Zavrieť

Porady

Vstup na pozemok - vecne bremeno

Dobry den,
vlastnim pozemok, ktory nema pristup ku ceste, ktora je vzdialena 15 m. Mam pravo pozadovat o vecene bremeno vstupu na pozemok mojich susedov? Mozem ktorehokolvek (su dvaja). Alebo na to pravo vobec nemam? Ma niekto s tymto skusenosti? Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    aajka Pozri príspevok
    Dobry den,
    vlastnim pozemok, ktory nema pristup ku ceste, ktora je vzdialena 15 m. Mam pravo pozadovat o vecene bremeno vstupu na pozemok mojich susedov? Mozem ktorehokolvek (su dvaja). Alebo na to pravo vobec nemam? Ma niekto s tymto skusenosti? Dakujem za odpoved
    Doteraz si ako pristupovala na pozemok?

    Takéto veci sa riešia vtedy, ak rozdelením parcely vznikne pozemok, ktorý nemá priamy prístup. Vtedy sa dá do podmienky, že cez niektorú inú, novovzniknutú parcelu bude umožnený prístup. Toto riešiť až následne je dosť problematické - tí susedia nie sú povinní ti prechod cez ich pozemok umožniť.

    V praxi sa to robieva tak, že za určitú odplatu niektorý z nich to umožní, alebo sa odkúpi časť pozemku na cestu. Ak sa nedohodnete, môžeš požiadať súd o určenie ťarchy - prístup. Vtedy treba ale podložiť, ako sa pristupovalo doteraz a ako navrhuješ. Súd zvyčajne určí takúto ťarchu vtedy, ak sa napr. rozdelil pozemok medzi súrodencov, pričom jeden z nich musel prechádzať cez pozemok druhého. Jeden z nich časom pozemok predá a nový vlastník nedovolí znevýhodnenému vlastníkovi prechádzal cez jeho parcelu. Vtedy sa môže znevýhodnený dožadovať (na základe predchádzajúceho stavu, kedy využíval ten pozemok na prechod), aby mu bolo súdne umožnené prechádzať cez cudziu parcelu.

    Takže neviem, ako je to v tvojom prípade, ale dúfam, že aspoň podstatu som ti poradil.
    Naposledy upravil Chobot : 18.02.08 at 12:47

    aajka je offline (nepripojený) aajka

    aajka
    dakujem za odpoved
    iba teraz mi bol pozemok darovany, takze sme sa o to nezaujimali. takze mi zostava dohodnut sa so susedom alebo poziadat o zriadenie vecneho bremena sud.

    Vstup na pozemok - vecne bremeno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.