Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Vo všeobecnosti platí, že rezervy (t.j. aj rezervy na nevyčerpané dovolenky) sa tvoria ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, t.j. k 31.12.bežného roka.
    Z dôvodu prechodu na novú metodiku účtovania vo verejnej správe, je potrebné v súlade s § 7 zákona o účtovníctve navodiť v počiatočních stavoch stav, ako keby sa účtovalo podľa novej metodiky aj v minulom roku. Tzn., že v počiatočných stavoch v rámci prevodového mostíka je potrebné k 1.1.2008 zaúčtovať rezervy na nevyčerpané dovolenky vrátene odvodov na zdravotné a sociálne poistenie.

    Pekný deň

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Ak si dobre pamätám, príspevková organizácia mala podľa starých postupov účtovania (platných do 31.12.2007) povinnosť vytvárať rezervy len za podnikateľskú činnosti (za hlavnú nie). Tzn., že tvorba rezerv ovplyvňovala VH len z podnikateľskej činnosti.

    renata77 je offline (nepripojený) renata77

    renata77
    Dobrý deň!
    Účtujem v obci, rezervy som doteraz nevytvárala. Chcela by som sa spýtať ako sa vypočítava priemerná denná mzda vo verejnom záujme?
    Ďakujem.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    renata77 Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    Účtujem v obci, rezervy som doteraz nevytvárala. Chcela by som sa spýtať ako sa vypočítava priemerná denná mzda vo verejnom záujme?
    Ďakujem.
    Pozdravujem,

    odpoveď nájdeš v § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v platnom znení. Priemerná mzda = funkčný plat priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie (t.j. pri vytváraní rezervy v počiatočných stavok k 1.1.2008 = funkčný plat priznaný k 31.12.2007). Odporúčam pri výpočte použiť hodinovú sadzbu funkčného platu, t.j. pri 37,5 hodinovom pracovnom táždni je to 1/163 funkčného platu x počet hodín nevyčerpanej dovolenky k 31.12.2007 (napr. zamestnanec má funkčný plat 15000 Sk / 163 = 92,0245, t.j. hodinová sadzba x 10 dní nevyčerpanej dovolenky, t.j. 10 x 7,5 = 75 hodín nevyčerpanej dovolenky x 92,0245 = 69801,8375, zaokrúhlene 6902 Sk+vypočítať poistné odvody).

    Pekný deň

    janula94 je offline (nepripojený) janula94

    janula94
    Kvet, chcem sa ťa spýtať: zamestnankyna na obci ma za rok 2007 nevyčerpanú dovolenku, avšak je od novembra 2007 na MD. Mám aj jej vypočítať rezervu a nastaviť si v prevodovom mostiku? Ona si ju vyčerpa pravdepodobne až keď sa vráti z MD, nevieme, či sa vrati v roku 2008 alebo až v 2009. Ďakujem za odpoveď.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Odporúčam vytvoriť, pretože je predpoklad, že si ju môže vyčerpať aj medzi skončením MD a nástupom na RD. Ak by si ju nevyčerpala, rezervu zrušiš MD 323/ D 652.

    janula94 je offline (nepripojený) janula94

    janula94
    Kvet a starostovi počítam zo 40 alebo 37,5 hod.? A aky je pomer funkčného platu pri 40 hod. úväzku?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Na starostu sa zákon č. 553/2003 Z.z. nevzťahuje !!!
    Ich právne postavenie a platové pomery upravuje zákon č. 253/1994 Z.z. Tento zákon v § 5 ods. 3 presne určuje, ako sa postupuje pri výpočte priemerného mesačného platu starostu na účely dovolenky . V niektorom článku tu na porade som presne opísal, ako sa počíta priemerný mesačný plat (pozri "Dovolenka starostu" na ôsmej strane).
    Na starostu sa KZVS nevzťahuje, tzv. že jeho týždenný pracovný čas je 40 hodín. Priemerný hodinový plat vypočítaš tak, že priemerný mesačný plat vydelíš 174.
    Naposledy upravil kvet : 14.02.08 at 08:51

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, prosim poradte, viem ze sa musi tvorit rezerva na nevycerpanu dovolenku. Kedze prvykrat uctujem firmu kt. ma zamestnancov, mzdovu agendu im nerobim, v tom sa velmi nevyznam, neviem ako dostanem spravnu sumu na zauctovanie rezervy, viem ze mzdy si robi konatel sam. Co vsetko potrebujem vediet na vypocet rezervy? Velmi pekne dakujem dopredu za dobru radu

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj, prosim poradte, viem ze sa musi tvorit rezerva na nevycerpanu dovolenku. Kedze prvykrat uctujem firmu kt. ma zamestnancov, mzdovu agendu im nerobim, v tom sa velmi nevyznam, neviem ako dostanem spravnu sumu na zauctovanie rezervy, viem ze mzdy si robi konatel sam. Co vsetko potrebujem vediet na vypocet rezervy? Velmi pekne dakujem dopredu za dobru radu


    Počet dní nevyč. dovolenky u každého zamestnanca + sumu, na ktorú má nárok za deň/hodinu čerpania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.