 31. marca roku nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa mali platiť preddavky na daň,

    (2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63;
    ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.


    Môj názor je taký , že podali ste riadne DP dňa 31.3.2009 za rok 2008 , z ktorého Vám vyplynula povinnosť platiť preddavky na rok 2009 .
    Platili ste preddavok 31.32009 zrejme za rok 2007/lebo ten považujem za štvrtý / a 30.6.2009 ste platili prvý preddavok za rok 2008 .

    Avšak ste podali DDP kde Vám vyšla daňová povinnosť 0.

    Podľa môjho názoru , už preddavky na základe DDP nemal povinnosť platiť . Hľadala som nejakú zmenu v zákone , zatiaľ som ju tam nenašla .Ale mne to vychádza , že preddavky na základe DDP platiť už nemusel .

    V daňovom priznaní odpočítaš skutočne zaplatené preddavky v roku 2009. To znamená že dva preddavky .

    P.S. lenže Tebe na DU tvrdia , že preddavky platiť má na základe zmeny zákona , ja tú zmenu neviem nájsť ./

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prilepím sem jednu otázku z dokumentu DRSR :

    Otázka:
    Ak daňovník v priebehu roka 2008 podá dodatočné daňové priznanie za rok 2007, z ktorého mu vyjde vyššia daňová povinnosť a tým aj vyššie preddavky na daň, musí doplatiť tento rozdiel v preddavkoch ?
    Odpoveď:
    Ak daňovník podá v preddavkovom období dodatočné daňové priznanie a menila by sa daňová povinnosť, alebo daňovníkovi dorubí daň správca dane, daňovník spätne nebude prepočítavať poslednú známu daňovú povinnosť, teda preddavky na daň pôvodne vypočítané sa nemenia - spätne sa neprepočítavajú.



    Toto bude asi ten dôvod , ktorý spomínala správkyňa , že preddavky musí platiť aj naďalej a že na základe DDP sa nemenia .



    § 34
    Platenie preddavkov na daň
    Na začiatok
    (1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

    (5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň.

    Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    evita81 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcela by som sa spýtať na Váš názor.

    Fyzická osoba začiatkom februára podla daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb, pričom tam započítala všetky uhradené preddavky od 1.4.2007 až do dátumu vyhotovenia daňového priznania t.j. preddavok za február a marec tam nezahrnula, keďže v tom čase ešte uhradené neboli.

    Počula som taký názor, že keď fyzická osoba zaplatí preddavky za február a marec, tak bude musieť urobiť na základe týchto úhrad opravné resp. dodatočné daňové priznanie. Čo je na tom pravdy? A na základe akého ustanovenia zákona o dani z príjmov treba vyhotoviť opravné resp. dodatočné daňové priznanie.
    Ak je to pravda....tak potom by musela každá fyzická osoba čakať s vyhotovením daňového priznania až do konca marca.
    Preddavky, ktoré sa započítavajú s daňovou povinnosťou 2007 sú tie, ktoré sú zaplatené v zdaňovacom období od 1.1.2007 - 31.12.2007.

    evita81 je offline (nepripojený) evita81

    evita81
    Pozor....preddavky na daň z príjmov fyzických osôb. Tam je preddavkové obdobie od 1.4.2007 do 31.3.2008.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    evita81 Pozri príspevok
    Pozor....preddavky na daň z príjmov fyzických osôb. Tam je preddavkové obdobie od 1.4.2007 do 31.3.2008.
    Áno viem...
    Ty však musíš rozlíšiť dva pojmy - zdaňovacie obdobie - to je obdobie od 1.1.2007 do 31.12.2007 a preddavkové obdobie, ktoré je u FO posunuté a je od 1.4.2007 do 31.03.2008.
    V preddavkovom období platíš preddavky , ale započítavaš s DP za zdaňovacie obdobie:

    § 34 Platenie preddavkov na daň
    1/ Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

    Preddavky zaplatené od 1.12008 do 31.3.2008 sa budú započítavať s DP 2008.

    evita81 je offline (nepripojený) evita81

    evita81
    Tak prečo sa nám stal taký prípad, že nám správkyňa z daňového úradu vrátila daňové priznanie za rok 2007 na prepracovanie kvôli tomu, že sme tam neuviedli zaplatený preddavok v roku 2008?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    evita81 Pozri príspevok
    Tak prečo sa nám stal taký prípad, že nám správkyňa z daňového úradu vrátila daňové priznanie za rok 2007 na prepracovanie kvôli tomu, že sme tam neuviedli zaplatený preddavok v roku 2008?
    Sú dve možnosti - buď nepozná zákon, alebo

    ...po dohode so správcom dane je možné započítať i tento preddavok zaplatený v roku 2008- malo by to byť niekde viditeľné

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    ahojte, neviete mi prosím Vás poradiť, čo mám robiť, keď nám dal daňový úrad daňový exekučný príkaz prikázaním pohľadávky z účtu vedeného v banke a ja ani neviem, ohľadom čoho to vlastne je, pretože je v ňom napísané iba, že je zostavený z údajov evidencie daní č...., ktorý je zostavený z údajov evidencie daní...
    Môžem si až tento rok zaúčtovať predpis preddavkov dane a následne na základe VBÚ, z ktorého boli stiahnuté peniaze úhrady?

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Prosím pomôžte mi .
    SZČO podal k 31/03 riadne danové priznanie kde mu vyšla dan 1800EUR
    zaplatil preddavky 31/03 a 30/06.
    V sept. robil dodatočné DP kde mu vyšla danová povinnosť 0,-
    Mal platiť preddavky aj nadalej?
    ak áno tak teraz 31/03 zaplatí 4preddavok a ostane mu jeden neuhradený, aká tam bude cca sankcia?
    Doplnam ešte informácie - on za rok 2007 nemal povinnosť platiť preddavky takže obidva preddavky sú za rok 2008.
    takže nemá zaplatený len jeden preddavok k 31/12.
    Ešte ma napadla jedna vec keby ho zaplatil teraz môže si ho odpočítať z DP?
    Naposledy upravil bv_alexandra : 26.03.10 at 09:09

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    No len stále sa mi nedarí nasjť podla akého par. bol povinný aj napriek ddp 0,- platiť preddavky aj nadalej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.