Zavrieť

Porady

Odkupenie casti bytu cez HU

Ahoj,
chcel by som Vas poprosit o radu.
Moja priatelka byva v dvojizbovom byte spolu s otcom a byvalou matkou a jej priatelom. Otec s mojou priatelkou byvaju v jednej izbe a byvala matka byva v druhej izbe spolu so svojim priatelom. Rozviedli sa uz davnejsie asi tak cca. 7 rokov dozadu. 2 roky po rozvode tu matka nebyvala (neplatila najomne - su aj svedkovia), pocas tychto dvoch rokov mala zamknutu izbu. Potom prisla a zacala v tej izbe byvat s tym ze platila polovicu najomneho (byt je druzstveny a nadobudli ho pocas manzelstva). Neskor tam uz byval aj jej priatel. Potom si asi jej priatel nahlasil prechodne bydlisko pretoze mu tam chodi posta.V takochto pomeroch ziju doteraz. Chcel by som sa spytat ci je mozne vyhodit toho jej priatela nejakym sposobom z bytu nakolko zapacha a nedodrziava hygienu. Dalej ma zaujima ako by som mal postupovat keby som chcel vyplatit prostrednictvom hypotekarneho uveru jej mamu aby odisla. Nie je nejaka moznost urcit cenu za jej cast nakolko ona si praje 1,5 miliona za polovicu dvojizboveho bytu ktory je v uplne povodnom stave (52m2). Ma vobec ich dcera nejaky narok na cast bytu ked dovrsila 18 rokov (jej otec jej chce prenechat celu jeho cast).
Za radu vopred dakujem. Pripadne dalsie doplnujuce otazky rad zodpoviem.
S pozdravom Patrik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Pato, tak to Tvojej kamoske nezavidim. A co tak jej to ulahcit a zobrat ju k sebe. :-) :-) :-)
    V prvom rade si treba uvedomit, ze byt nie je v osobnom vlastnictve, ale je druzstevny. Otec moze prenechat dcere v akurat tak clensky podiel na byte. Aky vplyv ma to, ze byt "nadobudli" pocas manzelstva, to neviem. Poradia skusenejsi. Predpokladam vsak, ze rozhodujuce je to, kto je v najomnej zmluve uvedeny na strane najomcu. Ak je len otec, vyhoda na ich strane. A ak o ten byt skutocne priatelka s jej otcom stoji, urcite by mal otec co najskor poziadat druzstvo o prevod do osobneho vlastnictva. Ak su najomcovia obaja rodicia, tak bude s prevodom asi mensi problem. Ale to Ti s urcitostou povedia lepsi odbornici. Prajem vela zdaru.

    Cervicek je offline (nepripojený) Cervicek

    Cervicek
    Na dohode o odovzdani a prevzati bytu je pisane:
    Druzstvo ako vlastnik domu ... odovzdava dnom ... do uzivania byt cislo ... v zmysle rozhodnutia o prideleni bytu svojmu clenovi ...(priatelkin otec) zamestnanim ... pri spolocnom clenstve manzelky ...(rozvedena matka), ktory tymto predmetny byt prebera do uzivania.

    kedy sa konci clenstvo manzelky???
    Je mozne ist na bytove druzstvo a odkupit byt do osobneho vlastnictva ak nesuhlasi (resp. nepride) byvala manzelka, nakolko akosi sa do toho nema a vyhyba sa tomu?

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Ja som to minulý rok vybehala s otcom (je rozvedený ale mama tam už nebýva). Byt na OSBD mu neodpredali do osobného vlastníctva bez súhlasu mamy. Mama v tom čase už nebývala v tomto byte cca 2 roky a neplatila ani nájom a žiadne poplatky s tým spojené. Jediná cesta bola vysporiadanie BSM. U notára uzatvorili dohodu o vyporiadaní BSM, kde bolo uvedené, že ona sa členského podielu vzdáva s tým, že otec jej musí vyplatiť sumu, na ktorej sa dohodli. S týmto papierom sme boli potom na bytovom družstve, otec byt odkúpil, zobral si hypotéku a ju vyplatil.

    Zuzana

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Členstvo (ex)manželky skončí až vysporiadaním BSM, ak sa tak dohodnú.

    Odkupenie casti bytu cez HU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.