Zavrieť

Porady

Dedičstvo - rozdelenie domu na časti

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Po smrti manzelky je rozdeleny dom medzi dedicov - manzel 5/8 (1/2 z BSM + 1/8 z polovice po manzelke) a tri deti po 1/8 kazde. Je mozne ale dohodnut sa aj na plosnom rozdeleni domu napr. ze manzel-otec si necha dve poschodia a deti sa budu delit o tretie poschodie domu? A je mozne spisat aj nejaku dohodu o spolocnom financovani domu, teda ako sa budu podielat na hospodareni a prevadzke?
Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zuzuki Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Po smrti manzelky je rozdeleny dom medzi dedicov - manzel 5/8 (1/2 z BSM + 1/8 z polovice po manzelke) a tri deti po 1/8 kazde. Je mozne ale dohodnut sa aj na plosnom rozdeleni domu napr. ze manzel-otec si necha dve poschodia a deti sa budu delit o tretie poschodie domu? A je mozne spisat aj nejaku dohodu o spolocnom financovani domu, teda ako sa budu podielat na hospodareni a prevadzke?
    Dakujem za rady.
    Pozri tu:

    http://www.porada.sk/633504-post14.html

    Po prečítaní linku doplním: na katastri to asi nerozdelíte, pokiaľ to nebudú samostatné bytové jednotky. Vy sa ale môžete dohodnúť, kto bude ktorú časť domu užívať a môžete to dohodnúť aj písomne.

    zuzuki je offline (nepripojený) zuzuki

    zuzuki
    vlastne mi nejde o rozdelenie na katastri, tam bude uvedeny kazdy dedic so svojim spoluvlastnickym podielom. ide mi skor o nejaku dohodu v ramci praktickeho uzivania domu, ze: ty budes mat horne dve poschodia, ja dolne poschodie, a prispejes mi na elektriku, vodu a ostatne naklady tolko a tolko. pretoze ako vzdy, dedicia s najmensim podielom chcu uzivat cely dom ale na spravu a prevadzku neprispievat najradsej nic.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zuzuki Pozri príspevok
    vlastne mi nejde o rozdelenie na katastri, tam bude uvedeny kazdy dedic so svojim spoluvlastnickym podielom. ide mi skor o nejaku dohodu v ramci praktickeho uzivania domu, ze: ty budes mat horne dve poschodia, ja dolne poschodie, a prispejes mi na elektriku, vodu a ostatne naklady tolko a tolko. pretoze ako vzdy, dedicia s najmensim podielom chcu uzivat cely dom ale na spravu a prevadzku neprispievat najradsej nic.
    Tak to je čisto vecou dohody spolumajiteľov. Nie je zákonom dané, že by spolumajiteľ s menším spoluvlastníckym podielom nemohol užívať väčšiu časť bytu.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Chobot Pozri príspevok
    Tak to je čisto vecou dohody spolumajiteľov. Nie je zákonom dané, že by spolumajiteľ s menším spoluvlastníckym podielom nemohol užívať väčšiu časť bytu.
    ...ak sa na tom zhodne vacsina spoluvlastnikov (§ 139 ods. 2 Obč.zák.)

    Dedičstvo - rozdelenie domu na časti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.