Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ako prijatý dobropis. Ak je rozpísaná DPH tak v cene bez DPH. Bližšie pozri § 25 Zákona o DPH.
0 0
Maja75 Maja75

Maja75 je offline (nepripojený) Maja75

Dík za radu, takže to mám chápať tak, že sumu ( nie je rozpísaná DPH ) prijatého bonusu zaevidujem do príjmov ovplyvň.ZD - iný zdaniteľný príjem?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Skôr by som o túto sumu znížil výdavky - nákup tovaru príp. materiálu (ak ste napr.reštaurácia).
0 0
Maja75 Maja75

Maja75 je offline (nepripojený) Maja75

Áno, sme reštaurácia. Metro to na faktúre robí tak, že od výslednej sumy s DPH odpočíta obrat.bonus ( musím na jeden daň.doklad = FA urobiť dva účtovné zápisy ). Takže pri zaúčtovaní na príjem bonusu vystavím vlastne VPD so znamienkom mínus?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

ano, ja to robím mínusom
1 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ahojte poradaci, stretli ste sa na fakture z Metra s pojmom Service voucher? Na konci faktury mam zaplatene v SKK 30,- cez Service voucher a ostanu sumu faktury normalne ako hotovost. Viete ako to zauctovat? Dik.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

kunecka Pozri príspevok
Ahojte poradaci, stretli ste sa na fakture z Metra s pojmom Service voucher? Na konci faktury mam zaplatene v SKK 30,- cez Service voucher a ostanu sumu faktury normalne ako hotovost. Viete ako to zauctovat? Dik.
Eviduj service voucher ako ceniny, potom pri úhrade hradíš časť ceninami, časť hotovosťou
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Jedna sa o jednoduche ucto, ako tam dostanem ceniny?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Vytvor si pokladnicu na ceniny
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

A tie poukazky Service voucher alebo co je to bude ako nepenazny vklad - prijem neovplyvnujuci ZD? Dakujem za trpezlivost.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

no nejako si tie vouchery musela dostať. Nedali vám ich práve v metre pri nejakom väčšom nákupe? Lebo voucher je vlastne akýsi platobný poukaz.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

No asi to najskor bude tak, ako pises. Ja som ich vobec nevidela, majitel mi len doniesol fakturu a vobec mi nevie vysvetlit, odkial ma tu sumu 30,- Sk. Ak su tie poukazy z Metra, mozes mi PLS napisat, ako to v konecnom dosledku zauctujem? Dikes.
0 0
ALFA-OMEGA ALFA-OMEGA

ALFA-OMEGA je offline (nepripojený) ALFA-OMEGA

Dobrý večer
Treba to zaúčtovať do výnosov v období , kedy sa obdržalo oznámenie a zdaniť. toto však je oslobodené od DPH.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

No neviem, ale nemam ziadne oznamenie. Jednoducho Metro davalo ku kazdej fakture pomarance + cokoladu v hodnote 30,- Sk, na fakture to bolo normalne vycislene, ale kedze islo o akciu, na konci faktury bolo napisane uhrada v SKK:
1. cez service voucher 30,- Sk
2. zbytok do celkovej sumy faktury v hotovosti

Mozete mi PLS niekto napisat postup, ako to zauctovat v JU? Dakujem.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás, aj mňa by zaujímalo ako to zaúčtovať. Cez dobropis sa mi to akosi nezdá, však ja nemám na to zvlášť doklad, iba je to súčasťou faktúry z Metra. A SZČO mi tvrdí, že o žiadne poukážky reálne v rukách nedržal, takže oni to asi odpočítajú na základe nejakého obratu alebo neviem čoho.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja to skúsim ešte raz zhrnúť:
1. vytvorte si pokladnicu na ceniny - nazvite ju trebárs voucher, aby sa vám to nemiešalo
2. v deň, keď ste obdržali faktúru z Metra, prijmite 30 korunovú poukážku od Metra
3. pri platbe časť faktúry uhradíte práve 30 korunovou poukážkou

Samotné účtovanie podľa môjho logického záveru by malo byť príjem - ostatné príjmy ovplyvňujúce základ dane, výdaj - réžia, majetok, tovar, alebo čo ste vlastne nakupovali.

Sledujte a opravte ma, ak sa mýlim - ak by to bol príjem neovplyvňujúci základ dane, potom výdaj - nákup v hodnote 30 Sk by bol tiež výdajom neovplyvňujúcim základ dane.

Napadá ma ale aj možnosť - možno nie najsprávnejšia, účtovať to ako zľavu z celkovej hodnoty faktúry. Potom by sme sa vyhli účtovaniu voucheru, ktorý vlastne podnikateľ vôbec nemal. No, stojí aj táto možnosť za zváženie.

