Zavrieť

Porady

ŽUMPA alebo ČISTIČKA?

Ahoje poraďaci,
momentalne riešime v suvislosti so stavbou nasho domu odpad. Staviame v obci, kde zatial nie je kanalizacia a nevieme sa rozhodnut, ci mame dat žumpu, alebo čističku.. Kanalizacia ma byt vybudovana v priebehu 2 - 3 rokov.) Sme 4 členna rodina. Cenovo (nakupna cena) je vyhodnejsia zumpa, ale z dlhodobejsieho hladiska je efektivnejsia čisticka... Ma zmysel davat čističku, ked bude o par rokov vybudovana kanalizacia? Mate niekto skusenosti s udrzbou čističky alebo žumpy? Rada privitam akekolvek nazory a skusenosti.
Dakujem. m.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
NeMaria Pozri príspevok
Ahoje poraďaci,
momentalne riešime v suvislosti so stavbou nasho domu odpad. Staviame v obci, kde zatial nie je kanalizacia a nevieme sa rozhodnut, ci mame dat žumpu, alebo čističku.. Kanalizacia ma byt vybudovana v priebehu 2 - 3 rokov.) Sme 4 členna rodina. Cenovo (nakupna cena) je vyhodnejsia zumpa, ale z dlhodobejsieho hladiska je efektivnejsia čisticka... Ma zmysel davat čističku, ked bude o par rokov vybudovana kanalizacia? Mate niekto skusenosti s udrzbou čističky alebo žumpy? Rada privitam akekolvek nazory a skusenosti.
Dakujem. m.
Ak kanalizácia bude naozaj do 2 - 3 rokov, tak ja by som dával žumpu. Je lacnejšia, ako čistička. A keď je vybudovaná kanalizácia, tak neviem či nie je povinnosť napojiť sa na ňu. Potom investícia do čističky sa nevráti.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Odporúčam žumpu. S čističkou je spojených viac byrokratických problémov. Napr. nutnosť vypracovania hydrogeologického posudku. Samozrejme závisí od spôsobu vypúšťania vyčistených vôd.
0 0
svrbik juraj svrbik juraj

svrbik juraj je offline (nepripojený) svrbik juraj

podobny problem som riesil aj ja.nakoniec nam cisticku nepovolili na zivotnom-ta ich byrokracia.a to som chel zaplatit viac a spravit nieco pre ekologiu.ak si date cisticku a vybuduju vam kanalizaciu,nieste povinny sa na nu napojit.v pripade,ze mate zumpu,tak ste povinny sa napojit na verejnu kanalizaciu.ak naozaj chcete cisticku,tak si najprv zistite,ci vam ju povolia/musite mat potok alebo spodne vody s urcitym prietokom/
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kolegyňa má problémy s čističkou. S manželom chodia do práce, málo sa zdržiavajú doma a potom musia dokrmovať akési potvorky, čo sa nemajú z čoho v tej čističke napásť.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Treba si však uvedomiť tú skutočnosť, že z tej žumpy treba zabezpečovať aj vývoz a ak tam ide všetko z rod. domu /4 členná rodina/ - no tak to je koniec. Poznám to dôverne. My tiež uvažujeme o čističke, len nevieme kde začať a kam sa obrátiť, lebo v našej obci je čistička v nedohľadne.
0 0
pepolko pepolko

pepolko je offline (nepripojený) pepolko

mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac
záleží aj od toho, či sa už na kanalizácii začalo pracovať, alebo je ešte len v pláne, pretože u nás to trvalo asi 5 rokov, kým sa kanalizácia vybudovala, a je už konečne aspoň v skúšobnej prevádzke. Ďalej ten časový úsek záleží od veľkosti obce, rôznych dotácií a pod.
0 0
peterwagner peterwagner

peterwagner je offline (nepripojený) peterwagner

ja som uprednostnil zumpu
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Akokoľvek sa rozhodneš, doporučil by som jednu vec: vedľa napojenia na žumpu/čističku vybudovať zároveň aj vývod na napojenie na kanalizáciu. Ušetríš čas, peniaze, nervy (znova terénne úpravy).

V časoch keď sme stavali my, nepočítalo sa s kanalizáciou, teraz ju urobili a mám docela problém, ako sa napojiť - je to prácne (treba veľa rozbiť), finančne a časove náročnejšie....
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
ahoj NeMaja
tvoju situaciu poznam, osobne by som odporucal cisticku, aj ked je to skoro hamletovska otazka, co je vyhodnejsie, prvotne investicie su urcite v prospech zumpy, cisticka je financne narocnejsie, avsak ista navratnost tam je a nadovazok je mozne vyuzivat uzitkovu vodu napr. na zavlazovanie a i ...
ja som tiez vo faze pripravy stavby RD a so zumpou som vobec neuvazoval, v dedine sa buduje kanalizacia, ta je vsak podmienena prostriedkami z eurofondou a ako poznam "schopnosti" zastupitelstva, tak to este par rokov potrva, kym sa kanalizacia dobuduje (nieco uz je vybudovane) ... mam velmi dobre referencie od majitelov cisticiek, technologia postupila, s cistickami boli pred par rokmi problemy, kym to bola kvazy novinka, momentalne je vsak velky vyber kvalitnych dodavatelov ... to, ze musis zivit biologicke "osadenstvo" je pravda, avska pri 4 clennej rodine je to OK, a nepredpokladam, ze by ste na viac ako mesiac neboli doma (a ak ti tie mikroorganizmy zakapu, daju sa zasa obnovit). Osobne budem riesit cisticku v kombinacii s akumulacnou nadrzou a doplnkovym "trativodom" pre zbytkovu vodu ... ziskam tak vodu na polievanie pozemku, nebudem platit ziadne stocne (co pri X rokoch nie je nezanedbatelna polozka) ... kazdopadne, je to na tebe
r
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Zumpa je rozhodne lacnejsie riesenie. Ak tu niekto spomina cisticku a akumulacnu nadrz s trativodom, tak dnes uz by som aj ja smelo urobil trativod aj zo zumpy. Dnes su bakterie, ktore aj v zumpe degraduju bio odpad a voda moze v pohode po jednoduchej sedimentacii vsakovat do zeme a pouzivat sa na zavlahy, aj ked s malym obmedzenim. Ked cisticku, tak asi vsakovaciu. To je velke jazero zasypane strkom, prekryte foliou a vrstvou zeminy v ktorej sa pestuju rastliny, pomocou ktorych sa rozklada odpad. Aj ked sa priznam, ze som to este nevidel v reali. Tie biologicke nie su az tak zadarmo. Pre ich chod je nutne pocitat so spotrebou elktriny asi 70 az 90 W 24 hodin denne, 365 dni do roka krat cena za kWh a ste niekde okolo 3000 SK za rok.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Mame doma cisticku. Nejdem popisovat vsetky tie byrokraticke maniere, ktore okolo toho boli. Po vybudovani kanalizacie sme povinni cisticku odstranit. Treba si spocitat naklady na zumpu + pravidelne cistenie zumpy a cenu za cisticku. Myslim si, ze naklady na cisticku sa nam vratili a je to ovela pohodlnejsie ako sa pravidelne starat o odvoz a platit zan.
0 0
Ella Ella

Ella je offline (nepripojený) Ella

Hanka, napíš prosím ťa, prečo ste povinní odstrániť čističku? V našej obci nie je kanalizácia, údajne bude o 2-3 roky a mne sa zatiaľ pozdáva myšlienka čističky. Teraz som v pomykove.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Dali nam to do povolenia, ze sme po zavedeni kanalizacie povinni odstranit cisticku.
0 0
pepolko pepolko

