Zavrieť

Porady

326 Nevyfakturované dodávky

admin
Účtovná osnova
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
V januári 2005 si vyúčtoval zamestnanec (konateľ) služobné cesty uskutočnené vlastným autom za mesiac január. Pokladničný doklad je zaúčtovaný na 326. V apríli bola schválená účtovná závierka a ja som až potom zistila, že v roku 2005 som zabudla interným dokladom zaúčtovať predpis 512/326. Teraz mám účet 326 nevyrovnaný. Ako sa dostať z tohto problému?
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Ja nevidím v čom je problém. Jedine, že by ste mali účtovné obdobie Hospodársky rok, ktorý je od 3/2004 do 2/2005. Ale keď je to v r. 2005, a účtovné obd. je kal. rok,tak neviem o čo ide.
Skôr mi vadí účet 326, ja by som účtoval 333 - Ostatné záväzky voči zamestnancom.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
V tom najdôležitejšom som sa sekla. Cesty vykonal v decembri 2004 a vyúčtoval 2005. Jedná sa mi o správne zaúčtovanie. Samozrejme musím dať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmu.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

A je to vysoká suma? Stojí za to, robiť dodatočné DP? Ja by som to riešil najradšej ako nedaňový výdavok.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Taktiež som na to myslela, len ešte nepoznám názor konateľov, či by s tým súhlasili. Ak by som uspela (je to čiastka cca 10.000 Sk), ako by si to zaúčtoval?
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

My máme urobené na nákladových účtoch analytiky končiace 999, napr. 512 999 a v účt. osnove sú vedené ako nedaňové. Potom upravujeme len v daňovom priznaní.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Teda na účet 588 by som účtovala, len ak by som dávala dodatočné daňové priznanie. V druhom prípade na účet 512 ale daňovo neuznané. Úprimne ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mlyn16
Teda na účet 588 by som účtovala, len ak by som dávala dodatočné daňové priznanie. V druhom prípade na účet 512 ale daňovo neuznané. Úprimne ďakujem.
V oboch prípadoch 512 AE - nedaňové náklady. Ak to bude účtovný prípad roka 2005, nie je pre účtovanie podstatné, či podáš dodatočné DP. Účet 588 má iné určenie - ide o "významné" opravy nákladov minulých rokov a to podľa mňa nie je tento prípad (ale nepoznám rozsah vášho účtovníctva).
Iný by bol iba postup, keby si otvorila účtovné knihy a zaúčtovala prípad do roku 2004.
A čo sa týka účtovania, tak ako bolo povedané vyššie 512/333. Účet 326 patrí do účtovej skupiny - záväzky z obchodného styku (nie z titulu pracovno-právnych vzťahov)
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Obom vám veľmi pekne ďakujem. Dám to na 512 daňovo neuznané. Sme malá firma, tak SC vyučtovávam hneď z pokladne 512/211. Ten zápis 512/333 budem používať len na konci roka.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte sa vrátim k tvojej poslednej reakcii. Niežeby si to tak nemohla robiť, ale...
to že ste malá firma nijako neovplyvňuje spôsob účtovania CP. Dôležitý je dátum uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. aby si nemala časový nesúlad medzi vznikom účtovného prípadu a jeho zaúčtovaním. Z praxe viem, že takmer "sústavne" dochádza k porušovaniu zákona o cestovných náhradách, čo sa týka povinných termínov na predkladanie CP a jeho vyúčtovanie po skončení pracovnej cesty. Ja účtujem 512/211 iba vtedy, ak sa dodržia všetky zákonné termíny na predkladanie CP v zmysle zákona a ešte to mám ošetrené aj v smernici. Pre istotu.
Netreba sa báť ani zápisu 512/333 - častokrát je to oveľa vhodnejšie, vzhľadom na uvádzaný "vznik účtovného prípadu".
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Ďakujem. Prajem pekný deň.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Mám na úče 326 z roku 2004 zostatok, ktorý mi mal dodávateľ vyfaktúrovať. Zatiaľ tak neurobil a asi ani už neurobí. Čo mám s týtmo zostatkom urobiť? Mám ho pre istotu nechať tak, ak by náhodou poslal faktúru? A čo ak už fa nepošle, čo mám spraviť z nákladom v roku 2004?
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Ja by som to zúčtovala do tržieb, daniari by to mohli dodaniť, do tržieb roku 2005. Ak by náhodou došla faktúra v roku 2006, tak by som to zúčtovala do nákladov daňovo neuznaných.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alex1
Mám na úče 326 z roku 2004 zostatok, ktorý mi mal dodávateľ vyfaktúrovať. Zatiaľ tak neurobil a asi ani už neurobí. Čo mám s týtmo zostatkom urobiť? Mám ho pre istotu nechať tak, ak by náhodou poslal faktúru? A čo ak už fa nepošle, čo mám spraviť z nákladom v roku 2004?
je tu téma odsúhlasovania záväzkov. A toto je typický prípad. Nemôžeš vedieť, či sa dodávateľ nezobudí a nepošle ti o polroka faktúru. Ale ak mu pošleš všeobecne znejúci list so žiadosťou o predloženie jeho PRÍpadných pohľadávok voči vám, prípadne podľa pravdy môžeš napísať, že neevidujete voči nemu žiadne neuhradené faktúry a ak je to inak, nech vám predloží zoznam. Ak vám potvrdí návratku, môžeš to povaovať za podklad k zúčtovaniu 326 do výnosov. Lenže v budúcnosti by som jeho faktúru už neakceptovala.
Ak sa ti toto riešenie nepozdáva, môžeš na základe inventarizácie ponechať 326 ešte do roku 2006, nevidím v tom problém. Nie si povinná naháňať DF. Máš všetko zúčtované v správnom období tak môžeš čakať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mlyn16
Teda na účet 588 by som účtovala, len ak by som dávala dodatočné daňové priznanie. V druhom prípade na účet 512 ale daňovo neuznané. Úprimne ďakujem.
k poznámke o 588 musím poznamenať, že významné chyb minulých období teraz treba účtovať na 428 resp. 429
nevýznamné na bežné účty 5xx a 6xx s analytickým členením pre úpravu základu dane.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mlyn16
Teda na účet 588 by som účtovala, len ak by som dávala dodatočné daňové priznanie. V druhom prípade na účet 512 ale daňovo neuznané. Úprimne ďakujem.
k poznámke o 588 musím poznamenať, že významné chyb minulých období teraz treba účtovať na 428 resp. 429
nevýznamné na bežné účty 5xx a 6xx s analytickým členením pre úpravu základu dane.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Na tento účet účtujem ku koncu účt. obdobia:
- rezerva na telef. hovory, ak DF prišla v nasledujúcom účt. období a týka sa minulého a poznám presnú výšku záväzku strana Má dať účet 518.