Nejaké ďalšie názory?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Marianna01 Pozri príspevok
Ja to skúsim ešte raz zhrnúť:
1. vytvorte si pokladnicu na ceniny - nazvite ju trebárs voucher, aby sa vám to nemiešalo
2. v deň, keď ste obdržali faktúru z Metra, prijmite 30 korunovú poukážku od Metra
3. pri platbe časť faktúry uhradíte práve 30 korunovou poukážkou

Samotné účtovanie podľa môjho logického záveru by malo byť príjem - ostatné príjmy ovplyvňujúce základ dane, výdaj - réžia, majetok, tovar, alebo čo ste vlastne nakupovali.

Sledujte a opravte ma, ak sa mýlim - ak by to bol príjem neovplyvňujúci základ dane, potom výdaj - nákup v hodnote 30 Sk by bol tiež výdajom neovplyvňujúcim základ dane.

Napadá ma ale aj možnosť - možno nie najsprávnejšia, účtovať to ako zľavu z celkovej hodnoty faktúry. Potom by sme sa vyhli účtovaniu voucheru, ktorý vlastne podnikateľ vôbec nemal. No, stojí aj táto možnosť za zváženie.

Nejaké ďalšie názory?
Zrovna riešim tento problém. Účtujem však v podvojnom účtovníctve.
Keď tak pozerám na ten svoj doklad, tak tam ponížená platba o service voucher je práve v sume tovaru, ktorý sme dostali ako darček v istej hodnote.
Mne to pripadá, že Metro si nechcelo komplikovať život tým, aby niečo dávalo zadarmo, pretože s tým by súviseli ďalšie administratívne a iné úkony, tak tieto "darčeky" dáva za symbolickú cenu, ktorú však následne cez ten service voucher odráta.
Pre mňa ako spotrebiteľa mi to úplne sedí ako darček, pretože ten tovar som si nechcela kúpiť, ergo dostala som ho zadarmo.
Čiže účtovať ako o darčeku. Alebo vyškrtnúť tento tovar z dokladu? Hm?

Vopred vďaka za odpovede.
0 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
Ahojte.

Mohol by niekto skúsenejší napísať, či to teda účtovať cez pokladnu - ceniny, alebo jednoducho stačí nahodiť zľavu z ceny.. resp. nejaké iné riešenie

ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Ježišmária, ľudia, čo ste to tu navymýšľali ! Aj obratový bonus, aj Service voucher z Metra je nákupná zľava na daňovom doklade v zmysle § 25, ods. 6 zákona o DPH a zníženie výdavkov v zmysle zákona o dani z príjmov. A to buď za nákup vybraných zľavnených tovarov, alebo iba peňažná zľava za dosiahnutý obrat. Nejde o žiadne ceniny, žiadny dobropis, žiadny výnos, žiadny nepeňažný vklad, ale iba o okamžitú obchodnú zľavu a jej správne účtovné zobrazenie.
V podvojnom účtovníctve prvý záznam dokladu 504,343/211 - plná suma bez zľavy, druhý záznam dokladu -504, bez DPH/ -211 = mínusovať v sume zľavy, uzavrieť doklad a pridať.
V jednoduchom účtovníctve prvý záznam dokladu Výdaj pokladňa - plná suma bez zľavy, Výdavky celkom - cena tovaru - základ bez DPH, to isté aj Nákup tovaru a ešte DPH na vstupe z dokladu. Druhý záznam toho istého dokladu Výdavky celkom - mínusom suma zľavy, Výdavky celkom - mínusom suma zľavy, to isté aj Nákup tovaru a žiadna DPH, doklad uzavrieť a pridať.
Takto zostavenými zápismi je zohľadnené aj znenie zákona o DPH - nárok na plný odpočet, aj zákona o dani z príjmov - odmínusovanie nevynaloženej časti výdavkov, aj zákona o účtovníctve.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Uľa Pozri príspevok
Prosím vás, ja mám na faktúre z Metra tiež "service voucher". Základ dane je 115 eur
DPH je 21,85 eur
Spolu za doklad je 136,85 eur. Service voucher je vo výške 30 eur.
Účtujem v JU a postupovala som nasledovne. Vo výdavkovom pokladničnom doklade mám zaúčtované:
- nákup tovaru - V TOVAR 115 €
- DPH nákup tovaru - V DPH 21,85 €
- service voucher by som zaúčtovala mínusom, len teraz neviem akú predkontáciu použijem. Poradíte mi? Ďakujem
Neviem, čo presne pod predkontáciou myslíš, ale ....asi že...
Do výdavkového pokladničného dokladu treba doplniť ešte jeden riadok, kde
- nákup tovaru - V TOVAR mínus30 Eur - s poznámkou obchodná zľava, DPH je nulová , inak by nevyšla správna suma dokladu, rovnajúca sa platbe 106,85 Eur
Do peňažného denníka bude zápis zodpovedať výdavkovému dokladu. Teda dvojriadkový - dvojzáznamový. Prvý zápis - tak, ako uvádzaš, druhý zľava z nákupu - V TOVAR mínus 30 Eur, uzavretie dokladu na sumu 103,85 Eur.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať