Zavrieť

Porady

Recepty pre bezlepkovú diétu

Ahojte celiatici,
rozhodla som sa zalozit temu, pre bezlepkove recepty, nakolko som tiez celiaticka. Zaciatky boli dost tazke, tak dufam, ze sa prida niekto, kto ma podobny problem a navzajom si pomozeme, ako je tu na porade zvykom.
Prikladam link, pre uplnych zaciatocnikov http://ivako.cz/.
Skvela stranka je http://celiakia.sk/.
http://recepty.celiakia.sk/ .
Naposledy upravil tina1 : 13.02.08 at 07:35
Usporiadat
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
TIPY NA BEZLEPKOVÉ PEČENIE:
bezlepkové pečivo potrebuje viac vlhkosti pri pečení. Preto sa doporučuje zvlášť pri pečení v plynovej trúbe dať ešte pod rošt druhý pekáč s vodou
Pokiaľ nie je možnosť nechať kysnúť cesto v domácej pekárni chleba, je vhodné použiť trubu. Nad kysnúce cesto je dobré umiestniť rošt a naň ešte mokrú utierku.
Lepok "lepí" a drží tak cesto pohromade. To v bezlepkovom ceste chýba. Výborne ho ale nahradia iné potravinové doplnky - napríklad psyllium. Mne sa osvedčila rozpustná vláknina z guaru.

Bezlepkové drobné pečivo.

100 g práškového cukru, 180 g mletých orechov, 250 g palmarinu,1 vajce, švrť balíčku prášku do pečiva Oetker,

250 g bezlepkovej múky(ja som dalaPromix Forte), 50 g kukuričnej polohrubej múky a štvrť lyžičky guarovej gumy.

Všetky surovina dobre spracujeme, dáme do chladničky aspoň na pol hodiny. Potom som si rozdelila toto cesto na dve časti. Do jednej tretiny som zamiešala kakao, škoricu a robila som medvedie labky do formičiek.

A z ďalšej tretiny som urobila strojčekové pečivo (na mlynčeku)..

Ešte som dala do formičiek z rožkov....

A posledné som rozvalkala a vykrajovala kolieska, ktoré som spájala lekvárom.

Takto som z jedného cesta mala až štyri druhy pečivka.







Bezlepkové šišky.
11-12 lyžíc bezlepkovej múky PROMIX UNI
1 žĺtok
1 kyslá smotana
1/2 lyžičky sódy bic.
2 lyžice praškového cukru
trochu soli. Urobiť redšie cesto a lyžicou dávkovať a vyprážať na oleji.

Kukurične pagačiky

4 vajcia,2 šalky kukuričnej muky,1 šalka bezlepkovej múky UNI,1 šalka oleja,1 šalka mlieka,500g mastneho syra-tvarohu čim viac tym lepšie budu, može aj cootage cheese ,1 prašok do pečiva

Vyšlahame osobitne bielka, žltka, potom pridame ostatne prisady, prašok do pečiva až na konci. Dobre vymiešame, masa bude husta. Vymastime si plech na muffiny cesto dame tak do polovičky nie viac a pečieme vo vyhriatej rure do zlatista. Su vynikajuce k masu, gulašu, grilu a aj tak len same su výborné. Môžeme cesto dať na plech a upiecť ako koláč.

Tvarohový koláč (aj pre začiatočníčky

Cesto: 4 vajcia, 4 polievkové lyžice múky - ja dávam 3 PL Promix Uni a 1 PL kukuričnej múky (ak však máte iné osvedčené múky, použite tie), 4 polievkové lyžice práškového cukru,1 polievková lyžica vody, 1/2 prášku do pečiva
"Krém": 500 g tvarohu, 250 g masla (môže byť aj menej), 150 g práškového cukru, vanilkový cukor (celý)
- možnosti iných prísad do plnky: hrozienka, nadrobno pokrájaný ananás, broskyne, či iné ovocie. Môžu, no nemusia byť.

Žĺtka vymiešať s vodou, múkou a cukrom a do tejto zmesy opatrne vmiešať do tuha vyšľahané bielka. Cesto vyliať na vymastený a pomúčený plech a dať piecť. Vždy zabudnem stopnúť čas, takže budem ešte aktualizovať.
Pri plnke - maslo vymiešať s cukrom do penista, pridať tvaroh. A na záver môžete podľa vlastnej chute pridať rôzne ovocie, či už zavárané alebo čerstvé.
Plnku natrieť rovnomerne na vychladnuté cesto, posypať postrúhanou čokoládou alebo grankom, dať do chladničky, vydržať chvíľu kým plnka stuhne, nakrájať a pochutnávať si .

Koliečka - rýchla pochúťka

400g bezlepkovej múky(Forte, PK) Pre ostatných hladkej múky, 250g 100% tuku / Cera,Hera, Palmarin/, 250ml smotanu na šlahanie

Všetko zmiešať, a vykrajovať vätšie tvary, pretože pečením sa zmenšia,(treba sledovať trúbu, pretože sú rýchlo hotové) ked sa upečú teplé obaliť vanilkovým cukrom alebo škoricou. NIekedy som dávala na vrch džem... a do prostriedku čokoladu.

VINOVE KEKSIKY - obojake

1 Palmarin
250 gPromix Forte
2 PL kukuricnej muky
6 PL bieleho vina
Vsetky prisady zmiesame na tuhsie cesto a odlozime do chladnicky asi na 1 hod.
Na pomucenej doske cesto rozvalkame na hrubku 0,5 cm a vykrajujeme formickami rozne tvary. Pecieme pri 210st. asi 10 min.

Sladke:Po upeceni hned obalujeme v zmesy cukor a vanilka.
Slane: este pred pecenim kolaciky potrieme rozslahanym vajcom a posypeme postruhanym syrom, rascou, alebo solcankou.

Štafetky

5 bielkov,11 dkg kryštálového cukru, 5 dkg mletých orechov, 5 dkg bezlepkovej múky Uni,

Vyšľaháme bielky s cukrom, pridáme múku a orechy. Cesto rozotrieme na plech a pri 180°C upečieme. Prikryjeme fóliou a mokrou utierkou a necháme do druhého dňa odležať. Potom po dĺžke rozkrájame na dlhé pásy, ktoré zliepame vždy dva, lebo tri, spolu plnkou. Krájame na štafetky, oba konce potom namáčame v čokoláde. Krém na štafetky: 1 maslo, 20 dkg mletého cukru, 2 dcl vlažného mlieka, 1 zlatý klas,1/2 sáčku van.cukru a podla potreby lyžičku vychladnutej kávy

Pizza

Cesto:
230g Promix-Uni (Promix-CH)
100 g bieleho obyčajného jogurtu
1 vajce
15 g droždia
100 ml teplej vody
1 ČL kryštálového cukru
40 g oleja
½ ČL soli

Obloha podľa seba.

Droždie rozpustite vo vode aj s cukrom a pridajte ku ostatku v mise. Všetko vareškou poriadne zmiešajte. Vymastite plech - najlepšie masťou (bravčovou), alebo iným tukom. Cesto rozotrite na plech - lepí sa ako každé celiatické cesto. Spravte tenkú vrstvu cestíčka na normálne veľký plytký plech na pečenie. Nechajte trochu nakysnúť a obložte oblohou.

Tvarohové rezy

Cesto:
4 veľké vajcia
2 dl kryštálového cukru
2 dl oleja
2 kakaové pudingové prášky
2 vanilkové pudingové prášky
1 prášok do pečiva

Plnka:
½ kg tvarohu – termixovej konzistencie alebo jemné
1 HERA
250g práškového cukru
2-3 PL rumu
1 vanilkový cukor

Poleva:
4 dl pomarančového džúsu
1 Zlatý klas
1 vanilkový cukor
Postup:

Cesto: Šľahačom vyšľahajte bielky s cukrom, prišľahajte žĺtky, olej, pudingové prášky a prášok do pečiva. Vylejte na vymastený a kukuričnou múkou vysypaný plech a upečte.

Plnka: Suroviny poriadne vymiešajte a natriete na vychladnuté cesto a dajte stuhnúť do chladničky.

Poleva: Suroviny uvarte na kašu, nechajte vychladnúť. Vlažné rozotrite na plnku a opäť dajte do chladničky.

Bezlepkové dunajské vlny

150 g rozpuštěného másla
200 g cukru
1 vanil.cukr
5 vajec
350 g bezlepkové mouky Jizekra
1 prášek do pečiva
5 + 5 pol.lžic mléka
2 polévkové lžíce kakaa

kompotované třešně nebo višně

na krém:400 ml mléka, 1 vanilkový puding, 1 máslo a cukr dle chuti

na polití: čokoládová poleva
1. vyšleháme bílky s cukrem + vanil.cukrem do pěny, potom zašleháme žloutky

2.přidáme rozpuštěné máslo a 5 pol.lžic mléka

3. nakonec vmícháme mouku + prášek do pečiva

4. těsto rozdělíme na poloviny

5. do jedné poloviny přidáme kakao a 5 pol.lžic mléka a zašleháme

6. na vymazaný a vysypaný plech napřed rozetřeme kakaové těsto

7. poté rozetřeme světlé těsto

8. poklademe okapané kompotované višně nebo třešně

a pečeme při 150 stupních do zlatava

9. upečené necháme vychladnou

10. z mléka a vanil.pudinku uvaříme klasickým způsobem pudink

11. vychladlý pudink, změklé máslo a cukr podle chuti vyšleháme do krému

12. vychladlou upečenou buchtu potřeme krémem

13. polijeme čokoládovou polevou

Bezlepkové punčové srdiečka

250 g bezlepkovej múky Schär Mix C alebo promix forte

115 g masla

125 g mletého cukru

1 menšie celé vajíčko

1 vanilkový cukor

1 čajová lyžička prášku do pečiva Dr.Oetker

1 / 2 čajové lyžičky punčové esencia

kôra z pomaranča

na krém: mletý cukor + maslo + pár kvapiek punčové esencia + pomarančová kôra

na polevu: mletý cukor + šťava z pomaranča + kvapka punčové esencia + trošku potravinárskeho červeného

farbivá

na dozdobená: čokoládová poleva

- Z tejto dávky máme cca 60 hotových srdiečok (záleží na veľkosti zvoleného srdiečka)

1. všetky prísady musíme mať izbovej teploty

2. vypracujeme cesto a necháme cca 1 / 2 hodinky uležať v chladničke

3. cesto na mierne pomoučeném valu vyvaľkáme a vykrajujeme rovnaké tvary srdiečok

4. skládáme na plech, ktorý sme potřeli papierom od masla

a pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov dozlata

5. upečené necháme na plechu trochu vychladnúť

6. zo všetkých zložiek na krém vymiešame hladký krém a srdiečka zliepame

7. z prísad na polevu vymiešame lesklú polevu (farbivá stačí dať naozaj len trošku - hodně farbia) a natierame srdiečka (pretože ich budeme ešte zdobiť čokoládovou

polevou natrieme vždy len pár aby červená punčová poleva na srdiečka neztuhla

8. pripravíme si čokoládovou polevu v sáčku (viac sa na tieto srdiečka hodia biela poleva, ale môžeme použiť aj hnedú) a srdiečko polejeme tenkým prúžkom polevy sem a tam

9. vezmeme špáradlá alebo špajli a polevu pretiahneme sem a tam

(Ale opačným smerom ako sme ju polévali - to znamená že špáradlom preťahujeme nahor a nadol)

Musíme ale pracovať rýchlo, pretože čokoládová poleva rýchlo tuhne a nešla by potom pretiahnuť.

Robíme preto po jednom srdiečka !!!!!!

10. všetko necháme zatuhnout

Bezlepkové perníčky hneď mäkké

500 g bezlepkovej múky Forte

190 g mletého cukru

1 / 2 Hery

125 g medu

1 polievková lyžica prášku do pečiva Dr.Oetker

3 celé vajcia

3 / 4 polievkové lyžice mletej škorice

3 / 4 polievkové lyžice perníkového korenie

1. všetky prísady na perníčky navážíme a dáme do misky (múky dáme tých 500 g, ale ak je riedke cesto, môžeme ešte pridať)

2. začneme vypracovávať cesto, nakoniec ešte pridáme

3. takto hotové cesto dáme odležať do chladničky

(Cca 15 - 30 minút - déle ne začalo by sa roztékat)

4. na pomúčenej doske vyvaľkáme

(Cesto na perníčky musíme kotúľať vždy na pomoučené ploche aj keď máme silikónovú podložku)

5. vykrajujeme rôzne tvary

6. skládáme na plech, ktorý je vyložený pečícím papierom

a pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov

7. hotové perníčky necháme vychladnúť a môžeme

zdobiť , perníčky môžeme

hned jesť - sú mäkké)

Bezlepkové linecká zliepané srdiečka

250 g bezlepkovej múky

120 g masla

120 g mletého cukru

1 celé vajíčko

2 vanilkové cukry

1 čajová lyžička prášku do pečiva Dr.Oetker

na zlepenie marmeláda

- Tejto dávky urobíte cca 60 - 70 hotových kúskov (záleží aký veľký tvar si zvolíte)

1. všetky prísady (krom lekváre) musíme mať izbovej teploty

2. zmiešame v cesto a dáme do chladničky minimálne na 1 / 2 hodinky odpočnout

3. cesto rozvaľkáme, kto používa silikónovú podložku stačí len

mierne poprášit, kto používa klasický vál podmoučíme trošku víc

4. vykrájené tvary skládáme na vymazaný plech

5. pečieme v dobre rozohriatej rúre na 170 stupňov dozlata

6. upečené musíme na plechu nechať schládnout, potom tvary krásne podebereme nožom a přendáme

(Horúce tvary sa budú rozpadávať!!!)

7. necháme úplne vychladnúť, zliepame lekvárom

...sú perfektné. Také krehučké a ja som ich zliepala krémom nastriekaným ozdobnou špičkou a máčala v čokoláde. A ešte som robila aj tak, že som dávala na koliesko do stredu lekvár, okolo lekváru nastriekala čokoládovú plnku a na vrch som dala snehovú pusinku. Spodok som máčala v čokoláde.

Bezlepkové langoše

450 g bezlepkové múky Jizerka

250 ml kefíru

100 ml mlieka

1 / 2 čajové lyžičky mletého cukru

3 / 4 kocky droždia

1 / 2 čajové lyžičky jedlej sódy

1 / 2 čajové lyžičky soli

1. urobíme kvásek z vlažného mlieka, cukru a droždia


2. ostatné prísady dáme do misy, krom múky - tej tam dáme len cca půlku, pridáme hotový kvásek a všetko premiešame

3. potom postupne dosypáváme zvyšok múky a vareška vymiešame cesto, ktoré sa nelepí na misu

4. lyžicou, ktorú mierne omoučíme vyhazujeme väčšie kúsky a urobíme z nich pekné bochníčky

5. na panvici rozpálíme olej, rukou pekne roztiahne

6. a vložíme do rozpáleného oleja opečieme z oboch strán

9. potom dozdobíme, u nás je neoblíbenější potrieť prelisovanými

cesnakom, pokvapkáme kečupom a posypeme strúhaným syrom


Noky do polévky
Ingredience:vejce - 2 ks, bezlepková mouka - 7 dkg, prášek do pečiva - asi 1/4 balíčku

Návod:
Vajíčka rozkvedláme v misce a postupně přidáváme mouku s práškem do pečiva. (Množství mouky je ovlivněno velikostí vajec. Já jsem použila dost velká vejce). Těsto lžičkou, kterou nejprve namočíme, vykrajujeme a dáváme do mírně vroucí polévky. Necháme chvilku povařit, dokud noky nezměknou

Cesnakovo-zemiakový chlieb

200g Novalim-chlebová múka, 1 sušené droždie, 100g Promix-forte, 100g pohánkovej múky, štipka xantanovej gumy (aby sa chlieb tak nedrobil), 1 ČL cukru, 2 ČL soli, mletý kmín, 3 hrste obyčajných burizónov, 2-3 uvarené zemiaky (nastrúhané), 2 strúčiky cesnaku (rozpučené), 1 vajce, 250 ml vlažného mlieka alebo acidka (ja som zvykla trošku mlieka nahradiť tmavým pivom) , 3 PL oleja

Pečiem ho v domácej pekárni, dávam do pekárne v opačnom poradí ako je napísané v recepte. Teda najprv tekutiny a potom sypké prísady.

Bramborové placičky se sýrem

Ingredience:
300 g oloupaných brambor,
sůl,
2 vejce,
100 g tvrdého sýra,
2 navršené lžíce solamylu,
petrželka,
solamyl na tvarování,
tuk na smažení.

Příprava:
Brambory pokrájené na stejně velké kousky vložíme do vařící osolené vody, uvaříme doměkka, ocedíme a prolisujeme. Přidáme jedno rozšlehané vejce, jemně nastrouhaný sýr, solamyl a jemně rozsekanou petrželku, promícháme, utvoříme váleček a necháme jej prochladnout. Na prkénku posypaném solamylem jej nakrájíme na kolečka, ta namočíme v rozšlehaném vejci a usmažíme po obou stranách dorůžova.

Bezlepkové knedlíky naší babičky

26dkg mouky Jizerky

1 vejce

1,5 dcl mléka

¾ sáčku sušeného droždí („s modrou vlaštovkou)

Na špičku nože sůl (může být i víc – podle chuti)

4 lžíce rýžových burisonů (i víc)

Trocha cukru

Mléko mírně zahřejeme, dáme trochu cukru a dávku droždí a necháme tak 3 min. nakynout. Do mísy dáme všechny suroviny, naposled mléko s kváskem a těsto dobře vypracujeme. Na vále vypracujeme 2 menší oválné knedle. Na vál nedáváme mouku, ale mírně si potřeme dlaně olejem.Do kastrolu dáme asi 2 cm vody, 2 „napařováky“ na sebe, natřeme olejem. Knedle natřeme zespodu olejem a položíme na studené pařáky. Zakryjeme poklicí, necháme tak 20 min. kynout. Poté zapneme hořák a 20 min. vaříme v paře. Zkusíme špilkem, jestli se těsto nelepí, vypneme hořák, knedle pomastíme olejem a necháme zchladnout v kastrolu.

Bezlepkový hrnkový perník

2 hrnky Jizerky (cca 300 g)

1 hrnek cukru krupice (je možné přidat i vanilku)

1 kypřící prášek do perníku

2 celá vejce

¾ hrnku vlažného mléka

3 polévkové lžíce medu

1 hrnek oleje nebo rozpuštěné Hery

2 polévkové lžíce kakaa

nejdříve si ohřejeme mléko a dáme do něj rozpustit med,v míse ušleháme vajíčka s cukrem a olejem, až se med rozpustí ,přidáme mléko k vaječné směsi,v další míse si nachystáme suchou směs - mouka + prášek do perníku+ kakao, dle chuti můžeme do perníku přidat rozinky, ořechy, kandované ovoce, k vaječné směsi s mlékem a medem přisypeme suchou směs a smícháme v těsto, popřípadě přidáme rozinky .......... nalijeme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme v rozehřáté troube na 170 stupňů cca 25 minut
2 0
ami2 ami2

ami2 je offline (nepripojený) ami2

Dobrý deň.
Som diplomovaná sestra momentálne na rodičovskej dov. Moja dcérka je alergická na bielkovinu kravského mlieka a donedávna aj na bezlepkovej diéte. Po vyšetreniach sa zdá , že diéta nebola opodstatnená. Dnes mám vlastnú stránku s dietetickými potravinami a zároveň chcem aby prinášala aj rady do kuchyne. Preto vás chcem poprosiť, či by som mohla uverejniť vaše recepty/ samozrejme pod vaším nickom/.Ďakujem za odpovede.

Zároveň prikladám jeden svoj recept na zemiakové lokše- bezlepkové:
zemiaky uvarené v šupke olúpať, pretlačiť a pridať promix uni.Toľko, koľko vezmú zemiaky. A trošku soli. Opekám na suchej platni. Hneď po upečení natrieť maslom.Ak nemožete mlieko dávam perlu/ neobsahuje BKM/.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
ami2 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Som diplomovaná sestra momentálne na rodičovskej dov. Moja dcérka je alergická na bielkovinu kravského mlieka a donedávna aj na bezlepkovej diéte. Po vyšetreniach sa zdá , že diéta nebola opodstatnená. Dnes mám vlastnú stránku s dietetickými potravinami a zároveň chcem aby prinášala aj rady do kuchyne. Preto vás chcem poprosiť, či by som mohla uverejniť vaše recepty/ samozrejme pod vaším nickom/.Ďakujem za odpovede.

Zároveň prikladám jeden svoj recept na zemiakové lokše- bezlepkové:
zemiaky uvarené v šupke olúpať, pretlačiť a pridať promix uni.Toľko, koľko vezmú zemiaky. A trošku soli. Opekám na suchej platni. Hneď po upečení natrieť maslom.Ak nemožete mlieko dávam perlu/ neobsahuje BKM/.
Myslím si, že žiadna členka si určite neuplatňuje autorské právo "copyright" na svoje recepty...ak si ich skopíruješ a majú pomôcť iným ...prečo nie...
skôr mi trošilinku vadí, kopírovanie s nickom...toto je môj názor, neviem, ako zareagujú iné poraďáčky
PS : v poslednej dobe dostávam e-maily od kamarátiek , kde mi preposielajú "fantastické recepty"... samozrejme okopírované z Porady
0 0
ami2 ami2

ami2 je offline (nepripojený) ami2

alla66 Pozri príspevok
Myslím si, že žiadna členka si určite neuplatňuje autorské právo "copyright" na svoje recepty...ak si ich skopíruješ a majú pomôcť iným ...prečo nie...
skôr mi trošilinku vadí, kopírovanie s nickom...toto je môj názor, neviem, ako zareagujú iné poraďáčky
PS : v poslednej dobe dostávam e-maily od kamarátiek , kde mi preposielajú "fantastické recepty"... samozrejme okopírované z Porady
Samozrejme, že vás budem rešpektovať čo sa týka nicku. Práve preto sa Vás pýtam o povolenie, aby som neurobila čo sa vám nepáči.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Bezlepková marlenka
Do cesta a krému: 100 g másla, 2PL medu, 250 g cukru, 1 KL octa, 1 PL sódy bicarbony, 2 vajcia a 500 g Promix uni. Na krém stačí 200 g másla, 1 sladené kondenzované mlieko Salko, mleté vlašské orechy a koňak (nemusí byť). Vyrobiť z týchto ingrediencií cesta je tak trochu alchymia, hmota na platni penila a pred očama menila barvy. Ešteže, že som si vzala vetší hrniec! V ňom som rozpustila máslo, med, cukor a až potom pridala ocot zmiešaný so sodou. Do kypiacej žltnucej zmesi pridala za stáleho miešania dve vajcia. Zo žltej a potom oranžovej sa za chvilku stala hnedá pena, ktorá je signálom pre odstavenie z ohňa. Múku som rovno vmiešala do horúcej tekutiny! S pomocí robota. Hnetačom sa cesto krásne spojilo, nedrolilo sa. Cesto rozdeliť na 8 dielov. Hodinu som ho nechala pod poklicou odpočívať. - dalšia fáza. Vyvaľkať a piecť na pečúcom papieri asi 3-4 min. Deň vopred si uvarime Salko ponorene vo vode asi 1,5 hod. Do vychladnutého salka si vmiešame maslo a naplníme platy. Posypeme mrveničkou z orezanych okrajov a posekaných vlažských orechov a polejeme čokoladovú mriežku
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Bezlepkový cuketový slaný koláč:

1 kg strúhanej cukety-nahrubo,
20 dg salám jemne nakrájať,
20 dg strúhaného syra,
4vajcia,
2 dcl oleja,
2 dcl poháre pohankovej múky,
2 poháre bezlepkovej múky,
1/2 PDP, 2 cibule,
petržlenová vňať,
cesnak,
soľ,
kmín, majoranka, vegeta/solčanka, dobrota/.
Všetko zmiešame, dáme na vymastený pekáč. Pečieme pri 210st. asi 30 min
cuketak.jpg  
0 0
PEDA9657 PEDA9657

PEDA9657 je offline (nepripojený) PEDA9657

Zdravím všetkých celiatikov,
mám 11-ročného syna, ktorý je 7 rokov celiatikom, takže dennodenne pripravujem celiatickú stravu.
Čo sa týka pečenia - používam pudingy Dr. Oetkera - na klasický veľký plech pri pečení piškótového cesta zo 4-5 vajíčok použijem namiesto múky 3 pudingy Dr.Oetkera, pretože tie sú prirodzene bezlepkové. Nepoužívam klasickú bezlepkovú múku na pečenie, pretože cesto je potom veľmi tvrdé a z pudingov je vynikajúce, mäkkučké. Zvyčajne ho rozdelím na 3 časti, čo práve nepotrebujem, dám do mrazničky, použijem inokedy.
Keď varím halušky, pirohy, lokše, buchty, knedle, keď pečiem palacinky, šišky, používam postup ako klasicky pre nás zdravých ľudí, je pravda, že treba dávať pozor na hustotu cesta, ale ja používam do všetkých múčnych jedál - xantánovú gumu - je to ingrediencia, ktorá sa kupuje vo veľkosklade - ja ju kupujem v Bardejove, a práve táto guma zabezpečuje, aby sa cesto nerozlievalo, aby držalo pokope. Samozrejme, nemožno robiť cesto nikdy riedke, ale tá guma veľmi pomáha. 200g vrecko stojí okolo 10 EUR, ale vydrží aj jeden rok.
Synovi varím všetko, čo aj nám, aby nebol ukrátený. Veľa som experimentovala, dnes už mám ale dostatočné skúsenosti, ale vždy sa ešte dám rada poučiť, vždy sa nájde niečo nové.

Čaute, D.M
0 0
PEDA9657 PEDA9657

PEDA9657 je offline (nepripojený) PEDA9657

Ako pripravíme bezlepkový makový závin:
Robím ho klasicky z bezlepkovej múky PK, pridám v mlieku nakysnutý kvások s cukrom, dám vajíčko, soľ, trocha palmarínu a samozrejme za kávovú lyžičku xantánovej gumy.
Všetko spolu vymiesim, ale nenechám kysnúť!!!! Hneď rozvaľkám, ovál však nesmie byť príliš veľký, nasypem pomletý mak s cukrom, zvyčajne na polovicu oválu nasypem mak, na druhú polovicu holandské kakao s cukrom a hneď zviniem, pomaličky a rovnomerne, pretože cesto sa môže trhať. Až takto zvynutý závin nechám asi 20-30 minút kysnúť. Potriem ho vajíčkom a pečiem. Je dobrý, aj keď sa potom ohreje v mikrovlne.
Skúste, nezabudnite na xantánovú gumu!!!!
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Kukuricny minichleba:

100 g inej muky - ryzova, pohankova, cicerova
100 g kukuricna muka, nie krupica, pozor na to
1 ČL prašok do pečiva
1 PL cukru
1/2 ČL soli
4 pL oleja
100 g kyslej smotany
100 ml mlieka
1 vajce

toto je oficialna verzia, ja ta riesim este takto

100 g muky kukuricnej
1 prasok do peciva
ziadny cukor
morska sol - ochutnam cesto ci sa mi zda dost slane
olivovy olej 4 lyzice , ak sa mi nehcce vyberat lyzicu tak od oka
smotana cela
100 ml mlieka
1 vajce
rasca, susena bazalka - cerstvu som nemala, lanove semienka, slnecnicove semienka, a bud pohankove alebo ryzove vlocky alebo aj oboje
a ked sa mi zda ze je to dost huste tak tych dalsich 100 g muky ani nedavam
ked sa to necha take redsie ale nie moc riedke, tak ked je upeceny tak ma vnutri take krasne amle dierky a je taky paperovy
ke sa urobi cesto hustejsie, potom je taky tuhsi, ale aj tak je dobry , najma taky teply s pripecenymi okrajmi

treba k tomu formu srnci chrbat a vytriet ju maslom alebo olejom, mne s a osvedcilo maslo, olej stecie po okrajoch na dno
takze vsetko rychlo zamiesame supneme do formy a dame do vyhriatej rury na cca 200 a pecieme, skusam spajdlou a nakoniec trosku pridam na stupnoch a ten vrch sa pekne pripecie

tak vsetkym dobru chut

zajtra si ho urobim ako kolac na sladko, len do neho vopcham ten cukor - hnedy, 1 vanilku, kakao, a nastruham tam asi 2 jablka, alebo tam vopcham banan, a mozno si urobim na vrchu take jamky z kokosu, uvidim na co budem mat chut
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

PEDA9657 Pozri príspevok
Ako pripravíme bezlepkový makový závin:
Robím ho klasicky z bezlepkovej múky PK, pridám v mlieku nakysnutý kvások s cukrom, dám vajíčko, soľ, trocha palmarínu a samozrejme za kávovú lyžičku xantánovej gumy.
Všetko spolu vymiesim, ale nenechám kysnúť!!!! Hneď rozvaľkám, ovál však nesmie byť príliš veľký, nasypem pomletý mak s cukrom, zvyčajne na polovicu oválu nasypem mak, na druhú polovicu holandské kakao s cukrom a hneď zviniem, pomaličky a rovnomerne, pretože cesto sa môže trhať. Až takto zvynutý závin nechám asi 20-30 minút kysnúť. Potriem ho vajíčkom a pečiem. Je dobrý, aj keď sa potom ohreje v mikrovlne.
Skúste, nezabudnite na xantánovú gumu!!!!

