Zavrieť

Porady

Podmienenie vykonania daňového priznania dodaním ORIGINÁLU potvrdenia

Dobrý deň,
chcem sa informovať, či môže zamestnávateľ podmieňovať vykonanie (vypracovanie) daňového priznania zamestnanca dodaním ORIGINÁLU potvrdenia o zaplatení životnej poistky.
Zamestnávateľa som v riadnom termíne požiadal o vykonanie daňového priznania a odovzdal som mu kópiu potvrdenia o zaplatení životnej poistky, keďže originál si chcem nechať. To však odmietol a požadoval originál potvrdenia s tým, že keď nedodám originál, musím si robiť daňové priznanie sám.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Zamestnávateľ potrebuje originál potvrdenia o zaplatení životnej poistky.
    Môžem poprosiť oporu v zákone, aby som mal čím a ja argumentovať.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Originál požadujem iba na porovnanie s kópiou. Rovnako to robím s predloženými zápočtovými listami, potvrdeniami z ÚP o evidencii a pod. Originály nech si dobre stráži zamestnanec sám. Na kópii mi zamestnanec potvrdí podpisom, že mu bol originál dokladu vrátený.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Paula Pozri príspevok
    Originál požadujem iba na porovnanie s kópiou. Rovnako to robím s predloženými zápočtovými listami, potvrdeniami z ÚP o evidencii a pod. Originály nech si dobre stráži zamestnanec sám. Na kópii mi zamestnanec potvrdí podpisom, že mu bol originál dokladu vrátený.
    Presne kvôli tomuto som sa pýtal na oporu v zákone. Tiež tvrdím, že originál nech stráži zamestnanec.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    smith Pozri príspevok
    Môžem poprosiť oporu v zákone, aby som mal čím a ja argumentovať.
    ZDP_§37_ods.1_pism_a)

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Ahojte. Chcem sa opýtať môže zamestnávateľ odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie dane ak na to nemá dôvod, tzn. že zamestnanec spnil všetky podmienky pre vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľom? ďakujem za všetky odpovede

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Martina CF Pozri príspevok
    Ahojte. Chcem sa opýtať môže zamestnávateľ odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie dane ak na to nemá dôvod, tzn. že zamestnanec spnil všetky podmienky pre vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľom? ďakujem za všetky odpovede
    Nemôže odmietnuť a musí vykonať ročné zúčtovanie.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ak zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie do termínu 15.2., tak zamestnávateľ je povinný mu ročné zúčtovanie vykonať.

    TekoTeko je offline (nepripojený) TekoTeko

    TekoTeko
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    ZDP_§37_ods.1_pism_a)
    Ďakujem za odpovede, mám však doplňujúcu otázku.
    Vo vami uvedenom zákone sa píše:

    (1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
    a) predložením dokladu preukazujúceho oprávanenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela)

    Moja otázka: Pod slovom "doklad" sa vždy chápe originál? Kópia listu, ktorý mi prišiel od poisťovne, nie je "dokladom preukazujúcim oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane vystaveného oprávneným subjektom"?
    Nie som právnik, preto v tom nemám jasno. V uvedenom zákone sa totiž nepíše explicitne o origináli, preto ma zaujíma, či je to vždy myslené implicitne.

    Ďakujem.

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Denda Pozri príspevok
    Nemôže odmietnuť a musí vykonať ročné zúčtovanie.
    Ďakujem. Vieme to aj niečím podložiť, nejakým paragrafom?
    A ešte jedna otázočka: Ak zamestnanec pracuje u zamestnávateľa od 1.9.2007 a dovtedy bol evidovaný na úrade práce aj vtedy môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Doklad je vždy originál, alebo overená kópia originálu. Možno by mzdárke stačilo, ak donesieš originál aj kópiu, ona si na kópiu napíše, "overené podľa originálu" - to ale závisí od kontrolóriek DÚ, čo budú požadovať.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Martina CF Pozri príspevok
    Ďakujem. Vieme to aj niečím podložiť, nejakým paragrafom?
    A ešte jedna otázočka: Ak zamestnanec pracuje u zamestnávateľa od 1.9.2007 a dovtedy bol evidovaný na úrade práce aj vtedy môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane?
    Všetky povinnosti sú v §38 Zákona o dani z príjmov. Áno môže aj vtedy požiadať.

    TekoTeko je offline (nepripojený) TekoTeko

    TekoTeko
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Doklad je vždy originál, alebo overená kópia originálu. Možno by mzdárke stačilo, ak donesieš originál aj kópiu, ona si na kópiu napíše, "overené podľa originálu" - to ale závisí od kontrolóriek DÚ, čo budú požadovať.
    Ďakujem.

    Keďže mzdárke nahliadnutie do originálu nestačí (skúšal som ju presvedčiť), tak mi asi neostáva nič iné, ako odovzdať originál. Dúfam, že to v budúcnosti nebudem ľutovať

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    TekoTeko Pozri príspevok
    Ďakujem.

    Keďže mzdárke nahliadnutie do originálu nestačí (skúšal som ju presvedčiť), tak mi asi neostáva nič iné, ako odovzdať originál. Dúfam, že to v budúcnosti nebudem ľutovať

    Preventívne by som si zabezpečila ešte jeden originál, s firmou sa môže v budúcnosti stať čokoľvek a bez originálnych dokladov (nielen takýchto) sa v istých chvíľach ťažko bojuje.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Paula Pozri príspevok
    Preventívne by som si zabezpečila ešte jeden originál, s firmou sa môže v budúcnosti stať čokoľvek a bez originálnych dokladov (nielen takýchto) sa v istých chvíľach ťažko bojuje.
    Pauli načo?
    Toto potvrdenie sa vydáva len za účelom uplatnenia si ďalšej nezdaniteľnej čiastky a je prílohou k ročnému zúčtovaniu dane, ktoré vykonáva zamestnávateľ. Jeho originál dokladom bude predsa ročné zúčtovanie dane.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    TekoTeko Pozri príspevok
    Ďakujem.

    Keďže mzdárke nahliadnutie do originálu nestačí (skúšal som ju presvedčiť), tak mi asi neostáva nič iné, ako odovzdať originál. Dúfam, že to v budúcnosti nebudem ľutovať
    Prípadne odovzdaj mzdárke overenú kópiu, to by jej malo stačiť

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Akože Smith má pravdu- originál nemusí byť a v žiadnom prípade sa nedaj TEKO obalamutiť nejakou vašou účtovničkou-- originál si pekne nechaj a ak neustúpi, tak by som sa išiel sťažovať majiteľovi firmy...
    Niektorí ľudia sa musia fakt robiť taky "dúležity"???- akože troška mi to pripomína bývalé a niekedy aj trošku terajšie úradničky na úradoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.