Zavrieť

Porady

Recepty pre bezlepkovú diétu

Ahojte celiatici,
rozhodla som sa zalozit temu, pre bezlepkove recepty, nakolko som tiez celiaticka. Zaciatky boli dost tazke, tak dufam, ze sa prida niekto, kto ma podobny problem a navzajom si pomozeme, ako je tu na porade zvykom.
Prikladam link, pre uplnych zaciatocnikov http://ivako.cz/.
Skvela stranka je http://celiakia.sk/.
http://recepty.celiakia.sk/ .
Naposledy upravil tina1 : 13.02.08 at 07:35
Usporiadat
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

bezlepkove palacinky:
1/2 L mlieka alebo pri bezlaktozove 1/2L vody+5PL ojove mlieko
2 vajcia
6-7PL PROMIX uNI
1/2 bal. prasok do peciva Dr. Oetker
stipka soli
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

VIANOCKA:
3dcl mlieka /moze byt aj 1/2 voda/
1 vajce
0,5 dcl oleja
35 dkg PROMI UNI
1/2 bal. inst. drozdie, alebo 1/4 bal. cer. drozdie FALA, NOLI
5 PL cukor / Dar slnka/ pozor praskovy cukor obsahuje protihrudkujucu zmes a moze obsahovat psenicny
skrob.
troska soli
Tento je OK
peciem v peci na chlieb Program "sladky chlebik" svetla korka, program trva 1:52 hod
Robim aj tak, ze do 1/2 dam kakao. Je vyborna.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

VINOVE KEKSIKY - obojake

1 Palmarin
250 gPromix Forte
2 PL kukuricnej muky
6 PL bieleho vina
Vsetky prisady zmiesame na tuhsie cesto a odlozime do chladnicky asi na 1 hod.
Na pomucenej doske cesto rozvalkame na hrubku 0,5 cm a vykrajujeme formickami rozne tvary. Pecieme pri 210st. asi 10 min.

Sladke:Po upeceni hned obalujeme v zmesy cukor a vanilka.
Slane: este pred pecenim kolaciky potrieme rozslahanym vajcom a posypeme postruhanym syrom, rascou, alebo solcankou.


Poznamka: vegetu mozme: solcanka, Podravka light, alebo Dobrota - neobsahuju totiz glutaman sodny
0 0
Evinka73 Evinka73

Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

zaciatocnik - úctovnik
Košičania - kúpte si denník Korzár 20.2.2008 tam by mali byť uverejnené recepty podľa diagnózy. Určite bude aj celiakia.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Evinka73 Pozri príspevok
Košičania - kúpte si denník Korzár 20.2.2008 tam by
mali byť uverejnené recepty podľa diagnózy. Určite bude aj celiakia.
Kosicania potom prilepte nejake recepty aj pre nekosicanov. Diky
Naposledy upravil tina1 : 14.02.08 at 22:02
0 0
Evinka73 Evinka73

Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

zaciatocnik - úctovnik
Bezlepkové šišky.
11-12 lyžíc bezlepkovej múky PROMIX UNI
1 žĺtok
1 kyslá smotana
1/2 lyžičky sódy bic.
2 lyžice praškového cukru
trochu soli. Urobiť redšie cesto a lyžicou dávkovať a vyprážať na oleji.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

hned zajtra idem skusit. mnam
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

ZLTKOVE REZY
280 g Hera
280 g praskovy cukor
280 g mletych orechov
6 bielkov
140 g Promix Uni
1/2 PDP
Maslo s cukrom vymiesame do peny. Pridame muku, orechy a PDP. Vmiesame sneh zo 6 bielkov.Cesto vylejeme na vymasteny a mukou vysypany plech a upecieme.
POLEVA:
6 zltkov, 300 g pras. cukru vymiesame a polejeme este na horuci upeceny kolac.
*
*
*
COOKIES
1 hrnček /250 ml/ vody
1 hrnček hrozienok
4 hrnčeky PROMIX UNI
1 1/2 KL prášok do pečiva
1 KL sóda bicarbona
1 hrnček /200 ml/ oleja
2 hrnčeky praš. cukru
3 vajcia
1 vanilka
Hrozienka premyjeme, zalejeme vodou, prevaríme a necháme vychladnúť. V miske šľaháme asi 2 min. olej, cukor, vajcia a vanilku. Postupne pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva a sódou bic. a napokon pridáme hrozienka. Vypracujeme husté cesto. Plech vyložíme mastným papierom na pečenie a malou lyžičkou naň kladieme malé kôpky /veľkosti malého orecha/. Pečieme pri stredne teplej trúbe 10-15 min.


PDP-prasok do peciva
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

CHLIEB z Mix B
400 ml vlaznej vody
1 PL ocot /vinny, jablcny/
2 PL olej
1 KL soli
400 g muky Mix B
2 KL susenych kvasnic,alebo 1/4 bal. cerstvych kvasnic /Fala, Noli, Vivo/
1 KL cukru
Program v peci na chlieb, ktory trva asi 2 hod., tmava korka.


Pri peceni v trube: Po vymieseni cesto dat do formy na chlieb a nechat kysnut 20 min. Piect pri 220 st, 15 min, potom teplotu ubrat na 200 st. a este piect asi 40 min.


Poznamka: Pri peceni bzl. chlebika je velmi dolezite dodrzat presny rozpis surovin, inak je chlebik hutny.
Prajem vela zdaru.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Vyskusany recept: http://raduzyrecepty.com/clanky/doma...nkoveho-prasku
http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2468
skus pozriet aj pokec pod tymi recaptami pripadne chyby. kt robia niektorych pekarnach.
Prajem vela zdaru
Naposledy upravil tina1 : 16.03.08 at 13:13
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Ahoj Gabika, amarantova muka je vynikajuca ako doplnok do chleba aj pri inej muke. Okrem toho, ze mu doda lepsiu chut, chlebik je viac nadychany. Do chlebikov mozes striedat rozne semienka, ale aj bylinky. Vynikajucu chut doda ked das napriklad provelsanske korenie. Ked chces mat cierny chlebik velmi hodnotny je karob.
http://www.biopark.sk/view.php?cisloclanku=2006111210
http://www.biopark.sk/search.php?rsv...tromhlmenu=117
PS. Budem rada, co sa tyka rad pre bezl. dietu v tejto sekcii, z dovodu, ze sa lepsie hladaju a moze pomoct aj inym zacinajucim.
Ja som zo zaciatku tiez tapala a pecenie chleba spociatku bolo tiez na zaplakanie . Niekedy som si myslela, ze som neschopa, aj ked som piekla lepkovo niekedy aj dvakrat do tyzdna.
0 0
haska haska

haska je offline (nepripojený) haska

Pripájam sa aj ja svojim postrehom. Ak to celkovo zhrniem, tak jediný problém pri pečení a varení je iba v prípade kysnutých výrobkov, ktoré sú hrubšie ako cesto na pizzu. Všade inde to nie je problém, keď pridám miesto obyčajnej múky našu promix uni, pk. Či robím bryndzové halušky, pečiem pizzu, či kysnutý koláč na plechu, či palacinky, alebo guláš, bábovku, trený koláč, sušienky sladkéé, slané, medvedie dlabky. ...Takže bez obáv a s chuťou do "stravovania"...
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Na druhý týždeň má moja dcéra narodeniny a príde aj môj synovec, ktorý má celiakiu. Vždy mi je veľmi ľúto, že na týchto oslavách mu nemám čo ponúknuť. Preto by som Vás chcela poprosiť o nejaký nenáročný recept na nejakú sladkosť. My budeme mať tortu a koláče a chcela by som, aby aj on mal niečo dobré pre seba. Zaujal ma recept na pudingovú bábovku. Pudingy, kypriaci prášok Dr. Oetker nie je problém. Môžem však použiť obyčajný cukor a olej alebo musím použiť nejaký konkrétny? Piekla by som to v el. rúre, v plechovej forme. Čím to mám však vymastiť a vysypať? Príp. máte nejaký iný dobrý recept? Ďakujem.
0 0
FaLuMa FaLuMa

FaLuMa je offline (nepripojený) FaLuMa

Môj syn je tiež celiatik a sme na tejto diete už niekoľko rokov. Súhlasím že začiatky sú ťažké, ale sa všetko časom dá naučiť. Ja pečiem doma koláče už len bezlepkové, treba dávať pozor aj na práškový cukor, ako bieliaca alebo protihrudkujúca látka je často použitá pšeničná múka alebo pšeničný škrob. Základný recept na piškótu: 4 vajíčka, 1/2 prášku do pečiva-OETKAR, 15 dkg pr. cukru, 10 dkg múky - UNI, PK. Do žltkov dám prášok do pečiva a necham naboptnať, zatiaľ urobím sneh z bielkov a cukru. Do snehu dám naboptnané žltka, opatrne zamiešam a nakoniec múku. Ak chceš tmavé cesto, tak daj menej múky a dosyp kakao /množstvo neviem - od oka/. Ak chceš môžeš tam kvapnúť trocha oleja -a tak 1-2 polievkové lyžičky. Tento recept používam takmer na všetky koláče. Závin robím z 2 vajíčok, ak chcem vyšší koláč robím zo 6 vajíčok - dávka sa dá ľahko rozpočítať. Často robím tak, že urobím jedno cesto, a upečené rozdelím na dva a naplním dvoma rôznymi plnkami. Pre jedno dieťa je totiž zbytočné robiť veľký koláč. A okraje vyuzívam tak, že ich obalím v čokoláde a v kokose. Takže je tretí koláč. Čokoládu na varenie používam len ORION - pre istotu. Na stránke ORIONu je aj sekcia bezlepkové výrobky a tam je zoznam sladkostí od nich ktoré môžu aj bezlepkáči. Keby si bola z blízka rada ti pomôžem. Dobrú chuť.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Chcela by som pripraviť, ak sa to teda dá, niečo z bežných potravín, keďže bezlepkové potraviny doma nemám. Mám skôr na mysli bežné potraviny, ktoré môžu konzumovať aj celiatici. Preto sa mi páči ten recept na bábovku a teda aj vlastne "piškótové" cesto z pudingu. Ten sa dá bežne dostať. Mám také maličké bábovkové formy, takže tie by boli ideálne pre jedného "človiečika". Chcem len, aby to bolo "bezpečné" a má to byť také prekvapko. Rozmýšľala som aj nad parížskym krémom. Čítala som, že sa dajú použiť ľadové kaštanky, prevariť so šľahačkou a na druhý deň vyšľahať. Dalo by sa to použiť ako plnka a potom aj tie roztopené kaštanky ako poleva? Je nejaká odskúšaná šľahačka, ktorá je na 100 % vhodná pre celiatikov?
Pozriem doma aký mám práškový cukor, olej a potom napíšem, či to môžem použiť. Na vymastenie môžem použiť PALMARIN alebo čo by ste odporúčali? Vopred ďakujem za pomoc a rady. Dúfam, že tým synovca poteším.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