a prosim ta co je to ta xantanova guma?
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Bezlepkový višňový koláč s kokosovou posypkou
2 dcl mlieka /mlieko moze nahradit aj vodou/,
12 dg smetol,
1 vajce,
1//2 KL soli,
20 dg Mazanec od Labety,
20 dg Promix uni alebo PK,
1/4 kocky cerstveho drozdia, alebo 2 KL suseneho,
1 PL krys. cukru,
Postup ako klasicke kysnute. Kysnut nechat 40 min.
Posypka: 5dg kukuricnej muky, 5, dg kokosu, 10 dg praskového cukru, 10 dg masla

Tento recept moze sa pouzivat aj ako zavinove cesto. Vyborne sa s nim pracuje a je chutny aj na 3. den, bez toha aby sa musel dat do mikrovlnky.
Najnovsie pouzivam miesto Promixu, Farinu od Scharu. Je na predpis a doplatok pacienta je nizssi ako pri Promixoch
višňový.jpg  
1 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

marina8 Pozri príspevok
a prosim ta co je to ta xantanova guma?
Xantanova alebo guarova guma ma napomahat a by cesto bolo viac pruznejsie a nemrvilo sa tak.
Nepouzivam to, pretoze v tom nevidim velky rozdiel.
Pri mukach zo Scharu nieje to ani potrebne, lebo cesto z nich je makucke ako pavucinka. Myslim, ze si to uz mozme dovolit viaceri celiatici, pretoze doplatok pacienta je nizssi ako bol doteraz. Pri muke Farina je dokonca doplatok mensi ako pri Promixe Uni
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Bezlepkové marhuľové himaláje
Na 1. cesto potrebujeme :
1 PDP,
2 hrnčeky bezlepkovej múky,
1 hrnček krupic.cukru,
1 hrnček vlažného mlieka /mlieko som nahradila šťavou z marhúľ a doliala vodou/,
1/2 hrnku oleja,
2 celé vajíčka.
Na 2. cesto potrebujeme:
2 tvarohy,
1 vanilin.cukor,
1 hrnček mučk.cukru,
1 vanilkový puding v prášku,
2 celé vajíčka
1 hrnček mlieka /nahradila som 1 jogurom a trocha vody/.
Ako ovocie marhule, môže byť ľubovoľné.
Príprava: vajíčka si vyšlaháme s cukrom, pridáme olej,a ostatné suroviny.Všetko ručným robotom spracujeme. Ideme na druhé tvarohové cesto: Ručným robotom spracujeme všetky suroviny v riedke cesto a toho sa vôbec nebojte,pretože puding v prášku zaistí,že tvaroh krásne ztuhne.Plech si vyložím pečúcim papierom a nalejem na to polovinu 1. cesta. Na to druhé tvarohové cesto nalejem celé a poukladám marhule. Zbytkok cesta zalejem marhule a tvaroh a dám piect.Pozor zvolna, na 150st. asi 40 min. Pichám špajdlou ,aby vedela,že je i tvaroh upečený.

Pozn. Marhule som zavárala malou štípkou soli, takže sladká chuť koláčika a kyslastá marhúľ dáva sviežu chuť.
Naposledy upravil tina1 : 01.03.10 at 07:54
marhulove himalaje.jpg  
1 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Bezlepkový koláč lenivej gazdiny

tajomstvom uspechu je oprazeny mak)))
POTREBNÉ PRÍSADY:
2 hrnčeky bezlepkovej múky,
1,5 hrnčeka práškového cukru,
1hrnček celého maku (opraženého),
1hrnček oleja,
1hrnček mlieka,
3vajcia,
0,5 prášku do pečiva,
džem,
kokos alebo mlete orechy
POSTUP PRÍPRAVY:
žĺtka vymiešame s cukrom ,pridáme olej, mlieko múku s práškom do pečiva a mak...nakoniec primiešame vyšľahané bielka a vylejeme na vymastený a vysypaný plech....pečiem v stredne vyhriatej trúbe .... po vychladnutí potrieme dobrým džemom (nám chutí jahodovy) a posypeme kokosom...
lenivy.jpg  
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

nova bezlepkova kucharka www.bezlepkova-kucharka.cz
3 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

http://www.ikeagodjul.sk/pdf/sk_godisstrut.pdf
.

Želé cukríky s kokosom

300 ml vody
100 ml limetkovej šťavy
4 kvapky zeleného
potravinárskeho farbiva
(môžete použiť farbu podľa
chuti)
50 ml najemno nakrájanej
medovky
1 čajová lyžička želatíny
1 čajová lyžička vody
4 čajové lyžičky cukru
100 ml sušeného kokosu

Vo väčšom hrnci zmiešajte vodu, limetkovú šťavu, farbivo a medovku. Priveďte do varu.
Želatínu zmiešajte so studenou vodou. Vmiešajte do limetkovej zmesi. Povarte 2 minúty.
Nechajte mierne vychladnúť a potom pridajte vodu a cukor. Vlejte do okrúhlej formy
s priemerom 20 cm a vložte do chladničky. Po vychladnutí nakrájajte na malé kúsky vo
veľkosti cukríkov. Želatínové cukríky obaľte kokosom. Poukladajte ich na mastný papier
a nechajte vyschnúť. Skladujte na suchom mieste. Ak si želáte cukríky inej farby,
jednoducho použite iné potravinárske farbivo podľa ľubovôle.