Nie som si istá, prišla nám faktúra od právnika za právne zastupovanie firmy na pojednávaniach, ktoré sa vykonali 12/2005 a faktúra došla v januári 2006, mám aj na túto službu vytvoriť rezervu v roku 2005 ako 518 / 326?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kristina27
Na tento účet účtujem ku koncu účt. obdobia:
- rezerva na telef. hovory, ak DF prišla v nasledujúcom účt. období a týka sa minulého a poznám presnú výšku záväzku strana Má dať účet 518.
Nie som si istá, prišla nám faktúra od právnika za právne zastupovanie firmy na pojednávaniach, ktoré sa vykonali 12/2005 a faktúra došla v januári 2006, mám aj na túto službu vytvoriť rezervu v roku 2005 ako 518 / 326?
Je to za službu roku 2005, preto ju treba naúčtovať do nákladov toho účtovného obdobia-518/321.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Kristina27
Na tento účet účtujem ku koncu účt. obdobia:
- rezerva na telef. hovory, ak DF prišla v nasledujúcom účt. období a týka sa minulého a poznám presnú výšku záväzku strana Má dať účet 518.

Nie som si istá, prišla nám faktúra od právnika za právne zastupovanie firmy na pojednávaniach, ktoré sa vykonali 12/2005 a faktúra došla v januári 2006, mám aj na túto službu vytvoriť rezervu v roku 2005 ako 518 / 326?
Podľa mňa áno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emily
Podľa mňa áno.
Nevidím dôvod na účtovanie na nevyfakturované dodávky, pretože faktúru už má.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať