Zavrieť

Porady

Chceme stavať na nevysporiadanom pozemku

Prajem pekný dník, dnes som našla tento portál a je veľmi dobrý čo sa týka všetkých tém a porád.
Ale chcela by som sa na Vás obrátiť s viacerými otázkami.
Sme mladí ľudia a chceli by sme si postaviť vlastné bývanie. Manžel má možnosť z otcovej strany získať alebo kúpiť pozemok. Ale je tam viacej problémov:
- na pozemku, ktorý je vlastne orná pôde ja 6 vlastníkov. 3 vlastníci už dávnejšie zomreli. Na LV sú zapísaní oni a nie ich deti. Ako postupovať v takom to prípade? Je možné aj s nimi sa dohodnúť na darovaní alebo kúpe pozemku, aj keď nie sú na LV?
- keď nevieme nájsť jedného vlastníka, na koho sa obrátiť?
- je pravda, že keď sa vydá stavebné povolenie tak automaticky orná pôda sa stáva stavebným pozemkom? Sú tam aj nejaké poplatky? Ale pozemok je mimo obce!
- čo je lepšie a lacnejšie prevod pozemku darom alebo kúpou?
- tento pozemok už 30 rokov užíva svokor, má nejaké prednostné právo na získanie tohto pozemku?
Je toho trošku veľa ale budem veľmi rada ak mi niekto odpovie a poradí nám. Prajem pekný slnečný dník Adrika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rybanka je offline (nepripojený) rybanka

    rybanka
    Ahoj,
    čo sa týka vlastníkov, ktorí zomreli a sú na LV, podľa mňa by podľa dedičského konania sa mali určiť vlastníci a následne s nimi uskutočniť prepis - buď predaj alebo kúpu.
    Darovanie alebo kúpa, pre teba lepšie kúpa, lebo darca by si za určitých podmienok mohol požadovať vrátenie daru, pre opačnú stranu lepšie darovanie, lebo z kúpy by mal zaplatiť daň z príjmu /záleží podľa podmienok/. To je len môj názor.
    Ostatné neviem.

    Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

    Ľubica2
    Ahoj.
    Kým sa pustíš vôbec do vybavovania vysporiadania pozemku, mala by si sa ísť informovať na príslušný stavebný úrad, či sa vôbec môže na tom pozemku stavať. Každé mesto (obec) má vypracovaný územný plán mesta, na základe ktorého môžu vydávať stavebné povolenia. A keď je tento pozemok orná pôda a ako píšeš mimo obce, je dosť možné, že ani stavebné povolenie nedostaneš. Najprv si vyžiadaj tzv. územno-plánovaciu informáciu na obecnom (mestskom, miestnom) úrade.
    Ľubica

    petriša5 je offline (nepripojený) petriša5

    petriša5
    čo viem poradím, po zosnulom musí prebehnúť súdne konanie a určený dedič. S deťmi zosnulých sa môžete radiť a dohodnúť, ale zatiaľ nie právne. Po právoplatnom súdnom rozhodnutí o dedičstve a kedy sú určený dediči môžu dediči nakladať s nehnuteľnosťou. na možnosť prednostného odkúpenia pozemku za dlhoročné užívanie.... musel by to mať niekde zmluvne podchytené s majiteľmi.

    Chceme stavať na nevysporiadanom pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.