Burizónové gulôčky

150 g tmavej čokolády
300 ml ryžových burizónov
papierové košíčky
Čokoládu polámte na drobné kúsky a vložte ich do misy. Čokoládu roztopte v mikrovlnke
alebo vo vodnom kúpeli, občas zamiešajte. Pridajte burizóny a znovu zamiešajte.
Papierové košíčky naplňte pripravenou zmesou. Nechajte v chladničke vychladnúť.


Francúzsky nugát s pistáciami

Na 100 kusov.
500 ml cukru
štipka soli
150 ml kukuričného sirupu
125 ml vody
2 vaječné bielky
100 ml prepolených pistácií

Cukor, soľ, sirup a vodu zmiešajte v hrnci s hrubým dnom. Zmes zohrejte na silnom ohni
bez použitia pokrievky až kým teplota nedosiahne 150 °C. Použite kuchynský teplomer.
Kým sa sirup varí, olúpte pistácie a nakrájajte ich na polovicu. Vyšľahajte vaječné bielky.
Do bielkov za stáleho miešania vlejte sirup a miešajte až dovtedy, kým sa nevytvorí
tuhá pena. Vmiešajte pistácie. Zmes rozdeľte na plech vystlaný papierom na pečenie
veľkosti 20x30 cm. Cesto by vám malo vystačiť na 100 kúskov. Prípadne vytvorte jednu
alebo dve rolky, vložte do chladničky a po vychladení nakrájajte na malé kúsky.
Skladujte v zatvorenej plechovej dóze.

© Inter IKEA Systems B. V. 2010.
*Vianočné pozdravy zo Švédska. www.IKEA.sk/godjul
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Od dnes do stredy má Kaufland akciu na zmes zn. Labeta na prípravu svetlého a tmavého bezlepkového chleba. Hmotnosť zmesi 0,5 kg. Veľmi dobrá cena 0,99 EUR.
www.labeta.cz
V ponuke majú aj zmes na prípravu bezlepkového mazanca, knedlíkov, bábovky, sušienky a slnečnicový chlieb.
http://www.labeta.cz/produkty.php?id...C3%BD%C5%BEivu
(Nepamätá si, ktorý druh ich bezlepkového chleba sme piekli v pekárni - podaril sa na rozdiel od chleba pečeného z Promixu.)
1 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Recept na vyborny bezlepkovy chlieb z pekarne :

Postup : Navazime 3 lyzice pohankovej celozrnnej muky, 1 lyzica mletych lanovych semiacok a do 500 g dovazime muku od Schaer Mix B. Do piecky nalejeme 500 ml vlaznej vody, pridame 3 lyzice oleja, dosypeme mucnu zmes, do stredu muky nalejeme pripraveny kvasok z 1/3 klasickeho drozdia, 1 lyzice cukru a troska teplej vody. Do rozku dame 1 odmerku soli. Pekaren zapneme na bezlepkovy program / 1000 g, stredna korka / ja mam pekaren Moulinex XXL /. Na zaciatku miesenia stierkou stierame muku z okrajov nadoby. Tesne pred dopecenim je dobre chlebik zvrchu a po okrajoch natriet olejom a nechat dopiect. Po skonceni programu je dobre este chvilku nechat chlieb v piecke - dojde trosku vrch. Po vybrati nadoby z piecky necham asi 10 minut chlebik vonku a potom ho vyklopim na mriezku, kde ho necham vychladnut. Vychladnuty chlebik krajam vrubkovanym nozom a hned davam do mraznicky do plastovej nadoby. Chlebik je vyborny, nadychany, po vybrati z mraznicky sa dost rychlo rozmrazi.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Máte niekto skúsenosť s múkou Werz 4 - zrnná múka bezlepková bio? Odskúšané recepty.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Llívia Pozri príspevok
Od dnes do stredy má Kaufland akciu na zmes zn. Labeta na prípravu svetlého a tmavého bezlepkového chleba. Hmotnosť zmesi 0,5 kg. Veľmi dobrá cena 0,99 EUR.
www.labeta.cz
V ponuke majú aj zmes na prípravu bezlepkového mazanca, knedlíkov, bábovky, sušienky a slnečnicový chlieb.
http://www.labeta.cz/produkty.php?ids=10&title=Výrobky+pro+speciální +výživu
(Nepamätá si, ktorý druh ich bezlepkového chleba sme piekli v pekárni - podaril sa na rozdiel od chleba pečeného z Promixu.)
Až teraz vidím ponuku. Vďaka. Aj nabudúce, tento obchod mám od ruky.
Ja robievam chlieb nie veľmi často, bez pekárničky, obyčajne, z Promixu CH alebo uni, mne sa darí od začiatku. Je výborný. Na nerozoznanie od klasického.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať