Zavrieť

Porady

Spotové obch. - deriváty

Pekný deň všetkým.
Potrebujem poradiť, či spotové operácie sa účtujú takýmto spôsobom:
Cez Akcentu - centrálu devíz. služieb platíme dodávateľom FP. My pošleme na účet Akcenty Skk a Akcenta hradí naše záväzky v zahraničí eurami.
zápis FP kurzom NBS ..91.274,15 ..131/321
ID- úhrada kurzom NBS v deň vysporiadania spot.obchodu ..91.442,56..321/373, KR ..168,41..563/321
ID- rozdiel medzi úhradou v NBS a sumou Akcente ich kurzom ..40,74..567/373
suma platby Akcente ..91.483,30..373/221, poplatok Akcente ..290,-..568/321.
Je takýto postup správny a je náklad 567 daňovo uznateľný podla Postupov účt §16? Nikdy som sa s derivátmi nestretla, a aj keď to za rok nebudú zrejme vysoké sumy, chcem to mať správne. Ďakujem za všetky názory.witch
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    witch Pozri príspevok
    Pekný deň všetkým.
    Potrebujem poradiť, či spotové operácie sa účtujú takýmto spôsobom:
    Cez Akcentu - centrálu devíz. služieb platíme dodávateľom FP. My pošleme na účet Akcenty Skk a Akcenta hradí naše záväzky v zahraničí eurami.

    Je takýto postup správny a je náklad 567 daňovo uznateľný podla Postupov účt §16? Nikdy som sa s derivátmi nestretla, a aj keď to za rok nebudú zrejme vysoké sumy, chcem to mať správne. Ďakujem za všetky názory.witch
    § 16 PPÚ pojednáva o účtovaní derivátov. Za derivát sa v zmysle § 16 ods. 1 písm. c) PPU považuje finančný nástroj, ktorý musí spĺňať aj podmienku:
    "d) je dohodnutý a vyrovnaný k budúcemu dátumu, pričom doba od dohodnutia obchodu do jeho vyrovnania je dlhšia ako pri spotovej operácii".
    Podľa mňa z uvedeného textu vyplýva, že spot sa pre účely účtovania nepovažuje za derivát a uvedený § sa na účtovanie spotových obchodov nevzťahuje, rovnako účty 567,667,373,376,377 nie sú vecne príslušnými účtami.
    Podľa môjho názoru by sa pri Akcente mal použiť účet 378 na zaúčtovanie pohľadávky za poukázané finančné prostriedky a účty 563 a 663 pre kurzové rozdiely, ktoré vzniknú pri úhrade záväzku započítaním cez Akcentu i pri započítaní pohľadávky voči Akcente s hodnotou záväzku uhrádzaného tretej strane.
    Ber to len ako môj názor, s nejakým odborným výkladom účtovania spotov som sa nikde nestretol. Na stránke Akcenty je príklad na účtovanie podľa českých predpisov, tiež len ako účtovanie bežných pohľadávok, záväzkov a ich vzájomný zápočet.
    Môj postup účtovania mám zhrnutý do tabuľky k príslušnej internej smernici, pripnem ho do prílohy.

    witch je offline (nepripojený) witch

    človek milujúci a chybujúci witch
    Vďaka Andrej, v roku 2007 som účtovala cez účet 315, ale audítor mi odporučil 373, ale len ma to zmiatlo. V 2008 budem pokračovať cez 315 (378). witch

    hogo je offline (nepripojený) hogo

    hogo
    Zdravím všetkých poraďákov, prečítal som všetky príspevky k menovým konverziám - spotom, čo som našiel, no mám trochu nejasno s výkladom novelizovaného §24, ods.3 posl.veta zák.o účt.v súvisl. s Prvou Devízovou, s.r.o. Myslím že sa jedná o obdobu Akcenty CZ (menové a úrok. konverzie). V niekt.predošl. príspevku je príloha s účtovaním s použitím spotového kurzu pri vyrovnaní obchodu. Som teraz na vážkach či použiť v prípade Prvej Devízovej "komerčný - spotový kurz", alebo kurz "NBS" (ak by sa jednalo o nebankovú inštitúciu oprávnenú vykonávať devíz.operácie na zákl.licencie NBS). A z toho následne vyplýva ešte jedna otázka ohľadom (ne)použitia 568 resp. 668 v deň vyrovnania obchodu. Úbytok p.p. v SKK bude zodpovedať prepočtu podľa spot.kurzu, kdežto pri vyrovnaní obchodu (prírastku p.p.) na devíz.účte sa použije kurz NBS a teda i rozdiel z celej transakcie - zisk (668)/strata (568)? Ak by sa mal použiť aj pri vyrovnaní obchodu "komerč.-spot.kurz", žiaden rozdiel v momente vyrovnania zrejme nevzniká (okrem KR na dev.účte k 31/12). Viete mi prosím vás poskytnúť váš názor?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    To Hogo:

    Z orsr. je tu výcuc.

    podnikateľské poradenstvo
    (od: 16.01.2004)
    sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)
    (od: 16.01.2004)
    kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)
    (od: 16.01.2004)
    kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).
    (od: 16.01.2004)
    sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľnej živnosti
    (od: 16.01.2004)
    prenájom nehnuteľností
    (od: 16.01.2004)
    obchodovanie s devízovými hodnotami

    Zákon platný od 1.1.08 par.24/3 a jeho zmena sa týka hlavne forwardových operácií.
    Táto spoločnosť má obchodovanie s devízovými hodnotami a nie je ani bankou, ani pobočkou, ani zmenárňou, preto by som použila kurz NBS v deň vysporiadanie obchodu.
    KR z derivátov sa oceňujú podľa 27/1 ZU ku dňu, ku kt. sa zostavuje UZ, real.hod.,. Učtujeme ako zmenu real.hodn. tohto majetku (do prisl. N a V, alebo 414
    Naposledy upravil betka : 25.06.08 at 10:51

    hogo je offline (nepripojený) hogo

    hogo
    Vďaka za odpoveď. Priznám sa trošku ma prekvapilo zúčtovanie v deň vysporiadania transakcie bez výsledkových účtov. Rozumiem dobre, že nie je potreba účtovať na 568 resp. 668 hneď pri vysporiadaní, ale výsledok/-y s jednotlivých spotov sa vykážu cez KR k 31/12?

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    potrebujem aj ja súrne poradiť či dobre účtujem úhrady cez brokerskú spoločnosť

    vzor účtovania je v prílohe, prosím najdite si niekto kto sa tomu rozumie pre mna čas
    dopredu vďaka

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ANNAP Pozri príspevok
    potrebujem aj ja súrne poradiť či dobre účtujem úhrady cez brokerskú spoločnosť

    vzor účtovania je v prílohe, prosím najdite si niekto kto sa tomu rozumie pre mna čas
    dopredu vďaka

    EšTE RAZ SKÚŠAM ................

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Moja poznámka: Akcenta, nemá a nikdy nemala licenciu na deriváty-fwd ! Teda pri Akcente nemožno použiť aú 373 ani 567,667.
    Koncom r. 2007 sa menil na Slovensku devízový zákon a derivátové operácie už môžu robiť len banky, resp. o.c.p. /Deriváty by som ocenila kurzom komerčným, ktorý ponúka v teň deň banka a pri derivátoch v SAXO bank použijeme kurz NBS/
    Klasické menové spoty /t.j. deň vysporiadania D+2/ účtujeme cez aú 261x-
    t.j. nákup alebo predaj CM od zmenárne, banky a ost. devízových miest s devíz. licenciou.
    Tu by som použila kurz nákupný a predajný.
    Podľa devíz. zák. účt. jednotka môže "príležitostne" nakúpiť alebo predať
    CM inej účt. jednotke bez devíz. licencie, v takomto prípade by som použila
    aú 378,379. Tu by som použila kurz NBS a rozdiel zaúčtovala na aú 568,668.
    Naposledy upravil Lila : 27.02.09 at 07:53

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    V prípade, že Vám devíz. miesto s licenciou poskytlo zároveň službu úhrady faktúry, zaúčtovala by som nasledovne:
    Nákup 10.000 CZk á 11.000 Skk
    popl. za službu 260 Sk
    Spolu dlžím 11.260 Skk

    378x/221Skk 11.260 Skk
    321x/378x 11.000 Skk zápočet nákupným kurzom
    568x/378x 260,- Skk poplatok za službu dev. miestu -int.účt.dokl.
    563/321 resp. 321/663
    Dobrý deň prajem všetkým,

    chcel by som sa informovať, či mi možete poradiť ako sa účtujú spotové obchody (nákup, predaj EUR/USD a pod.) vrámci českej legislatívy. Môžte ma odkázať na nejakú webovú stránku, účtovnú literatúru, a pod. kde sa priamo popisujú účtovné zápisy jednotlivých krokov, jednotlivých operácií. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za akýkoľvek príspevok.
    Dobrý deň,

    chcel by som sa informovať či mi môžete poradiť ohľadom účtovných
    postupov pre účtovanie spotových menových operácií v podmienkach
    Českej republiky, tzn. nákup a predaj jednej meny za druhú (napr.
    USD/GBP, GBP/EUR a pod.), prípadne odkázať na niekoho alebo nejakú
    inštitúciu, vopred ďakujem za každú odpoveď.
    Dobrý deň, vie mi niekto prosím poradiť, či nasledovné účtovanie spotových operácií, tj. nákup jednej meny za druhú je správne? Napr. USD/GBP EUR/YEN a pod. Vopred vďaka za akúkoľvek pomoc.

    1) denné úročenie prostriedkov na účte EUR
    MD 131100 běžné účty u jiných bank EUR XXX EUR
    Dal 711100 výnosy z ostatních úroků EUR XXX EUR

    2) otvorenie pozície kúpa GBP/USD, kurz GBP/USD = 1,1 (1000 GBP = 1100 USD). Tzn, že som nakúpil 1000 GBP za 1100 USD u brokera.

    záväzok voči brokerovi z kúpy 1000 GBP
    MD 992101 uspořádací účet operací s měnovými nástroji GBP 1000 GBP
    Dal 944101 závazky ze spotových operací s měnovými nástroji GBP 1000 GBP

    pohľadávka voči brokerovi z predaja 1100 USD
    MD 943102 pohledávky ze spotových operací s měnovými nástroji USD 1100 USD
    Dal 992102 uspořádací účet operací s měnovými nástroji USD 1100 USD

    3) denné úročenie z otvorenej pozície GBP/USD

    pohľadávka voči brokerovi za úrok z otvorenej pozície GBP - od brokera som kúpil 1000 GBP, sú teda moje, ale sú zatiaľ na účte brokera, tzn., že mám nárok na úrok z toho, že broker drží moje peniaze na svojom účte.
    MD 943101 pohledávky ze spotových operací s měnovými nástroji GBP 10 GBP
    Dal 711101 výnosy z ostatních úroků GBP 10 GBP

    záväzok voči brokerovi za úrok z otvorenej pozície USD - brokerovi som predal 1100 USD, sú teda jeho, ale sú zatiaľ na mojom účte, tzn., že broker má nárok na úrok z toho, že ja držím brokerove peniaze na mojom účte.
    MD 611102 náklady na ostatní úroky USD 11 USD
    Dal 944102 závazky ze spotových operací s měnovými nástroji USD 11 USD

    4) vysporiadanie úroku (z bodu 3) z otvorenej pozície GBP/USD

    vysporiadanie pohľadávky voči brokerovi za úrok z otvorenej pozície GBP
    MD 131101 běžné účty u jiných bank GBP 10 GBP
    Dal 943101 pohledávky ze spotových operací s měnovými nástroji GBP 10 GBP

    vysporiadanie záväzku voči brokerovi za úrok z otvorenej pozície GBP
    MD 944102 závazky ze spotových operací s měnovými nástroji USD 11 USD
    Dal 131102 běžné účty u jiných bank USD 11 USD

    5) vysporiadanie úroku z otvorenej pozície GBP/USD voči účtu EUR.

    vysporiadanie úroku od brokera z účtu GBP na účet EUR
    MD 131100 běžné účty u jiných bank EUR 8 EUR
    Dal 131101 běžné účty u jiných bank GBP 10 GBP

    vysporiadanie úroku brokerovi z účtu USD na účet EUR
    MD 131102 běžné účty u jiných bank USD 11 USD
    Dal 131100 běžné účty u jiných bank EUR 9 EUR

    6) nárast hodnoty otvorenej pozície GBP/USD z 1,1 na 1,2, zisk = 100 USD
    MD 131102 běžné účty u jiných bank USD 100 USD
    Dal 716102 výnosy z devizových operací USD 100 USD

    7) zrušenie podrozvahovej bilancie

    MD 992102 uspořádací účet operací s měnovými nástroji USD 1100 USD
    Dal 992101 uspořádací účet operací s měnovými nástroji GBP 1000 GBP

    8) vysporiadanie záväzku z kúpy 1000 GBP na strane účtu GBP

    MD 944101 závazky ze spotových operací s měnovými nástroji GBP 1000 GBP
    Dal 131101 běžné účty u jiných bank GBP 1000 GBP

    9) vysporiadanie účtu GBP voči účtu EUR. (Suma 950 EUR je odhadom).

    MD 131101 běžné účty u jiných bank GBP 1000 GBP
    Dal 131100 běžné účty u jiných bank EUR 950 EUR

    10) vysporiadanie pohľadávky z predaja 1100 USD na strane účtu USD

    MD 131102 běžné účty u jiných bank USD 1100 USD
    Dal 943102 pohledávky ze spotových operací s měnovými nástroji USD 1100 USD

    11) vysporiadanie účtu USD voči účtu EUR. (Suma 1050 EUR je odhadom).

    MD 131100 běžné účty u jiných bank EUR 1050 EUR
    Dal 131102 běžné účty u jiných bank USD 1100 USD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.