milagros208 Pozri príspevok
Chcela by som pripraviť, ak sa to teda dá, niečo z bežných potravín, keďže bezlepkové potraviny doma nemám. Mám skôr na mysli bežné potraviny, ktoré môžu konzumovať aj celiatici. Preto sa mi páči ten recept na bábovku a teda aj vlastne "piškótové" cesto z pudingu. Ten sa dá bežne dostať. Mám také maličké bábovkové formy, takže tie by boli ideálne pre jedného "človiečika". Chcem len, aby to bolo "bezpečné" a má to byť také prekvapko. Rozmýšľala som aj nad parížskym krémom. Čítala som, že sa dajú použiť ľadové kaštanky, prevariť so šľahačkou a na druhý deň vyšľahať. Dalo by sa to použiť ako plnka a potom aj tie roztopené kaštanky ako poleva? Je nejaká odskúšaná šľahačka, ktorá je na 100 % vhodná pre celiatikov?
Pozriem doma aký mám práškový cukor, olej a potom napíšem, či to môžem použiť. Na vymastenie môžem použiť PALMARIN alebo čo by ste odporúčali? Vopred ďakujem za pomoc a rady. Dúfam, že tým synovca poteším.
Pokial chces piskotove cesto z pudingu, tam je tiez dolezite, aky puding pouzijes, pretoze v zlozeni moze mat psenicny alebo kukuricny skrob. Bezpecne su od Oetkera. Taktiez ked budes pouzivat prasok do peciva, tiez Oetker, pretoze v zlozeni moze byt psenicny skrob. Na parizsky krem mozes pouzit slahacku pokial nema intoleranciu laktozy, alebo alergiu na kravske mlieko. Cokoladu pouzivam varovu od Orionu. Palmarin mozes pouzit.
Hlavne pozri vo vsetkom zlozenie, aby prekvapenie nebolo nechcenym prekvapenim.
PS. Aj ja chcem taku tetu
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ja síce nepatrím medzi celiatikov, ale pri mojej chorobe som našla zaujímavú stránku so super výrobkami. Odporúčam vyskúšať: www.bezgluten.sk
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Vďaka za rady. Dám si tie ingrediencie dokopy a potom by som ešte poprosila o odsúhlasenie, že je všetko ok. Dúfam, že príjemne prekvapím, a že si môj 4-ročný synovec aj pochutí.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Takže pozrela som čo mám doma. Vajíčka nie sú problém, olej mám 100% slnečnicový bez konzervačných látok, práškový cukor Korunní, obsahuje zemiakový škrob, kypriaci prášok Dr. Oetker a pudingové prášky Dr. Oetker /aj keď ma trochu zarazilo, že na zadnej strane je spomenuté, že výrobok bol vyrobený v závode, kde sa spracúva sušené mlieko, pšeničná múka a ovsené vločky/. Dúfam, že tieto ingediencie sú v poriadku. Na vymastenie použijem PALMARIN a na vysypanie tú špeciálnú bezlepkovú strúhanku. Na krém chcem použiť 33% smotanu na šľahanie SABI, je 10-dňová a teda nie sú tam použité ďalšie látky. Čo však s čokoládou? Čokoláda ORION nie je na stránke NESTLE uvádzaná ako vhodná na bezlepkovú dietu. Niekde som čítala, že sa dá použiť KINDER čokoláda. Tú viem, že môže. Prevarím spolu so šľahačkou a na druhý deň vyšľahám. Vďaka za odobrenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať