Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie prijatých faktúr

Pri prijatých faktúrach som doteraz do 30.4.2004 účtovala podľa dňa prijatia faktúry do firmy.Napr.zdan.plnenie 25.3.2004, prijatie faktúry 5.4.2004.Zaúčtované 5.4.2004, uplatnenie v daň.priznaní DPH za 4/2004.
Teraz by som podľa nového zákona o DPH chcela prijaté faktúry účtovať podľa dňa daň.povinnosti na faktúre uvedenej a vtedy faktúry aj uplat. v daň.priznaní .Napr.daň. povinnosť 30.5.2004 prijatá faktúra 5.6.2004.Zaúčtované 30.5.2004 a uplatnené v daň.priznaní za 5/2004. Môžem od 5/2004 prejsť na tento spôsob účtovania, alebo mám pokračovať v už začatom spôsobe?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Podľa mňa nemôžete zaúčtovať 30.5.2004, keďže ste prijali faktúru 5.6.2004. Ja by som zaúčtovala v deň prijatia faktúry, t.j. 5.6.2004 a pokiaľ som ešte neodovzdala DP za obdobie V/2004, tak by som si uplatnila odpočet v tomto zd.období, čiže V/2004.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ale môj softvér mi faktúru zaúčtuje 5.6.2004 504/321 aj DPH 5.6.2004 343/321 a potom mi ju neuplatní do priznania 5/2004, ale do 6/2004?

    jarina je offline (nepripojený) jarina

    jarina
    No podľa mojho nazoru by sa DPH nemala v tomto pripade uplatit 30.5. pretoze zakon hovori, ze DPH si mozem uplatnit ked mam fakturu a to je v tomto pripade 5.6.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Tak isto si myslim, ze DPH si nemozem uplatnit v 5/04, lebo fakturu som dostala az 5.6., teda DPH uplatnim v 6/04
    §51 ods 1
    Pravo na odpocitanie dane podla § 49 moze platitel uplatnit, ak
    a)
    b)
    c)
    d)
    ........vo vsetkych pismenach sa pise o tom, ze mam fakturu!!!!!!!!!

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    jarina
    No podľa mojho nazoru by sa DPH nemala v tomto pripade uplatit 30.5. pretoze zakon hovori, ze DPH si mozem uplatnit ked mam fakturu a to je v tomto pripade 5.6.
    Už sme o tom veľa písali... prečítajte si môj príspevok v Porade o DPH - http://www.porada.sk/showthread.php?p=573#post573. Buď to pomôže, alebo už neviem.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    V komentari k paragr. 51 sa pise, ze platitel dane si moze uplatnit odpocet dane za to zdanovacie obdobie, v ktorom mu vznikol narok na odpocet dane {pozri, kedy vznika pravo na odpoce dane podla paragr. 49} za podmienky, ze ku dnu podania danoveho priznania za toto zdan. obdobie
    - ma fakturu o dodani tovaru alebo poskytn. sluzby, prip. iny doklad {povazovany za fa}, ak ide o nadobudnutie tovaru premiestnenim z ineho clen. statu
    - ma doklad o dovoze tovaru a doklad o zaplateni dane colnemu organu.
    Ak mas software ako ja budes to musiet nasilu vtesnat do vstupov za 5/2004, aby Ti to zobralo do maja, samozrejme, ze su splnene horeuvedene podmienky.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Janca a prosím ťa tú faktúru zaúčtujem 5.6.2004 alebo do 5.mesiaca podľa daň.povinnosti na nej uvedenej?Díky!

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Neviem aky mas software, nas robi tak, ze nahravam tzv. vstupy a hoci je fa vystavena v 6/2004, musim do kolonky zdanitelne plnenie /teda do vstupov 5/2004/ nahrat ten majovy datum, lebo z tejto kolonky si taha udaje potom do projektu DPH. Je to vec softwaru. Keby som totiz nahrala vo vstupoch v kolonke zdanit. plnenie /po novom datum dan. povinnosti/ 6/2004, nevzalo by mi to do projektu DPH a na odpocitanie by mi to zaradilo az v 6/2004. V tych softwaroch su velke rozdiely.

    Zaúčtovanie prijatých faktúr

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.