pepolko je offline (nepripojený) pepolko

mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac
a myslíš, že to bude potom niekto kontrolovať, že ste ju odstránili? jakživ nikto !
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
pepolko Pozri príspevok
a myslíš, že to bude potom niekto kontrolovať, že ste ju odstránili? jakživ nikto !
Nie som si istý, že nie. Zažil som takú kontrolu.
0 0
Dôchodca
ROMBOR Pozri príspevok
ahoj NeMaja
tvoju situaciu poznam, osobne by som odporucal cisticku, aj ked je to skoro hamletovska otazka, co je vyhodnejsie, prvotne investicie su urcite v prospech zumpy, cisticka je financne narocnejsie, avsak ista navratnost tam je a nadovazok je mozne vyuzivat uzitkovu vodu napr. na zavlazovanie a i ...
ja som tiez vo faze pripravy stavby RD a so zumpou som vobec neuvazoval, v dedine sa buduje kanalizacia, ta je vsak podmienena prostriedkami z eurofondou a ako poznam "schopnosti" zastupitelstva, tak to este par rokov potrva, kym sa kanalizacia dobuduje (nieco uz je vybudovane) ... mam velmi dobre referencie od majitelov cisticiek, technologia postupila, s cistickami boli pred par rokmi problemy, kym to bola kvazy novinka, momentalne je vsak velky vyber kvalitnych dodavatelov ... to, ze musis zivit biologicke "osadenstvo" je pravda, avska pri 4 clennej rodine je to OK, a nepredpokladam, ze by ste na viac ako mesiac neboli doma (a ak ti tie mikroorganizmy zakapu, daju sa zasa obnovit). Osobne budem riesit cisticku v kombinacii s akumulacnou nadrzou a doplnkovym "trativodom" pre zbytkovu vodu ... ziskam tak vodu na polievanie pozemku, nebudem platit ziadne stocne (co pri X rokoch nie je nezanedbatelna polozka) ... kazdopadne, je to na tebe
r
Ja by som v dnešnej dobe v žiadnom prípade neuprednostňoval žumpu. Aj keď na prvý pohľad sa zdá, že zriadenie žumpy je lacnejšou záležitosťou, v skutočnosti ale nie je tomu tak. Treba si vziať do úvahy aj naše zákony (Zákon č.364/2004 Vodný zákon), ktorý zakazuje vypúšťanie obsahu žúmp do povrchových a podzemných vôd. Preto ak sa chcete vyhnúť pokutám , neostáva Vám nič iné ako pravidelne likvidovať odpad zákonným spôsobom, čo nie je najlacnejšia záležitosť.
Zriadenie čističky si vyžaduje stavebné povolenie, nakoľko sa jedná o vodnu stavbu. Pokiaľ nebývate v ochrannom pásme, povolenie by vám mali dať bez problémov a bez povinnosti urobiť si geologický prieskum. V malých dedinách, kde je počet obyvateľov do 1000 EO sa nevyplatí zriadiť obecnú kanalizáciu kvôli vysokým nákladom na jedného obyvateľa. Domová čistička odpadových vôd nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Pracuje na báze aeróbnych a anaeróbnych baktérii, ktoré odpad rozkladaju.Náklady na baktérie sú okolo 600.-Sk/rok a spotreba el. energie pre vzduch. kompresor je max 1KWh/deň.Ja Vám odporúčam v každom prípade čističku. Pri výbere čističky si ale treba dávať pozor pri výbere typu. Aj tu platí, že najdrahšia nemusí byť najlepšia a aj opak najlacnejšia nemusí byť najhoršia. Ak by ste chceli vedieť viac o domových ČOV , môžete ma skontaktovať na č.t. 055 6436051, alebo na mob.: 0904 320616
Naposledy upravil Alžbeta Sepešiová-OLIVIER : 14.02.08 at 19:35
0 0
Dôchodca
Hanka Pozri príspevok
Mame doma cisticku. Nejdem popisovat vsetky tie byrokraticke maniere, ktore okolo toho boli. Po vybudovani kanalizacie sme povinni cisticku odstranit. Treba si spocitat naklady na zumpu + pravidelne cistenie zumpy a cenu za cisticku. Myslim si, ze naklady na cisticku sa nam vratili a je to ovela pohodlnejsie ako sa pravidelne starat o odvoz a platit zan.
Ak bude v obci dodatočne vybudovaná kanalizácia, nikto Vás nemôže prinútiť zrušiť ČOV alebo aby ste sa na ňu napojili a platili stočné. Čistička je Vaša a či sa napojíte na kanalizáciu, ktorá bude dodatočne vystavená je čiste na Vás. Nikto Vás nemôže nútiť. Jeto Vaše právo a nie povinnosť (Zákon č.442/2002 par. 23 ods. 1 a 7)
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Stavebný úrad pochybil, keď do rozhodnutia o povolení malej ČOV dal príkaz odstrániť čističku po vybudovaní kanalizácie. Nemá na to právo, mali ste sa odvolať. Skúste sa poradiť s právnikom, či sa dá s tým niečo robiť. Nikto zatiaľ nie je povinný sa pripojiť na kanalizáciu. Aj keď sa pripojí na kanalizáciu a chce sa vyhnúť plateniu veľkého stočnému napr.pri polievaní záhrady vodou z vodovodu, tak si môže dať namontovať prietokový merač odpadovej vody a za stočné platiť len podľa toho. Ten ale musí byť pravideľne kontrolovaný.
0 0
svrbik juraj svrbik juraj

svrbik juraj je offline (nepripojený) svrbik juraj

cisticka-50tis.,zumpa-30tis.,cisticka je super vec,ak ti ju povolia,pozor na odpadovu vodu z cisticky-mozes polievat iba travu,nie zahradu a stromy.tie bakterie je nutne doplnovat,lebo do cisticky ide aj voda z pracky,umyvacky-sama chemia,co tie potvorky zabija.ideme stavat dom a urcite dame zumpu.
0 0
NeMaria NeMaria

NeMaria je offline (nepripojený) NeMaria

Dakujem Vam vsetkym velmi pekne za navrhy, skusenosti a pripomienky. Po dokladnom zvazeni sme sa rozhodli pre zumpu, kedze bude v kratkom case vybudovana kanalizacia. A pravdou je aj to, ze nas odradilo zdlhave vybavovanie cisticky. Este raz dakujem. pekny den. m
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať